WOENSDAG 26 NOVEMBER. STADS-BER 1CÏÏTEN, BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels I.iedere BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden, doen te weten dat, ingevolge art. li van het koninklijk besluit van 9 November 1851 Staatsblad li". 142) in verband met Zijner Majesteits besluit van 11 Augus tus 1859 [Staatsblad 11°. 80). op Zaterdag den 29,,"l November a s. 's mid dags te twaalf uren op het Raadhuis eeue vergadering van kiesgerechtigden lal worden gehouden om de plaatsen aan te vullen van de lleercu: A. IIARTEVELT Jzx., L. G. LE POULE, P. J. DE EK EMERY, G. J. LEEMBRUGGEN en H. G. JUTA, die met het einde dezes jaars als leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken moeten aftreden, doch ingevolge art. 7 van eerstgemeld besluit op nieuw benoembaar zijn; dat de lijst van kiesgerechtigden, waartezen be- zwaien kunnen worden ingebracht bij het gemeentebestuur, gedurende acht dagen, te rekenen van den dag der aankondiging, ter inzage ligt op de Secretarie dezer gemeente en dat de inlevering der stembriefjes op bovenge- noemden dag geschiedt van 12-2 uren, waarna de bus geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leider, 29 October 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 25 November. Ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad zijn heden ingeleverd; aan het hoofdbureau van de 798 kiezers 606 en aan liet onderbureau van de 1018 kiezers 791 stembiljetten, Ie zamen alzoo 1397 stembiljetten. Bjj de verkiezing op 4 Nov. 11 waren 1475 biljetten ingekomen. Voor de verkiezing van 5 leden van de kamer van koophandel en labrieken alhier op Zaterdag aanst. worden door eenige kiesgerechtigden de aftredende leden, de hh. A. llarlevelt Jacz., L. G. Le Poole, P. J. De Fre- mery, C. J. Leembruggen en H. C. Juta, ter herbenoeming voorgedragen. (Zie achterstaande annonce). De 2ic luit. Summer, van het l»e bat. 4d' reg. inf. te Delft, is over geplaatst naar het 2d' bat. alhier, ten einde met het onderricht op den cursus te worden belast. De Staatscourant van 25 dezer bevat de statuten der gymnastiek- en schermvereeniging //Sparta" te Leiden. Bij de gisteren te 's Hage gehouden acte-examens voor middelbaar onderw(js, aid. gymnastiek, werden geëxamineerd 6 candidaten. Toegelaten de hh. 11. Van Kreel, van Utrecht, en A. J. R. Ter Linden, van Rotterdam. Z. M. de koning van Noorwegen heeft den heer mr. C. J. Sickesz op den huize //de Cloese" te Lochem benoemd lot kommandeur 2' kl. der St. Olaf-orde, en de heeren D. F. A. Bauduin te's Gravenhage en P. F. L. Waldeck te Loosduinen tot ridders dier orde. Door het Ned. Schaatsenrjjdersverbond is een internationale wedstrijd op schaatsen uitgeschrevenle houden in den winter van 1884 -1885 op een later te bepalen dag op de Groote Weelen. bij Leeuwarden. Eerste prijs: 600 en de groote gouden chauipion-medaille; tweede prijs: ƒ120 Afstand 1600 meiers met één keerpunt. Inleggeld 6. Inschrijvingstermijn: twee dagen vóór den wetstrjjd. De toegangsprijs voor het publiek bedraazt f 1. Begunstigers en eere leden wordt vrije toegang verleend. Leden van de toe getreden vereenigingen betalen den halven prijs op vertoon van hun diploma. Het bestuur bestaat uit de heeren M. J. Waller, te Amsterdam, voorzitter; mr. S. Salverda. te Leeuwarden, onder-voorzitter; J. Van Biitiingha Wichers, te Leiden, 1' secretaris; G. baron De Salis, te Amsterdam, 2secretaris; H. KolfT, te Rotterdam, prnningm.; m'. M. M. Van Ileloma, te Ileerenveen, en 11. J. Diephuis, te Groningen. D'. J. J. Richard Jr.pred. te Hoogland, heeft bedankt voor hel beroep naar de Ned. llerv. gemeente te Zoetcrwonde. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Van 14 tot 25 dezer zijn 22 bommen aangekomeu, die gezamenlijk aanvoerden 224/ kantjes pekel- en en 460.000 stuks steurharing. Er werd besteed voor volle sieurhariiig /9 4 14.30 en voor ijle dito ƒ8.75 a 9 per 1000. Tot heden zjjn 25 bom men met de visscherjj geëindigd. Met 137 tegen 62 stemmen beeft de buitengewone algemeene vergade- prijs der Courant is per vierendeels inrs f 1.50, franco p p f 2.— :l meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. ring van aandeelhouders in den Noord- en Zuidholl. stoomtram, gisteren te Amsterdam gehouden, den verkoop van dien stoomtram aan de firma Broek man en llonders bekrachtigd. -- Een paar dagen geleden wilde een werkman in het veld onder Oud- Alblas uit eene sloot drinken. Hij legde zich aan den kant neder, doch op hetzelfde oogentdik toen h(j met den mond het water aanraakte, schoot een groote snoek toe en hapte hem in den neus. Dat de man hevig ver schrikte is wel te begrijpen. Een der hoofdprijzen van de Amsterdamsche wereldtentoonstelling is getrokken door eene inwoonster van Kuik, iemand afkomstig uit Gouda. De Nieuwe Goudasche Ct. deelt het volgende mede omtrent de manier waarop de winster door de heeren, die met het afgeven der prijzen zjjn belast, is behandeld. In gezelschap van een kenner wendde zij zich naar het gebouw waarin de prijzen gedeponeerd zijn, en werd om te beginnengebracht voor een servies (de prijs bestaat uit een servies van vijftienhonderd stuks kris tallen voorwerpen met zilver gemonteerd en opgegeven lot eene waarde van 25,000 frsdat door den zaakkundige geoordeeld werd de werkelijke prijs niet te kunnen zijn. Ook een tweede stel dat aangeboden werd kon niet als zoodanig aangemerkt worden, waarna eindelijk het werkelijk servies werd aangeboden. De heeren, d e druk in het Fransch en daarna in het Engelsch converseerden, boden nu 3000 voor het lot aan, waarin door den belanghebbende geen genoegen werd genomen. Nu begon men uit een ander vaatje te lappen eu onderzocht het lot met eene loup, waarop de verklaring volgde, dat het lot niet echt was, daar het echte nummer zich te Parijs bevond. Veel praten hielp niet en de eigenaar van het lot wendde zich dus lot de politie, welke met de toedracht der zaak werd in kennis gesteld, terwijl het lot bjj haar werd gedeponeerd. liet Hbl. verneemt, dat verscheiden groote werkgevers en fabrikanten te Amsterdam, op verzoek van den burgemeester, eenige malen hebben ver gaderd om middelen te beramen tot voorziening in de heerschende werke loosheid en dat hunne voorstellen binnen weinige dagen kunnen worden ingewacht. Bij den brand, welke gistermiddag in de VVarmoesslraat te Amsterdam woedde, is een jongentje van 5% jaar, van een der bovenbewoners, welke op den zolder bezig was met cokes te kloppen, en waarsehjjnlijk op het hooren dat er brand was, in een der bedsteden is gekropen, door de brand weer, bjj de rondte in het brandende perceel, verkoold in een deken ge vonden. De brand is aangekomen door het omvallen van eene petroleumlamp. Zondagochtend werd in het directie-gebouw der marine te Willemsoord door den vice-admiraal W. K. Van Gennep, in tegenwoordigheid van eenige officieren, adelborsten en onderofficieren, aan den opper-schipper J. Weers, namens den minister van marine, een gouden remontoir-horloge aangeboden ter gelegenheid van den 50-jarigen dienst van genoemden adjudant-onder officier. Te Assen is de 85-jarige weduwe Van der Zeebijgenaamd de //majoorske" bijna verbrand. Z|j was alleen tehuis. Naast den vuurpot zittende, viel zjj door de eene of andere oorzaak van haren stoel en sleepte in dien val den vuurpot mede. Waarschijnlijk verdoofd door den val, of door schrik ver lamd, was het haar niet mogelijk zich te bewegen, liet vuur dat over en naast haar was gevallen, tastte hare kleederen aan en begon weldra groote vorderingen te maken. Door het geroep van een jongen, die de vrouw had hooren vallen, opmerkzaam geworden, snelden de buren, Van Gelder en de vrouw van S. De Vries, toe en poogden, door het uitstorten van eenige emmers water over de bewustelooze, het vuur te doovenheigeen hun ten slotte gelukte. Als vrouw van den sergeant-majoor Van der Zee in 1830 mede naar België gelogenoefende zij bij het leger de functie uit van mar ketentster. Zeker om bij haar //in den pas" te komen, daar zjj een gewich- tigen post bekleedde, gaven de soldaten haar den cerenaatn van//majoorske" Dezen naam behield zij, zelfs ging hjj op hare kinderen over. Bij het feest der oud strijders, voor eenige jaren te Assen gehouden, ontbrak-majoorske" ook niet in den stoet, maar ging in kostuum den optocht mede maken. Twee jongelingen, van 18 en 20 jaar, waren gisterenochtend te Nieuw- Amsterdam bezig zich te oefenen in het schieten met geweer. Het schot wilde in liet eerst niet afgaan, en dit is waarschijnlijk de oorzaak dat zjj minder voorzichtig te werk gingen; althans eensklaps ging het af en trof den een in de knie, met het gevolg dat de knieschijf geheel verbrijzeld is. Door de Bredasche Harddraverij-vereeniging zullen in April 1885 weder groote harddraverijen gehouden worden. Aan het station le Venloo had Zondagmiddag de machinist Frans Otje»

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1