DINSDAG 25 NOVEMBER. STADS-BER ICUTEN. l)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaxrs f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voer 5 cents. De prjjs der Adverlentiên is van 14 regels I.—, iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN Brengen Bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden dat, ingevolge liet Bepaalde Bij art. 70 der wel van 4 Juli 1850 Staatsblad u" 37) regelende hel kiesrecht eene vrije stemming moet plaats hebben ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, om af te treden in 1885 en dat door hen is besloten dal die stemming zalplaats hebben op Dinsdag den 25'° November a. s. van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Lkidkh, 6 November 1884. E. KIST, Secretaris. B1NNENLANÜSCHE BERICHTEN. LEIDEN, 24 November. In den nacht van jl. Zaterdag, te ruim 1 uur, passeerden eenige te Zoeterwoude te huis behoorende personen de lloogewoerd. Door een hunner werd uit brooddronkenschap een steen door de ruiten van eene woning aldaar geworpen, op het geraas waarvan een politieagent toeschoot, die den steen werper wilde arrestteren. Bedoelde persoon verzette zich daartegen en werd daarin krachtdadig bijgestaan door zijne kameraden, hetgeen aanleiding gaf, dat de agentdie reeds tegen den grond gevallen en wiens mantel stuk ge trokken was, het onderspit zoude hebben moeten delven, ware het niet dat eenige burgers hem ter hitlpe waren gekomen. Nog steeds den arrestant j vasthoudende, gelukte het hem alstoen dien persoon, zoomede ook de anderen, naar het politiebureau over te brengen. Zoowel tegen den steenwerper als tegen de personen die verzet tegen de politie hebben gepleegd, wordt proces verbaal opgemaakt. Door het afvallen van den brander van eene petroleumlamp is gisteren avond een beain van brand ontstaan in de Van der Werfstraatdoch on middellijk gebluscht, met behulp van eenige buren. De spuit der weesjongens was tegenwoordig, doch behoefde geen water te geven. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 40, ƒ21, 74.30 en /2.10, de laagste prijzen ƒ39, ƒ20 50, 4 en ƒ2.10. In de Stadszaal werd Zaterdag door de Onderofficiers-vereeniging: «Door vriendschap verecnigd" eene voorstelling gegeven. Vele genoodigden, waaronder eenige officieren van het regiment infanterie, leden der onder officiers-vereeniging: //Pugno pro Palria", van de vereeuiging: «liet Metalen kruis" en de besturen van enkele hier ter stede gevestigde tooneelvereeni- gingen, hadden zich derwaarts begeven in het vooruitzicht zich een aange- namen avond te verschaffen en daarin zjjn deze zeker niet beschaamd ge worden. De voorzitter opende deze bijeenkomst met een hartelijk welkom aan allen, waaraan een der hh. officieren voornoemd een enkel woord wenschte toe te voegen en met het oog op hel devies der vererniging, met genoegen wees op de goede verslandhouding die hier bleek te bestaan, wanneer supe rieuren gehoor gaven aan de beleefde iiitnoodiging hunner inferieuren, welke toespraak door spreker met eenige dichtregelen werd besloten. Alsnu had de opvoering plaats van een paar alleraardigste tooneelslukjes: ^Studentengrappen", door Nepos, en «Hercules", door Leonard. De uitvoe ring kenmerkte zich door eene gepaste losheid en getuig ie van ijverige studie. De verschillende karakters, waarin de studenten zich vertoonden, werden uitstekend weergegeven. Jammer dat de pseudo-dame hare slem niet ietwat kon verbuigen. Dit lukte beter aan hem die in hel karakter van eene vrouw uit de helle des volks opkwam met een flinke «snor", dat de hilariteit in de hoogste mate opwekte. Lof aan allen zonder onderscheid voor hun spel, zoo ten aanzien van het eerste als van het tweede stukje, waarin de verschil lende verwarringen stof opleverden voor de uitbundigste toejuichingen. On verbeterlijk was de houding van den onderwijzer en hulponderwijzer, vooral in die oogenblikkenwaarin de eerste meent met zijn aanstaanden secon dant te handelen, een acrobaat of kunstrijder voor zich heelt, en de tweede in den directeur van het beroemde circus zijn aanstaanden patroon denkt te ontmoeten. Dc toegevendheid door den voorzitter voor den aanvang ver zocht, voor hem die op eeu oogenblik zich bereid bad verklaard de rol van Cesar, artist van een paardenspel, op zich te nemen, aangezien de daarvoor aangewezen persoon verhinderd was zulks te doenbleek onnoodig te zjju geweest; in niets toch was de plaatsvervanger te ontdekken. Mocht men al een oude bekende hebben gemist, niemand toch, vertrou wen wij, zal zich onvoldaan gevoeld hebben. Even voor den aanvang van het ba! verzocht eender genoodigden, de heer L. J. Kiek, president van de Israëlitische Tooneelvereeniging, het woord. Hel was hem eene behoefte dank te betuigen voor het genoegen hem en het verdere gezelschap dezen avond verschaft en uitte den weusch, dat de ver eeuiging moge bloeien en op den ingeslagen weg moge voortgaan. Gedurende de pauze kweet hel orkest zich mede uitstekend van zijne taak eu mocht de algemeene by val inoogsten. Een alleraangenaamst bal hielden leden en genoodigden nog tot laat in den nacht bijeen. Door de Leidsche Scherpschutlersvereeniging is een concours gehouden in Katwijks duinen. In den strijd op de personeele baan (200 pas) werd de eerste prijs, eene visite kaartenschaal van cuivre poli, behaald door den heer J. Mulié, met 47 punten; de tweede prijs, een schaakspel met bord, door den heer VV. 11. C. J. Van Royen, met 45 punten. Een derde prjjs, inktkoker van cuivre poli, uitgeloofd door een lid van het bestuur voorden schutter, die op de personeele vrjje baan de twee hoogste seriën behaalde, viel ten deel aan den heer W. II. G. J. Van Royen, met 94 punten; terwjjl de prjjs op de vrije baan werd behaald door den heer W. C. Van Royen, met 50 punten. De minister van justitie bericht aan belanghebbenden, dat het interna tionaal bureel van de unie tot bescherming van den industriëelen eigendom, te Bern tot stand gekomen door de overeenkomst van 20 Maart 1883 (goed gekeurd bij de wel van 23 April 1884 Stbln°. 53), te beginnen den l,l,° Januari 1885, een maandelijksch tjjdschrilt in de Fransche taal zal uitgeven onder den titel «La proprictéj industrielle", bestemd tot het bijeenbrengen van mededeelingen van welken aard ook, betreflende de bescherming van brevetten van uitvinding, van nijverheidsteekeningen en modellen, van fabrieks- en handelsmerken en van handelsnamen. De te behandelen onderwerpen zjjn Artikels over onderwerpen van algemeen belang voor de unie. Openbaarma king van de overeenkomst en van alles wat hare uitvoering betreft, van wet ten en verordeningen, alsmede van internationale overeenkomsten, betrekking hebbende op zaken die lol den werkkring der unie behooren. Olficiëele be richten aangaande de bescherming van den industriëelen eigendom. Statistieke opgaven van verschillenden aard. Boekbeoordeelingen. Rechterlijke uitspra ken. Allerlei. (Stct.) In de Staatscourant van 23/24 Nov. zjjn opgenomen: 1°. het verslag der commissie, belast met het alnemen van het examen B., volgens de art. 61 tot 65 der wet van 2 Mei 1863 (Stbl. n°. 50), en 2°. hel verslag der commissie, belast met het afnemen van het examen B, volgens art. 69 en van de examens C, volgens de artt. 61 tot 65 ditr wet. By de op 21 en 22 dezer te 's llage gehouden acle-examens voor mid delbaar onderwijs, afd. Ned. taal en letterkunde, werden geëxamineerd voor aardrijkskunde 2 candidaten, van wie 1 werd toegelaten, namelijk de heer II. G. Trip, van Enschedé, 1 werd afgewezen; voor geschiedenis 2 candi daten, beiden toegelaten, namelijk de heeren K. Westerling, van Naarden, en D. J. G. Batenburg, van Tielvoor Nederlandsch 1 caudidaat, die werd toegelaten, de heer W. Pik, van Groningen; voor staatsinrichting 1 caudi daatdie werd algewezen; voor boekhouden 3 candidaten, allen afgewezen. Den 20<° dezer werd nog toegelaten voor aardrijkskunde de heer J. Mink, van 's Gravenhage. Vrijdag werd toegelaten voor de beginselen der mechanica enz., Chr. Krediet, te Delft; Zaterdag voor lagere wiskunde J. Van Ling, te 's Hage; A. A. Moll van Santbergen, te Arnhem, en W. H. Peters, te Maasniel. De Rotterdamsche schouwburg-maatschappijbij welke de heer Van Zuylen, zooals men weet, zich verbonden had, heeft wegens het verbreken van het contract door genoemden heer hel recht verkregen op eene vorde ring van 10000, welke zij, zoodra de heer Van Zuylen zich ergens enga geert, op hem kan verhalen. liet plan bestaat de gemeenten Zwijndrecht, Papendrecht, Alblasser- dam en Sliedrecht telephonisch met Dordrecht te verbinden. Een bronzen borstbeeld van prins Hendrik der Nederlanden zal door de tot dal doel geconstitueerde commissie aan het gemeentebestuur van Am sterdam ten geschenke worden aangeboden. Het plantsoen aan de Prins Hendrikkade is daarvoor als plaats aangewezen. De kosten der plaatsing worden op 6 a 700 gulden beraamd. Door den minister van binnenl. zaken in Frankrijk, onder wiens toe zicht het blindenonderwijs aldaar is geplaatst, zjjn tol ofliciëele vertegen-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1