BIJVOEGSEL behoorende tol de Leidsche Courant van Maandag November ó&84jV°. 277. Z. M. de koning heeft op het adres van antwoord der eerste kamer het volgend wederantwoord gegeven: /'Het is mij aangenaam de betuiging te ontvangen van de belangstelling der eerste kamer der staten-generaal in 'slands zaken, en ik verzoek u, mijne heeren, aan de kamer mijnen dank ver te brengen voor haar adres van antwoord." Het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede der tweede kamer luidt: Sire! De tweede kamer der staten-generaal waardeert het met dankbaarheid, dat de vergadering der volksvertegenwoordiging weder door Uwe Majesteit mocht worden geopend. Diep doordrongen van den ernst der haar opgelegde taak. zal zij doen wat in haar vermogen is om te voorkomen, dat 'slands belangen schade lyden door de stoornis in de gewone parlementaire werkzaamheden onder vonden. Belangrijke wels-ontwerpen, waaronder voorstellen tot herziening der Grondwet, zyn haar reeds bekend, of in hare vorige bijeenkomst aange kondigd. Aan deze en aan verdere ontwerpen van wetgeving, welke zy zal heb ben te overwegen, met name ook aan de regeling der voogdij van Uwer Majesteits beminde dochter, zal zjj met nauwgezetheid hare zor- gen wijden. Moge de Almachtige den arbeid van Uwe Majesteit en van de staten-gene raal met Zijnen onmisbaren zegen bekronen. Een paar echte deugnieten, knapen van 16 en 18 jaren, wonende te 's Hage, van wie getuigd werd, dat zij hunne ouders steeds veel verdriet veroorzaken en die met de justitie ook reeds vroeger kennis maakten, ver schenen gisteren voor het gerechtshof alhier als beschuldigd van diefstal van een zjjden foulard, Ie zamen en in vereeniging gepleegd, uit den winkel van V., in het Achterom. Beiden ontkenden halsstarig hunne schuld en vooral de jongste gaf door zyn antwoorden blijk een weinig goeds belovend individu te zyn. Op brutale wijze weersprak hij de verklaringen der getui gen, voornamelijk die van den kooper van de doek, die opgaf, dat de een hem de loulard ter hand stelde, terwijl de ander den koopprijs in ontvangst nam. Advocaat-generaal mr. Bijleveld achtte het wettig en overtuigend be wijs voor de schuld van de jongens voldoende geleverd en eischte voor den jongste, H. J. A. H., als dader, 1 jaar, en voor F. S., als medeplichtige, jaar celstraf. Als verdediger trad op mr. Hijmans. Hierna trad in de bank der beschuldigden de zoon eener geachte Amster- damsche familie, G. U. genaamd. Hij was vroeger student in de medicijnen, doch woonde laatstelijk te Leuven en gal op het beroep van translateur uil te oefenen. In Augustus 1883 bevond hij zich te Rotterdam en hoewel hem maandelijks voor kost en inwoning eene som van 50 werd toegezonden, bevond hy zich in geldverlegenheid. Van de juffrouw bij wie hij in de kost was wist hij ƒ3 te verkrjjgen op een stuk dat het voorkomen had van een postwissel, waarbij hem een bedrag van 22 werd toegezonden. De quasi- wissel werd bewaard, maar toen het bleek, dat de eigenaar in gebreke bleef de f3 terug te geven en hij zich ook om zijn wissel niet meer scheen te bekommeren, werd ten postkantore te Rotterdam de valschheid van het stuk geconstateerd. De besch. had het formt.lier van een binnenlandschen postwissel op de gebruikelijke wijze ingevuld en het 't aanzien gegeven van een echten wissel van ƒ22. Voor de handteekening van den postambtenaar had hy maar een paar krullen en haaltjes gesteld. Besch. bekende het hem ten laste gelegde feit te hebben gepleegd. Advocaat-generaal mr. Byleveld oordeelde de bekentenis volkomen door de verklaringen der getuigen beves tigd en eischte, op grond van het geringe toegebracht nadeel, veroordeeling van besch. tot 18 maanden celstraf en 2 boeten van ƒ50. De verdediger, mr. Wiercx, kwam op legen de aan hel feit gegeven qualificatie. Naar zijne meening was hier niet aan valschheid in een authentiek en publiek geschrift Ie denken en concludeerde daarom tot vrijspraak, maar wees subsidiair op verzachtende omstandigheden. Het hof deed onmiddellijk uitspraak en veroordeelde de besch. in beide zaken ieder tot 1 jaar celstraf, de laatste bovendien tot twee boelen van 50. ~~BU1TENLANDSCHE BERICHTEN. ENGELAND. Het lagerhuis verwierp gisteren met 145 tegen 71 stemmen, het voor stel Labouchere, strekkende om in de betrekkingen tusschen de beide lak ken der wetgevende macht zoodanige verandering te brengendat het kwaad voor de wetgeving uit de tegenwoordige verhouding tot het hoogerhnis ont staande, uit den weg worde geruimd. De heer Gladstone bestreed het voor stel. Het lagerhuis, zeide hjj, zou zijn invloed op andere wijze doen gel den. Buitendien was het voorstel ontijdig, daar juist thans van het hooger- huis eene daad van wijsheid en toegevendheid verlangd wordt. De radicalen en Parnellisten vormden de minderheid. Volgens de Times is het nu zeker dat de stoombooten der maatschappij Zeeland binnenkort niet meer naar Queenborottgh zullen varen, maar naar Harwich. De zeereis wordt daardoor een uur verkort. De Great Eastern Railway krijgt daardoor de 800G0 reizigers, die jaarlijks vau de booten der maatschappij Zeeland gebruik maken. Uit Kaapstad wordt bericht: volgens ontvangen mededeelingen, zou de heer Du Tuil de speciale commissaris van den Transvaal op het vernemen van het bericht, dat Britsche troepen naar Zuid-Alrika waren gezonden, de Ttans- vaalsche vlag op het grondgebied van Montsioa hebben gelteeschen en de Boeren beloofd hebben hun te steunen en hun haven en goed te beschermen. Ook zouden de gezinnen der Boeren naar de Transvaal zijn gezonden. Men gelooft niet dat de heer Du Toil door de Transvaalsche regeering wordt aan gemoedigd. De tweede editie der Times bericht uit Tamsiê dd. 18 dezer, dat ad miraal Uourbet nog steeds in Kelung is en niet kan voortrukken voor hjj versterking heeft ontvangen. De regentyd veroorzaakt veel ziekte. Aan de Times wordt uit Shanghae gemeld, dat de vredesonderhande ling weder zyn gestaakt. Uit New-York wordt gemeld: Cleveland moet volgens een reporter,die hem intervieuwde, het gerucht hebben tegengesproken, dat de democratische administratie de negers zou willen onderdrukken. Hjj zou er hebben bjjgevoegd dat de negers rechten hebben die hen gelijkstellen met alle andere burgers en dat die rechten slechts door eene wijziging der grondwet kunnen worden gewijzigd. Zulk eene handeling behoorde echter zijns inziens tot de onmogelijkheden. De hcw-York Commercial and Financial Chronicle meldt: Het we der is zeer gunstig voor het binnenhalen van den oogst: het plukken is na genoeg afgeloopen. Het vriest vrij sterk in sommige streken van Texas, Arkansas, Alabama en Georgia maar daardoor wordt weinig schade aangericht. Een burger van Troy (staat New-York) heeft zijne stallen laten behan gen met papier, ter voormalige geldswaarde van 60.000 dollars, allemaal obligatien van op de flesch geraakte maatschappijen. De werkstaking onder de mijnwerkers in de Gelii- en Tyny-kolengroe- vcn te Ystad. in het Rhondha-dal, is deze week, na vier maanden geduurd te hebben, met de volkomen onderwerping van de werklieden geëindigd. Een bericht uit Mexico te New-York ontvangen meldt, dat het congres de beraadslagingen over de conversie der schuld heeft uitgesteld tot na de installatie van Diaz. FRANKRIJ K. In de gisteren gehouden zitting van de kamer van afgevaardigden vroeg de heer Clémenceau de volledige openbaarmaking van het proces-verbaal der Tongkin-commissie, i. d. 6 Nov. Hjj verweet den heer Jules Ferry, dat deze den aard van zijn eigen voorstel veranderd had. De heer Jules Ferry ontkende dit, en er ontstonden levendige incidenten, doch ten slotte werd het voorstel van den heer Clémenceau met 283 tegen 212 stemmen verworpen. Gisteren tot 6 uur des namiddags zyn te Parjjs 23 personen aan de cholera overleden. 8FANJR Gisterenmorgen werden te Madrid weder 30 studenten op vrjjen voeten gesteld. Er is reeds een nieuwe rector benoemd. Volgens de Correspon- dencia neemt de regeering de verantwoordelijkheid op zich van de houding der autoriteiten te Madrid. Nieuwe pogingen, om de demonstration uit te lokkenwerden gisteren te Madrid gedaandoch de politie belette de samenscholingen. Eenige per sonen zijn in hechtenis genomen. Twee sterfgevallen aan cholera zijn eergisteren te Beniopa voorgekomen. DUIT8CHL AND. De roover, die in de maand Julij jl. den omtrek van Wiesbaden on veilig maakte en op vier dagen vier verschillende personen met een geladen revolver dwong, hun geld en kostbaarheden af te geven, is deze week ver oordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf. Hij had reeds meermalen zware straf fen ondergaan. Uit St.-Petersburg wordt gemeld, dat kolonel Aschenbrenner, ter dood veroordeeld wegens nihilistisch drijven en daarna begenadigd, niettemin in de vesting Schlusselburg gefusilleerd is, omdat hij een militairen dokter ge slagen had. I ING EZDNDEN, Mijnheer de Redacteur! Wil my zooveel plaats in uwe geachte Courant toeslaan als noodig is om te verklaren, dat de toezending van mjjn geschriftje «Tweefirlei weegschaal" aan de mij onbekende Redactie van het Weekblad "de Hollander" buiten mijn weten, laat staan door mij zeiven geschied is. "Het zonderlinge ge val", hetwelk de Redactie van "de Hollander" zich voorstelt, »dat de tegen partij haar als rechter inroept in hare eigene zaak", is derhalve niet aanwezig. U dankzeggende voor uwe welwillendheid, heb ik de eer hoogachtend te zyn Mijnheer de Redacteur, Uw Dienstw. Dienaar. Leidex, 22 November 1884. H. W. VAN DER MEY. Een lid van de Leidsche Tooneelvereeniging «Jacob Cats" heeft met groote ingenomenheid uit hel Leidsch Dagblad bespeurd «dat het uitvoeriger ver slag omtrent dit vaandel- en bloemenfeesl moest blijven liggen tot een vol gend nommer", van de op II. Zaterdagavond den 15"1"1 dezer gehouden feest viering in de Stadszaal wegens haar 10-jarig bestaan. Wat er komt, be schrijving van mogelijke en onmogelijke gebeurtenissen en van ijsselijken aard, maar «Jacob Cats" schijnt in het vergeetboek te zijn geraakt. Te druk of geen plaatsruimte; maar het staat toch al te gek als men niet zonder ophef ongevraagd iets belooft en men komt het dan niet na. WAAR MOET HET HEEN? «Mijnheer de Redacteur! Bovenstaande vraag kwam mij in het hoofd, toen ik bedacht dat den 28'1"1 Augustus jl. een adres was ingediend aan den raad door 22 belang hebbende ingezetenen geteekend, van de volgende inhoud: Aan den Gemeenteraad te Leiden. Geven reverentelijk te kennen, de ondergcteekenden eigenaars en bruikers van wagens, paarden en tijtuigen, en verdere bewoners langs de Havenljjn van de Tram alhier; dat den 19,t'D Mei jl. door Uwe commissie een rapport is uitgebracht waarvan de conclusie was, dat 3 weken na het gevallen besluit de Tram- dienst op de llavcnlijn weder zou worden hervat; of dat na 3 weken de geheelen Haven lijn zou worden opgebroken, en de straat hersteld; dat sedert dien tijd meer dan 3 maanden zijn verloopen, zonder dat dien aangaande een afdoend besluit is genomen; dat hierdoor een onhoudbaren toestand bestaat; want als de dienst wordt

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5