"TTUTTEN LANDS CHE BERICHT EN. PER TELEGRAAF. landen te Yelez Malaga, ia in die hoedanigheid door de Spaanactie regeering erkend. Z. M. de koning ontvangt hedenavond te G uren de comtnisaie van de j eerate kamer der ataten-generaal belast met de aanbieding van het adres j van antwoord op de troonrede. Daar het voornemen bestaat by de tweede kamer, na vaststelling van haar adres van antwoord, allereerst het wetsontwerp tot veranderiug van art. 198 der Grondwet in de aldeelingen en in openbare zitting te behan delen wordt de eerste kamer, die gisteren uiteenging, reeds binnen 14 dagen terugverwacht. Het gerechtshof alhier deed gisteren uitspraak in de jl. Donderdag be handelde zaken en veroordeelde: W. C. d. J., werkman aan de pyrotech- nische inrichting te Delfttot 3 maanden celslral en 7 boelen van f 50, ter zake van valschheid in geschrifte; wed. F. B.werkvrouw te Gorinchem, tot 6 maanden celstraf, wegens diefstal met een valschen sleutel, en T. V.. arbeider te Cappelle aan den IJsel, tot 1 jaar ctlstraf, ter zake eener met gewelddadigheid uitgevoerde onzedelijke handeling jegens een 11-jarig meisje. Onder beschuldiging van valschheid in geschriften van koophandel en het des bewust gebruik maken van de valsche stukken verscheen vervolgens j voor het hof de kantoorbediende S. De VV.uit Rotterdam. Deze persoon was in den laatsten tijd werkzaam bij de firma A. M. en C".handelende in bouwmaterialen te Delftshaven. Wetende dat de firma voor geleverde materialen van Rotterdamsche werkbazen gelden te vorderen had, vervaar digde hy drie quilantiën respectievelijk groot 15.05, 104,05 en ƒ23.55, met het doel om die bedragen ten zijnen voordeele te incasseeren. Toen j hem dit was gelukt en hq de gelden zich reeds had toegeëigend, kwam de oneerlijkheid aan het licht en bleek, dat besch. twee der quitamiën had voorzien van zegels, die hy van vroeger onbetaald teruggekomen quitantiën had afgenomen, terwql hij den daarop voorkomenden datum veranderd en hetgeen aan de handteekeuing der firma ontbrak bijgeschreven had. zoo mede dal de derde quitantie geheel valsclt was, daar hij de handteekening zijner patroons eenvoudig had nagemaakt. De proc.-gen. jlir. m'. Van den Bergh geloofde, dat deze oneerlijkheid ernstig gestraft moest worden en requireerde daarom eene veroordeeling tot 1 jaar celstraf en 6 boelen van 50. Als verdediger trad op mr. Madame Pont. Nog had zich voor het hof te verantwoorden eene vrouw uit Gouda, wie werd ten laste gelegd, dat zij in den avond van 15 Aug. jl. in den tuin dei- tapperij 'De Vogelenzang" aldaar een bankbiljet van 100 had ontvreemd uit de portefeuille van een schipper met wieu zij eenigen tijd in den tuin had vertoeld. De besch., die voor den politiecommissaris had bekend hel biljet te hebben weggenomen, maar het bij de ontdekking der vermissing in den tuin te hebben weggeworpen, ontkende thans aan den diefstal schuldig te zijn. Het bankje, dal spoedig was teruggevonden, had zij niet in handen gehad. Genoemde proc.-gen. eischte hare veroordeeling tot 5 jaren tuchthuisstraf. Jhr. mr. Van der Does de Willebois, die voor 't eerst als verdediger optrad, trachtte aan te loottendat noch wettig noch over tuigend bewezen was, dat er diefstal was gepleegd. Zijne conclusie strekte tot vrijspraak van besch.. doch hij verzocht, geheel subsidiair, om op ver zachtende omstandigheden te letten, die hij in ruime mate aanwezig achtte. Het hof deed heden uitspraak en veroordeelde S. d. W. tot 1 jaar een zame opsluiting en zes boelen van ƒ50 en de vrouw uit Gouda tol 6 maan den gevangenisstraf. Voor het beroep van een predikant bq de Ned. Herv. gemeente alhier, in de plaats van wqlen d!. Hoevers, is het volgende zestal zamcngesteld: dd. dr. E. Barger, te Haarlem; E. W. Heineken, te Middelburg; d'. A. J. T Jonker, te Rotterdam; d'. J. Riemens, te Middelburg; 11. L. Roozemeijer, te Arnhem, en C. Schuier tot Peursum, te Alkmaar. Gisterenavond half negen ure is aan het kanaal, ter hoogte van de Sumatrastraat, een man door den stoomtram overreden. Het hoofd werd letterlqk van het lichaam gescheiden Men heelt het lijk nog niet herkend. De ongelukkige was zeer armoedig gekleed en het vermoeden ligt voor de hand dat hq zich op de rails heeft gelegd om zich te laten dooden. ENGELAN V. In het hoogerhuis verklaarde lord Northbroock, dat het bericht van de Times over de door hem gedane voorstellen in hoofdzaak onjuist is. De heer Gladstone verklaarde in de gisteren gehouden zitting van het lagerhuis dat, zoodra de gedachtenwisseling met de mogendheden over Egypte is afgcloopen, de uitkomst door hem openbaar zal gemaakt worden. Vóór dien tijd echter moet geheimhouding worden in acht genomen, zells ten op zichte van de correspondentie, over de zending van lord Northbroock gevoerd De Engelsch-Fransche overeenkomst had slechts betrekking op de conferentie van den afgeloopen zomer, niet op de tegenwoordige voorstellen. Vooraf had de premier verklaard, dat de regeering voorstellen in gereedheid brengt welke op de regeling der Egyptische financiën betrekking hebben en aan de kennisneming der mogendheden onderworpen zullen worden. De Times bevat over de Egyptische aangelegenheden een artikel waar van de inhoud hoofdzakelqk neerkomt op hetgeen hier volgt: Er bestaal geen twijfel meer, schrqlt hel blad, dat de regeering zich met bet rapport van lord Nortbroock niet kan vereenigen. Hij toch stelt voor: 1°. dat Engeland aan Egypte eene leening van ongeveer t 16,000,000 verstrekke; 2'. dat de rente van alle Egyptische leeningen gehandhaafd worde op het bij de liqtti- datiewet bepaalde bedrag, ten einde het evenwicht op de begrooting moge lijk te maken; 3". dat Engeland al de kosten van het verblijf zijner troepen in Egypte drage; 4'. dat de uitgaven van militairen aard en die voor de politie verminderd worden; 5". dat de schorsing van het amortisatie-fonds worde toegepast op de nieuwe leening. Lord Nortbroock gelooft, op deze voorwaarden, van de mogendheden te kunnen verkrijgen dat zij in eene wij ziging der liquidatiewet en in het brengen van veranderingen in het beheer der Egyptische schuld toestemmen; maar hij verkeert in eene noodlottige dwaling. Deze politiek heeft tot uitgangspunt de stelling, dat de obligatie houders niet geroepen moeten worden hun deel te dragen in de opofleringen die door den toestand gebiedend gevorderd worden. Het kabinet kan deze politiek niet aannemen; ook kan het zich niet uit Egypte terugtrekken. De Times verlangt dus hel instellen van een onverholen protectoraatof de verlaging van de rente der geheele Egyptische schuld, benevens Eugelands waarborg voor de betaling van een rente-minimum zoolang de Britsche troe pen zich in Egypte zullen bevinden. Uit Varna verneemt de Daily Newsdat zich, tengevolge van gebrek aan kleeding en maandelauge onthouding van soldij, ander de Turksche tioepe'n een steeds toenemende geest van verzet openbaart. Een soldaten- oproer te Monasur vond navolging te Salonika. In beide plaatsen cischten de muiters uitbetaling der achterstallen, waaraan gedeeltelijk werd voldaan. Herhaalde geruchten nopens den oprnerigen geest onder de troepen in den omtrek van Konstantinopel vinden algemeen geloof. Eene dépêche uit Mexico deelt mede, dat de quaestie der schulddelging in de eergisteren gehouden zitting van het congres niet besproken werd. De toestand is onveranderd. Dtaz heeft verklaard dat de onlusten niet van ernstigen aard waren en dat er voor het vreezen eener revolutie niet den minsten grond bestaat. FRANKRIJ K. De heer Jules Ferry heeft op de gisteren gehouden interpellatie van den heer Gavardie over Egypte in den senaat geantwoord, dat Frankrqk trachtte in de te Londen gehouden conferentie eene krachtige en duurzame overeen- komst met Engeland tot stand te brengen. Verdere inlichtingen kon dt minister echter thans niet geven. De heer De Freycinel hoopte dat ten slotte eene overeenstemming tusschen Frankrijk en Engeland mocht bereikt wor den. Ten slotte ging de senaat, op het verzoek van den heer Jules Ferry, tot de eenvoudige orde van den dag over. Het congres der verschillende landbouw-maatschappqen in Frankrjjk heeft eenparig den wensch geuit, dat de rechten op buitenlandsch graan mogen verhoogd worden. Het bevestigt zichdat de Franschen de baai van Tadjourah, bq Obock, in bezit hebben genomen. IPANJE. Gisteren werden te Madrid oproerige kreten aangeheven door personen, die zich onder de studenten gemengd hadden. Verscheidene arrestaliën heb ben plaats gehad en een onderzoek is begonnen. Een nieuwe oploop van studenten is door de politie uiteengejaagd. De rector verzekerde, dat de rust niet verder zou gestoord worden. De gendarmes en de politie drongen, bjj het vervolgen der studenten, lot in de zalen der universiteit door. De rector nam daarop zijn ontslag. De manifestatiën duren voort. De bijeenscholingeo worden door bereden gendarmes uiteengejaagd. Verscheidene personen zijn in hechtenis genomen. DUITSCHLAIVD. In de troonrede, waarmede gisteren de zitting van den Duitschen rijks dag werd geopend, sprak de keizer zijne voldoening uit over den voortgans der maatschappelijke hervormingen overeenkomstig de keizerlijke boodschap van 1881. Aangekondigd werd de uitbreiding der wet betrekkelijk het ver zekeren tegen ongelukken en de inrichting der spaarkassen. Betreffende de begrooting wijst de troomede op de noodzakelijkheid van het scheppen van nieuwe bronnen van inkomsten. De verhooging der rechten op de beet- wortelsuiker worden bemoeilijkt door den kw ijnenden toestand der industrie. Ook wordt aangekondigd eene voordracht over de bijdrage van Bremen we gens toetreding tot het tolverbond en eene voordracht over het subsidiëeren van postbootlijnen. Hierbij wordt tevens mededecling gedaan van de volks plantingen, die onder de bescherming van het rqk zijn gesteld en de onder handelingen, die daaruit voortvloeiden. Voort gewaagt de troonrede van de Congo-conferentie. die in overleg met Frankrijk is bqeengeroepen en be schouwt zij de bereidwilligheid, waarmede de andere mogendheden aan de ttitnoodiging gehoor gaven, als een blqk van hun vriendschappelqke gezind heid en vertrouwen in Duitschland's vredelievende staatkunde. De keizer gaf ook zijne vreugde te kennen over de vriendschappelqke verhouding met de verwanten en naburige keizers van Oosteurqk en Rusland, die door de bijeenkomst van Skierniwice bezegeld werd, en meende dat deze vriendschap nu langen tijd zou voortduren, tot onderpand van den Europeeschen vrede. Een arme voddenraper te Karlsruhe, met vrouw en zes kinderen, kreeg dezer dagen de welkome lijding, dat een in Engeland overleden bloed verwant hem 6 millioen mark had vermaakt. Hij kon in het eertt zijne ooren niet gelooven; maar een voorschot van 50,000 mark, dat hem terstond werd ter hand gesteld, nam allen twijfel weg. Door het hof van assises te Kleef is Anton Schepop, die verleden jasr met Arends nabij Raalte een moord pleegde, wegens in Duitschland gepleegde misdrijven ter dood veroordeeld. LONDEN, 21 Nov. De Times blijft, in weerwil van lord Northbroock'» tegenspraak iu het hoogerhuis, beweren dat de mededeeling in dit blad van den inhoud in het rapport van lord Northbroock in hoofdzaak juist is. De Times verlangt met aandrang dat het rapport onverwijld openbaar gemaakt worde, vergezeld van de verklaring dat de daarin gedane voorstellen niet verbindend zqn voor de regeering. PABIJS. 21 Nov. Gisteren stierven alhier 31 personen, en tot heden 12 uur opnieuw tien. Gisterenavond had 'in 't Nut" de vereenigde vergadering plaats van de Leidsche afdeeling der 'Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst" en van de vereeniging: 'Bouwkunst en Vriendschap", die, behalve door de leden en geintroduceerden der beide vereeuigingenwerd bijgewoond door ledtn van de Leidsche afd. der Ned. Maatschappq ter Bevordering van Nijverheid, der Kamer van Koophandel en Fabrieken en van hel Leidsche departement der Maatschappij 'Tot Nut van 't Algemeen", daartoe door de beide bestu ren uilgenoodigd. De nog al talrijke opkomst bewees dat men belang stelde in het onderwerp, bij advertentie aangegeven, namelijk over aanleg van telephonen. De heer W. A. Van Lith, voorzitter der vereeniging: 'Bouwkunst en Vriendschap",was voor dezen avond de leiding der vergadering opgedragen. 'Bouwkunst en Vriendschap" was de oudste dezer beide vereenigingenmaar ook van haar was het denkbeeld uitgegaan om zulk een belangrijk onder werp, als den aanleg van telephonen in onze gemeente, ter sprake te brengen. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom aan allen die gehoor hadden gegeven aan de uitnoodiging der beide vereeni gingen gedaan; gaarne had hij de leiding der vergadering aan den voorzitter der Leidsche afd. gelaten, hij had echter moeten zwichten voor diens vrien- delqken aandrang. Maar was het vooral de ouderdom onzer vereeniging. ging spreker voort, die hier den voorrang genoot, haar ouderdom belette niet om toch jeugdige denkbeelden te hebbenzooals over telephonie en electrische verlichting, en meerdere nieuwe zaken houden hare aandacht bezig, de bezadigdheid van den ouderdom belet ons niet om met den nieu wen tijd mede te gaan. Allen de hier tegenwoordig zqnde hecren. ver volgde spreker, zagen zeker voor eenige weken geleden, dat eene aanvrage om concessie bij den gemeenteraad was ingekomen om ook in onze stad lelephonische geleidingen aan te brengen. Zou dat in onze gemeente kun nen slagen? was eene vraag op veler lippen. Hoe zou men dien aanleg be doelen? evenals in andere gemeenten met leelijke palen op de straten, en gevaarlijke draden over de daken der huizen? was de tweede vraag. Zullen die kosten evenals in vele plaatsen 120 per jaar bedragen? is dit laatste het geval dan vreezen wij zeer voor de levensvatbaarheid voor deze zaak, werd er onmiddelijk bijgevoegd. Om deze en meer andere vragen omtrent rentabiliteit enz. te bevredigen, uoodigden wij de heeren Reding en Van Cappelle uit, niet uit nieuwsgierigheid, maar om daardoor sympathie op te wekken voor een spreekmiddel met personen op afstanden van ons, wat zeer veel gemak oplevert en voor vele zaken allernuttigst kan wezen. Ge noemde heeren hielden zich onmiddellijk bereid aan deze roepstem gehoor te geven en zullen in de eerste plaats uitleg geven van hunne voornemens en plannen, om daarna u allen in de gelegenheid te stellen, vragen te doen welke zij zullen trachten te beantwoorden.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2