Z\TERDAG 22 NOVEMBER. STADS-BERICÏITEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 1 Door Z. M, is de 2d' luitenant F. F. F. Fuhrhop, van het G e reg. be Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaars 1.50franco p. p. f 2.— afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiên is van 1—4 regels I.—, iedere regel meer 25 cents, groole lellers berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden dat, ingevolge het bepaalde bij art. 70 der wet van 4 Juli 1850 Staatsblad u" 37) regelende het kiesrecht eene vrije stemming moet plaats hebben ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, om al' te treden in 1885 en dat door hen is besloten dat die stemming zal plaats hebben op Dinsdag den &5'D November a. 8. van des voormiddags negen lot des namiddags vier uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 6 November 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 21 November. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen een mansper soon, die, eene portemonnaie met geld gevonden hebbende, dat geld ten eigen bate heelt aangewend. N°. 15 van het tijdschrift *Üe Katholieke Illustratie" is geheel gewjjd aan de nagedachtenis van mgr. II. Van Beek, bisschop van Breda. Het be vat ontboezemingen, zoo in proza als poëzie, van de hh. 11. A. Banning, J. A. De Rijk, B Van Meurs, J. J. Hopstaken, M. A. Van Zanten en F. A. Eerstens. Een bijvoegsel bevat een rouwkrans op het grat van dien kerk voogd, dichtregelen door L. De Koninck, te Mechelen, benevens de lijkrede, uitgesproken door dr. Schaepman. Voorts is in deze aflevering o. a. opge nomen het portret van Z. D. Uw. en afbeeldingen van het St. Elisabeths- gasthuis te Breda en het bisschoppelijk seminarie IJpelaar, stichtingen die baar ontstaan aan den ontslapene ie danken hebben. --De Indische begrooiing voor 1885 is wederom ingediend, in hoofdzaak gelijk aan de ontwerpen van September jl. De uitgaven zijn thans echter vermeerderd met 963.606, tengevolge van enkele verminderingen en ver meerderingen, onder welke laatste behooren ƒ881.000 voor aanbouw van schepen, namelijk voor een zeestoomer voor de gouvernementsmarine en eenige kleine gewestelijke vaartuigen en een nieuw schroefstoomschip 4e kl. 115.375 voor uitgaven in verband met het overnemen van belastingen ter Oostkust van Sumatra en met eene overeenkomst met den Sultan en de rijksgrooten van Siak over eenige belastingen in eigenlijk Siak en hunne rechten op de onderhoorigheden; ƒ84000 voor reorganisatie van het bestuur in het regentschap Madura, 150 000 meer voor bevloeiingswerken enz. Daarentegen zijn de middelen 761.479 hooger geraamd. Dientengevolge be draagt het tekort, in September op/1,257.101 geraamd, buiten den aan bouw van schepen, thans 1,459,228, met inbegrip van de kosten van dien aanbouw. In bijvoegsels der Staatscourant van heden zijn opgenomen de ver slagen van de in 1884 gehouden eindexamens van de hoogere burgerscholen met vjjljarigen cursus, voorafgegaan door een overzicht van de zamenstelling der examen-commissiënvan den duur en van den uitslag der examens. Het stoomschip Noord-Holland, van Java naar Rotterdam, arriveerde gisterenochlend te Marseille. Bij de gisteren te 's Hage gehouden acte-examens voor lager onderwijs zjjn geëxamineerd voor de acte als onderwijzeres 15 candidaten. Afgewe zen 7 en toegelaten 8, namelijk mejj. B. J. Kruyne, uit Brielle; J. De Leeuw en A. D. Begeer, beiden uit Gouda; J. P. C. Kampers, uit Hillegers- berg; A. Van der Meer, C. Fruyt den Hertog, H. J. Schimmcr en M. C. G. F. Van Rijn, allen uil Rotterdam. Voor het middelbaar onderwijs werden 19 en 20 November geëxamineerd: voor staathuishoudkunde en statistiek 1 candidaat, de heer K. E. Scheld, van Alkmaar, die toegelaten werd; voor aardrijkskunde 2 candidaten, die zich terugtrokken; voor Nederl. taal en letterkunde 1 candidaat, de heer L. Si mons, te 's Gravenhage, die toegelaten werd, en voor boekhouden twee candidaten, van wie 1 werd afgewezen en 1 toegelaten, namelijk de heer M. Van der Vlies, van Schiedam. De bisschop van Haarlem heeft o. a. benoemd; tot professor in de H. Schrift te Warmond, den wel-eerw. zeer gel. heer P. L. Desseus; tot pro fessor in de 11. Liturgie te Warmond, den wel-eerw. heer II. C. Maat, die kapelaan was der parochie van den H. Jacobus te sGravenhage; lot pastoor te Hazerswoude, den zeer ecw. heer N. Oly, en tot pastoor te Ovezande, den wel-eerw. heer G. H. Holt. Kapt. L. Sluiter, gezagvoerder van het stoomschip Prins Maurits, van den kon. Westindischen maildienst, is door den president van de republiek Venezuela benoemd lot ridder 5' kl. van de orde Simon Bolivar. Van de reis teruggekomen, werd hem uit 's Hage het kruis dier orde in goud toege zonden door zijne passagiers, als een blijk hunner tevredenheid en dankbaar aandenken. In den loop van het jaar 1885 zullen naar Ned. Oost-Indie worden uitgezonden 2000 man suppletietroepen, verdeeld als volgt: 4 serg.staf- hoornbl.; 176 cav., waaronder 4 wachtm. en 12 korp 491 art waaronder 2 onderoflf-vuurw. en 2 korp.; 47 geniesold, en 50 mil. schrijvers. Naar Ned. West-Indie: Suriname 78, Curacao 38 man supplelielroepen. Uit Athene wordt aan het N. v. d. D. gemeld, dat Pieter, de voort vluchtige postdirecteur van IJzendjjke, de stad Kalamakion heelt verlaten en zich sedert een paar dagen in de Grieksche stad Patras bevindt. Zoodra onze consul aldaar dit vernam, verzocht hij der politie den voortvluchtige buiten j de gemeente te zetten, doch deze acht zich daartoe alsnog onbevoegd, wijl de wet volgens haar eischt dat de persoon '/gevaarlijk voor de publieke vei ligheid moet zijn", wil men hem builen de stad kunnen zetten. 11. K. 11. de groothertogin van Saksen Weimar, zuster des konings, die eergisteren voor 50.000 had ingeschreven voor de leening der N. 1. land- bouwmaatschappij verdubbelde gisteren dal bedrag en vroeg later nog tele- graphisch inlichting omtrent den stand der inschrijving en of nog meer noodig was. Voorts mag worden gemeld, dat het huis Rothschild te Parjjs door haren vertegenwoordiger te Amsterdam, den heer Gansl, voorƒ100,000 heeft deelgenomen. (Hbl.) Men schrijft aan de N. K. Ct.: Door de directie der Hollandsche spoor wegmaatschappij is bij verschillende fabrieken prijsopgave gevraagd van eene passagiers- en goederen zcestoomboot van betrekkelijk aanzienlijke grootte, daar die eene lengte van 225 voet zal hebben en een inhoud van circa 1500 ton. Men meent dat deze boot zou moeten dienen voor eene Ijjn van pas sagiers en goederen tusschen Amsterdam en Londen. Onder de vijf ontwerpen voor de Beurs te Amsterdam, welker makers tot een tweeden, besloten wedstrijd zullen worden toegelaten, behoort, be halve het plan van de heeren Sanders Berlage te Amsterdam, dat van den heer Jos. Th. J. Cttypers, den zoon van den bouwmeester van rijks museum en centraal-statiou. Van de heeren Sanders Berlage is n*. 73, van den heer Cuypers n°. 150. Omtrent de arrestatie van Leon (den kashouder van de firma Raphael Co. te Amsterdam), die ruim 200,000 aan zijn patroons ontstolen heeft, verneemt het Faderlanddat de minister van justitie des avonds te 6 uren het telegram ontving, dat Leon zich te Havre bevond. Onmiddellijk begaf zich de minister naar zijn ambtgenoot van buitenlandsche zaken en stelde met dezen het telegram opwaarin Leons uitlevering gevraagd werd. Dat telegram werd door den minister daarop direct persoonlijk bezorgd, en de spoed, waarmede de minister gehandeld heeft, had tengevolge, dat Leon ge arresteerd werd éên uur voordat de boot naar Buenos-Ayres vertrok. Leon was in het bezit van weinig contanten, helgrootste gedeelte van de ont vreemde som moet in de laatste jaren door hem verteerd zijn. Eene »dame" wachtte te Liverpool de komst der boot met Leon af, en wacht daar nog. De schroefbout Maria Theresia vertrok gisterennamiddag van Amsterdam naar Zaandam, op sleeptouw hebbende een roeiboot, waarin een timmerman en diens knecht. Bij de Houthaven kantelde de boot, en eer er hulp opdaagde verdween de knecht in de diepte. Zijn baas is gered door een tjalkschipper die met zijn vaartuig in de nabijheid was. Het lijk van den ongelukkige is sedert nog niet opgevischt. In de gisteren gehouden crimineele zitting van het hof te Leeuwarden is Jacob De Vries, geb. te Katlijk, gem. Sleen, schuldig verklaard aan moed- willigen doodslag, gepleegd op Geert Wolters. De jonge jaren van besch. en zijn vroeger goed gedrag aannemende als verzachtende omstandighedenver oordeelde het hof hem tot 5 jaren correctioneele gevangenisstraf. De justitie te Maastricht is vergezeld van twee geneesheeren naar Am- stenrade geweest en heeft daar eene lijkschouwing gehouden. Uit het onder zoek is gebleken, dat Vleugels aan de gevolgen der ondergane mishandelingen is overleden. De dader D., bij het lijk gebracht, heelt zijne misdaad bekend en als medeplichtige genoemd een zekeren Palmen, die de wijk naar Duitschland schijnt genomen te hebben. Te Maastricht kwam dezer dagen een boer met eenige levende varkens naar de stad gereden. De aan de poort gestationneerde ambtenaren bevonden bij visitatie, dat een der varkens was doodgegaan, en weigerden dit in de stad toe te laten. Onze boer keerde hierop naar het naastbijgelegen dorp terug, slachtte daar het doode varken en bracht het naar de stad terug, waartegen thans geen bezwaar meer bestonddaar eene keuring van var- kensvleesch te Maastricht niet bestaat. In de gemeente Meersen heeft eergisterennacht een belangrijke diefstal door middel van inbraak plaats gehad ten nadeele van mevrouw W. De dieven hebben al het zilverwerk en aanzienlijke geldswaarden ontvreemd. De justitie van Maastricht is ter plaatse geweest. De dieven zijn nog onbekend. 'sGRAVENHAGE, 21 November. Door Z. M. is vergunning verleend lot het aannemen en dragen: aan den heer mr. 11. A. Crommelin, gezantschapssecretaris, der versierselen van ridder 11 Ide klasse der orde van Danebrog, alsmede van ridder der orde van de Poolster, hem respectievelijk door Z. M. den koning van Denemarken en Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken, en aan de heeren M. Lansberg, adjunct-commies op Curasao, en W. F. Van Genderen, district-commissaris van het district Nickerie, beiden met verlof hier te lande, van hel ordeteeken van het Borstbeeld van den Bevrijder, respectie velijk van de 5de en 4de klasse, hun door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is bij de naamlooze vennootschap de Nederlandsche bank herbenoemd tol secretaris-directeur de heer mr. 11. P. G. Quack. Door Z. M. is opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en accijusen te Woubrugge zooals het thans beslaat en ingesteld een ont vangkantoor derzelfde middelen te Alkemade, voor de gemeenten Alkemade, Leimuiden, Rijnsaterwoude en Woubrugge, lehoorende tot de controle Alfen. I infanterie, in zijnen rang en ouderdom in dien rang overgeplaatst bij het I wapen der inlanterie van het leger in Nederlandsch-Indië. De heer I. De Sevilla y Medina, benoemd tot vice-consul der Neder-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1