ItlJM IE GEEF. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen bijna te geef. Istirgcrli jfcc Statib. U V KKTKNTI N. Viering van het honderdjarig bestaan der Maatschappij, IN DE STADS-ZAAL. 40 Gulden hostie heer Saissy een degenstoot, welke echter niet meer dan een schram aan het benedengedeelte van den rechterarm veroorzaakte. Het gevecht werd voort gezet, en bij den vierden uitval werd de heer Saissy opnieuw vrjj ernstig gewond, zoodat de strijd hiermede eindigde. Verleden Zaterdag is bjj den Acclimatatietuin te Parijs een jongentje van ongeveer vier jaren gevonden, dat eerst in het Bonlogner Bosch gezien was en hetwelk, ofschoon in lompen gehuld, in alle andere opzichten bleek steeds goed verzorgd en opgevoed te zijn geweest. Men kon niets uit hem krijgen dan dat hij twee moeders had. Het kind is voorloopig bij geeste lijke zusters opgenomen, tot eene mevr. G., wier dochtertje met hare gou vernante het kind vond, het bij zich in huis zal mogen nemen. De directeur van het bureau voor statistiek te Bern heeft uitgerekend dat, als de bevolking der verschillende sleden van Europa blijft toenemen gelijk zulks gemiddeld in de laatste tijden het geval was, Üuitschland in bet jaar 2000 een bevolking zal hebben van 104 millioen inwonersGroot- Brittannie van 142 mill. Oostenrijk-llongarije van 70 mill Frankrijk van 64 mill., en Italië van 56 millioen. DU1TICHLAND. Men meldt, dat de rede, welke prins Von Bismarck in de eerste zitting van de West-Afrikaansche conferentie heeft gehouden, uitmunt door groote helderheid. Hij stelde het drievoudig doel der Congo-conferentie in het licht, en wel: 1°. het vaststellen der handelsvrijheid voor het geheele gebied op de Congo; 2°. de toepassing der bepalingen van het Weener congres op de vrjje scheepvaart op de Congo en den Niger, en 3°. de regeling der voor waarden, onder welke de nieuwe in bezitnemingen aan de kust van Afrika, van wege een der mogendheden, door de andere machten zullen worden erkend. Van onderscheidene zijden wordt gemeld, dat de rijksregeering zich bezig houdt met een plan ter oprichting van werkbu eaux, ten doel heb bend; de uiloefening eener nauwkeurige controle over aanbod van en vraag naar arbeid bjj de verschillende takken van nijverheid in hel rijk, ten einde werkgevers en werklieden zich aldaar kunnen aanmelden, de eerstgenoemden om te vernemen waar zij werklieden, de laatstgenoemden om te worden ingelicht waar zij arbeid kunnen vinden. Naar men uit Hanan bericht is de telegraphist Gutberlet, die als de voornaamste schuldige aan hel spoorwegongeluk aldaar beschouwt wordt, Zaterdag in hechtenis genomen. Hoezeer zich de najjver tusschen Duitschers en Czechen in alles open baart, bleek dezer dagen weder te Brtinn, de hoofdstad van Moravie. Daar was een advocaat overleden, en zijne ambtgenooten kwamen bijeen, om te beraadslagen over een hem te bewijzen laatste huldeblijk. Men besloot o. a. een krans met opschrift op de kist te leggen. Maar toen aan den wensch van den jongen baron Prazak. om dat opschrift in de Czechisrhe en de Duitsehe taal te plaatsen, niet voldaan werd, zagen de Czechen van de deel neming aan het huldeblijk af. En den volgenden dag verklaarden de Cze- chische advocaten, dat zij niet aan de begraleuis van dezen advocaat, noch aan die van eenigen anderen Duitschen ambtgenoot zouden deelnemen. Op eenige mjjlcn afstands van het Grieksche stadje Keratera is een wagen, waarmede gelden van de maatschappij der mijnen van Laurinm ver voerd werden, door eene bende roovers aangevallen. De voerman en drie andere personen, die in den wagen zalen, werden vermoord en eene som van 100.000 frs. gestolen. I NC E Z Cl N D K N. Aan Ouders en Voogden en aan allen die belangstellen in orde en veiligheid Dagelijks komen onze kinderen te huis met de klacht door andere kinde ren op straat te zijn beleedigd, 't zij door stompen ol slagen, door werpen met vuil of steenen, of op andere wijzen. Herhaaldelijk heb ikzoo persoonlijk als schriftelijkdaarvan kennis gegeven aan de politie; tot mijn leedwezen zonder resultaat. Dit is niet alleen te betreurenmaar zeer zeker niet in het algemeen belang. Dit laatste vordert veiligheid voor ieder, vooral voor onze kinderen. Zullen wij nu lijdelijk dien toestand gedoogen, op het gevaar af dat he den uw, morgen mijn kind door de baldadigheid van anderen mishandeld, wellicht voor zijn leven ongelukkig wordt? Zullen wij hel zelfverwijt heb ben, niet gedaan te hebben wat in ons vermogen was om dit te voorkomen Voorzeker neen Welaan dan, de put gedempt vóór het lelaat is. Ik noodig u dus uit, ouders en voogden en allen die belang stelt in orde en veiligheid, onze bezwaren deswege aan den Raad der gemeente kenbaar te maken, onder uitdrukking van den wensch, dat er afdoende maatregelen worden genomen. Een daartoe strekkend, hieronder volgend adres, ligt van af morgen, gedurende acht achtereenvolgende dagen, ter teekening ten uijjnent, Oude Singel 96, van één tot twee uren nadenmiddag. D'. GENTIS. Aan den Raad der Gemeente Leiden, Geven met verschuldigde achting te kennen de ondergeteekenden, ingeze tenen te dezer stede, dat hunne kinderen en pupillen, of die hunner vrienden en bekenden, herhaaldelijk, ja bijna dagelijks, op de openbare straat door andere kinderen worden gemolesteerd; dat deswege herhaaldelijk bij de politie klachten zjjn ingebracht, met verzoek dit te voorkomen; dat deze tot nog toe niet tot het gewenschte gevolg hebben geleid; dat zjj niet wenschen te treden in eene beoordeeling, of de politie daar- toe de noodige afdoende maatregelen heeft genomen of heeft kunnen nemen; dat zij alleen consiatecrendat hunne kinderen nog steeds dagelijks bloot staan aan geweldenarijen van verschillenden aard door andere kinderen; dat hunne, zoo zjj meenen billijken, eisch is, dal hunne kinderen op de openbare straat binnen deze gemeente veilig zjjn; dat zij zich derhalve wenden tot den Raad der gemeente om te kennen te geven: "dat het hun wensch is dat de Raad afdoende maatregelen neme, waar door de veiligheid der kinderen tegen de baldadigheid van anderen op de openbare straat binnen deze gemeente voor het vervolg wordt verzekerd". Leiden, November 18S4. Folgen de handteekentngen) Van 12 November tot en met 1» November 1884. BEVALLEN: A. Dirkse, geb. Buikstra, Z. C. De Rijk, geb. Fortunati, D. W. A. R. Horst, geb Vcrsteegh, Z. J. M. Bik, geb. Brugman, D. E. Verhoog, geb. Broekveldt. D. A Verstraalen, geb. v. d. Reyden, Z. J. Lancel, geb. Buskens. Z. E. Deviiee, geb. Karreman, D. J. M. v. Staden, geb. v. d. Linden, I) T. Groeneveld. geb. Feilsma, Z. C G. H. Mulié, geb. Nieuwenhuysen, D. M. Kikkert, geb Haasnoot, D. -- J. T. Bosloper, geb. v. Veen. Z. H. Vermond, geb. Steyger, Z. -- J. A. De Jong, geb. Los, Z. W. v, d. Meer, geb. Stafleu, Z. J. H. R ijzers veer, geb. Ranselaar, D. H. M. W. v. d. Reyden, geb. Brouwer, D. J. v. Duuren, geb. Hemerik, D. C. De Sauvage, geb. v. Borselen, Z. S. M. Bourgeois, geb. Brokaar, Z. - M. J. Hansen, geb. Planje, Z. G. Filippo, geb. v. Heuse. Z. E Logeman geb. Buitenweg, D. OVERLEDEN: N. Kwik, D. 17,j. P. A. Witteman, Z. 1 m. S. Singerling,51 j. - C. C. v. Brero, geb. v. d. Erf. D. levenl. J. Nieuwenbttrg, wed. 58 j. J. G. Perrin, Z. 28 j. C. L. W. Starrenburg, 45 j. - F. Gulejj, geb. Rijsbergen, Z. levenl. A. Sussmann, Z. 80 j. VV. C. v. Sonderen, geb. Bos, 48 j. M. J. llalbmeyer, 13 j. C. Feekman, geb. Kriek, Z. levenl. M. P. Leune, D. 1 m. GEHUWD: dr. A J. Olivier, jm. en A. P. Frölith,jd. J. Brouwer, jm. en J. Boom, jd. G. v. d. Walle, jm. en A.Sjnrdijn, jd. J Kret, jm. en H. H. Hoefsmit, jd. M. Eikerbout, jm. en A. Ie Maitre. jd. - J. L Haak.jm. en A. Schenkeveld, jd. A. De VVolf. jm. en S. C. Selier, jd. C. J. Oudshoorn, wed', en S. M. De Jongh, jd. Heden overleed plotseling, tot groote droefheid van mjj en ons eenig Kind, mjjHe dierbare Echtgenoote WIL11ELM1NA CATHARINA BOS. Leiden, 16 November 1884. J. VAN SONDEREN. DEPARTEMENT LEIDEN. op Vrijdag 21 November 1884, des avonds te 7 uren precies, Toegang wordt verleend uitsluitend aan de Leden, ieder met ééne Dame. Meerdere Dameskaarten a 99 Cents en Programma's 10 Cents zijn verkrijgbaar bij den Concierge van bet Nutsgebouw en des avonds aan de Zaal. De deuren worden te 6 uren geopend. P. VAN GEER, Voorzitter. A. M. L. RÜMKE, Secretaris. De van de gefailleerde groote vereenigde BRITTANIA ZILVER- FABKIEK overgenomen grooten voorraad, wordt, om aan onze verpligiiugen lot betaling te kunnen voldoen en om alles zoo spoedig mogelijk op te mimen75 pCt. beneden den gewonen ver koopprijs verkocht, alzoo Voor slechts TIEN GULDEN, dus voor nauwelijks de helft van wat aan arbeidsloon is beiaald, bekomt men geheel franco te huis, onder staand uiterst prachtvol Rrlttanla-zllver Eetservies, dat vroeger alleen in het groot vervaardigd van het fijnste Brittania zilver, hel eenige metaal dat altijd blank blijft, en zelfs na jaren lang gebruik, niet van echt zilver te onderscheiden is. 6 stuks Brittania zilver Tafelmessen met echt Engelsch lemmet. 6 stuks Brittania zilver Vorken, van de fijnste kwaliteit. 6 stuks zware Eetlepels. 6 stuks Kolfi|lepelljes. 6 stuks Theelepeltjes. 1 stuks Soeplepel. 1 stuks Meiklepel. 6 stuks groote Dessertlepels, die ook ais kinderlepels kunnen worden gebruikt. 2 Tafellusters, uiterst soliede en sierlijk bewerkt. Alzoo 40 stuks dat men een sieraad op tafel kan noemen. Alles te zamen voor slechts TIEN GULDEN. Franco te huis. De geberde bestellingen worden onder rembours of tegen vooruitbe taling van het bedrag per postwissel, zoolang de voorraad strekt, uit gevoerd door het depot der Vereenigde Brittania Zilverfabriek. J. 8IEBERBERG, IPeenen, Stadt, Fleischmarkt N°. 16. NB. Duizenden attesten over de buitengewone kwaliteit van onze artikelen van de voornaamste personen zijn in ons bezit, te veel om hier alles op te normen, doch die aan ons depot voor belang hebbenden ter inzage liggen. Om vergissingen te voorkomen, wordt men beleefd verzocht het adres duidelijk op te geven.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3