laatstgenoemde zwaar beschadigd werd en spoedig in zinkenden toestand I verkeerde. Passagiers en goederen werden opgenomen op De flecke Jourej die eveneens aan den voorsteven schade had bekomen. Naar men aan de U. Ct. meldt, zijn in de gemeente Koudum alle leden van een huisgezin, na het gebruik van Amerikaansche gedroogde appelen, ongesteld geworden. Door den geneesheer werd vergiftiging geconstateerd. Gelukkig, dat allen konden braken, waardoor ze behouden bleven. 's GKAVENHAGE, 19 November. Door Z. M. is VV. Van Limborgh, rijksontvanger te Knijpe, in die be trekking benoemd te Grave. Door Z M. is de kapitein L. Waller, van het wapen der genie, op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. De minister van marine zal op 21 en die van binnenlandsche zaken op 22 November geen audiëntie verleenen. Het adres van antwoord op de troonrede door de eerste kamer, heden door de commissie van redactie gereed gemaakt, luidt als volgt: Sire! Bijzonder waardeerde de eerste kamer der staten-generaal het voorrecht Uwe Majesteit wederom te midden der vertegenwoordigers van het Neder- landsche volk te zien. De kamer wenscht met Uwe Majesteit, dat bij ijverige zamenwerking tus- schen regeering en afgevaardigden 's lands belangen geen schade zullen lijden door de stoornis, die de gewone parlementaire arbeid heeft ondergaan. Met ernst aanvaarden wij de belangrijke taak, die blijkens Uwer Majes- teits mededeeling ons wacht. Dat tot de vele ons reeds bekende of althans in eene vorige bijeenkomst aangekondigde onderwerpen van wetgeving, welke in deze zitting zullen worden overwogen, ook behooren zal een voorstel van wet, door de grond wet voorgeschreven, tot regeling der voogdij van Uwer Majesteits beminde dochter, trok onze belangstellende aandacht. Gods onmisbare zegen ruste op de werkzaamheden in deze buitengewone zitting der staten generaal. Besloten werd de openbare beraadslaging aan de orde te stellen in eene zitting te houden morgen voormiddag te 11 uren. De commissie uit de tweede kamer belast met de aanbieding aan Z. M. den koning van de lijst van candidalen voor het voorzitterschap heeft zich hedenmiddag 5 uur met het gebruikelijk ceremonieel naar het paleis begeven om zich van haar laak te wijten. De nieuwbenoemde advocaat-generaal bij den hoogen raad der Neder landen, de heer mr. A. F. L. Gregory, heeft gisteren in hinden van Z. M. den koning den voor dat rechterlijke ambt gevorderden eed afgelegd. In verband met het ophanden zijnde vertrek van Z. M. den koning naar het Loo, zijn gisteren de paarden en rijtuigen en verder stalmaterieel van hel hof, derwaarts overgebracht. Heden zal door kamerleden der anti-revolutionaire partij in het Hotel den Ouden Doelen een diner worden gegeven. In welonderrichte kringen wordt verzekerd, dat graaf Herbert Von Bismarck zijn langsten tijd als gezant van Duitschland aan ons hol heeft doorgebracht en in het begin van het volgend jaar door een ander zal wor den opgevolgd. De gezantschapspost alhier zou bezet worden door den tegenwoordigen zaakgelastigde van het Duitsche keizerrijk te Londen, die in verband met zijne nieuwe bestemming dezer dagen hier ter stede is geweest. ""BUITENLANDSCHE BERTCH TE N. BBLKIE. In de zitting van gisterendoor de kamer van vertegenwoordigers ge houden, ontwikkelde de heer Frère-Orban zijne interpellatie over de alge- meene politiek der regeering. Hij wenschte te weten, ol het gewijzigd ka binet volhardt in de politiek van het vorige; of men hier alleen te doen heelt met een optreden van nieuwe personen, dan wel met eene verandering van staatkundige richting. In hel eerste geval kon van geene bevrediging der gemoederen sprake zjjn. Geldt het eene wijziging van politieke richting, dan deed zich de vraag op: hoe kan daaraan uitvoering worden gegeven door een kabinet, dat zich aansprakelijk stelt voor de handelingen van het vorige? De heer Malou bevestigde, dat de heeren Jacobs en Woeste op ver langen des konings waren afgetreden. De minister president Bernaert ant woordde den heer Frère-Orban in hoofdzaak het volgende: «Wij hebben ons niet uit te laten over de oorzaken waarom enkele ministers bleven, terwijl anderen aftraden. Wat ons programma betreft, willen wij de handelingen der regeering beperken en het persoonlijk initiatief uitbreiden; daarin ligt het ware begrip van vrijheid." Hij sprak met lof over de schoolwet en zeide ten slotte: *Wij gelooven aan die wet eene waarlijk liberale uitlegging te hebben gegeven." Uit een nader bericht bljjkt, dat de eerste opgave van den uitslag der herstemming te Philippeville niet juist was. Niet de candidaat der liberalen werd gekozen, maar de minister van buitenlandsche zaken, prins De Caraman, werd met eene meerderheid van 17 stemmen tot lid der kamer herkozen. Het Te Deum. dat telken jare ter gelegenheid van's konings naamfeest op den 15" November in de St. Gudulekerk gezongen wordt, heeft Zaterdag met het gewone praalvertoon plaats gehad. Omstreeks middag voerden zes galarijtuigen H. M de koningin, den graaf en de gravin van Vlaanderen, be nevens gevolg naar de hoofdkerk. Koning Leopold was er niet, daar de hof-eliqueiien niet toelaat, dat Z. M. zelf deze kerkelijke plechtigheid bijwoont. Evenals bij hunnen rit kerkwaarts, werden de koninklijke personen geenszins toegejuicht en slechts door enkele toeschouwers gegroet, ofschoon er zich, dank zij het heerlijk weer. eene buitengewoon talrjjke menigte op hunnen weg verdrong. Zondag heeft Ie Antwerpen in de zaal der Koninklijke Harmonie het schoolfeest ter eere van den burgemeester, den heer L. De Wael. plaats gehad. Nadat de plechtigheid met muziek was geopend en de heer Richard Thieren, als voorzitter der regeliugscommissie, den burgemeester wegens zijne krachtige optreding voor de zaak van het openbaar onderwijs htildt had gebracht, werd diens bronzen borstbeeld onthuld. Dit kunstgewrochi staat op een prachtig voetstuk, hekleed met rood fluweel en voorzien van i eene bronzen plaat met het opschrift: »Aan den hooggeachten en geliefden burgemeester Leopold De Wael, voor de overgroote diensten, door hem aai het openbaar ondtrwjjs bewezen. De dankbare ouders der leerlingen vai Antwerpen's gemeentescholende leden der schoolcomiteiten en het onder, wjjzend personeel. Antwerpen16 November 1884," ENGELAND. Hel hoogerhttis heeft gisteren, zonder hoofdelijke stemming en na een debat dat slechts een half uur duurde, de reformbill bij tweede lezing aan genomen. In den loop van het debat verklaarde lord Salisbury, dat lijj ziet met het voorstel der regeering betreflende de indeeling der kiesdistricten eerst dan definitief zal vereeuigen. wanneer eene gedachtenwisseling over het onderwerp zal gevoerd zijn. Hij zal daarom aanstaanden Donderdag voor stellen de artikelsgewijze behandeling veertien dagen uit te stellen. In de gisteren te Londen gehouden bijeenkomst der conservatieve parlj is beslotenom de voorstellen der regeering aan te nemen en tot de tweedi en derde lezing der reformbill over te gaan, onder voorwaarde, dat de rt geering terstond een voorstel indiene tot nieuwe indeeling der kiesdistrictn dat beide partjjen kan bevredigen. De London Gazette meldt, dat de heer Shaw-Lefevre is benoemd tol minister van liet postwezen, in de plaats van wijlen den heer Fawcett. Ver- der is sir Thomas Brassey benoemd lot secretaris der admiraliteit ter vet vanging van den heer Bannerman, die secretaris van staat voor lerlani wordt. De Pall /Hall Gazette vestigt er de aandacht op, dat een Duitsch admi raal onlangs Zanzibar onder bescherming der Duitsche vlag gesteld heeft et dat de heer Rolilfs reeds op weg is met een brief van den keizer aan dei Sultan van Zanzibar. Het blad meent, dat, als Zanzibar onder Europeescht bescherming komen moet, het onder die van Engeland behoort te komen. Volgens een gerucht, gisterenavond te Londen in flnancièele kringe verspreid, zou eene nieuwe Fransche leening binnenkort uitgegeven wordei Eene verschrikkelijke gebeurtenis wordt uit Rabbicombe, een visscheri dorp niet ver van Torquay, gemeld. Zaterdagochtend 3 uren zag een visset» uit het woonhuis van eene gefortuneerde dame, vlammen slaan. Hij yiit met de door hem geroepen kustwacht naar het brandende huiswaar eetzaal en twee slaapkamers in lichte laaie vlam stonden. In een der slaaf- kamers vond men het lijk liggen van de eigenares der woning, met eenegt pende halswond en verbrijzelden schedel, flare kleederen waren haar aai 'tljjf verbrand. De politie, die kort daarna op het looneel verscheen, hiel zich overtuigd, dat eene misdaad was gepleegd. Volgens een later bericl uit Torquay arresteerde de politie Zaterdag een 20-|arig persoon, alsdevei moedeljjke moordenaar. Hij had eene wonde aan de hand. Iii het rapport van lord Northbrook aan de Eugelsclie regeering wot den, naar men verneemt, de volgende maatregelen voorgesteld, totoplossinj der fluaiicibele moniykheden in Egypte: De rentevoet van alle leeningen za geen vermindering oudergaan; de amortisatie der geünificeerde schuld zt geschorst worden, om te voorzien in den dienst der nieuwe leening van! mtllioen welke som in de eerste plaats door Engeland zou worden vooi geschoten. De opbrengst dezer feeiiing zou voornamelijk bestemd zijn li betaling der bekende schadeloosstellingen in haar geheel en tot afdoenii der voorschotten, welke door Rothschild en de plaatselijke bankinstelling zijn gedaan. Een millioen van deze leening zou besteed worden aan irri galiewerken in Neder-Egypteten einde ruimen toevoer van water aan Ik geheele land beneden Assioet te verzekeren en de uitgaven te vermindert voor de landbouwvoortbrengselen in Opper-Egypte, waar eene aanmerkeljjt belasting-verlaging zou ingevoerd worden. Gok in Neder-Egypte zouden f belastingen, hoewel in beperkte mate, verminderd worden. Het evenwic! op het budget zou voorgoed worden hersteld door middel van1°. bezuiiii ging op de begrooting voor leger en politie van ongeveer 350.000 2'. i verbintenis van Engeland om alle kosten van het bezettingsleger te dragen 3 het delgen van de jaarlijksche tekorten op de domeingoederen en I Raira; de twee daarop gesloten leeningen zouden worden afgelost met hul van Engeland en hel bestuur over beide diensttakken zou in écue hand wot den vereenigd. Uit Dongola wordt gemeld: Voor twintig dagen kwam eene talrijk bende opstandelingen in de nahjjheid van Khartoem terug. Generaal Gordt zond twee stoombooten om hen te verjagen, maar de opstandelingen beam woordden het vuur met Kriipp-kanonuen en stelden een der raderen van I enne boot buiten werking, zoodat beide stoombooten genoodzaakt wart om naar Khartoem terug te keeren. Uil Kaapstad wordt gemeld, dat de heeren Upington, eerste minister en Gordon Sprigg, minister van financiën van den Kaapko'onie, in Bechui naland gekomen zijn, om de bestaande moeielijkheden inderminne uit dei weg te ruimen. Zij hebben met Mankoroaue een onderhoud gehad, die hoi zeide, dat hij en Montsioa bedrogen zgn geworden, en hij voor zich ii niemand anders vertrouwen stelt dan in sir Charles Warren. Verleden Vrijdag is op den centralen spoorweg in Texas een persona trein op eene brug over de Brazos-rivier van het spoor geraakt. De locot» lief bereikte nog den overkant, maar drie wagens stortten in de rivierti tien personen verloren het leven; vijftien anderen werden gekwetst. Md schrijft het onheil toe aan kwaadwilligheid van ontslagen werklieden. El heerscht deswege groote gisting onder de bevolking en er wordt jacht gr maakt op de verdachte personen. FRANKRIJ K. Eergisteren zijn te Parijs 36 personen aan de cholera overleden, waai van 11 in de stad en 25 in de ziekenhuizen. Gisteren van twaalf uur 's nachtt tot twaalf uur 's mi Idags 20, waaivan 5 iu de stad en 15 ui di ziekenhuizen. 1 -- Tengevolge van een opstel in de Md d'Ordre van den 174", heelt dl heer EJotiar.l Leb-y, directeur van de Agence lianas te Parjjs, zijne ge tuigen gezonden aan den heer S-iissy, den schrjjver van hel opstel. H<l tweegevecht had daarop gisteren plaats. Bjj den tweeden uitval kreeg di

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2