PER TELEGRAAF. Willemsorde omhangen, gekleed was, werd op weg van en naar het paleis door de menigte op verschillende punten met hoerah's begroet. De tweede kamer benoemde nog hedenmiddag twee commissienbe last met het onderzoek der geloofsbrieven. Ingekomen is een bezwaarschrift tegen de Arnhemsche verkiezing, doch als ongezegeld ter zijde gelegd. Morgen ten 1 uur beslissing over de toelating der ledenwaarna zal wor den overgegaan tot het opmaken eener nominatie voor het voorzitterschap. De arrond.-rechtbank heeft heden den zakkendrager Hl., die den com missaris van politie Wulflers alhier beleedigende woorden toevoegde, waardoor deze ambtenaar zich in zijn eer en kieschheid gekrenkt achne en verzet pleegde legen mindere politiebeambten, veroordeeld tot 15 dagen celstraf. De eisch was 6 weken. Men verneemt, dat mr. Levyssohn Norman. oud-raad van Ned-lndië, btnoemd is tot directeur der Nederl. Indische stoomvaart-maatschappij, in plaats van wijlen mr. Ilenny. II. M. de koningin heeft gisterenmorgen de godsdienstoelening in de Willemskerk bijgewoond, onder het gehoor van d\ P. Van der Flier. Gisteren was de prins Von Wied bij de godsdienstoefening in de Duitsch- Evangelische kerk tegenwoordig. Z. D. 11. de prins Von Wied nam heden wederom deel aan eene jacht partij in den omtrek van het «Huis de Pauw". De 71* verjaardag van Neerlandsch onafhankelijkheid werd heden op de gebruikelijke wijze herdacht. Van den Uaagschen toren en onderschei dene particuliere woningen waren de Oranje en nationale vlaggen ont plooid, die heden nog talrijker waren, daar deze dag zamenviel met 's konings tocht naar de staten-generaal. In den afgeloopeu nacht zijn verschillende biljetten met hel opschrift i/algemeen stemrecht" op de woningen van voorname ingezetenen aangeplakt. Gisterenochtend is uit het Kanaal voorhij de Zwemschool het lijk op gehaald van J. A. v. d K., schoenmaker alhier. De man, sinds 27 October vermist, was lijdende aan zwaarmoedigheid. Tegen een Scheveningsch meisje van 13 jaren is proces-verbaal opge maakt, als verdacht van diefstal van belletjes uit de ooren van schoolgaande kinderen. B UI TEN LAN D S CH E BERICHTEN. BELGIË Een juwelier te Brussel is het slachtoffer geworden eener brutale op lichting. Iemand kwam bij hem om uit naam van een baron, die met eene rjjlte erfgename zou trouwen, juweelen op bezien te vragen. De juwelier liet voor 16 0C0 francs kostbaarheden aan het adres van den baron bezorgen en begaf zich den volgenden dag naar het stadhuis, waar hij hel genoegen had de bruid van den baron zijne diamanten in de ooren, om den hals en de polsen te zien dragen Toen hij om het geld kwam, bleek het dat de persoon, die de kostbaarheden had besteld, die 2500 francs schuld had aan den baron, dezen daarvoor juweelen gegeven had, ter waarde van 5000 fres. De rest had hij verkocht en verpand. In de St. Gudulakerk te Brussel zijn dezer dagen des nachts ell geld- bussen opengebroken en leêggeslolen. Daar zjj kort te voren geledigd waren, kan de buit der dieven niet groot geweest zijn. Het is intusschen een raadsel, hoe deze dieven in de kerk gekomen zijn. ENCIELANn. Lord DuITerin, de nieuwe onderkoning van Indië. en generaal-majoor sir Charles Warren, bevelhebber van hel naar Bechuanaland bestemde espeditie corps. hebben zich naar hunne posten begeven. Naar men uit Cairo verzekert is een tweede brief van generaal Gordon ontvangen, waarin hij zich gunstig over den toestand van Khartoem uitlaat. Uit Dougola wordt gemeld, dat lord Wolseley Vrijdagavond een brief van generaal Gordon heeft ontvangen, waarin deze zijn innig leedwezen be tuigt over het verongelukken der stoomboot, welke hij naar Dongola had afgezonden en den moord van allen die zich aan boord bevonden, namelijk Stewart, Power, llerbin en dertig anderen. Hij verklaart zijne bijzondere ingenomenheid met het bericht, dat de Engelsche troepen voorwaarts ruk ken en hoopt zich tot aan hunne komst in zijne stellingen te kunnen hand haven. Hij deelt verder mede, dat hij met zijne stoomschepen afbreuk bljjft doen aan de troepen van den mahdi, die Khartoem trachten te naderen. De mahdi zelf stond op eene dagreis van Khartoem. Aan de Times wordt uit Durban gemeld dat de staat van zaken in Zoeloeland onrustwekkend is. Namens koning Dinizoeloe is al het vee des konings opgeeischt, hetwelk zich binnen het gereserveerde gebied bèviudt. Voor hel geval dat er wordt geweigerd aan den eisch te voldoen, wijzen de Boeren alle verantwoordelijkheid ten opzichte der gevolgen van zich af. -- De Transvaalsche Volksstem geeft aan de Transvaalsche regeering den raad, toezegging te geven omtrent eene getrouwe naleving der Londeusche conventie, en Jonbert uit te noodigen naar Bechuanaland te gaan, om de Boeren aldaar aan te sporen, burgers der Kaapkolonie te worden, zullende de Kaapsche regeering alsdan hunne rechten op de landerjjen kunnen regelen. FRANKRIJ K. Gazat, president van het hof van cassatie, heeft zijn ontslag gevraagd naar aanleiding van het failliet eener spoorwegmaatschappij, waaraan hü als lid van den raad van administratie was verbonden. In zijne plaats is de procureur-generaal Barbier tot president benoemd. liet officiëele bulletin van de prefectuur der Seine deelt mede. dat Vrij dag 56 personen aan de cholera zijn overleden, waarvan 16 in de stad en 40 in de hospitalen. Zaterdagmorgen bezweken opnieuw 29 choleraltjders. Te Nantes werd één sterfgeval geconstateerd. Te Bességes zjjn wegens de aldaar plaats gehad hebbende uitbarstingen van dynamiet-bommen, drie anarchisten iu verzekerde bewaring genomen. Uit Shanghai wordt gemeld, dat de apostolische vicaris, directeur der Italiaansche missiën in flu-Té, zich tot den Italiaanschen gezant in Chiua heeft gewc-nd om bescherming te vragen voor de Italiaansche missionarissen. De gezant heeft zich tot dit doel tot Tsung-Li-Yamen gewend. Deze heeft bescherming beloold. Italië heeft de functiën van den Italiaanschen consul te llankow aan den Engelschen consul opgedragen. DIIIT8CHLA1VD. Tot dusver is de uilslag van 71 herstemmingen voor den rjjksdag be kend. Gekozen zijn: 12 conservatieven, 4 van de centrum-partij, 3 van de rijks-partij12 nationaal-liheralen, 24 vrijzinnigen, 11 socialisten, 3 van de volks-parlij1 Deen, 1 Welf. De Congo-confereniie heeft Zaterdag een aanvang genomen. De Duitsche rijkskanselier, die de vergadering opende, heette de aanwezigen welkom. Op voorstel van den Italiaanschen vertegenwoordiger werd de rijkskanselier tot voorzitter gekozen. Daarop werd het secretariaat gevormd; het bestaat uit den Franschen legalieraad Baindre, graaf Wilhelm Von Bismarck en den vice-consul Schmidt. De volgende zitting zal waarschijnlijk aanstaanden Dinsdag gehouden worden. Volgens het Berliner Tageblatt heeft de Brunswjjksche raad van regent schap prins Albrcchl van Pruisen tot toekomstig hoofd van Brunswjjk ge kozen. De keizer heeft de keuze bekrachtigd en bepaald dat Brunswjjk tot een '/groothertogdom" zal worden verheven. Voor Karl Maria Von Weber, die 18 December 1786 teEutin geboren werd, wil men aldaar een standbeeld oprichten, dat over twee jaren gereed moet zijn en op den jaardag omhuld zal worden De keizer van Duitscbland heeft vergunning verleend om in de vier koninklijke theaters voorstellingen ten bate van dat monument te geven. Blijkens nadere berichten omtrent het spoorwegongeluk bjj Hanau zijn er 13 personen onmiddellijk gedood, en 5 in het ziekenhuis overleden. In het ziekenhuis liggen nog 17 zwaargekwetslen, terwjjl eenige lichtgekwet sten bjj particulieren zjjn opgenomen. Twee dooden waren nog niet her kend, doordien hun het hoofd was afgescheurd, en zjj ook overigens erg gehavend waren Van de meeste lijken was het bovenlijf vreeseltjk ineen- gedrukt of verpletterd, terwijl het onderlijf ongedeerd was gebleven. AI de gekwetsten waren passagiers der 4' klasse, meest marktbezoekers uit Gelnhausen. Er zijn tien wagens en eene locomotief verbrijzeld. De schoener Minna, kapitein Nijahr, met 800 barrels petroleum voor Straalsund bestemdis Zaterdagavond ter reede van Bremerhaven in brand geraakt. De bemanning is gered. Hel schip orandt nog. De koning van Wurtemberg, hoewel veel beter van gezondheid dan hij geweest is, gaat dezen winter toch weder naar het zuiden. Z. M. ver trekt den 18J,n dezer met de koningin naar Nizza. Uit Stockholm wordt bericht; De kapitein van het schip Anna deelt mede. dat hij in den nacht van den 6J"1 dezer, op de hoogte van Gothland, bjj hevigen storm een brandend schip ontdekte, dat een kwartier later zonk. De gezagvoerder is van meening. dat dit schip het op den 34'» dezer met passagiers en handelswaren van Lubeck vertrokken en sinds vermiste schip Sirius moet geweest zijn. In een circus te Bobrinsk heeft eene rjjderes zich tusschen twee spron gen op haar paard een kogel door het hoofd gejaagd. De ongelukkige viel dood op den grond neder. NEW-YORK, 16 November. Uit de officiëele berekening van getal stem men, in den staat New-York uitgebracht, blijkt, dat de meerderheid, door Cleveland behaald, 1078 bedraagt. B'aine neemt zjjne nederlaag in een goed humeur op, nu het zeker is dat Cleveland zal gekozen worden. NEW-YOBK, 16 November. De New-York-centraal-spoorweg verminderde het tarief naar Chicago op 10 dollars 50 c., dat naar Cincinnati en Saint- Louis op de concurreerende lijnen mede op 10 dollars 50 c.en dat op de overige lijnen naar evenredigheid. CAïRO. 17 Nov. Het proces der regeering aangedaan door de beheerders van de kas der schuld is tot den Zb''"1 dezer verdaagd. De advocaat der regeering vroeg een uitstel van vier weken, op grond dat in dien tijd de regeling der Egyptische financiën vermoedelijk zou zijn tot stand gekomen. PARIJS, 16 Nov. Volgens het bulletin van de prefectuur der Seine zjjn gisteren 72 cholerazieken overleden, nl. 22 in de stad en 50 in de hospi talen. Heden, van middernacht tot den middag, stierven 12 Ijjders, ni. 5 in tie stad en 7 in de hospitalen. Te Nantes hebben twee choleragevallen een doodelijken afloop gehad. Burgerlijke Slattb. ONDERTROUWD: F. A. Clement, jm. 25 j. en J. Brokaar, jd. 30 j. F. Marquenie. jm. 20 j. en E. v. d. Blij. jd. 19 j. P. C. Keltenis. jm. 22 j. en C. Van Dam. jd. 23 j. C. v. Wetten, jm. 27 j. en W. M. Kalmeyer, jd. 38 j. U. T. E. v. Aarsen. jm. 26 j. en A. Schalken, jd. 33 j. P. J. J. Zaalberg, jm. 19 j. en C. v. d. Tuin, jd. 18 j. P. Eikerbout, wed'. 43 j. en C. Frankhuyzen, jd. 30 j. A. M. De Looze. jm. 28 j. en T. Zwaai, jd. 31 j. J. Schroef, jm. 23 j. en L. Van Steyn, jd. 20 j. - De uitspraak in strafzaken voor het kantongerecht van heden zal morgen worden medegedeeld. «Jchnuden Verknoping van onroerende goederen, in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaterdag 15 November. Notaris M'. J. M. Gordon. Het Winkelhuis en Erf, aan de westzijde van de Maarsmansteeg, N*. 7, Sectie G, N°. 156. Kooper J. B. Hoogeveen, voor F. I. Paudler f 13050.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3