de vuurbollen daaronder ook niet zeldzaam; Dergelijke sterren worden door dwarskijkers dikwijls voor vuurbollen aangezien. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald, dat eene verkiezing van een lid der tweede kamer der staten-generaal in het|kiesdistrict Gorincbeui zal plaats hebben op Vrjjdag 28 November a. s.. en dat herstemming, is die noodig, zal geschieden op Vrijdag 12 December da.v tanvolgende en zulks ingevolge het niet aannemen door den lieer mr. L. NV. C. Keuchenius van het lidmaatschap dier kamer voor dat district. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat dc commission die in 1884 belast zijn met het alnemen van de examens van apothekersbediende, bedoeld in art. 17 der wet van 25 December 1878 (5/6/. n°. 222), zullen zitting houden te Middelburg op 20 November en te Groningen op 1 December e. k. en volgende dagen. De opbrengst van 's lands middelen over de eerste tien maanden dezes jaars bedroeg 85,066,392.78% zijnde ƒ494.768.78 minder dan in dat tijdvak van het vorige jaar. De raming bedroeg ƒ87,454,957.50. De minister van waterstaat enz. brengt ter algemeene kennis, dat het kon. besluit van den 7d'n October 1884 5/6/. n". 215), tot invoering van postbewijzenden l",,n December a. s. in werking treedt. De postbewijzen zullen aan alle post-, bij- en hulpkantoren verkrijgbaar worden gesteld tot bedragen van I1.50, ƒ2. 2.„0, ƒ3 3.50, 4, 4 50, 5. ƒ5.50. ƒ6, ƒ6.50, f7, ƒ7.50, ƒ8, ƒ8.50, ƒ9, ƒ9.50 en ƒ10, welke bedragen door uitsluitend daarvoor dienende zegels worden aangewezen. Boven het bedrag van het postbewijs is 2% cent als recht en cent voor lormulierkosten verschuldigd. De verzending der postbewijzen is aan de belanghebbenden overgelaten. Zij behooren daarop vóór de verzending den naam van den ge adresseerde in te vullen en het bewijs van storting van hel formulier af te scheiden. De postbewjjzen zijn 6 maanden geldig. Na dien tijd ter uitbetaling aangeboden is machtiging van het hoofdbestuur der posterijen noodig. Verloren of in het ongereede geraakte postbewijzen kunnen, doch alleen tegen overlegging van het bewjjs van storting, door duplicaten worden vervangen. De Staatscourant van 16/17 Nov. bevat een verslag van den heer Jos. Habeli, archivaris in Limburg, betreflende den toestand van het oud-provin ciaal archief in die provincie. Bij de Zaterdag I gehouden acten-examens voor middelbaar onderwijs, afdeeling Nederl. taal en letterk. en gesch. wetenschappen, werden geëxami neerd: 1 candidaat voor Nederl. taal en letterkunde, doch werd afgewezen; 2 candidaten voor aardrijkskunde, toegelaten de heer U. Zwanenburg, te Groningen, 1 candidaat werd afgewezen; 2 candidaten voor geschiedenis, die werden afgewezen; 3 candidaten voor boekhouden, toegelaten de hh. J. W. F. Van Meegeren, te Maastricht, en C. J. De Brityn Kops. te Deventer. Het stoomschip Samarang, van Java naar Rotterdam, passeerde Zon dag 16 November Carroeira. Naar men verzekert, heeft de heer mr. A. 11. M. Van Berckel het mandaat voor het lidmaatschap der tweede kamer van het hoofdkiesdistrict Delft aangenomen. Naar het llbl. verneemt is er een ernstig plan tot het oprichten eener Landbouw-maatschappijdie de ondernemingen in Indië van de Nederlandscli- Indische Handelsbank zal overnemen en bij medewerking van alle belang hebbenden, tot het verstrekken van het noodige bedrijfskapitaalde geregelde afwikkeling der zaken van de Nederlandsch-Indische Handelsbank zal ver zekeren. Te Rjjnsburg is een reciteer- en muziekgezelschap opgericht onder den naam «-Vooruitgang". De vereeniging begint met 15 leden. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Den 14'1" dezer is aangekomen schipper J. Plug, van den reeder P. Haasnoot Nz.. met 115 kant|es pekel en 40000 stuks steurharing. Er werd besteed /12.25 a ƒ13.30 per 1000, 38 tonnen volle steurharing ƒ11.20 en 11 tonnen ijle duo a 7.75 per ton. Schipper C. Den Uaas, reeder Meerburg, kwam aan met 65 kantjes pekel haring en een gebroken mast; deze is met ile visscherjj geëindigd. De kant- schuil besomde ƒ105 in 5 dagen; er werden zeer hooge prijzen besteed. Vrijdagnamiddag is aan boord der stoomboot Maasmond n'. 14 in de nabjjheid van den Hoek van Holland de klepkast gesprongen. Tengevolge der hierbij plaats hebbende hevige persing uit den ketel, is de stoker J. Van Arkel door het kokende water overvallen en daarbij omgekomen, ter- wjjl de machinist Verbuijs, die mede in groot gevaar verkeerde, zich slechts door veel inspanning heeft kunnen redden. Vrijdagavond is een felle brand uitgebroken in het pakhuis, tevens kerverij, van den sigarenhandelaar J. Blom, gelegen in de Lange Anna- straat te Haarlem. Het gebouw is geheel uitgebrand. Met het stoomschip Schiedam, van New-York komende, is te IJmui- den aangebracht de bemanning van het afgebrande stoomschip Maasdam. In eene Zaterdagmiddag te Amsterdam gehouden bijeenkomst van Nederlandsche letterkundigen, zijn de statuten vastgesteld van de «-Vereeni ging van Nederlandsche letterkundigen", alsmede het reglement voor de voorzorgskas. Als bestuurders werden gekozen de heeren: H. J. Schimmel, voorzitter; Taco H. De Beer, secretaris; mr. W. F. F. VanSorgen, penning meester; prof. P. Van Geer, 11 De Veer, dr. Jan Ten Brink en Max Rooses. De voortvluchtige kashouder der firma Raphael C0., Henri Léon, is eergisterenavond gearresteerd te Hivre toen hij naar Amerika zou vertrekken. De heer A. Pomper, voormalig kweekeling en sedert 1880 onderwijzer in de fijnere jongens-handwerken aan het Instituut tot Onderwijs van Blinden te Amsterdam, die in 1880 voor de provinciale commissie van het lager onderwijs te Haarlem met goed gevolg examen aflegde voor de wiskunde, heeft onder belangelooze leiding van den hoogleeraar Van Pesch zijne verdere studie in dit zijn lievelingsvak voortgezet en Zaterdag te 'sGravenhage acte daarvoor verkregen volgens de wet op het middelbaar onderwijs. Hij is bovendien zeer gewaardeerd organist bij de NVaalsche gemeente. Het pleit zoowel voor de volharding en wilskracht van den verdienstelijken blinde als voor de degelijkheid van het onderwijs aan het instituut, waar de heer Pomper van 1869-1880 als kweekeling geplaatst was door de bestuurderen van het «Baljé fonds" te Leeuwarden. (H. Ct.) Ook tegen den landbouwer L. J., wonende onder Nijkerk op de Veluwe, met wiens medewerking ten vorigen jare vóór de wedrennen te Nijmegen op 19 Mei, ten behoeve van den thans voortvluchtige!! heer G. II. v. d. W. te Nijmegen, de valsche acte van afstamming of herkomst van den bekenden harddraver Nelle, thans Maarten van Rossom, tot stand kwam, is nu door de justitie te Arnhem eene strafvervolging ingesteld. Door den gemeenteraad van Zeeland is aan het R. K. kerkbestuur van den II. Jacobus Majer een subsidie of bijdrage van /15.000 verleend voor den bouw van een gast- en ziekenhuis, ter verzorging en verpleging van zieken zonder onderscheid van godsdienst en het inrichten eener bewaar school voor jeugdige kinderen. 'sGRAVENHAGK, 17 November. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat, ingevolge de bevelen des konings, het hof, met ingang van lieden, voor den tjjd van vier dagen den lichten rouw zal aannemen, wegens het overljjden vail Z. K. H. Frederik Willem, landgraaf van Hessen. Door Z. M. is de met verlof hier te lande aanwezige l,te luit. der in fanterie van het leger in Ned.-Indië J. C. Van Dijk, eervol uit Zr. M'. mili tairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Gelijk gemeld is hebben de leden der eerste en tweede kamer heden morgen omstreeks half lien ure in handen van Z. M. den koning op het paleis den eed afgelegd. Vele nieuwsgierigendie builen het paleis stonden te kijken, waren ten hoogste verwonderd over de schromelijke verwarring die bjj het verlaten van liet paleis onder den stoet van algevaardigden heerschle; de leden waren allen per rjjtuig gekomen, zoodat een groot aantal rijtuigen en file bij het paleis en in de Paleisstraat stonden. Deze rjjltiigen kwamen achtereenvolgens voor, doch er waren geen lakeien aanwezig om de natnen van de leden af te roepen, znodat verschillende kamerleden zich buiten de deur plaatsten en zelf die namen afriepen. Een aantal kamerleden zag men vóór het paleis en in de omgeving in hun cosiuum ronddolen, naar hun tij tuig zoekende. De eerste maal, dat de nieuwgekozen volksvertegenwoor digers ten paleize waren, kunnen zjj zich niet beklagen met te veel onder scheiding aldaar uitgeleide te zijn gedaan. Hedenmorgen had de vereenigde zitting van de beide kamers der sta ten-seneraal plaats: De heer F. J. J. Van Eysinga, die den voorzittersstoel bekleedt, opent nadat de leden der beide kamers zich in de zaal. bestemd voor de zittingen der tweede kamer, vereenigd hebben, tegen halféén de vergadering en laai een koninkljjk besluit van den 11" November 1884 n*. 23. houdende zijne benoeming tot voorzitter der eerste kamer, gedurende de buitengewone ver gadering der staien-generaaldie zal aanvangen op 17 November 1884, door den griffier dier kamer voorlezen. De voorzitter, aan wien dientengevolge, overeenkomstig het voorschrift van art. 103 der gronJwet, de leiding der vergadering is opgedragen, bs noemd eene commissie, die Z M. den koning by hoogstdeszells aankomst ii het gebouw der staten-generaal zal ontvangen. De ministers, hoofden van minisleriëele departementen, de kanselier dei beide orden en de leden van den raad van state vervoegen zich ten één ure mede in de vergaderzaal. Z. M. de koning, die zich op de in het programma voor de opening vat de vergadering omschreven wjjze naar het gebouw van de tweede kamer bt- geven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aangekomen, in de ver gaderzaal binnengeleid. Z. M. de koning plaatst zich op den troon, en houdt de volgendt openingsrede: Mijne IIeerex! Het is Mjj hoogst aangenaam de vertegenwoordigers van het Nederlandscbi volk weder om Mijnen Troon vergaderd te zien. Nadat ter oorzake van de wijziging van één artikel der Grondwet d( ontbinding der beide Kamers van de Slateu-Grneraa! noodig was geworden, hebben zoo spoedig mogeljjk de verkiezingen voor de nieuwe Kamers plaat! gehad. Bij die handeling weid eene groote mate van belangstelling waar- genomen, maar tevens kenmerkte zjj zich door de zeer ordelijke uitoefening van de rechten der kiezers. Ik koester het vertrouwen, dat. dank zjj de ijverige zamenwerking dei gekozen afgevaardigden met Mijne Regeering, 's lands belangen geen schade zullen lijden door de onvermijdelijke stoornis, die de gewone parlementair! arbeid heeft ondergaan. In de eerste plaats wordt U het voorstel onderworpen om de in dl onlangs geslolene zitting aangenomen verandering der Grondwet te bekrach tigen. Daarna zal de verzekering van den dienst van het volgende jaar vom Nedi-rland en Oost- en YVest-Indië, aanspraak op Uwe zorgen maken. Vele van de onderwerpen van wetgeving, die in deze zitiing zullen wor den overwogen, zijn U reeds bekend of althans in Uwe vorige bijeenkomst aangekondigd. Zjj zullen nog met enkele worden vermeerderd, waarondtr een voorstel van wel, door de Grondwet voorgeschreven, lot regeling der voogdij van Mijne beminde Dochter. Onder aanroeping van Gods nnmisbaren zegen op Mijne en Uwe werk zaamheden, verklaar lk deze buitengewone zitiing der Staten-Generaal tt zjjn geopend. Z M. de koning verlaat, na het uitspreken dezer rede, begeleid door dt commissie, de vergaderzaal, om zich op de bepaalde wjjze naar het konink lijk paleis terug te begeven. De voorzitter sluit, nadat de commissie is teruggekeerd, de vereenigdt zitting. Z. M. de koning, die in admiraalsuniform met het groot lint der Militair'

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2