18 II ANT. 1884. M*. 272. DINSDAG 18 NOVEMBER. STADS-BED I CUT EN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dadelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaars f 1.50, franco p.p.f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 14 regels I.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. -.eaOTa-rawoW*? ---raxjoswiv BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN" brengen bjj deze ler kennis van de kiesgerechtigden dat, ingevolge bet bepaalde bij art. 70 der wet van 4 Juli 1850 {Staatsblad u" 37) regelende bet kiesrecht eene vrjje stemming moet plaats hebben ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, out al te treden in 1885 en dat door ben is besloten dat die stemming zal plaats hebben op Dinsdag den 25"1 November a. s. van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leides, 6 November 1884. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Leiden Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Juni 1875, {Staatsblad Nu. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bjj deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergun ning is verleend aan W. F. Knotteb en rechtverkrijgenden lot het oprichten van eene smederij in het perceel aan de Volmolengracht n". 23. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER Burgemeester. Leider, 17 November 1884. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 20 November 1884. des namiddags te twee uren. 1. Onderzoek van de geloofsbrieven van het bënoemd lid van den Raad, Dr. P. J. Kaiser. 2. Benoeming van een derden onderwijzer aan de Leerschool. (168) 3. Verzot k van ;Mej. J. F. Peijster geb. Berk, om coutitiuatie als adsistente- stadsvroedtrouw. (174) 4. Benoeming van een leeraar in de Eneelsche taal- en letterkunde aan de lloogere Burgerschool voor Jongens. (170) 5. Voordracht betrekkelijk het onderwjjs in het schoonschrijven aan de voormelde Inrichting. (170) 6. Idem tot het verleenen van een toelage aan de Waagwerkers. (161 en 182) 7. Verzoek van A. G. Mulié over de verschuldigde retributie voor gasaanleg in den Burg. (127 en 165) 8. liilichtinaen van Commissarissen der Gasfabriek naar aanleiding van de opmerkingen gemaakt bij gelegenheid van de behandeling der rekening dier labriek. (121) 9. Verzoek van E. J. Van Sonsbeek, om ontslag als eerste onderwijzer aan de Jongensschool 1* klasse. (163) 10. Idem van J. C. Klikee, om terugbetaling van pacht voor het gebruik van een bullet op de Ruïue (164 en 180) 11. Idem van E J. P. Privé, om trrusbetaling van schoolgeld. (166) 12. Mem van A. Klöone, om terugbetaling van ingehouden boete wegens te late oplevering van werken voor de Gaslaoriek. (167 en 181) 13. Idem van M'. H. Ter Haar Bz. om vergunning lot het geven van lessen aan de Handelsschool le Amsterdam. (172) 14. Idem van J. M. Scheller c. s.leden van de Gymnastiekvereniging Hercules, om gebruik te mogen maken van het Gymnastieklokaal der school op de Mare (171) 15. Idem van C. Van der Krogt, om een brug te mogen leggen over de sloot langs hel Delfische Jaagpad en aldaar eenige hoornen te doen rooien. (175) 16. Idem van hel Bestuur der Kon. Nederl. Grofsmederij eu de firma Dros en Gebr. Tieleman betrekkelijk den afstand van grond. 1 6) 17. Staat van af- en overschrijving op de geineenie-hegrooiing dienst 1884. Onderhoud van scholen en meubelen. (169 en 180) 18. Mem als voren tot verbooging van den post Maatregelen in het belang van den openbaren gezondheidstoestand. (179) 19 Eerste suppletoir Kohier der rlaatselijke Directe belasting, dienst 1884 (177) 20. Verzoek van P. J. Van Hoeken om ontheffing van de firma Gebr. Van Hoeken van de verplichting tot de levering van houtwaren. (178) 21. Onderwerp verordening op liet verleenen van pensioen aan gemeente ambtenaren eu bedienden (235 van 1883 en 57, 79 en 86 van 1834) LEIDEN. 17 November. De kiesvereeniging //Nederland en Oranje" heeft in hare Donderdag II. gehouden vergadering met algemeene stemmen candidaat gesteld voor de aanstaande verkiezing van een lid voor den gemeenteraad de heer mr. L. M. J. H. Eerstens. Den 1011'0 November 1874 in het leven geroepen vierde de Leidsche Tooneel- vereeniging //Jacob Cats" Zaterdagavond haar tienjarig bestaan. De Stads- zaal, getuige van dit feest, was luisterrijk getooid met groen, terwjjl de wanden waren versierd met draperiën, waarop ter rechter zjjde de jaartallen 1874—1884 prijkten, ter linker de monogrammen van den grooten Zeeuw, wiens nagedachtenis tien jaren herwaarts het peetschap over het jeugdige wicht welwillend had aanvaard. Door goede welluidende en opgewekte muziek verwelkomd traden de vele genoodigden met hunne dames de zaal binnen om spoedig hunne aandacht te wijden aan de rede van den heer Hollaar, commissaris der kunstlievende leden. In het uitgebreide gaf spre ker ons een overzicht van de wording, het leven en het doel dezer nog jeugdige vereeniging. De wil om een nauwere en meer hechte vriendschaps band te sluiten tusschen verschillende personen is de oorsprong van haar bestaan, de beoefening der uiterlijke welsprekendheid het doel zeide hjj. Heeft zij aan beiden voldaan? Spreker durfde deze vraag zonder aarzeling in bevestigende zin beantwoorden. Niet alleen in engeren kring, bjj gezel- ligen kout beeft zjj haar invloed doen gevoelen, maar tevens in het publiek. De bjjvalwaarmede de opvoeringen steeds vereerd worden, zjj levert hier van het on wederleg baar bewijs. Als hulde aan deze vereeniging hechtte spreker, namens de kunstlievende leden, een sierljjke krans aan het rjjke vaandel. Met een heilwensch voor de verdere bloei van //Jacob Cats" ein digde spreker zjjne rede, die warm werd toegejuicht. Namens de werkende leden bedankte de heer Witmans, president dezer vereeniging, den spreker voor zijne belangstellende woorden. Vervolgens nam de tooneeluitvoering een aanvang. De zaal rijkelijk met groen versierd, de draperiën door den heer Groen aangebracht scheen het der vereeniging niet anders dan zeer natuurlijk tot titel van het op te voeren tooneelspel te kiezen »De Groentjes", oorspron kelijk blijspel in een bedrijf, door B. H. Van Breemen. Over het algemeen kunnen wij van deze opvoering niet anders dan met lof gewagen, maar in het bijzonder brengen wjj onze hulde aan beide groentjes. Beiden speelden met eene losheid, gemakkelijkheid en verve, welke routine niet zoude kunnen verbeteren. De vereeniging zij dan ook van harte geluk gewenscht met de toetreding van den heer Bwiens debut als Wtllems wjj Zaterdagavond mochten aanschouwen. In hem heelt de vereeniging voorzeker een ijverige lid, een talentvol medewerker gevonden. De Serenade (viool-solo) van Haydn, waarop de bjj het Leidsche publiek zoozeer voor zijn zuiver en gevoelvol spel bekende C. Doesburg ons ver gastte, werd gebisseerd. Meerdere loftuiting is o. i. geheel overbodig. Namens de dames, aan wie reeds zoo menigmaal deze vereeniging gele genheid had gegeven zich te vergenoegen door het spel en zich te vermaken door den dans, werd bjj monde van een hunner de banier verrijkt met een prachtigen zilveren lauwrier. Dit geschenk ontvangen van de bloemen van dezen hof. zooals spreker zeide, aanvaardde hij met de innigste dankbetui gingen. Het daaropvolgend looneelstukje //Dirk Nergensthuis of De gewaande baron", blijspel met zang in een bedrijf, door C. Hoogendoorn Jr., werd door alle medespelers con amore uitgevoerd en oosste eveneens veel bijval in. De heer Boers, als tooneelspeler dezer vereeniging, steeds de lieveling van het publiek, zooals Zaterdagavond wederom bleek uit de talrijke bijvals betuigingen, die hem bij zijn optreden te beurt vielen, werd bjj het einde voor zijne steeds betoonde ijver en toewijding vereerd met het lidmaatschap van verdienste, eene hulde, die algemeene sympathie ondervond; zooveel als zijne krachten hem zulks toelieten beloofde de jubilaris de bloei en voor uitgang der vereeniging te helpen bevorderen. Nog enkele muziekstukken en een zeer geanimeerd bal, dat tot laat in den nacht duurde en ook dit feest behoort feitelijk lot het verledene, in gedachte zal het echter bjj velen nog een langdurig voortbestaan vinden. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partjjen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ40, ƒ20.50 f 4.20 en /2.10, de laagste prjjzen ƒ40, ƒ20, ƒ4 en ƒ2. Bij de Zaterdag te Rotterdam gehouden aanbesteding van 200 jjzeren tuintafels voor de Rotterdamsche Diergaarde is de levering gegund aan de firma A. Schretlen C°. alhier, voor ƒ1176. Door personen, die zelfs niet eens de betrekking van postbode op dorpen of schuitenvoerder bekleeden, werden in de heldere avonden van de vorige week verscheidene vuurbollen gezien, die zich in verschillende richtingen aan het luchtruim kruisten en, naar zulks gebruikelijk is, met een helder blauwen gloed, uiteenspatten. Als men in aanmerking neemt dat in November eene periode van zoogenaamde valleude of verschietende sterren voorkomt, zjjn

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1