BIJVOEGSEL behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag ól November óS84<N°. 27d. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Woensdagmorgen is tusschen Tessel en liet Nieuwediep een vorige bal gezien, die in schninsche richting naar omlaag kwam en een vrij sterk licht verspreidde. De bal, waarschijnlijk een meteoor, scheen in de Noord zee le verdwijnen en liet aan den hemel eene lange, vurige lijn achter, die nog ruim eene minuut na hel luchtverschijnsel zichtbaar bleef, W.v.dD.) Te Utrecht slond Donderdag voor de arrond.-rechtbank terecht de vrachtrijder A. Van D.die, naar de beschuldiging luidt, op den 14'° Octo ber jl.een militair had overreden, welke aan de gevolgen is overleden. Het 0. M. eischte voor hem, onder aanneming van verzachtende omstandig heden, eene celstraf van 5 maanden en 25 boete. Tot aanvulling van het bericht omtrent het proces legen den heer G v. d. W. te Nijmegen, wordt aan de W. R. Cl. het volgende medegedeeld: De heer G. H. v. d. W.grondeigenaar, fabrikant en administrateur van onderscheidene landgoederen, was nl. vroeger eigenaar van den bekenden harddraver Welle, die thans Maarten van Rossem is gedoopt en het eigendom is van den heer J. 11. Evertz te Zalt-Bommel. De heer v. d. W. liet de Welle den 19'° Mei des vorigens jaars bij de wedloopen te Nijmegen deel nemen aan de nationale harddraverij (handicap met verschillende alstanden voor inlandsche paarden, toebehoorende aan Nederlanders, en ook aan de internationale harddraverij). Om nu daaraan te kunnen doen deelnemen, moest de afstamming van de Welle, zooals van ieder ander deelnemend paard worden bewezen. De heer v. d. W. deed dit door overlegging eener onder- handsche acte, waaruit bleek, dat de Welle van inlandsch ras was. Later bleek echter dat de Welle van buitenlandsch ras was, en dus de acte van afstamming valsch meest zijn. Op grond hiervan liet de Nederlandsche hard draverij- en renvereeniging den bij die gtlegenheid gewonnen prijs van 1000 terugvorderen en toen daaraan niet voldaan werd, stelde zij de van valschheid verdachte acte van afstamming, afgegeven door zekeren landbouwer in Gel derland, in handen der justitie te Arnhem, die al spoedig tot de overtuiging der valschheid in onderhandsch geschrift en het desbewust gebruik maken daarvan door v. d. W. kwam. Daarvoor was de heer v. d. W. Vrijdag jl. ge dagvaard voor den rechtcr-commissaris voor de instructie van strafzakenen dus niet voor de rechtbank aldaar. Uit vrees voor dadelijke inhechlenis- stelling verscheen de heer v. d. W. nieten sinds dien tjjd is hjj voortvluchtig, terwjjl hij eene volmacht aan zijn boekhouder tot waarneming zijner uitge breide zaken heelt achtergelaten. Te Meppel passeeren, volgens de Mepp Cl., geheele huisgezinnen van elders, die trachten te Assen opgenomen te worden in de kolonie Veenhui- zen. Vrjjdag van de vorige week passeerde daar een geheel gezin, be staande uit man, vrouw en 5 kinderen, uit Amsterdam, die met hetzelfde doel de reis naar Assen aanvaardden. Tal van reizende armen melden zich dan ook om ondersteuning aan bij het burgerlijk armbestuur aldaar. Vrjjdag klom het getal reizende armen, dat zich om hulp bij den secretaris van liet armbestuur vervoegde, zells tol 92 personen, terwjjl den volgenden dag 11 vreemdelingen om onderstand vroegen. Waarlijk wel een bewijs, dal de toestand alles behalve rooskleurig is. Voor het gerechtshof te Leeuwarden stond eergisteren terecht J. DeV. 19 jaren oud, arbeider le Veenoord, gem. Slecn, die beschuldigd wordt in den nacht van 24 op 25 Augustus jl. te Veenoord den arbeider Geert Win ters met een mes zoodanig in de borst te hebben verwond, dat deze ten gevolge daarvan eenige oogenblikken later is overleden. De eisch van den advocaat-generaal luidde schuldigverklaring aan u.oedwilligen doodslag, met veroordeeling tot acht jaren tuchthuisstraf. Gisterenochtend zijn twee ledige veewagens aan het station te Leeuwar den, zonder persoonlijke ongelukken le veroorzaken, verbrijzeld geworden. Het ongeluk is daaraan toe te schrijven, dat de machinist van den geladen veetrein, die naar de losplaats voor vee stoomde, het signaal van den ran- geermeester niet schijnt gehoord te hebben, tengevolge waarvan de trein met te veel vaart tegen eenige ledig staande veewagens aankwam. Ruim eene maand geleden werd le Vierlingsheek een 75jarig grijsaard om 'lieven gebracht. Zijn toenmalige knecht P., wonende te Kesscl, is nu aangehouden als vermoedelijke dader en gevankelijk naar 's Bosch gebracht. Volgens de W. R. C. zal de nieuwe cellulaire gevangenis te Breda in wendig met eleclrisch licht worden verlicht. Bjj een brand, welke eergisteren bij den landbouwer G. te Giesen- Heerlerbaan uitbrak, is een driejarig kind in de vlammen omgekomen. Hel wicht was ongemerkt naar eene der bovenkamers gegaan, waar men het half verkoold terugvond. 'sGRAVENHAGE, 15 November. Door Z. M. is aan G. J. Van Soest, benoemd rijksontvanger, eervol ontslag verleend als ambtenaar bij het departement van financiën. De kapitein-luitenant ter zee E. L. Elinle, uit üosl-ludie in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. In de gisteren gehouden vergadering van de staten der provincie Zuid- holland is verworpen eene aanvrage om subsidie van de gemeente Vlaardin- gen voor de havenverbetering. Door gedep. staten was voorgesteld om voor die verbetering een subsidie voor 1/3 der kosten tot een maximum van ƒ45000 te verkenen. Aangenomen werd o. a. een voorstel om een subsidie van 250 te verkenen aan den heer H. C. Susan, ter tegemoetkoming in de kosten voor de uitgaal van een Jaarboekje voor de provincie Zuidhol land en een voorstel van gedep. staten om aan het 38e laiiilhuishoudkundig congres te Gouda een subsidie van 1000 te verkenen voor de tentoonstel ling betrekking hebbende op zuivelbereiding. Hel koninklijk gezin keerde gisterennamiddag te 5 uren per Rijnspoor uit Luxemburg in de residentie terug. Z. M. zag er bijzonder welwarend uit. Aan het station waren ter complimenteering aanwezig: de beide groot meesters van Zr. M*. huis, de lieeren graaf R. J. Schimmelpenniuck van Nijenhuis en W. A. J. baron Schimmelpenninck van der üye, de waarne mende militaire gouverneur van de residentie, generaal-majoor Van Bel, 'skonings commissaris in deze provincie, de heer Fock, de adjudant-gene- raai Verspyeken de ministers van justitie en buiten!, zaken. Eene talrijke menigte begroette HH. MM. en het prinsesje buiten het station. 1111. MM. de koning en koningin zullen Maandag 24 dezer naar het Loo vertrekken, ten einde aldaar tot het laatst van December te vertoeven. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de chef van het station van den Hollandschen spoorweg te 'sGravenhage, de heer G. Rademaker, eer lang zijne tegenwoordige betrekking verwisselen met die van hoofdkassier op het hoofdbureau der maatschappij te Amsterdam. Gisterenavond ongeveer half 12 ure werd op eene bovenwoning in de MalakkastraaL brand ontdekt die zich aanvankelijk vrjj ernstig deed aanzien. Door het krachtdadig optreden evenwel van hel personeel der nabjjzjjnde brood en meelfabriek die met haar spuit spoedig hulp verleende, was de brand weldra in zjjn voortgang gestuit. BELGIE. Het ministerie-Beernaert heeft eene bezuiniging van 10% millioen voor gesteld, o. a. 2,923,994 fr. op de spoorwegen, posterijen en telegrafen, op binnenlandsche zaken 5,662,320 fr.waaronder 4,464,739 fr. op het lager onderwijs. Op de buitengewone uilgaven zal 8,580,000 fr. worden bezuinigd en op de door leening te dekken uitgaven 21 millioen. In het dorp Strombeek-Bever is de vrouw van den herbergier De Keers- maeker geworgd gevonden op haar bed. Blijkbaar was diefstal de beweeg reden tot dezen verschrikkelijken moord, waarvan het gebleken is, dat de vrouw door middel van haar eigen hoofdhaar geworgd is geworden. Haar twee kinderen waren bij den doodstrijd tegenwoordig; een der kleinen had men vastgebonden. De moordenaar is door eene glasruit binnengedrongen. Een bedrag van 400 fr. heeft de tot dusver nog onbekende onverlaat uit de kamer medegenomen. Het meisje dat uit het venster van de gemeenteschool te Schaerbeek is gevallen, is overleden. De onderwijzeres is in hare betrekking geschorst. ENCfELAND. Lord E. Fitz Maurice deelde in het lagerhuis het volgende mede: Sir Evelyn Baring seinde gisteren te 1 u. 50 m. namiddags, dal hij van Swaine te Dongola een telegram heeft ontvangen, volgens hetwelk daar niets bekend is van den dood van Gordonmen hecht aan het gerucht dan ook niet het minste geloof. Majoor Kitchener seint, dat een boodschapper van Gordon te Debbeh is aangekomen, met een langen brief van laatstgenoemde en vier depêches in Arabisch cijferschrift. De heer Childers zeide, dat hjj aanstaan den Maandag flnanciëele voorstellen zal doen, om zich het eergisteren door hel huis verleende addilionneele crediet te verschaffen. Lord E. Fitz Maurice verklaarde, dat de belasting op gebouwde eigendommen in Egypte op bezwa ren is gestuit, zoodal die geschorst moest worden. Er zal nu eene wjjzi- ging in die belasting worden gebracht en daarna zal ze zoowel op inboor lingen als vreemdelingen worden toegepast. Uit Melbourne wordt gemeld, dat het Engelsche protectoraat aan de zuideljjke kust van Nieuw-Guinea op 6 dezer aldaar plechtig is afgekondigd door den Engelschen maritiemen bevelhebber in Australië, in tegenwoor digheid van vijltig inlandsche hoofden. Vjjf Engelsche oorlogschepen lagen ter reede voor anker. Lloyd's agent te Pernambuco meldt, dat het Brilsche schip Thirlmere van San-Francisco naar Queenslown onderweg, in licht beschadigden toestand te Prrnambuco is aangekomen. De Thirlmere was met het Amerikaansche schip Andrew Johnson, dat zich op reis van Iquique naar Hamburg bevond zoo hevig in botsing gekomen, dat de Amerikaan in enkele minuten zonk, waarbij 17 personen der bemanning verdronken. De overigen werden door het Britsche schip opgenomen. FRANMRM S. In de couloirs der kamer van afgevaardigden werd gisteren verzekerd, dat de geruchten betreffende eene scheuring tusschen de Fransche regeering en de //Association internationale africaine" onjuist zijn. Er is zelfs nog geene onderhandeling aangevangen. De commissie in zake de invoerrechten verwierp met 6 tegen 5 stemmen het voorstel der regeering, tot verhooging der invoerrechten op rundvee. Het Journ. Officiel maakt een rapport van den minister van het post en telegraafwezen bekend omtrent de werking der postspaarbanken. Nog geene drie jaren bestaat die inrichting in Frankrjjk, zegt de minister, en toch zijn er reeds zulke goede uitkomsten verkregen, dat er meer dan 100 millioen is ingebracht, terwijl er 500 000 spaarbankboekjes zjjn afgegeven. Wij zijn met dit al, verklaart de minister, nog slechts aan het begin der ontwikkeling van die inrichting. Zij is vatbaar voor vele verbeteringen. Eenige daarvan worden aan het eind van het rapport aangewezen en andere zijn in onderzoek. Het ofBciëele bulletin van de prefectuur der Seine deelt mede, dat eer gisteren 75 personen aan de cholera zijn overleden, waarvan 29 in de stad en 46 in de hospitalen. Van middernacht tot gisterenmiddag 12 uur bezwe ken opnieuw 21 personen, waarvan 12 te Parijs en 11 in de hospitalen. Volgens telegram uit Shanghae van gisteren, hebben de Franschen Tam-Sni bezet. Uil Tanger wordt gemelddat de Marokkaansche regeering de Alge rijnen die onlangs gevangen waren genomenop vrije|voeten gesteld en aan den Franschen gezant gezonden heelt. Doch er blijven nu nog andere geschilpunten tusschen Frankrijk en Marokko te regelen. Er werd, zooals men zich zal herinneren, gemeld dat in de laatste dagen eenige Franschen aan mishan deling van de zijde der Marokkaansche overheid hebben blootgestaan. DUIT8C1ILANO. De heer Gerhard Rohlfs, de beroemde reiziger door Afrika, is, zoo wordt uit Berlijn gemeld, tot consul-generaal van Duiischland te Zanzibar benoemd en zal, als hij zich daarheen begeeft, een brief van keizer Wilhelm aan den sultan van Zanzibar medenemen. Uit Frankfort a/M wordt gemeld: Voor het spoorwegstation van llanau stiet de gisterennamiddag van Bebra komende passagierstrein op een goede-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5