IJ; iij.se e o ii a a T. 1884. V. 270. ZATERDAG 15 NOVEMIJER. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uilgeionderd. Dc prijs der Courant is per vierendeel» iaars f 1.5», franco u. p f 2.— afzonderlijke nommers sijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—, iedere regel meer 25 cenls, groole lellers beregend naar plaatsruimte. LEIDEN, 14 November. Door de staten der provineie Drenthe is gekozen tot lid van de eerste kamer der staten-generaalde heer m'. G. W. baron De Vos van Steenwijk, te Dickninge. D'. 11. Beuker, pred. te Emmeleukamp, heelt het beroep naar de Christ. Gerei, gemeente alhier aangenomen. De 2e luit. P. W. Weber, van het 3' bat. 4' reg. inf. alhier, is bp dat bat. benoemd tot adjudant. Door den heer dr. F. A. C. Dumontier, te 's Gravenhagezjjn aan het rjjks ethnographisch museum te Leiden ten geschenke aangebodenEen groot stuk Javaansch houtsnijwerk. Schedel van een Bengaalschen koelie, genaamd fiesanli; ouderdom 35 —40. Brachyceph., micros, (lac.), mesos. (orb.), mesorh. Indices: voor den schedel 85.71: voor het gelaat 48,27; voor de oogkas 85; voor den neus 52. Waarschijnlijke capaciteit 1729 c. c. m. m. Bijzondere kenmerken: os incae proprium, torus occipitalis. Aan den schenker is de dank der regeering betuigd. Bjj de op 12 en 13 dezer te 's llage gehouden acte-examens voor mid delbaar onderwijs zjjn geëxamineerd: 2 candidaten voor aardrijkskunde, beide toegelaten: de hh. H. Disper, van Edam, en P. Deuzeman; voor boek houden 3 candidaten, voor schoolonderwijs toegelaten dc hh. 11. A. Rijkens, van Breda; 1. Van Raalte, van Den Haag, en voor huisonderwijs Ph. Van den Bosch, van Rotterdam. Een candidaat voor Nederlandsch trok zich terug. Voor het lager onderwijs werden geëxamineerd 15 candidaten. 7 werden afgewezen en 8 als onderwijzeres toegelaten, namelijk: mejj. J. Zwemstra. uit Zegwaard; S. C. Du Rieu eri A. C. Koster, beiden uit DelftE. M. M. Binnendijk en H. M. Kuhlman, beiden uit Leiden; P. F. Jehu, W. S. F. Sorillon en J. A. Van Oldenbarnevelt genaamd Witte Tullingh, allen uit 's Gravenhage. Gisteren heeft de laatste vergadering plaats gehad der commissie, die onder voorzitterschap van den generaal-majoor Netscher, inspecteur van hel militair onderwjjs, is belast geweest met het afnemen van het examen van onderofTicieren, ter verkrijging van den rang van 2' luitenant. Van de 71 onderofficieren, die aan bedoeld examen deelnamen, hebben 68 het met vol doenden uitslag afgelegd, waarvan bestemd zijn: 20 voor de infanterie vaH het leger hier te lande; 23 voor de infanterie van het leger in Ned.-Indtë; 12 voor de administratie van het leger hier te lande; 7 voor de admini stratie van hel leger in Ned.-Indië; 4 voor de artillerie van het leger hier te lande en 2 voor de artillerie van het leger in Ned.-Indië. Zooals vroeger werd medegedeeld, kunnen evenwel van de 12 onderoflfi- sieren, die voor de administratie van het leger hier te lande hebben vol daan, in verband met het aantal opengestelde plaatsen, slechts 9 voor eene benoeming tot 2'° luitenant bij Z. M. den koning in aanmerking worden gebracht. Het stoomschip Gelderland arriveerde gisteren van Rotterdam te Bata via. De Noordhollandvan Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Port-Said. De Prins Uendrik, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Port-Said en zette terstond de reis voort rechtstreeks naar Mar seille. De Zeeland, van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Port-Said. De Haagsche correspondent van het Handelsblad wijst er op, dat de regeering bjj het uitdeelen van ridderkruizen, naar aanleiding van de ont hulling van het standbeeld van Van der Werd', den hoofdpersoon van het feest. Koelman, den maker van het schoone beeld, heeft vergeten. Hetzelfde gebeurde bjj het onthullen van de Nimf te Brielletoen Koelman met een handdruk des konings tevreden mocht blijven. De schrijver meent, dat dit te opmerkelijker is, omdat Koelman lol het slagen van het feest te Leiden het meest heeft bijgedragen. Toen Koelman met het boetseeren van beeld en basreliëfs aanving, was het vereischte kapitaal nog niet bjjeen. Men had echter hoop in de toekomst, en Koelman, een dier onbaatzuchtige kunste naarsnaturen, die zich om geld in de allerlaatste plaats bekommeren, dacht uitsluitend aan zjjn werk. Later kwamen er andere fiuanciëele moeielijk- beden, en de kunstenaar gaf een bljjk zjjuer voorbeeldelooze belangeloosheid, door voorloopig geen honorarium te verlangen, maar liever hel kapitaal ter beschikking der commissie te laten, opdat door interest op interest de ver eischte som bjjeen zou komen. Dit gebeurde inderdaad, zelfs werd de stand van zaken allengs zóó gunstig, dat de commissie op zekeren dag tot den beeldhouwer kwam, om hem den interest terug te betalen van het kapitaal, dat hjj belangloos jaren lang in bare handen gelaten had. Dit geld kwam hem eerljjk toe. Toch aanvaardde hij slechts de helft daarvan, en schonk vijf honderd gulden ten behoeve van de feestviering, daar hem ondubbelzinnig te kennen werd gegeven, dal de commissie daarvoor geen gelden ter be schikking had Zeker is er geen tweede particulier, die zulk eene som ter opluistering van het feest gegeven heeft, en dus ook in dit opzicht is hjj voor het grootste gedeelte de gastheer van het festijn. Met genoegen verneemt het Ubl., dat de zaak van den Transvaalschen spoorweg nog niet voor goed is opgegeven Njdat de commissie besloten had de inschrjjvingeu niet aan te nemen en de concessie niet te aanvaarden, hebben de beide deskundige leden der commissie, de heeren J. Groll en D. Maarschalk, bij wie zich de heer v. d. Walt Bake heeft aangesloten, het plan opgeval om pogingen in het werk te stellen om den spoorweg nog tot stand te brengen. Zjj hebben bereids van hun voornemen kennis gegeven aan de regeering der Zuid-Afrikaansche republiek. In de Zondag jl. te 's Hage gehouden vergadering der Zuid-Hollandsche gymnasiiek-onderwijzers-vereeniging werden benoemd tot leden der commis sie, belast met hel zamenslellen eener nomenclatuur voor toesteloefeningen, de heeren J. S. G. Disse te Rotterdam, C. A. Bader te Leiden en A. D. Meilink te Schiedam. - Men meldt uit Grimsby, dat daar Dinsdag de Engelsche smak General CFolseley aankwam, welke de twee eenige overlevenden van de 15 koppen sterke bemanning van den Hollandsclien haringlogger /Haartje uit Vlaardingen aan land bracht. De schipbreukelingen hadden eene afgrjjseljjke lijdensge schiedenis te verhalen. Gedurende een vreeselijken storm op den 28" Octo ber, 100 mijlen van Spurn, sloeg de logger om, waardoor van de elf man die zich in de kajuit bevonden, zeven verdronken. De overige vier bevonden, toen zjj, nadat het schip zich weer gedeeltelijk had opgericht, de kajuit verlaten konden, dat de gezagvoerder en drie man van het dek waren afgeslagen, de mast gebroken was, en het schip geheel onder water stond, met uitzondering alleen van de spits van den voorsteven, waaraan de vier mannen, die zich uit de kajuit naar boven hadden gewerkt, zich den ganschen nacht wanhopig wisten vast ie klemmen. Bjj 't aanbreken van den dag werd een hunner door de golven weggeslagen. De geheele dag ver streek, zonder dat een schip in 't zicht kwam. Des avonds werd een der ongelukkigen waanzinnig. Hij deed niets dan gillend lachen en zingen. Weer verstreek een nacht, zonder dat hulp kwam opdagen. Den volgenden dag, toen de uitputting het hoogst was geklommen, naderde de General fPolseley en bracht redding. Er stond eene zeer hooge zee; waardoor de boot die de kapitein van de smak had afgezonden, zich met groote inspan ning heenwerkte, het wrak bereikte en twee der Hollanders aan boord nam. De waanzinnig geworden matroos weigerde aan boord te komen en ver dween eindelijk onder gillend lachen in de diepte. (/J. v. Z. en 's Gr.) De rechtbank te Rotterdam heeft gisteren den kellner uit het Hotel de llollande aldaar, W. Kloppert, vrjjgesprokenomdat het niet bewezen was, dal hij misbruik van vertrouwen had gepleegd in den zin der wet volgens art. 408 C. P. Tc Haarlem hebben baldadige handenwaarschijnlijk in den nacht van Zondag op Maandag, de geheele verzameling voorwerpen, welke gebruikt worden bij het schoolonderwijs in de infanterie-kazerne aldaar, vernield. Alle boeken, waaronder tamelijk kostbare, lagen uit den band en bjj losse bladen hier en daar verspreid; wandkaarten geheel aan flarden gescheurd, een 50-tal leien ingetrapt, schoolschriften in vieren, ja zelfs alle penhouders in stukken gebroken. Voorts waren de gaslichten zoodanig verdraaid, dat die niet zonder gevaar voor breken konden worden recht gezet. Om dit a'les te doen. heeft men hel deurslot van het lokaal en het slot der kast, waarin de verschillende voorwerpen geborgen waren, met geweld moeten verbreken. De dader of daders zjjn vooralsnog niet bekend. (IV. v. d. D.) De rechtbank te Amsterdam heeft heden aan de koloniale bank pro- visioneele surséance van betaling verleend en benoemd tot bewindvoerders mr. E. N. RahusenB. Heldring, directeurs der Nederlandsche handelmaat schappij, en S. B. Zeverijn van de firma J. F. Van Leeuwen C*. De Engelsche stoomboot Mo. met graan geladen en voor Rotterdam bestemd, is in de Noordgronden gestrand. Sleepbooten zijn uit Nieuwediep ter adsistentie vertrokken. Voor eentgeu lijd verdween te Amerongen een horlogemakerde hem ter reparatie gegeven horloges met zich nemende. De man heeft zich, zoo als thans is gebleken, in de Vecht verdronken. De horloges werden niet gevonden.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1