BUITENLANDSCHE BERICHTEN. 'sGRAVENHAGE, 13 November. Door Z. M. is benoemd lot voorzitter van de eerste kamer der staten- generaal, gedurende de buitengewone vergadering der staten-generaal, die zal aanvangen op 17 November 1884, jhr. m'. F. J. J. Van Eysinga, be noemd lid dier kamer. Door Z. M. zjjn de luitenant-generaal P. G. J. Van der Schrieck, van den staf der infanterie, en de kapitein H. Seret, van den stal der artillerie, beiden op 28 October jongstleden gekozen tot lid van de tweede kamer der staten-generaal, krachtens het bepaalde sub 1°. van art. 38 der wet van 28 Augustus 1851 Staatsblad n". 128), op non-activiteit gesteld, te rekenen van den dag, waarop zij het lidmaatschap der genoemde kamer zullen hebben aanvaard. Door Z. M. is H. C. Berger, ontvanger der invoerrechten en accijnzen te Vlodrop (station), benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Heerlen. Door Z. M. is aan J. F. Hausiedt, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als klerk ter directie van de rijkspostspaarbank. Door Z. M. is aan Jacob Van Looy, te Amsterdam, de gouden eere penning toegekend, bedoeld in art. 13 der wet van 26 Mei 1870 Staats blad n°. 78), en voor hel tijdvak van 1 December 1884 lot 30 November 1885, aan genoemden Jacob Van Looy en aan Jan Dunselman, te Den Helder, een jaargeld van 1200 verleend voor ieder, bestemd voor hunne verdere studie in de schilderkunst. Door den minister van koloniën zijn de onderwijzeressen L. C. T. Naessens, L. M. A. Van Haasten, jonkvrouwe E. Van Kaders en A. M. T. Burhoven Junius ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-lndië. om te worden benoemd tot hulponderwijzeres voor den dienst daar te lande. De heer J. Steiner, benoemd tot consul der Nederlanden te Bombay, is in die hoedanigheid door de Britsche regeering erkend. De heer J. VV. Muntz, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Odessa, is in die hoe danigheid door de Russische regeering erkend. Het gerechtshof deed heden uitspraak in de zaak van VV. F. J. Roos, carouselhouder alhier, en heeft hem, met verwerping der beweerde provo catie, wegens moed willigen doodslag, voorafgegaan door verwonding, ver oordeeld tot 8 jaren tuchthuisstraf. Ter zake van valschheid in geschrifte en het des bewust gebruik maken van de valsche stukkenstond heden voor het gerechtshof terecht de werk man 3d« kl. aan de pyrotechnische school te Delft VV. C. DeJ. Deze persoon was aanvankelijk bjj de kon. Ned. marine in dienst en verkreeg in 1865 als licht matroos zijn eervol ontslag; later nam hij dienst in het Indisch leger, doch gedurende den lijd dat bij als koloniaal in de gelederen vertoefde werd hij tweemalen wegens insubordinatie veroordeeld. De doodstraf met den kogel werd over hem uitgesproken, welke straf echter, met het eog op het minder ernstige van het gepleegde feit, in 10 jaren kruiwagenstraf werd ver anderd. Hierna uit den dienst verwjjderd trachtte besch. werk te bekomen ten einde in zjjn onderhoud en in dat van zijne somtijds krankzinnige vrouw en ziekelyk kind te voorzien en het mocht hem gelukken aan bovengenoemde inrichting werk te vinden, doch nu onlangs bleek dat hij om zjjn doel te bereiken de valschheden had gepleegd waarvoor hjj heden terecht stond. Hij had nl. om zijn dienst!jjd als koloniaal niet te doen uitkomen de hem in 1865 als licht matroos uitgereikte papieren vervalscht door de woorden «licht matroos" te veranderen in //matroos 1'" kl." en het jaartal //1865" in *1880". De besch. bekende de hem ten laste gelegde feilen te hebben be dreven alleen om voor zjjn gezin te kannen zorgen. Zijn chef, de kapitein- directeur der inrichting, legde eene zeer gunstige verklaring van hem af. Adv.-gen. ut'. Gregory eischte eene veroordeeling tot 3 maanden celstraf en zeven boeten van ƒ50. De verdediger, mr. Rasch, meende, dat, daar er geen benadeeling had plaats gehad, de vereischte elementen voor de misdaad van valschheid ontbraken en concludeerde op grond daarvan tot vrjjspraak. Aanst. Donderdag uitspraak. Als een aanhangsel op de algemeene feestviering van het 100-jarig be staan der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, werd gisterenavond eene feesteljjke bijeenkomst gehouden in het Gebouw voor kunsten en wetenschap pen alhier. De groote zaal was voor deze gelegenheid smaakvol met groen en bloemen versierd. De kapel der huzaren deed zich hooren en, nadat door eene schare meisjes en knapen van de Nutsschool een welkomstlied was gezongen, werd door den heer dr. J. Ten Brink, hoogleeraar te Leiden, eene feestrede gehouden, waarin op boeiende wjjze de werking van het Nut werd besproken en eene welverdiende hulde werd gebracht aan hen die het initiatief tot het oprichten dezer Maatschappij hadden genomen. Sprekers woorden werden uitbundig toegejuicht en door fanfaren begroet. HH. MM. de koning en koningin hopen morgenavond, omstreeks 6 ure, per Rhjjnspoor alhier uit Luxemburg aan te komen. Z. D. H. de prins Von Wied heeft zijne reis herwaarts vervroegd en wordt reeds hedenavond alhier verwacht, ten einde eenige dagen op de land goederen van wjjlen Z. K. H. prins Frederik, onder Wassenaar, te gaan jagen. De sergeant-majoor Jansen en de sergeant Hatterman, beiden van het regiment grenadiers en jagers, hebben te zamen een reisje gemaakt van 'sGravenhage naar Leeuwarden, waarvan zjj het grootste gedeelte te voet hebben afgelegd. Den 1'" November jl. hebben zij gemarcheerd van hier tot Oudshoorn, volgden den loop van den Rijn tot Utrechtgingen vandaar langs den Bilt, Soesterberg, Amersfoort, Hoevelaken, Barneveld, Voorlhuizen naar het kamp van Millingen, verder door het Soerensche Bosch naar 't Loo en Apeldoorn en vervolgeus over Twelloo, Voorst, Deventer, Kolmschate, Bathnen, Holten en Rijssen naar Nijverdal. Daar werden zij getroffen door de verba zende voorkomendheid en gastvrijheid der inwoners van dat plaatsje, die niets verzuimden om het den voetreizigers zoo aangenaam mogelijk te maken. Het muziekcorps der wevers van de koninkljjke sloomweverjj ver zocht hen eene muziekuitvoering bij te wonen, die uitmuntend beviel niet alleen, maar hun ook een hoogen dunk gaf van de bekwaamheid en ijver des directeurs, de heer Braune uit Almeloo. De beide onderoffi cieren hebben op Njjverdal ruim drie dagen vertoeld en vandaar tot Leeuwarden bij tusschenpoozen gemarcheerd en van den trein gebruik ge maakt, zoodat zij den 10" het doel hunner reis bereikten. Zij verklaren nimmer prettiger dagen te hebben doorgebracht. Zeker is hetdat dergelijke reisjes -— vooral uit een militair oogpunt veel nut kunnen slichten. BELGIE. In de gisteren gehouden kamerzitting vroeg de heer Frère Orban verlof de regeering a. s. Dinsdag te interpelleeren over hare algemeene politiek en Bouvier kondigde eene interpellatie aan over de toepassing der schoolwet. De minister Beernaert deelde mede, dat hij de begrooting had omgewerkt en door bezuiniging gekomen is tot een overschot van 200.000 fr. De kamer verkoos den oud-minister van justitie Delandsheere tot haar voorzitter. De eerstvolgende zitting is op Dinsdag bepaald. Er zijn geene manifestatiën gehouden. ENCtELAND. De regeering zal aanvragen een supplementair crediet van 725000 ten behoeve van het leger en de vloot voor de expeditie naar Bechuanaland. Daarvan is 675,000 t bestemd voor het leger. Verder wordt nog aange vraagd een crediet van 1,324,000 ten behoeve van het leger en de vloot in Egypte, waarvan 1 millioen voor het leger. De hooge Engelsche wereld heeft aan de gewezen keizerin Eugène een nieuw bljjk van gehechtheid gegeven. Zjj deed haar nameljjk, door tus- schenkomst van den veldmaarschalk lord Napier van Magdala, een kunstvol aandenken aanbieden. Het bestaat in een prachtig gebonden album met de namen der personen, die hebben ingeschreven voor het in Engeland ter ge dachtenis aan wijlen den keizerlijken prins opgerichte gedenkteeken, en ging vergezeld van een eigenhandig schrijven van den hertog van Cambridge, den opperbevelhebber van het Engelsche leger. De band is van zwart ebbenhout met de keizerljjke arenden op de vier hoeken en de initiaal N. in bet midden. Onlangs werd te Frome, in Engeland, eene bloemententoonstelling ge houden, waarop tevens eene verzameling insecten was ingezonden schade lijk voor den landbouw, bloemmisterijenz. Dit voorbeeld heeft navolging gevonden, want op de dezer dagen geopende bloemententoonstelling te Por- tobello, bij Edinburg treft men aan eene dergelijke verzameling insecten die schadelijk zijn voor planten en bloemen. De commissie, die genoemde tentoonstelling in het leven had geroepen, kende aan den inzender dier ver zameling schadeljjke insecten een prjjs toe. Volgens bericht uit Caïro heeft de Khedive, op voorstel van den minis terraad, een besluit uitgevaardigd, houdende bevel tot staking der heffing van de belasting op de huizen van vreemdelingen. Deze belasting was inder tijd onder goedkeuring der mogendheden ingesteld. Hel besluit is begeleid van een schrijven van den minister van financiën, waarin wordt uiteenge zet, dal deze stap noodig was, tengevolge der weigering van de Europee- sche eigenaars van huizen in Caïro en Alexandrië, om op te treden in de commissiën van omslag der belastingen, overeenkomstig de bepalingen van de verordening op de huizcnbelasting. Uit Caïro wordt gemelddat de Fransche agent aldaar tegen de ver scheping van de 100 Krupp'sche kanonnen, welke de Egyptische regeering aan een Duitsch koopman verkocht heeft, vertoogen heeft ingediend, omdat er z. i. ernstige vermoedens bestaan dat hel geschut voor de Chineesche regeering bestemd was. De Chineezen verspreiden te Shanghai het gerucht, dat zij met twee pantserschepen de blokkade van Formosa zullen forceeren en om schjjn van waarheid aan dit gerucht te geven, hebben zij van de te Shanghai opgesla gen Engelsche steenkolen drie vierde gedeelten opgekocht. Door kwaadwilligheid van de negers is de stad Palatka, in Flo rida, verwoest. De negers hebben ook Napoleonville, in Louisiana, ver brand. waar de toegebrachte schade 200.000 dollars bedraagt. Die bui tensporigheden van de negers hebben eene politieke oorzaak. Daags voor de presidents-verkiezingen hadden de republikeinen, in een partijbelang, het gerucht verspreid, dat de democraten de slavernjj in het Zuiden zouden afschaffen als zjj aan het bewind terugkwamen. De negerbevolking heelt aan dit ongerijmde gerucht het oor geleend. Van daar de diepe verslagen heid onder de negers, welke zich reeds heeft geopenbaard door genoemde branden. Men vreest voor nieuwe wanordelijkheden. De vijftienjarige knaapdie onlangs in eene tapperjj en)slijterjj te New- Slettin een der bezoekers spiritus over de kleederen goot, en die toen in brand slak, welke //grap" den man het leven kostte, is nu door de rechtbank tot eene gevangenisstraf van 1% jaar veroordeeld. Zijn jeugdige leeftijd en zjjn berouw werden als verzachtende omstandigheden in aanmerking ge nomen. FRANKRIJ H. De kamer van afgevaardigden heeft het tegenontwerp betreflende de op wijnen te heffen rechten met 248 tegen 219 stemmen verworpen. De regeering had verklaard zich met dit ontwerp te vereenigen, en het was op de tribune door den minister Rouvier nadrukkelijk verdedigd. In het geheel zijn gisteren van middernacht tot 11 uur des avonds te Parijs, in de stad en de gasthuizen, 47 personen aan cholera overleden. In de laatste 36 uren zjjn 117 personen aan cholera overleden. De heer De Lesseps is, gelijk hij in de zitting van het aardrijkskundig genootschap te Parjjs jl. Vrjjdag heeft aangekondigd, naar Egypte vertrokken met de ingenieurs van de Suezkanaalmaatschappjj om de verbeteringen van

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2