LEI l»8€ II VRIJDAG 14 NOVEMBER. STADS-BER 1CT1TEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 1884. I". 269. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaar? f 1.50, franco w. u. 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groole letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen bjj deze ter kennis van de kiesgerechtigden dat, ingevolge het bepaalde bij art. 70 der wel van 4 Juli 1850 Staatsblad n° 37) regelende het kiesrecht eene vrjje stemming moet plaats hebben ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, om af te treden in 1885 en dat door hen is besloten dal die stemming zal plaats hebben op Dinsdag den 35*° November a. s. van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. Leider, 6 November 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 13 November. Uitslag van verkiezingen voor leden van de tweede kamer der staten- generaal, in de nog twee overgebleven districten, is als volst: Alkmaar. Uitgebracht 3014 geldige stemmen. Gekozen de heer mr. J. L. De Bruyn Kops (I.) met 1917 stemmen [aftredend lid). De beer W. Bos(k.) bekwam 1099 stemmen. Middelburg. Uitgebracht 2504 geldige stemmen. Gekozen de heer mr. L. W. C. Ketichenius (a.-r.) met 1340 stemmen (nieuw gekozen lid). De heer mr. D. Van Eek (I.) (aftredend lid) bekwam 1164 stemmen. De verschillende partijen zijn thans als volgt verdeeld: liberalen 42, anti revolutionairen 22, katholieken 19 en conservatieven 3. Twee nieuwe verkiezingen moeten echter plaats hebben, aangezien de heer mr. A. H. M. Van Berckel (k.) is gekozen in de districten Almelco en Delft, en de heer mr. L. W. C. Keuchenius (a.-r.) in de districten Gorkum en Middelburg. Door de geneeskundige staatscommissie is gisteren tot arts bevorderd den heer W. M. Geill. candidaat-arts, en werden toegelaten tot het 1»*« gedeelte de heeren Ch. H. Ali Cohen, doctorandus, en Flohilcandidaat-arts. Van den heer L. Hanckar, consul van Italië te Noumea, Nieuw-Cale donië, die ten vorigen jare eene schoone verzameling voorwerpen van Nieuw- Caledonië en de Nienw-Hebriden schonk, ontving 's rijks ethnographisch museum thans weder de hierna vermelde voorwerpen: Zeventien bogen van de Nienw-Hebriden. Een knots van Australië. Een knots van de Nieuw- Hebriden in den vorm van een geweerkolf. Twee knotsen van Nieuw Cale- donië: een in den vorm van een vogelkop, en een in den vorm van een paddestoel. Negen lansen van Nieuw-Caledonië, te weten: een met de na bootsing van een ijzeren punt; een met vederen versierd en met vier naald- vormige punten, door omwoeling met rood, blauw en wit vezelkoord aan de schacht bevestigd; een met een rogges ekel aan het boveneind door om woeling met rood katoen bevestigd; twee met uitgetande punten; een met snijwerk in den vorm van een menschengelaat aan het midden der schacht; twee geheel glad zonder versiering; een met vierkante punt. Een armband van aaneengeregen, roode, blauwe en witte koralen, Nieuw-Caledonië. Vijf assegaaien, Zuid-Afrika. Twee waaiers van pauwevederen met bont be schilderde handvatsels (Noord-AfrikaDrie gevlochten matten; herkomst onbekend. Aan den schenker is de dank der regeeriug betuigd. Bij het gisteren te 's Ilage gehouden acte-examen voor lager onderwijs werden nog als onderwijzeres toegelaten mejj. B. Happel en S. T. Bunningh, beiden uit 's Gravenhage. In het geheel werden geëxamineerd 16 candida teswaarvan 11 toegelaten en 5 afgewezen werden. Bij hel mede dien dag gehouden acte-examen voor middelbaar onderwjjs zijn toegelaten: voor Nederl. taal en letterkunde, A. De Priester, van Deu- tichem; voor geschiedenis, de hh. A. Landman, van Zierikzee, en A. Z. Boonacker, van Leiden; voor aardrijkskunde 1 candidaat afgewezen; voor boekhouden 1 candidaat afgewezen. In de aid. wis- en natuurk. weten schappen enz. werd 11 en 12 November 1 candidaat geëxamineerd voor de rcte tuinbouwkunde midd. onderwijs, doch niet toegelaten. 12 November 2 candidate!) voor de acte landbouwkunde lager onderwijs. Toegelaten S. S. Hoogterp Hz., van Sliedrecht. Bü het heden te 's llage gehouden acte-examen voor lager onderwijs zijn geslaagd, de dames: E. M. M. Binnendijk en H. M. Kiihlman, beiden alhier. De beer mr. C. J. Sickesz, voorzitter der internationale landbouwten toonstelling te Amsterdam, is door den groothertog Tan Oldenburg benoemd tot lid der 1' klasse der Orde van Verdienste van den hertog Peter Friedricb Ludwig. Naar men nader verneemt, is de hoofdingenieur der marine J. C. Jansen, niet benoemd tot commandeur, maar tot ridder der Dannebrogsorde van De nemarken. De voordrachten in het Indisch Genootschap te 's Gravenhage zjjn gis teren weder aangevangen. Door den heer S. Verburgh, oud-inspecteur der burgerlijke apenbare werken in Ned.-Indië, werden de reeds tot een begin van uitvoering overgegane plannen der regeering, om het personeel en de fondsen voor openbare werken in Indië aanzienlijk in te krimpen, aan eene uitvoerige en grondige critiek onderworpen. Sprekers conclusie was, dat aan zienlijke inkrimping niet voldoende door de regeering gemotiveerd is en zjj ten gevolge zou hebben verwaarloozing en verval der openbare werkenver mindering van het gehalte van het personeel en groote vermeerdering van den druk der heerendienstplichtige bevolking. Spreker voegde aan zjjne voordracht toe een kort betoog over de te kostbare uitvoering der Bataviasche havenwerken en de middelen om het evenzeer te kostbare onderhoud tegen te gaan. Aan de beraadslaging, welke op deze met blijkbaren bijval aan gehoorde rede volgde, namen deel de hh. Kielstra, Verwey, Bosscher, Cor nells De Groot, Robidé Van der Aa en Van Ketwich. Algemeen werd adhaesie betuigd aan de afkeuring van de plannen der regeering en de hoop uitge sproken, dat de critiek haar daarop zou doen terugkomen. Men verzekerde dat de inkrimpingsvoorstellen uit Indië naar Nederland zijn verzonden. Gisterenavond is te Rotterdam brand ontstaan in eeu pakhuis op de Botersloot bij de Vest, welk pand, uit drie verdiepingen bestaande, geheel is uitgebrand. Gisterenmiddag ontstond in de bovenverdieping van een huis in de Vriese- straat te Dordrecht brand, waarschijnlijk door het omvallen van een petro leumtoestel. Reeds braken de vlammen van alle kanten van het dak uit, toen de brandspuiten aanrukten en het gelukte den brand tot het bovenge deelte te bepalen. De omliggende huizen, alsmede de benedenwoning, heb ben echter veel door het water geleden. Het Obl. bevestigt, dat de moeieljjkheid, waarin de Koloniale bank zich bevindt, het gevolg is van de lage suikerprijzen en den treurigen toe stand der zaken in Indië. Het blijkt, dat de voortvluchtige kantoorbediende der heeren Raphael C°., die tevens kashouder was, in eenige jaren tijds ongeveer 2 ton uit de kas van zijne patroons heeft zoek gemaakt. Den heer R. in de Maliebaanbleek te Utrecht bleek, bij zijne tehuis komst, dat, tijdens hij enkele dagen afwezig was geweest, dieven een be zoek in zijne woning hebben gebracht en zich een en ander liebben toege- eigend. De politie heeft terstond nasporingen ingesteld. Ü.D Zondagavond is de wed. B. te Houtrijk en Polanen, wier echtgenoot dezen zomer verdronkschandelijk bestolen. Door bijdragen van menschen- vrienden, die haar steunden om paard en kar te kunnen koopen, had zij eene som van ƒ82 bijeen. Deze som nu is haar ontstolen, vermoedelijk door een knecht, die sedert eenige dagen in haren dienst was. De politie doet haar best om den vermoedeljjken dader op te sporen, die sedert Zondag spoorloos verdwenen is. Vrijdag jl. was door de rechtbank te Arnhem opgeroepen de heer G. v. d. W. te Nijmegen, vroeger eigenaar van den bekenden harddraver Kelle. Zooals men weet, had hij dit paard als een inlandseh paard verkocht, terwijl later is gebleken, dat het van buitenlandsch ras was. Hiervoor moest hQ zich voor de rechtbank verantwoorden. In plaats van aan de oproeping gehoor te geven, heeft v. d. W. zich uit de voeten gemaakt. {IV. R. Ct.) Uit een ingesteld onderzoek moet gebleken zijn. dal de 64-jarige vrouw van C. A. B. te Zwolle, niet aan de gevolgen van een bekomen slag, die voor hare dochter bestemd was, maar aan eene beroerte is overleden. Te Krabbendijke is eene millionaire zonder kinderen overleden die niet minder dan 150 erfgenamen nalaat. Twee boeren te Erp hadden zich verleden Zondag voorgenomen een klein reisje met de Bosscher stoomtram te maken. Om 10 ct. reisgeld te besparen, en om zich aan het oog der ambtenaren te onttrekken hadden zij zich op de koppelstang der tram geplaatst. Toen de conducteur hen onder het rjjden opmerkte, sprongen z(j haastig van hunne gevaarlijke zitplaats. Later werden zjj beiden in deerniswaardige!) toestand gevonden. Een hunner verkeert zelfs in levensgevaar.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1