A. KX.OOSTEBHUIS, Gas- en Petrolenin-Ornamenten. AMSTERDAM RUIMSTE SORTEERING IN PER TELEGRAAF. ADVERTENTIE N. 141 JMieuwendijk 141, bevoegdheid des keizers) kan geene aanleiding gevonden worden om aan het rijk het recht toe te kennen, de vraagstukken betreflende de orde van op volging of de bevoegdheid van erfopvolging voor de afzonderlijke bondsstaten te beslissen. DESEHARKElf. De tot dusver vereenigde linkerzijde der Folketliing heelt zich in twee deelen gesplitst. Het eene deel onder leiding van den president der Folke- thing. Bergs heeft zich bij de gematigden aangesloten; terwijl het andere deel eene nieuwe party vormt onder leiding van Hoerups. RUSLAND. In weerwil van de strenge maatregelen der Russische regeering wordt in het zuiden des rijks toch nog altijd handel in vrouwen gedreven. Zoo waren onlangs vier vrouwen uit den omtrek van Odessa naar Konstantinopel verkocht. Het is den Russischen ambassadeur aldaar gelukt, den koop ie doen vernietigen en de vrouwen naar Odessa terug te voeren. BRUSSEL, 11 Nov. Graaf Van der Straeten-Ponthoz, gezant te Berlijn, en baron Lambermont, secretaris-generaal bjj het ministerie van bniienlandsche zaken, zijn thans definitief tot gevolmachtigden by de Berlijnsche conferentie benoemd en zullen morgen vertrekken. Drie andere ambtenaren zijn hun nog toegevoegd. Morgen of overmorgen zal de Moniteur de maatregelen bevatten die tegen de cholera zullen worden genomen. liet wetsontwerp betreflende de nationale reserve is niet ingetrokken, maar de indiening zal zoolang mogeliik worden uitgesteld. De kamers werden heden zonder rede geopend. De zitting werd verdaagd tot morgen, wanneer de verkiezing der bureaux en de vaststelling der werk zaamheden zullen plaats hebben. Een groot aantal nieuwsgierigen, dat voor bet gebouw had post gevat, werd door de politie in bedwang gehouden. Toen Van den Peereboom naar buiten trad ontstond er gedrang en toen Woeste zich vertoonde werd er gefloten en riep men: Leve de Koning! Ver scheidene Katholieke afgevaardigden, die zich ter kerke St Gudlue begaven werden door de menigte gevolgd. Het volk heeft zich daarop verspreid. LONDEN, 10 Nov. In Guildhall werd heden het jaarlyksche feestmaal ge geven. Lord Granville voerde het woord. Hy zeide o. a.: "Frankrijk en China weten wel dat Engeland bereid is zijne goede diensten aan te bieden, om een einde te maken aan het conflict, dat voor Frankrijk nadeelig en voor China een groot gevaar is. Tot dusverre heeft elke der twee mogend heden verscheidene malen de bemiddeling willen aannemen, maar gezamen lijk is dit niet geschied." Wat Egypte betreft, hoopt de minister dat het lord Wolseley gelukken zal generaal Gordon te redden niet alleen, maar ook eene vaste regeering in Soedan te laten. Daar lord Northbrook zijn rapport nog niet by het kabinet heeft ingediend, kan de minister niet voldoen aan de alleszins gewettigde nieuwsgierigheid daarnaar. Vervolgens verklaarde de minister, dat Engeland met genoegen de uitnoodiging tot de Congocon- lerentie heeft aangenomen, en zich gelukkig acht in deze aangelegenheid Duitschland en Frankrijk in overeenstemming met Engeland te zien. Glad stone heeft het banket niet bijgewoond. LEIDSCHE SCHOUWBURG. (Maandag 10 November 1884.) „De familie Van Horen", Klucht in 3 Bedrijven, uit het Duitsch van Anton Anno, en „De Mlephte", Blijspel in 1 Bedrijf, uit het Fransch van Abraham Dreylus, door Marie. Of comédie d'intrigue of comédie de caractère, ziehier het alternatief voor de benaming, waarmede wy het gisterenavond alhier opgevoerde stuk zullen betitelen. Het eerstgenoemde bestaat uit een keten van aardige geestige avonturen, die den toeschouwer in spanning doen verkeeren door de ver warring, welke zy vormen en welke steeds grooter en grooter wordt, tot dat de oplossing eindeljjk alles duideljjk maakt en opheldert; de feiten, de gebeurtenissen, zy moeten de mérite van het stuk uitmaken, wyl noch hartstochten, noch zeden gewoonlijk niet anders dan zeer oppervlakkig ge- teekend worden. Het laatste daarentegen geeft ons een bepaald karakter te aanschouwen, dat het eigenlijk onderwerp van het stuk vormt, zooals wjj o. a. aantreffen bij Molière in zijn Avare, Glorieux en Misanthrope, bij Corneille in zijn Menteur. De keuze tusschen deze beiden is in casu al zeer moeielijk, omdat het thans besproken tooneelspel aan beider vereischten in velerlei opzichten voldeed. Zonder bepaalde zamenhang, zonder een geleidelijk verband tusschen de opvolgende feiten schetst ons «De familie Van Horen" het karakter van een kwaaddenkend wezen, wiens achterdocht zijn ontstaan te danken heelt aan een tal van onmogelijke quiproquo's. Er wordt gesproken over de liefde, die een jongmenscb koestert voor het jeugdige nichtje bij de familie woon achtig, de kwaad vermoedende Van Horen is in de stellige overtuiging, dat het geldt zijne vrouw en meent dientengevolge, dat deze hem met eenen langere naam vereerd heelt door het woordje drager bij den zjjne te voegen; een vreemdeling komt zijn overjas als zijn wettig eigendom opvor deren en het lieve nichtje weet niet beter of het is over haar aanstaande dat het gesprek wordt gevoerd. Hendrik Musch wordt beurtelings verward met Ernst Gondsmii en Kikkert Jr., een vreemdeling met Kikkert Sr.; nog mogen wij aanschouwen een stotteraar, die alles verkeerd zegt, waardoor een aantal in het dagelijksch leven «goedkoope uien" genoemd in het leven wvden geroepen, een doove, die niet doof wil zijn en dientengevolge ver haalt dat hij haar niet mag, dat zij niet echt is denkende dat de gast vrouw hem zijn oordeel vraagt over wijn, terwijl feitelijk het gesprek liep over zijne dochter en nog veel meer voorvallen, toevallig allen in staat om den ougelukkigen Van Horen in zijn eenmaal gevestigde achterdocht te bevestigen, ja zelfs te versterken. Deze is dan ook op het punt om gevolg te geven aan de woorden van Molière's Misantrophe: Trahi de toutes parts, aecablc d'injustices Je vais sortir d'un goullre oii triomphent les vices Et chercher sur la terre un endroit écarté Oil d'etre homme d'honneur on ait la liberté, toen de gelukkige ontknooping hem van dit voornemen doet afiien. Menig maal wordt van deze truc, verwarring van zaken en personen door tooneel- schrijvers gebruik gemaakt, wij hebben als voorbeelden van eigen bodem slechts aan te halen «Uitgaan" en «Marietje", nimmer echter op zulk eene kolossale wijze als wij gisterenavond aanschouwden. Gaarne verklaren wjj dan ook niet in slaat te zijn den inhoud van dit stuk zelfs in het beknopte te kunnen weergeven. Kon het niet bepaald bogen op verheven geest, on tegenzeggelijk bezat het veel scherts, veel echte humor; de aanhoudende gulle, hartelijke en ongedwongen lach, die steeds allerwege zich deed hooren, bewees dit ten volle. Ongetwijfeld bracht het spel zelve der acteurs hiertoe zeer veel bij. Rosier Faassen had. als Van Horen, meer aan het komische dan wel aan het ernstige element de voorkeur gegeven. Hij gaf ons meer de komiek dan de bedrogen echtgenoot te aanschouwen, voor dezen laatste vonden wij hem, niettegenstaande zijne heftige gebaren, te lijdzaam, te lankmoedig, zoo gaat het bijv. niet aan een kus nog te willen ontvangen van zijne vrouw, die, volgens zijne meening, de huwelijkstrouw heeft verbroken. Als komiek was zijn spel onberispelijk, als zoodanig verdient de heer Mutters eveneens eene bijzondere hulde. De rol van den ouden dooven Goudsmit werd door hem op zeer eigenaardige, zeer karakteristieke wijze getypeerd, ook zijner grime komt alle hulde toe. Voorzeker was het leeuwenaandeel der talrijke bijvals betuigingen dezen beiden talentvolle acteurs toebedacht. Niet onverdienstelijk was de beer Poolman als Frits Van Horen, ofschoon hij de rol van stotte raar niet steeds getrouw bleef. De rollen van den vreemdeling en van Hen drik Musch kwamen, respectievelijk in handen van de heeren Le Gras en Victor Faassen, volkomen tot bun recht, ofschoon de laatste, volgens onze bescheidene meening, de onbeschaafde boer te sterk kleurde om als de zoon van een kundig oeconoom beschouwd te kunnen worden. De heer Van Eys- den, die ditmaal den heer Spoormans als Ernst Goudsmit verving, was te stijl; de wijze waarop hij den toeschouwer zijne liefde voor Adèle verhaalde, kon het best vergeleken worden met de toon, waarop een kellner eene groote bestelling aan het buflet uitgalmt. Onder de dames muntten vooral uit mevr. Faassen - Van Velzen en mevr. Poolman - Huyzers. Hun spel was levendig, opgewekt en vroolyk, vol actie en verve. De dames De Groot en Vink waren te midden van dit amalgama van dwaasheden te kalm, te be zadigd. Allen echter hadden een factor by uitnemendheid gemeen, zij waren namelijk allen htinne rollen volkomen meester. Niet anders dan met bij zondere ingenomenheid kunnen wy dan ook van deze opvoering gewagen. Minder beviel ons «De Klephte". De intrigue is dezelfde als eenige weken geleden ons te aanschouwen is gegeven in «Chdlet a vendre", hier opge voerd onder den titel van «Een huis te koop", met dit onderscheid nochtans, dat ditmaal de twist en verzoening van een dubbel, terwijl in het andere die van een enkel echtpaar het onderwerp vormde. Het werd echter flink en con amore gespeeld. Mr. L. H. De uitspraak in strafzaken voor het kantongerecht, welke gisteren heeft plaats gehad, zal morgen worden medegedeeld. dezer Courant. Een bejaard Heer vraagt by fatsoenlijke lieden kost en Inwoning, liefst met het gebruik van eene vrye Kamer. Brieven worden ingewacht onder letter XV aan hel Bureau Eenig adres: Hieuw end ijk 141.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3