BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Knottenbelt wijst er op dat het houden der vergadering niet genoeg zaam bekend was, aangezien de oproeping in een der Leidsche bladen had moeten verschijnen. Door den heer Wolf, van 's Hage, wordt betoogd, dat hij een faillissement nuttiger had geacht, dan deze eind- regeling. Tot de liquidatie was onwettig besloten. Zulks had moeten ge schieden volgens de statuten door 2/3 der aandeelhouders en nu was slechts 1/8 van het kapitaal vertegenwoordigd. Hij stelt het bestuur verantwoorde lijk voor de gevolgen. Vervolgens werd nog in het breede gesproken of bij meerdere publiciteit niet beter bod zou zijn gedaan gewordenwaarna door den heer mr. Kappeyne wordt voorgesteld, nu de vergadering niet op vol komen wettige wijze is bijeengeroepen, haar te verdagen. Na eenige dis cussie wordt in dien geest besloten en de vergadering (nn bijeenkomst) ver daagd. De heer J. Van Beresteyn, te Amsterdam, schrijft aan de IV. R. Ct., dat het bericht oujuist is, dat de twee portretten van Rembrandt, behoorende tot de nalatenschap van jh'. Van Beresteyn te Vught, door de erfgenamen voor 200,000 fr. zouden zijn verkocht aan den heer Rothschild te Parijs. Wel zijn van verschillende zijden aanbiedingen daarvoor gedaan, en vrij wat be langrijker dan de vermelde, doch aan niemand is uog gegund. Omstreeks 8 uur gisterenavond ontstond er te Amsterdam een hevige brand in een huis aan den Amstel bij de Prinsengracht, dat door twee ge zinnen werd bewoond. Op de bovenwoning, waar de brand ontstond, bevond zich de dienstbode alleen met twee jonge kinderen te huis. Door het krachtig optreden der brandweer bleef de brand tot het ééne perceel bepaald, dat echter geheel is uitgebrand. Ten huize van een landbouwer onder Barneveld is gepasseerden Zater dagnacht eene brutale inbraak gepleegd; de dief, een polderjongen van be roep, heeft zich van onderscheidene voorwerpen van waarde meester ge maakt; gisterenochiend is hij zwaar geboeid door twee rijksveldwachters naar Utrecht gebracht. Een water- en vuurkoopman te Zwolle, jongstleden Vrijdagmiddag ge brutaliseerd wordende door zijne 20-jarige dochter, wilde in zijne drift haar een slag geven, waarop de 64-jarige vrouw tusschen beiden sprong, en bij ongeluk in plaats van de dochter den slag ontving, waarop die vrouw eene beroerte heeft gekregen en in den nacht van Zaterdag op Zondag is over leden. Door de justitie is deswege een onderzoek ingesteld. Een grijsaard van bijna 90 jaar te Appelscha struikelde over den nieu wen grint op den kunstweg aldaar, viel neer en was onmiddellijk een lijk. Zekere A. G., oud 18 jaar, wonende te Ahausen, wilde Zondag te Bilsen op de trein springen, terwjjl deze reeds in gang was. Hij had het ongeluk te vallen en onder den trein te geraken en tengevolge daarvan een half uur later aan de bekomen verwonding te overlijden. 's GRAVENHAGE, 11 November. Door Z. M. is aan den 2dt luitenant A. C. P. Charlouis, van het 6de reg. infanterie, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der ver sierselen van het ordeteeken 5dt kl. van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem geschonken door den president der Vereenigde Staten van Venezuela. Door Z. M. is de 2de luitenant G. H. Heisterkamp, van het 6d reg. infanterie, voor den tjjd van vijl jaren gedetacheerd bij het wapen der in fanterie van het leger in Nederlandsch-Indië. Gisteren in den laten namiddag werd alhier stellig verzekerd, dal sursé ance van betaling was aangevraagd voor de Koloniale Handelsbank te Am sterdam; de hedenochtend ingewonnen informatiën weerspreken dat zooda nige definitieve aanvrage aan den hoogen raad zou zjjn gedaan. Een bedelaar, die jaren hier heeft rondgeloopen en voornamelijk koffie huizen bezocht met een bordje op de borst, waarop geschreven stond "doof stom", liep onlangs te Amsterdam in de fuik, daar het bleek, dat hij zelfs zeer goed spreken kan; thans is hij veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf en daarna opzending naar een bedelaarsgesticht. Gisterenmiddag werd in het kerkgebouw van de Nederl. Israëlitische gemeente in de Wagenstraat alhier een plechtige lijkdienst gehouden, ter nagedachtenis van den ontslapen opperrabbijn der Portugeesch Israëlitische gemeente alhier, den heer J. Van J. Ferares. Door den opperrabbijn, den wel-eerw. heer Berenstein, werd eene lijkrede uitgesproken, waarbjj hjj tot uitgangspunt koos het sterven van koning Hiskia. BELGIE, L'lndép. Beige bericht, dat de regeering een wets-ontwerp in gereed heid brengt betrekkelijk de vertegenwoordiging der minderheden door mid del van het beperkt stemrecht. EN£ELAND. In de gisteren gehouden zitting van het lagerhuis verklaarde de heer Ashley, dat de Britsche gezant te Washington in last heeft ontvangen om onderhandelingen aan te knoopen, ten einde te verkrijgen dat Amerika het invoerrecht op suiker uit West-lndië opheffe, en West-Indië het recht op zekere uit de Vereenigde Staten ingevoerde koopwaren afschafle. Lord E. Fitz Maurice zeide, dat op hel oogenblik geen Britsche vertegenwoordiger aan den Congo aanwezig is. Een Britsch consul is gevestigd aan den Niger en de omliggende districten; twee vice-consuls bevinden zich aan den Niger en in Ambasbay (Cameron-district); een derde vice-consul staat op het punt uit Engeland naar zijne bestemming te vertrekken en nog een vierde zal binnenkort benoemd worden. Een consulair beambte zal eventueel aan den Congo worden gevestigd. De heer Gladstone zeide, dat onmiddellijk, na af doening der reformbill, de regeering een crediet voor de Nijl-expeditie zal vragen. Het huis maakte daarop een aanvang met de artikelsgewijze be handeling der reformbill, en verwierp, met 194 tegen 109 stemmen, Stan ley'» amendement, volgens hetwelk de reformbill eerst kracht van wet zou verkrjjgen, wanneer het ontwerp op de dislrictsindeeling zal aangenomen zijn. Het huis bracht de artikelsgewijze behandeling der reformbill ten einde. Het behield de oorspronkelijke redactie van het ontwerp, dat heden voorde derde maal zal gelezen worden. Buitengewone en onophoudelijke regens hebben te Pondichcry over stroomingen veroorzaakt. De stoffelijke schade is groot. De gemeenschap is afgebroken. Uit de met hongersnood bedreigde districten Burdwan, Beerbohm en Bancoora, in Britsch Indië, komen gunstige berichten. De heer Rivers Thompson, die dezer dagen daar eene inspectiereis deed, verklaart, dat de oogst er vrjj goed zal zijn en daar ten minste niet voor gebrek te vreezen is. Bij Stroudsburg, in Pennsylvanië, is den 6d« dezer eene dynamictfabriek in de lucht gesprongen, waarbij 3 personen zijn omgekomen. Bovendien stortte van den schok een hoogoven in welken men tien mijlen verder bezig was te bouwen, onder welks puinhopen zeven personen den dood vonden en vijf gekwetst werden. In Colorado brandde denzelfden dag een mijnwerkersdorp, Silver Plume, af, waarbjj verscheidene personen den dood in de vlammen vonden. FRAKKRIJ De senaat heeft gisteren het wetsontwerp, waarbjj zjjne zamenstelling aan nieuwe regelen wordt onderworpen, aangenomen, met verwerping van alle verdere daarop gestelde amendementen. In de zitting der kamer van afgevaardigden vroeg de heer Laguerre naar de redenen der alzetting van Demangeat en beschuldigde de regeering van "onedele bedoelingen". Hij werd door die uitdrukking tot de orde ge roepen. De kamer nam daarop, met 250 tegen 194 stemmen, de eenvoudige orde van den dag aan. In de couloirs der kamer van afgevaardigden werd gisteren het volgende medegedeeld; De heer Jules Ferry liet ter kennis brengen van de commissie voor het Tengkin-crediet, dat hij er van afzag om verder door de commis sie gehoord te worden. De heer Chauveau nam daarop zijn ontslag als rap porteur doch weigerde de reden daarvoor op te geven. De commissie be sloot geen nieuwen rapporteur te benoemen, voordat zij den heer Jules Ferry zou gehoord hebben, doch laatstgenoemde liet opnieuw aan de commissie weten, dat hij haar geen nieuwe mededeelingen te doen had. Volgens een later bericht is de Tongkin-commissie op haar besluit teruggekomen en heeft den heer Leroy tot rapporteur benoemd. Aan het Journal des Débats wordt het volgende uit Londen geseind: "Eene schikking tusschen Frankrijk en China schijnt zeer waarschijnlijk. China zou het tractaat van Tientsin uitvoeren; Frankrjjk Kelung bezetten totdat de Chineesche troepen Tongkin geheel en al ontruimd hebben; China zou geen schadevergoeding aan Frankrjjk betalen, maar het is mogelijk dat China bereid zal worden bevonden om aan de betrekkingen van de militairen, die bij Bac-lé gesneuveld zjjn, zekere som uit te keeren." Het Journal dei Débats voegt hierbij; De inlichtingen, die wij hier te Parjjs ingewonnen hebben, bevestigen hetgeen ons uit Londen getelegrafeerd wordt in allen opzichte. Van middernacht tot gisterenavond 11 uur zijn te Parjjs 152 gevallen van cholerieken aard bekend geworden, waarvan 33 met doodeljjken afloop in de stad en de gasthuizen, behalve 17 in het geslicht voor oude lieden te Bréteuil. Te Toulon liep dezer dagen het gerucht, dat een Fransch smaldeel naar de wateren van Tanger zou worden gezonden om zich daar met de Suflren te vereenigen. De berichtgever der Times te Toulon verklaart dd. 7 dezer, te kunnen mededeelendat de hoofdofficieren by de marine last had den gekregen om zich onverwijld naar hunnen post te begeven en dat in het I tuighuis groote bedrijvigheid heerschte, daar alle beschikbare transporten werden uitgerust. Gisterenmorgen is te Rome een geheim consistorie gehouden. De allo- j cutie van den Paus was zeer kort; hy bracht den moeielijken toestand in herinnering waarin de kerk verkeert, doch wees tevens op de uitbreiding van het Katholieke geloof in bijna alle werelddeelen. OUIT8CHLAND. Naar men verneemt zal de conferentie over de West-Afrikaansche aan gelegenheden door den rijkskanselier geopend worden. De Duitschc vertegen woordigers ter conferentie zullen verder zijn; de staatssecretaris Hatzleldt, de onder-staatssecretaris Busch, en de raad van legatie Kusserouw. Het j bureau zal gevormd worden uit den Duitschen vice-consul te St. Petersburg Schmidt, en den Franschen raad van legatie Raindre. De kapitein der Undine zal niet voor een krijgsraad terechtstaan. De minister van marine moet tot de overtuiging gekomen zijn, dat de stranding van die oorlogsbrik niet aan den kapitein geweten mag worden. De Nordd. Allg.Zeitung bevat den tekst der circulaire, door den her tog van Cumberland op 4 dezer aan de Duitsche vorsten, met uitzondering van den keizer, en aan de Duitsche vrije steden gezonden. Hij geelt daarin een overzicht van de gevoerde briefwisseling met het staatsministerie van Brunswijk, betreflende het contrasigneeren en openbaarmaken van zijn pa tent. waarin hij verklaart de regeering te aanvaarden. De uitoefening zjjner regeering in Brunswjjk is daardoor op bezwaren gestuit, doch zjjn opvol- gingsrecht is naar de grondwet des lands en de familieregeling onaantast baar. Hem niet te erkennen en zijn bestuur als hertog van Brunswjjk Ie verhinderen, kan van rijkswege onmogelijk geschieden, zonder inbreuk te maken op de rechtsregeling, waarop het Duitsche rijk zelf berust. Door betwisting van ziju recht als souverein vorst zou tevens het souvereine recht van alle leden van het Duitsche rijk gevaar loopen. De rijksconstitutie bevat geene enkele bepaling, welke recht zou geven om inbreuk te maken op de erfopvolgingsrechten der hoofden van afzonderlijke staten. Art. 71 der rijks constitutie, betreffende geschillen van grondwettigen aard, is op het onder havige geval niet toepasselijk, en in de artikelen 11 en 17 (van de machts-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2