ten zuiden ran Khartoem en twaalf uur tan de mier gelegen. Hij gaf verder te verstaan, dat hij binnen de eerste twee maanden den strijd niet zou be ginnen. waarop velen zijner volgelingen hem verlieten. Uit Weenen wordt aan the Standard gemeld, dat Japan van zijn Uant pogingen aanwendt om eene schikking tusschen China en Frankrijk te be werken, maar dat China er nog niet in toegestemd heeft, de door Frankrijk gevraagde schadeloosstelling te geven. Uit Shanghai wordt van 2 November aan the Times gemeld, dat Tamsui nog niet bezet is. Meer dan 10,000 man troepen zullen naar Tongkin gezonden worden en wel in twee gedeelten. De eerste bezending staat gereed en zal vertrekken zoodra de credieten door de kamer zjjn goedgekeurd, de tweede veertien dagen laier. Veel nieuws uit Tongkin is er niet. Te Kelung laat admiraal Courbel de verslerkings- werken te land voltooien, zonder dat de werkers daarbij door deChineezen verontrust worden. Formosa is zoo nauw mogeljjk ingesloten. Bij Alta, in den Amerikaanschen staat O'iio, heeft een spoorwegonge luk plaats gehad, waarbij 18 personen gewond werden. FBANKRIJ K. Eene de'pêche van generaal Brière de Lisle uit Hanoi van den 3Ö'° dezer te negen uur 'savonds, meldt, dat de colonne die naarYeutheoptrok, op de achterhoede der Chineezen is gestooten en hen zware verliezen heeft toegebracht. Eene andere colonne zuivert de omstreken van Thainguyen van vijanden. Aan de rivier Claire hebben de Franschen eene goede stelling ingenomen. Aan de Roode rivier is niets bijzonders meer voorgevallen. Voor het hof van assises, van het depart. Cher, stond terecht de 13- jarige Joseph Wautzeis, beschuldigd van moord. Hij was leerling bij een confiseur te Bourges, die hem wegens wangedrag wegjoeg, maar op voor spraak van zijn oom weer terugnam. Uit wraak omdat hij was weggejaagd nam de jongen een mes, dat hij had aangezet, en bracht daarmede zjjn pa troon een steek in den long toe, zoodat deze eenige oogenblikken daarna bezweek. Voor het hof verklaarde de jeugdige moordenaar, dat hjj door het lezen van zekeren romanwaarvan de held ook een 14-jarige moorde naar was, en in dezelfde omstandigheden, op het denkbeeld was gekomen zjjn patroon te dooden. Het hof heeft hem tot opsluiting in een verbeter huis veroordeeld tot zjjn 21 jaar. Sedert de laatste opgaven zjjn te Nantes tien personen aan de cholera overleden. - Eergisteren zijn in Oran 5, in Italië 7 personen aan cholera over leden. OUITSCHLAND. Onder de niet gekozen leden van den rijksdag behooren de voorzitter Levetzow en het oudste lid van den rijksdag, de bijna 84-jarige Bockum-Dolfls, die sedert 1847 in alle parlementen van Pruisen en het rjjk gekozen werd. Windthorst zal nu als oudste in jaren den rjjksdag moeten presideeren, totdat het nieuwe bureau gekozen is. Levetzow heeft inlusschen nog kans herkozen te worden. Te Berljjn is Zondag het nieuwe gebouw der kon. technische hooge- school plechtig ingewijd. De keizer, de kroonprins, prins en prinses Wil helm, de ministers en een aantal andere aanzienlijke personen waren er bjj tegenwoordig. De plechtigheid werd geopend met de uitvoering van een koor van J. S. Bachwaarna de minister van onderwijs de feestrede hield en het gebouw overdroeg aan den senaat der school. Nadat de rector hierop had geantwoord, richtte de keizer tot de aanwezigen eene korte toe spraak, waarna de plechtigheid met het zingen van het volkslied werd ge sloten. Vervolgens werd er eene feestelijke bijeenkomst gehouden van de leeraren der school met de deputatiën uit Aken, Brunswijk, Darmstadt, Hanover, Karlsruhe, Stuttgart, Riga en Weenen. Na afloop daarvan werd in de groote zaal der Berlijnsche diergaarde een feestmaal gehouden. Het gebouw is ingericht voor 2000 studenten. De kosten van den bouw be dragen 6,806.000 Mark. De twee leden van den regentschapsraad van Brunswijk, graaf Görtz en Von Veltheim, die in Berlijn vertoeven, hebben langdurige conferentiën met prins Von Bismarck. Algemeen gelooft men, dat het regentschap zjjne taak, overeenkomstig de bepalingen der Brunswijksche wet, ongestoord zal voortzetten en dat de keuze van een regent niet voor na een jaar zal geschieden. In de Nordd. Allg. Ztg. worden eenige brieven gepubliceerd van wijlen koning George van Hanover, waarin hij het doel van zijn politiek uiteenzet. Die stuiken dagteekenen uit het jaar 1866. Zij zijn natuurlijk in den echten Welfengeesl gesteld. Daar de hertog van Cumberland zich, in zijn schrijven van Juli 1878, waarin hij den keizer kennis geeft van het overlijden zijns vaders, op diens standpunt stelt, wordt zijn optreden als hertog van Bruns- wjjk onmogelijk geacht. Men vergeet echter, dat tusschen 1866 en 1884 achttien jaren liggen, in welk tijdsverloop de hertog van Cumberland, onder den indruk der gebeurtenissen, zeer wel van zienswijze kan zijn veranderd. De koopman Adolf Woermann te Hamburg, die in herstemming komt met den candidaat der sociaal democraten, heeft dezer dagen eene lezing gehouden over West-Afrika. waar hjj jaren lang zelf verblijf hield en nog groote handels-ondernemingen bezit. Hij zei te uiteen, dat de Duitsche han del in die gewesten vroeger minder behoefte had aan rechtstreeksche be scherming door Duitsche oorlogschepen, hoewel de factorijen toch altjjd in die plaatsen, waar geene Engclsche bescherming was, blootstonden aan de willekeur der negervorsten. Maar de Engelschen waren minder welwillend jegens de Duitschers in die streken geworden sedert de Duitsche handel op West-Afrika in de laatste tien jaren verdubbeld en verdrievoudigd was. Bovendien was door de ontdekkingen van Stanley en De Brazza de toestand geheel veranderd en het dus dringend noodig geworden, dat eene conferen tie de zaken kwam regelen, terwijl prins Von Bismarcks koloniale politiek niet minder dringend ondersteuning vereischte. Te Munchen is eene postzegeltentoonstelling gehouden. Vijftig liefheb bers uit verschillende landen hebben albums, sommige van 18 deelen, inge zonden. De verzekerde waarde is 70,000. Vooral trekken de aandacht de verzameling der Beiersche post, die van de heeren Zechmeijer te Neuren berg, Penater uit Pesth en graaf Ballestrem. Ook ziet men er 100 brielom- slagen met nagemaakte postzegels, die door de post niet als zoodanig wer den opgemerkt en dus afgestempeld Ook vindt men er het postzegel van Cordoba, dat éenig is. Verscheiden vorsten en hooge personen zjjn het ten toongestelde komen zien. OOITENRIJ K. De commissie der Oostenrijksche delegatie heeft de begrooting voor buitenlandsche zaken aangenomen. Graaf Kalnoky gaf een overzicht van de politiek der Oostenrijkseh-Hongaarsche monarchie. Die politiek stelt zich ten doel de versterking en bevestiging der Balkan-Statenin het belang van Oostenrijk en van de staten zeiven. De vriendschappelijke betrekkingen met Italië blijven onveranderd bestaan. Het verbond met Duitschland, die vei ligste vrcdewaarbnrg, is tegen alle gebeurlijkheden en voor langen tjjd ver zekerd. De verhouding tot Rusland is, tengevolge van de algemeen goede verstandhouding, verbeterd. De bijeenkomst der drie keizers heelt zich ge kenmerkt door den verklaarden wil van de keizers en hunne gouvernemen ten, om den vrede van Europa te handhaven en te beveiligen. Eenegrootere toenadering tot Griekenland, op economisch en politiek gebied, wordt voor bereid, en onderhandelingen over een handels- en scheepvaartverdrag zjjn gaande. De minister gaf zijne al keuring te kennen over de onrechtmatige vertraging, welke de Porte in de quaestie van de aansluiting der Turksche spoorwegen gebracht had. Ten slotte zeide hij, op eene aanstaande beslech ting van de quaestie der schadeloosstelling te Alexandrië te hopen. Door twee Engelschen zijn te Weenen valsche biljetten der bank van Engeland in den omloop gebracht. Een van hen werd gepakt, de andere ontsnapte. Bjj het verbouwen van het postkantoor te Odessa heeft men ontdekt, dat een gedeelte van het gebouw, waar vroeger de gelden en postzegels bewaard werden, ondermijnd was, blijkbaar met misdadige doeleinden. Uit hel roest aan de werktuigen die er gevonden werden maakt men op, dat de mislukte aanslag minstens twee jaar geleden ondernomen werd. PERT E L E GRA A F. LONDEN, 5 Nov. Lagerhuis. Voortzetting der beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede. De minister Chamberlain verklaart, dat de regeering het vaste besluit genomen heeft, aan de verplichtingen, welke zij in Zuid-Afrika moeten nakomen, stipt te voldoen en daartoe alle beschikbare krachten te gebruiken. Hij voegt er bij, dat zij tevens besloten heeft dit te doen met de toestemming van «onze koloniale medeburgers, onder welke de meerderheid der Hollandsche bevolking begrepen is." Het adres wordt zonder stemming aangenomen. PARIJS, 5 Nov. Shanghai (zonder dagteekening). Uit Pekin wordt gete- legrapheerd, dat daar weder vredegeruchten in omloop zjjn. Men zegt dat Formosa aan Frankrijk zal worden afgestaan voor een tijdsverloop van twintig jaren. Een-en-twintig mandarijnen zouden zich verklaard hebben voor het voorstel tot het sluiten van den vrede, maar de vader van den keizer was er tegen. Voor de hoop op vrede bestaat dus geen dege lijke grond. BERLIJN, 5 Nov. De keizer heeft van 9 uur af eerst alleen gearbeid en daarna rapporten in ontvangst genomen. NEW-YORK, 5 Nov., 2 uur na middernacht. Bljjkens de tot dusverre ont vangen berichten betreflende de presidentsverkiezing, is in den staat New- York de uitslag der stemming nog onzeker. Beide partjjen beweren de overwinning behaald te hebben, hetgeen bewjjst dat de meerderheid, mocht zij verkregen zijnzeer zwak is. De berichten uit de andere staten komen zeer langzaam in. NEW-YORK, 5 Nov. Zes uur 's morgens. Cleveland verkreeg in New- York eene meerderheid van 43,000 stemmen, die, gevoegd bij de meerder heid der democraten in King's-Counly en omliggende districten, een totaal cijfer van 65,000 stemmen geeft. De democraten beweren, dat deze uit komst zal opwegen tegen de meerderheid van stemmen, die Blaine in de midden-staten heeft verkregen. NEW-YORK, 4 Nov. Volgens berichten uit den staat New-York is de uitslag der stemming, voor de verkiezing van den president der Unie, nog onzeker; maar naar het schijnt hebben de democraten daar de zege behaald. fiutrgcrlifke $(aub, Tan 29 October tot en met 5 November 1884. BEVALLEN: S. Kuijvenhoven, geb. Pardon, Z. C. M. T. Coebergh.geb Scher mer, D. D. v. Diest, geb. Belt, D. E.Gijzenij, geb. Kramer, Z. W. Keereweer, geb. Benning, D. L. S. v. d. Berg, geb. Ilemerik, Z. M. J. Fakkel, geb. Spek, Z. M. C. Bakhuyzen, geb. Laman, Z. J. Erades, geb. v. Hooven, Z. M. C. Schouten, geb. Brugman, Z. C M. Dingjan, geb. v. Dijk, Z. H. H. E. Stikke- lorum, geb. Ooyman, D. M. E. De Vos. geb. v. d. Boon. Z. C. E. P. BufTart,geb. Reuther, Z. F. Den Hoed, geb. v. Vliet, D. J. P. Kouwenberg, geb. Rozier, Z. W. Boudry, geb. Kolderman, D. J. G. v. Bruggen, geb. v. Rhjjn, Z. F. C. Bernard, geb. Weyers, D. J. H. v. Zijp, geb. Bljjleven, Z. - A. A. Berg, geb. De Jong. Z. -- C. 11. Vogelvanger, geb. Leonards, D. A. v. d. Lelie, geb Kolderman, D. W. v. Vliet, geb. v. d. Kamp, D. OVERLEDEN: A. Nieuwenburg, Z. 3 m. E. Vinkestein, D. 16 j. W. H. Gijzenij, Z. 1 d. P. H. v. Noort, 69 j. M. Bruggemans, D. 23 j. A. Ter Malen, Z. 35 j. J. C. Selier, Z. 1 m. M. J. C. v. Es, geb. Brandse, 29 j. —II. Teunissen, Z. 4 m. G. Eede. geb. Ilemerik, wed. 50 j. J. Bavelaar, D. 31 j. J. C. Bey, D. 3 m. F. J. L. Schmitz, Z. 12 j. GEHUWD: P. A. v. Noorden, jm. en A. E. Modderman, jd. P. A. De Graaf, jm. en J. Vermond, jd. J. v. d. Does. jm. en J. C. Otto, jd. E. D. R. A. Bouricius. jm. en H. Westhuis, jd. H. N. v. Haansbergen, jm. en C. G. Veis Heijn, jd.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3