BUITENLANDSCHE BERICHTEN. 38 en mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye met 58 van de 60 uitgebrachte stemmen. Ocerijsel. Gekozen de hh C. T. Stork met 31A. J. Blrjdenstein met 32 en mr. A. Van Naamen van Eemnes met 34 van de 46 uitgebrachte stemmen. Drenthe. Gekozen de heer mr. H. Van Lier, te Assen, met 18 stemmen. De heer mr. H. J. Carsten verkreeg 16 stemmen. Friesland Gekozen de hh. jhr. mr. J. H. F. K. Van Swinderen met 35, jhr. mr. F. J. J. Van Eysinga met 34 en D. D Breuning met 32 van de 47 uitgebrachte stemmen. Groningen. Gekozen de hh. mr. W. De Sitter met 38 en mr. B. Van Royen met 39 van de 43 uitgebrachte stemmen. Zeeland. Gekozen de hh. mr. C. J. Pické en Mr. J. Moolenburghieder met 36 van de 41 uitgebrachte stemmen. Noortbrabant. Gekozen de hh. mr. J. B. Hengst met 58, mr. P. J. A. Smitz met 48. Jhr. Mr. J. B. A. J. M. Verheijen met 43, mr. J. G. De Bruyn met 57 en J. T. Smits van Oyen met 56 van de 63 uitgebrachte stemmen. Limburg. Gekozen de hh. W. H. Pyls met 24, 11. G. L. Regotit met 35 en L. H. A. Maguée met 36 stemmen. Hel is vreemd dat de handwerken van Smirna-wol. welke in Enge land en Amerika reeds zooveel opgang maken, hier te lande, vooral in som mige streken nog zoo weinig bekend zijn. Het is een handwerk toch ge schikt voor dames van eiken leeftijd, die zonder inspanning der oogen, de winteravonden gezellig arbeidende wenschen door te brengen en tevens, tegen hel naderend seizoen, een fraai en practisch cadeau willen vervaardi gen. Het duurzame van de wol en het blijvende der kleuren, overtreft alle andere wolsoorteo en maakt de Smirna-wol zeer aanbevelenswaard voor breien of haken, niet alleen van allerlei salonkleedjes, maar vooral ook voor kleedjes in rijtuigen, vóór schrijftafels enz., en tot het bekleeden van voet- zakken en tochtlatten. Ook in Indië moeten bedkleedjes van Smirna-wol welkome geschenken zijn. Bij de firma van Wees Weiss te Zeist en in alle voorname wol- en tapisseriewinkels zijn de benoodigde ingrediënten verkrijgbaar en daarom meenen wij de aandacht op het bovenstaande te moeten vestigen. Staatsblad n°. 203 bevat het kon. besluit van 22 September 1884, tot vaststelling der voorwaarden voor de opneming en verpleging van krankzin nigen voor rekening van gemeentebesturen in het rijksgesticht te Medemblik. Door den heer ror. Th. A. Klinkhamer te 'sGravenhage is aan het rijk ten behoeve der koninklijke bibliotheek aldaar ten geschenke aangeboden een door den beeldhouwer Geefs in 1869 gebeiteld borstbeeld van wijlen den dichter mr. A. Bogaers, om in de onmiddellijke nabijheid van het gedeelte der boekerjj d'ens dichters dat door zijne dochter aan die koninklijke biblio theek geschonken is, geplaatst te worden. Aan den schenker is de dank der regeering betuigd. Voor de acte als onderwijzer werden te 's Hage 3 en 4 November 12 candidaten geëxamineerd. 8 werden afgewezen en 4 toegelaten, namelijk de hh.: F. P. C. De Hen, bit Nieuw-Helvoet; G. Van Wassenaar, uit Delfts haven; A. J. Doorneveld, uit Leiden, en C. Volker, uit Sliedrecht. De commissie tot afneming van het geneeskundig staatsexamen, heeft bevorderd tot arts den heer J. A. L. Coenen, doctorandus, en toegelaten tot het l«,e gedeelte de heeren: H. L. Coopman, H. J. De Voogt en J. H. Anschutz. Heden is het officiers-examen voor de 3dt ploeg infanterie (hoofdcursus te 's Bosch) geëindigd. Al de onderofficieren die van deze ploeg deel uit maakten hebben aan dat examen voldaan te welen, de sergeanten: Rojjen, Lette, Kroef, Soatens, Van Alphen, Hetschko, Webb en Van Son. Het stoomschip Drenthe, van Rotterdam naar Java, arriveerde 2 Nov. te Batavia. Aangezien de cholera te Marseille als geweken kan worden beschouwd, zullen de stoomschepen van de Rotterdamsche Lloyd, te beginnen met de Zuidholland, 8 November e. k. van Rotterdam vertrekkende, genoemde haven, als vroeger, op de uitreis weder aandoen. H. K. H. prinses Hendrik heeft aan het instituut voor doofstommen te Groningen eene belangrijke geldsom doen toekomen. -• Het getal personen van Europeesch ras, die thans in andere wereld- deelen dan Europa leven, bedraagt 80 millioen, tegen ongeveer 10 millioen in het begin dezer eeuw. Die ontzaglijke vermeerdering is natuurlijk aller eerst toe te schrijven aan de landverhuizing. Van 1820 tot 1882 zijn alleen naar de Vereenigde Slaten 11,907.000 getrokken en de bevolking van Canada is sedert 1815 verviervoudigd. Naar de Nieuwe Fin. en Kap. verneemt, zouden de heeren Broekman en Bonders voor het overnemen der Noord-Zuid-Hollandsche stoomtramweg maatschappij, een bedrag hebben betaald, dat, na voorziening in de schulden der maatschappijcirca 5 pCt. voor de aandeelen overlaat. Te Piershil is Maandag II. de boerenschuur met woning van den heer L. eene prooi der vlammen geworden. Alles was verzekerd. Gisterennamiddag had er een brand plaats in de mouterij van de firma Henkes te Delftshaven, welke ten deele is uitgebrand. Eene portefeuille met ongeveer 2600 geldswaarde, welke Vrjjdag jl. in het Amstelhotel te Amsterdam door den Russischen generaal Peters werd verloren, is hem gisteren met den onaangeroerden inhoud door eene behoef tige vrouw teruggebracht, waarvoor de eigenaar haar beloonde met een geschenk van f 250. Gisterennacht is in het commïssarishuisje op de Appelmarkt te Am sterdam inbraak gepleegd. Even over eenen, naar uit het stilstaan van een uurwerk opgemaakt wordt, heeft men, na door een raam aan den water kant binnengekomen te zjjn, een lessenaar opengebroken en daaruit ont vreemd: drie horloges, waaronder een gouden met diamanten omzet, en dertig gulden aan geld. Vervolgens heeft men het slot van eene muurkast geforceerd: van de daarin hangende kleedingstukken worden er geen vermist. -- Naar de A. C. verneemt zal tegen het a. s. voorjaar eene eigenaardig! tentoonstelling in het Panopticum te Amsterdam geopend worden. Zjj zou be staan in Nederlandsche kleederdrachten, waarin geen wassen poppen, maat levende menschen zich zullen verloonen in een gedeelte van 'tgebouw, dat in een soort van park zal worden herschapen. Een goed denkbeeld om be. zoekers te lokkendie allicht meer om de levenden dan om hun kleeder dracht een kijkje zullen nemen, want de schoone sekse zal er toch ook bij behooren te zijn. Men meldt aan de N. R. C. uit Hoenderloo van 3 November: De ket. mis, gisteren alhier gehouden, is niet zonder bloedstorting afgeloopen. K een der vechtpartijen is een jonkman met een mes eene gevaarlijke wondt aan den hals toegebracht. Voordat de geneesheer Smeets, die op een nat alstands woont, aankwam, was de gewonde tengevolge van bloedverlin ineengezakt, doch hij is, hoewel met moeite, bijgebracht. De rekening der R. K. Armen en Godshuizen, die te Venloo in handen van eene commissie zjjn gegeven om te onderzoekenzijn afgekeurd, fc rekening der Heutz-stichting is door de commissie niet onderzocht, omdat het adres was gericht aan den burgemeesteren niet aan den gemeenteraad Te Maastricht is Maandagavond een gedeelte van den ouden walman ingestort. Persoonlijke ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad, hoewi een werkman in de onmiddellijke nabijheid werkzaam was. Alleen een loods en een brugje werden verbrijzeld. 's GKAVENHAGË. 5 November. De algemeene rekenkamer heeft tot tweeden klerk benoemd den hen F. W. Van Loon, te Velp. Na afloop der stemmingen voor leden van de eerste kamer vereenigdt de vergadering der prov. staten van Zuidholland zich met de voorstelles van gedep. staten tot uittrekking op de begrooting der provincie voor 188i van de som van 10.000 in verband met de overname door de provincit van het Jaagpad langs den Rijn, en tot wijziging der begrooting, dien! 1884, in verband met buitengewone voorzieningen aan de havenwerken m Middelharnis. Naar wij vernemen is m'. A. F. L. Gregoryadvocaat-generaal by hti gerechtshof te 'sGravenhage, benoemd tot advocaat-generaal bjj den hoogec raad der Nederlanden. Men verneemt dat kolonel Hojel, adjudant van wijlen Z. K. H. dei prins van Oranje, na afloop van de nalatenschap van Z. K, H.bestemd ii tot het vervullen van eene betrekking by den staf der artillerie te 's Hagt Aan een buitenman werd in de Bagijnestraat alhier, vermoedelijk dot eene vrouw waarmede hij 's avonds was uitgeweest, een bedrag van ongevai /600 ontfutseld, althans na zyn bezoek bij die vrouw was zjjne porteleuil! met die som verdwenen. ENGELAND. De Britsche regeering gaat voort met de militaire toebereidselenwell men voor Bechuanaland bestemd acht. Eergisteren ontving de teLondeng vestigde agent der Kaapsche regeering, in eene dépêche uit Kaapstad, ondt dagteekening van 1 dezer, officiëel bericht, dat ook de secretaris der scbit kist naar Bechuanaland gaat, om te trachten de zaken langs vredelievends weg te schikken. Onder het publiek blijft, ondanks de tegenspraak van regeeringswegt de ongerustheid over de gebeurtenissen in Soedan voortduren. Algemis denkt mendat in den grond der zaak hel getelegrafeerd bericht van da gouverneur van Dongola waarheid bevat, al mogen de bijzonderheden wd licht overdreven zijn. Dal de stad Khartoem sinds twee maanden door i troepen van den Mahdi is ingesloten, is een feit, zoodat de gemeenscbti met de buitenwereld is afgesneden. Gladstone heeft den eersten steen gelegd van een National Liberal CM tegenover Whitehall-place. Het gebouw zal van Portlandsteen zjjn, ruit 120.000 kosten en eene oppervlakte van 22,000 voet beslaan. 8000 leit zullen daarin kunnen worden opgenomen. De prins van Wales kocht onlangs een 2-jarigen hengst voor 8000/ Een paar dagen daarna won het paard, dat reeds den hoogsten prijs voi 2-jarigen bij de Engelsche wedrennen gewonnen had. ook nog den Dewhortl platc. Dit bewoog een sport-liefhebber, den prins 10,000 voor den heng! te bieden het hoogste bod dat ooit voor een 2-jarig paard werd gedati Maar de prins weigerde het dier te verkoopen. Uit Sunderland wordt aan de Daily News gemeld dat de scheepswern aan de Wear, de Tyne en de Tees volslagen werkeloos zijn, zoodatü meer dan 11,000 mannen zonder werk loopen. Nog nooit heerschte erli Sunderland zulk eene kwijning. En het ergste is, dat men eerst tegen hf aanslaande voorjaar, of misschien eerst tegen het voorjaar van 1886,daar! verbetering voorziet. Zaterdagochtend zijn aan het station te Hartlepool (graafschap Durhai twee spoortreinen op elkander geloopen. Acht personen werden gekwetst Uit Dongola wordt gemeld: Lord Wolseley heeft gisteren, met groot plechtigheid, de insigniën van ridder en commandeur der St. Michiel- en Sl George-orden den mudir van Dongola overhandigd. De mudir betuigde zjjat bijzondere erkentelijkheid voor de onderscheiding. De heer Baring verzocht generaal Wolseley om inlichtingen betreflenl j de geruchten aangaande de inneming van Khartoem. Generaal Wolseley ant woordde, dat de heer Wilson eene dépêche ontvangen had van majoor Kit 1 chener, waarin onder dagteekening van 2 Nov. wordt medegedeeld, dat kt i bericht door boodschappers uit Shendy is overgebracht, dat de Alahdi tut eene groote macht oprukte en Gordon opeischte om zich over te geven, fit j neraal Gordon antwoordde toen, dat hy Khartoem nog wel twaalf jaar kt houden. De Mahdi trok daarop zonder strjjd terug naarEmmek, eenedagrti

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2