LEIII8CIIE CIIII11A T. 1884. DINSDAG 4 BINNENLANDSCHE BERICHTEN. N°. 260. NOVEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiên is van 14 regels 1.iedere LEIDEN. 3 November. De heer Aug Klönne, uit Dortmund, heeft zich bij nader adres tot den gemeenteraad gewend, met verzoek de boete ad ƒ24,200 voor te late ople vering van den geprojecteerden grooten gashouder met ƒ16 200 te vermin deren. Hij w ijst daarbij op het volgende: dat hij in 1882 de eervolle opdracht ontving den gashouder te bouwen, welk werk adressant te gereeder aannam omdat hij zich vleide door een dergelijk proefstuk in eene der eerste steden van Holland, zijn goeden naam bij de llollandsche gas-industrie te vestigen; op grond daarvan heeft hij het werk onder den prjjs aangenomen. Verder ondervond hij vele tegenkantingen, daar de Engelsche firma zich niet aan bet verdrag hield, daar zij het eerst geleverd materiaal moest terugnemen en door uitmuntend vervangen; bovendien werd adressant nog opgehouden door strikes, zoowel op de Walker ijzerwerken in New-Castle als in de fabrieken der firma te Londen. Ook de ingegraven veenbodem veroor zaakte moeielijkhedenhet inbrengen der stolp werd door eenen onver- wachten tegenspoed verhinderd, en eindelijk drong de ingevallen winter hem het klinken voor eenigen tijd te staken. Niettegenstaande al deze tegen spoeden. is evenwel een goede en afgewerkte arbeid tot stand gebracht, en is hem toch ƒ24,200 voor te late aflevering afgehoudenterwijl hem gebleken is, dat de stad met inbégrip van renteverlies ƒ8000 heeft verloren. Door burg. en.weth. zoowel als door commissarissen der stedelijke gasfabriek wordt er echter op gewezen, dat de quaestie der boete reeds vroeger is be handeld en afgedaanterwijl het nieuwe adres geen argumenten heelt opgeleverd om deze zaak opnieuw te behandelen, zjjnde de toen verschuldigde boete van 41.000 reeds op ƒ24,200 gebracht, zoodat zij den gemeenteraad in overweging geven niet aan het verzoek om vermindering te voldoen. Door den heer E J. Van Sonsbeek is ontslag gevraagd uit zijne betrek king als eerste onderwijzer aan de openbare lagere school der le kl. voor jongens. Door den heer J. C. Klikee, wijnhandelaar alhier, pachter van een der bufTetten op de Ruïne bij de op 3 Oct. II. plaats gehad hebbende feesten, is een adres aan den gemeenteraad ingediend, waarbij adressant te kennen geelt, dat hij zich bezwaard acht met de gedane betaling tot een bedrag van ƒ112 plus ƒ7.61 voor onkosten van het contract. Hoezeer overtuigd dat het door hem gedane bod geheel vrijwillig was, grondt hij zich op de omstandigheid, dat het ongunstige weder als oorzaak moet worden beschouwd, dat door hem in deze eene belangrijke schade is geledenredenen waarom hij verzoekt hem gedeeltelijk te willen gemoet komen in de betaalde pachtsom. Burg. en wetli. adviseerendat, ofschoon zjj het betreuren dat door adressant in deze eenige schade is geleden, zjj den raad in overweging moeten geven in deze afwijzend te beschikken. In zake een gedaan verzoek van den heer A. G. Muiié, pachter van den Burg, om teruggave van betaalde huurprijs voor gasaanleg, is door burg. en welh. een nader onderzoek in deze ingesteld. Op grond van een ingewonnen rapport van commissarissen der gasfabriek, blijft dit college van oordeel, dat er noch rechten noch uit een oogpunt van billijkheid aanleiding bestaat om aan het verzoek van adressant gevolg te geven, weshalve het aan den raad voorstelt om afwijzend op het verzoek te beschikken. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100. 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ38, ƒ19 f4 en ƒ2,05, de laagste prijzen ƒ38, ƒ19, ƒ3.80 en ƒ2. Van de navolgende heden ten raadhuize gehouden aanbestedingen is de gunning acht dagen aangehouden: 1°. de levering der licht- en brand stollen, 2°. de levering der kleedingstukken voor de agenten van politie en de brugwachters, en 3". de levering der schoolbehoeften ten dienste der open bare lagere scholen en de levering der schrijf- en bureaubehoeften ten behoeve van de plaatselijke secretarie. Bjj de Christ. Geref. gemeente alhier is ten tweeden male tot pre dikant beroepen d'. H. Beuker, te Emmeleukamp. De eerstvolgende verzendingen van brievenmalen voor Curagao, langs den weg van New-York, zullen plaats vinden op den 7d,n en 17d" November a. s. met den trein die 7.5 a. van Rotterdam naar Vlissingen vertrekt. Te beginnen met November e. k. zullen met de stoomschepen van den "Koninklijken West-Indischen maildienst", die den 12d" van elke maand uit Amsterdam naar West-lndië vertrekken, mede brieven en andere stukken naar Britsch-GuyanaTrinidad en Venezuela worden verzonden, indien op bet adres het verlangen tot verzending met die gelegenheid is uitgedrukt. In de Staatscourant van 2/3 Nov. zijn opgenomen de verslagen over 1883 betredende: 1°. den toestand van het oud-provinciaal archief in Zeeland; 3°. den toestand van het oud-provinciaal archief en het archief der vijf kapit telen te Utrecht. Het stoomschip Drenthe, van Rotterdam naar Java, arriveerde 30 Oc tober te Padang. De Noord-Brabant vertrok Zaterdag van Batavia naar Rotterdam. De Samarang, van Java naar Rotterdam, arriveerde Zaterdag ochtend te Suez. Omtrent de vlucht van den edectenhandelaar en kassier S. in Den Haag, i|jn allerlei overdreven geruchten in omloop. Toch is de zaak reeds erg ge noeg en zijn er genoeg, voornamelijk kleine burgers, die aan den defaillant ie kort kmnen. Het totale bedrag van hel deficit kan gerust op tachtig duizend gulden geschat worden. Ons is o. a. bekend, dat een liurgerman, die een spaarduitje wilde beleggen, dit bij S. deponeerde om er een *pam- piertje" voor te koopen. Een paar dagen later zou dit papiertje disponibel ZÜQ, maar ziet, toen de rechthebbende zich op het kantoor vervoegde, ont- prijs der Courant is per vierendeelt jaars f 1.50franco p. p. f 2. I meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. ving hij de mededeeling dat «/meneer" zich des ochtends //verwijderd" had, zelfs den lessenaar van den klerk had opengebroken en het daarin aanwe zige geld had medegenomen. Een ander ingezetene moest op den dag dat S. zoek was een bedrag van ƒ12,000 van hem ontvangen, doch moest zich tevreden stellen met het bericht, dat de patroon was afgereisd zonder zijn adres achter te laten. (D. v. Z. en 's Gr.) Aan prof. Jan Ten Brink werd Vrijdagavond door het Delftsch studen tencorps, na afloop van eene lezing in //Vrjje Studie", een schilderstuk ten geschenke aangeboden. Op 1 Nov. is de Noord-Zuid-Hollandsche Stoom-Tramwegmaatschappij in handen der heeren Broekman en Honders te Amsterdam overgegaan. De directeur en het overige personeel blijven voorloopig in functie. Het stoomschip Rhein arriveerde te New-York 31 October, met de passagiers en equipage van het verbrande stoomschip Maasdam. De gezag voerder van de Maasdam rapporteert dat het stoomschip in brand geraakte doordat een matroos naar het lek in een petroleumketel zocht, waartoe hjj eene ontstoken lamp bij den ketel plaatste, tengevolge waarvan eene ont ploffing plaats vond en het stoomschip in brand geraakte. Alles werd vruchteloos in het werk gesteld om den brand te blusschen. De booten werden te 4 uren in den achtermiddag over boord gezet, waarin zich de passagiers en equipage begaven. Zjj bleven bij het brandende schip tot 9 uren des avonds van den 24s,co October, toen zij door het stoomschip Rhein opgemerkt en aan boord werden genomen. Niemand heeft eenig letsel be komen, doch van hunne kleederen kon niets worden geborgen. Shipping Gazette and Lloyds List.) Naar men verneemt, zijn met het in zee verbrande stoomschip Maas dam uit Boskoop verzonden 25 kisten boomen en planten, waarvan er voor de tentoonstelling te New-Orleans bestemd waren. De bemanning van het verbrande stoomschip Maasdam, te New-York aangebracht per stoomschip Rhein, vertrok 1 Nov. per stoomschip Schiedam van daar naar Amsterdam. Het lichten van de gezonken stoomboot Flaardingeu I gaat met moeielijkheden gepaard. De boot zit zóó dicht aan den wal, dat er geen lichier tusschen gebracht kan worden. Het plan is nu het schip onder water geheel dicht te maken en het dan geheel leeg te pompen, waardoor het dan van zelf naar boven komt. Te Dordrecht loopt het geruchtdat eene der grootste firma's in steen kolen en olie aldaar zou zijn gefailleerd. Men spreekt van een passief van 400,000. (/V. R. Ct.) Naar de Dordrechtsche Cour. verneemt, heeft de heer J. C. Van Hat- tum, te Sliedrecht, een deel der werkzaamheden voor den aanleg van het Panama-kanaal aangenomen, en wel voor een bedrag van omstreeks 20 mit- lioen gulden. Op Zaterdag 15 November, des namiddags 1% uur, zal in den stads schouwburg le Amsterdam eene vergadering worden gehouden tot vaststel ling van de statuten der vereeniging: vNederlandsch Schrijversverbond. De com missie van voorbereiding bestaat uit de heeren: H. J. Schimmel, H. De Veer, Taco H. De Beer, leden der comm. voor het ontwerpen der statuten; prof. dr. P. Van Geer. adviseur, prof. dr. Jan Ten Brink, G. Keller, Maurits H. Van Lee, d'. Max Rooses, J. H. Rössing, F. Smit Kleine, mr. W. G. F. A. Van Sorgen en prof. J. A. Alberdingk Thjjm. Het doel dezer vereeniging is volgens de concept-statuten: de bevordering van de belangen der Nederland- sche letterkundigen, in de eerste plaats door de stichting van eene voor zorgskas voor haar leden. Naar aanleiding van de voorgenomen slaking van den West-Frieschen stoomtramdienst Hoorn naar Enkhuizenbericht de Enkhuizer Courant, dat eene commissie uit den gemeenteraad van Enkhuizen, in vereeniging met eene commissie van de Holl. IJzeren spoorwegmaatschappij, pogingen zal aan wenden bij den minister van waterstaat enz., ten einde te verkrijgen, dat zoo spoedig mogelijk de spoorweglijn Hoorn—Enkhuizenal ware het dan ook voorloopig door middel van een tramdienst, tot Bovenkarspel in exploitatie gebracht worde. Te Utrecht is Zaterdag overleden de heer mr. J. A. Fruin, hoogleeraar bjj de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de universiteit aldaar. Volgens den regenmeter der rijkslandbouwschool is gedurende de maand Oct. jl. 71 mM. regen gevallen, tegen 82 mM. over dezelfde maand van het vorige jaar. Te Geldermalsen zijn door een Duitsch koopman 2000 hectoliter aard appelen ingekocht tegen ƒ1.30 per hectoliter. Zaterdagmorgen heeft onder Tilburg, ter plaatse genaamd den Dam, een brand gewoed, waarbij de boerenhofstede, bestaande in huis, stal en schuur, in eigendom behoorende en bewoond door Adr. Mutsaers, met den geheelen ingezamelden oogst, meubelen en landbouwgereedschappen is in de asch gelegd; alleen het vee kon gered worden, met uilzondering van een kalf, dat in de vlammen is omgekomen; naar men verneemt zjjn alleen de huizing, stal en schuur tegen brandschade verzekerd. Een karrevoerder uit Tilburg, op den weg naar Breda rijdende, werd door iemand aangesprokendie om een plaatsje op de kar verzocht. Niets kwaads vermoedende, stond de man dit verzoek toe, doch juist toen de looper op de kar wilde klimmen, sprong er een knoop van zijn jas, waar door een revolver en een dolk zichtbaar werden, die den karreman eene rilling door de leden joeg. Hjj herstelde zich echter dadeljjkpakte den vreemdeling bij den kraag en gaf hem eene dracht slagen, zoodat de ver dachte van den wagen rolde en in het zand terecht kwam. De politie is den aanrander nog niet op het spoor.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1