LUIDS (IIP «I KAM. 1884. V. 238. ZATERDAG 1 NOVEMBER. STADS-BER ICIITEIV. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 23'° October 1884, is vastgesteld de volgende verordening: TERORDESIIIVG waarbij wordt gewijzigd de Ferordening houdende aanwijsing der plaat sen, dagen en uren voor de verschillende markten binnen de gemeente Leiden, vastgesteld den 9 Januari 1868 (Gemeenteblad n° 1), ge wijzigd bij de Verordening van den 14 Februari 1878 (Ge meenteblad n\ 8), nader gewijzigd bij die van den 26 Augustus 1880 (Gemeenteblad n°. 7) en bij de F eror dening van den 22 Juli 1881 (Gemeenteblad n°. 12.) De RAAD der gemeente Leiden; Gezien art. 135 der Wet van den 29 Juni 1851 Staatsblad n°. 85); Heeft besloten: Met wijziging in zooverre van de Verordening van den 9 Januari 1868 [Gemeenteblad n°. 1), gewijzigd b{j de Verordeningen van den 14 Februari 1878 Gemeenteblad n". 8), van den 26 Augustus 1880 [Gemeentebladn". 7) en van den 22 Juli 1881 [Gemeenteblad n°. 12), de plaatsen, dagen en uren toor de verschillende markten binnen deze gemeente te bepalen als volgt: Dagelijks den ganschen dag, enz. des Zaterdags van tien uren des voormiddags tot vier uren des namiddags, voor de kooplieden enz. voor de bloemisten en boomkweekers, aan den Apolhekersdijk; voor kramers enz. Vastgesteld door den Raad der gemeente Leiden, in zijne openbare vergadering van den 23eo October 1884. De Burgemeester, DE KANTER. De Secretaris, E. KIST. is hiervan alkondiging geschied waar het behoort, den 31<° October En 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIS Secretaris. LEIDEN. 31 October. B(j de voortzetting van de behandeling der gemeente-begrooting in de gis teren gehouden raadszitting, werd, naar aanleiding van volgn. 12 der inkomsten, opbrengst voor het gebruik of genot van openbare gemeentewerken enz., door den heer Cock aangemerkt, dat ook in deze post zijn gebracht de ont vangsten der tramwaymaatschappij, voor het onderhoud der straten tenge volge van het leggen der rails, bedragende slechts eene som van/201,28%. Spreker vond deze som buitengewoon gering. Er wordt dus of te weinig betaald, of het onderhoud is slecht, hij geeft dit in overweging aan het da- gelijksch bestuur. Volgn. 15, opbrengst van collegegeld van de inrichting tot opleiding van Oost-Indische ambtenarenmoet vermeerderd worden met f 500. Volgn. 16, opbrengst van schoolgeld aan hel gymnasium, kan ver hoogd worden met f 765. Volgn. 17, opbrengst van schoolgeld aan de hoogere burgerscholen, kan verhoogd worden met 95. Bij de behandeling van volgn. 24, huur van huizen en andere gebouwen, stelde de heer Van der Hoeven voor de post voor het gebruik van de Ge hoorzaal uit te trekken, niet op 1800 maar op 1400. Het argument, door burg. en welh. in de memorie van antwoord nedergelegd, dat de op brengst in 1883 grooler is geweest dan in 1880 voldoet volstrekt niet, want in andere jaren heeft de zaal oneindig veel minder opgebracht, zoodat het billijk is het gemiddelde te nemen, heigeen volgens spreker bedroeg 1400. Hjj stelde dus voor de ontvangsten uitgetrokken in dat nommer te vermin deren met 400. Dit amendement werd verworpen met 16 tegen 6 stem men. Volgn. 27, renten van kapitalen, moest verminderd worden met 700 tengevolge der lagere raming van de opbrengst der bank van leening. Omtrent volgn. 30, ontvangsten, resultaat van een afzonderlijk beheer, 'roeg de heer Van Dissel, of het ook zaak zoude zijn de posten der winst 'an de gasfabriek te verminderen, met het oog op het request dat in Leiden circuleert tot verlaging der gasprjjzen, waarop de voorzitter antwoordde, dat wanneer de verlaging der gasprijzen is aangenomen, er dan nog gele genheid bestaat deze uitgetrokken som te verlagen. Volgn. 42, vergoeding van het rijk, voor dertig (en honderd der kosten voor het lager onderwjjs, moet met 210 vermeerderd worden. Volgn. 47, bijdrage van het rjjk in de kosten van hel hooger onderwijs (gymnasium), moet eerstens met 370 en vervolgens met 200 verminderd en volgn. 48, bijdrage van het rijk ifi de kosten van de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, met 50 verminderd worden. Vervolgens werd de post onvoorziene uitgaven vermeerderd met f 2000 en verminderd met 15 in het geheel met 1985hetgeen met uitzondering van den heer Cock algemeen werd goedgekeurd. De begrooting werd daarop in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op 751.005, waarvan de inkomstenbe lasting op 117.500. Na afloop der begrooting vroeg de heer Donner eenige inlichting waarom de rails van den tram in de Haarlemmerstraat nog niet opgeruimd waren. De voorzitter antwoordde dat de oorzaak hiervan voornamelijk te zoeken was in de ongesteldheid, waaraan verschillende leden der betrokken personen hebben geleden. De heer Donner was met dit antwoord voldaan. Door het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier is heden uit het vroeger vermelde zestal het volgende drietal zamengesteld: dd. G. H. Van Kasteel, pred. te Kollum; J. Langhout, pred. te Anjum; C. P. N. Pikaar, pred. te Overschie. In de thans verschenen "Handelingen" van de Maatschappij der Ned. Letterkunde zijn o. a. de volgende levensberichten van afgestorven leden op genomen: J. M. E. Dercksen, door D. F. Van Heyst; C. H. Dee, door R. Koopmans van Boekeren; mr. S. C. J. W. Van Musschenbroekdoor dr. H. Kern. Bij den uitgever C. L. Brinkman, te Amsterdam, is een hoogst nuttig werkje verschenen, getiteld: "Woordenlijst voor de spelling der aardrijks kundige namen in Nederland, zamengesteld door de afdeeling Nederland van het Aardrijkskundig Genootschap en uitgegeven van wege het Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap. Alhoewel reeds in 1864 door de letterkun dige afdeeling der Kon. Akademie van Wetenschappen, met medewerking der regeering, eene lijst van Nederlandsche plaatsnamen werd uitgegeven, meende toch de afdeeling Nederland voornoemd, dat dit boekske, hoe ver dienstelijk ook zamengesteld en hoe logisch ook bewerkt, niet genoegzaam was doorgedrongen in het gebruik, eensdeels wegens de beperkte versprei ding, anderdeels om den minder practischen vorm daaraan gegeven, wijl de provinciën afzonderlijk zijn behandeld en er geene andere aanduiding der plaatsen in gevonden wordt. Uit dien hooide werden twee commissiën be noemd, die hare omvangrijke taak aanvaardden. De eerste commissie, be staande uit de hh. Dornseifter, Naber, Rogge en Kern, belastte zich met het geschiedkundig onderzoek omtrent de Nederlandsche aardrijkskundige namen; de tweede, bestaande uit de leden der afdeeling Nederland, nam op zich eene woordenlijst zamen te stellen, die dienst zou kunnen doen als klein geographisch woordenboek, waarin de gemeenten met het bevolkings cijfer, hare onderdeelen, de polders, de eilanden, de forten, de hoogten, de zandplaten, de wateren enz. kunnen worden opgezocht. Voorzeker zal dit werkje een gunstig onthaal vinden; het zal het onderwijs op dat ge bied bevorderlijk zijn en vele particulieren tot eene vraagbaak kunnen strekken. De uilgever heeft van zijn kant niets verzuimd het onder ieders bereik te brengen. De prjjs, ƒ0.65, voor een in heel linnen band gebonden boekje, zoo rijk aan inhoudbehoeft niemand af te schrikken. Men schrijft ons: In de acht dagen van April, toen het eerst zeer warm was geweest en alles bloeide, had het zóó hard gevroren dat niet alleen de meeste bloesems verloren gingen, maar zelfs de bladeren van de vroegst uitgeloopen boomen, zooals kastanjes, door de vorst waren aangetast. Van de peren kon derhalve weinig of geen vrucht verwacht wordende bloesems der appelen waren nog gesloten, doch toen de zomer genaderd was hadden de kastanjes het bevroren blad algeschud en nieuw gekregenterwjjl van de vrnchtboomen het nieuwe lot weelderig was uitgegroeid. Nu diende het geluk dat de zomer een bij uitstek fraaie was: warmte, zonneschjjn, groei zaamheid, alles kwam te samen. Sommige peren lieten zich aanzien dat zij nog wel zouden bloeien en die het meest door een kwaden dag in de lente waren te kort gescholen, konden zelfs nog wel vruchten voortbren gen. Weldra ontstaat er in September een stroom van berichten over zeld zaamheden; er breekt een kruisvuur van natuurwonderen los. Frambozen- struiken droegen voor de tweede maal vrucht en de aardbeien werden er ook bijgehaald. Nog sterker, peren bloeien opnieuw, natuurlijk bleef den appel buiten rekening en zij zetten vrucht. De Dirkjesperen en Kalebassen, die geplukt zullen worden als de storm nameljjk niet tusschen

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1