""""BUITENLANDSCHE B E RIC HT E N. PER TELEGRAAF. toen eene volle lading' haring. Naar men meent, had zij reeds dagen gele den ihuis kunnen zijn. Dat er van dit schip netlen zijn opgevischt, maakt de ongerustheid nog grooter. BËLCIE, De burgemeester van Brussel heeft gisteren in den gemeenteraad de brieven voorgelezen, welke door hem met het bestuur der openbare veilig heid en den minister van justitie gewisseld zijn. over het gebruik van gen darmes in burgerkleeding, waarlegen de burgemeester als onwettig in ver rel kwam. De minister antwoordde, dat het bestuur iter openbare veilig heid had gehandeld op bevel en onder verantwoordelijkheid van hem, minis ter, en geen rekenschap aan den burgemeester schuldig was ten opzichte der gegeven bevelen. De heer Buis kondigde ten slotte aan, dat de regee ring over deze quaestie bij de hervatting der kamerzittingen zal geïnterpel leerd worden. De gemeenteraad van Brussel heeft de wenschelijkheid der intrekking van de schoolwet uitgesproken. Overwegende, dat bij de gemeentelijke verkie zingen de politiek der kerkelijken is veroordeeld en kracht is bijgezet aatt het protest van het compromist der burgemeesters, acht de gemeenteraad de eisch van het oogenblik, dat er door de intrekking der nieuwe schoolwet een einde worde gemaakt aan de opgewondenheid. De gemeenteraad van Antwerpen heeft den wensch geuitdat de school wet moge afgeschaft worden. In antwoord op eene interpellatie zeide de burgemeester, dat het hem onbekend was, of de militaire overheid bevel had gegeven op 19 dezer (den dag der gemeentelijke verkiezingen) zoo noo- dig troepen te zenden. De burgemeesler zou daarnaar onderzoek doen. De uitslag der herstemmingen is in 92 gemeenten bekend; in 53 be haalden de liberalen, in 29 de clericalen de overwinning. In tien gemeen ten behooren de verkozenen gedeeltelijk tot de clericalen, gedeeltelijk tot de liberale partij. Het weekblad le Nord, van oordeel, dat de uilkomsten der gemeente verkiezingen geenszins zoo duidelijk en in het oog vallend zijn als de uiter ste partijen wel willen beweren, komt tot de slotsom, dat het tweeledig gevolg daarvan behoort te zijn eene zeer gematigde toepassing der nieuwe schoolwel en als waarborg daarvan het vervangen van de vurigste elemen ten in het ministerie door mannen van erkende gematigdheid. De volstrekte handhaving van den status quo, meent het blad, zou alleen bjj eene onbe twiste zege der conservatieven gerechtvaardigd zijn; eenegeheele verandering daarentegen, aftreding van het geheele kabinet en ontbinding der kamers, zou alleen bij eene volkomen overwinning der liberalen verklaarbaar zijn. Noch het een, noch het ander is het geval. Werkelijk, vervolgt de Nord, heeft de door haar voorgestane zienswijze den doorslag gegeven, en dit was misschien het eenige middel om België te bewaren voor onvruchtbare en betreurenswaardige verdeeldheden. De aftreding van den heer Malou echter acht het blad te bejammeren. Indien hij was aangebleven, zou zulks het vertrouwen van het algemeen en de gematigdheid van het ministerie hebben versterkt. ENCfELAlIf». Het gele boek over de Soedan-aangelegenheden bevat eene dépêche van Gordon aan den mudir van Dongola, zonder datum, maar vóór den 23t0 Juli geschreven. Daarin schrijft Gordon: Ik ben hier als gijzelaar en steun en kan Khartoem onmogelijk verlaten, zonder er een geregeld gezag door eenige mogendheid hier gevestigd, achter te laten. Wolseley heeft van het Engelsche gouvernement instructie gekregen om Gordon en Stewart te be vrijden. Wanneer dat doel bereikt was. zou geen andere offensieve onder neming meer worden gedaan. Naar men verzekert zal, behalve sir E. Malet en de heer Crowe, door de Engelsche regeering nog een vertegenwoordiger ter Congo-conferentie be noemd worden. Deze zal in het bijzonder tot laak hebben, om te waken voor de koloniale belangen van Engeland ter westkust van Afrika. De Globe vestigt de aandacht op de verklaring van den vice-minister van koloniën, den heer Ashley, volgens welke het aan de plaatselijke om standigheden overgelaten blijft, hoever de heerschappij van Engeland over Niettw-Guinea zich zal uitstrekken. Dat is dus, zegt de Globeeene nieuwe bijna onbeperkte annexatie van een onmetelijk gebied; de grenzen dier annex atie immers worden dan alleen gesteld door het geringe deel van Nieuw- Guinea, waarop Nederland aanspraak heelt. De stoomboot Ajax is gisterenavond op de Theems aangekomen met 18 man der equipage van de Nisero. Zij verkeerden in goeden welstand. De London and China Telegraph deelt het volgende mede: De Board of Trade heeft haren solicitor opgedragen, de noodige stappen le doen welke tot een nauwkeurig onderzoek kunnen leiden naar de omstandigheden, die in verband staan met de stranding van de schroefstoomboot Nisero op 8 November 1883, op de westkust van Atjeh. Bij den raad van bestuur der houders van buitenlandsehe fondsen te Londen, is uit Caracas van 6 dezer bericht ontvangen, dal voor een bedrag van 6754 ten behoeve der geconsolideerde schuld, is afgezonden. Te Bradford heerscht groote watersnood, welke reeds het sluiten van verscheiden fabrieken en het staken van het tramverkeer ten gevolge heeft gehad. Eene internationale meeting werd te Lima gehouden tengevolge van Chili's weigering, de vorderingen om schadevergoeding te erkennen, die in gesteld worden voor de verliezen gedurende den oorlog geleden. Per tele graaf werd om de tusschenkomst der groote mogendheden tegen Chili aan zoek gedaan. Volgens bericht is het Zweedsche (regat Vanadis den 18de° dezer van Japan te Hongkong aangekomen, van waar men den 28sls naar Manilla zou vertrekken. Te Jokohama hebben zich 3 en gedurende de geheele reis een 25-tal manschappen uit de voeten gemaakt. FRAAHRIJ K. Tengevolge van een besluit van den Parijschen gemeenteraad, waarbij de prefect der Seine uitgenoodigd wordt maatregelen te nemen om voor het doortrekken der Rue Cunin-Gridaine spoedig in het bezit te geraken van de sacristij der kerk Saint-Nicolas, is de prefect aan het werk gegaan om de uitvoering van dit besluit te verzekeren. Aan de kerkfabriek is een korte termijn gesteld ter ontruiming der sacristij. In eene fabriek le Rouaan is eene zoldering ingestort, waardoor negen werklieden onder het puin begraven werden. Gelukkig werd geen hunner zwaar gewond. IbVITSCHLAND. De bondsraad heeft gisteren het voorstel van den rijkskanselier, be treffende de vertegenwoordiging van Brunswijk in dien raad, aangenomen. De lieichs-Anzeiger zegt: De rede van den kroonprins bij de opening van den staatsraad zal zich voornamelijk op het gebied der wetgeving be wegen. De koning is voornemens het advies van den staatsraad in te winnen over de voorstellen aan den landdag, over die van Pruisen aan den bondsraad, over het uitbrengen der stemmen van Pruisen bij laatstgenoemde vergadering waar het onderwerpen van rijkswetgeving betreft, zoo dikwijls het belang van bet onderwerp daartoe aanleiding mocht geven. Ook behoudt de koning zich voor, de bestuursaangelegenheden aan het oordeel van den staatsraad te onderwerpen. - In den landdag van Brunswijk las de president Veltheim een schrijven van prins Von Bismarck, aan den staats-minister Wrisberg, voor. De rijks kanselier verklaart daarin, dat hij den briel van den regentschapsraad i. d. 18 October ter kennis van den keizer heeft gebracht. De keizer weigerde audiëntie te verleenen aan graaf Grote, die door den hertog van Cumberland was afgevaardigd en het schrijven van laatstgenoemde in ontvangst te nemen. De heer Veltheim las verder eene verordening van den keizer aan den regent schapsraad voor. In dit stuk wordt gemeld, dat de keizer het zich tot taak zal stellen, om de rijks-constitnlionneele quaestiën, welke uit den toestand geboren worden, gemeenschappelijk met de verbonden regeeringen, overeen komstig de grondwettige bepalingen te regelen en daarbij de rechten en be langen van het hertogdom, zoomede die der bevolking, in overeenstemming met die bepalingen te verzekeren. De landdag nam daarop de volgende reso lutie aan: De landsvertegenwoordiging uit de hoop, steunende op de verzeke- riugen des keizers, dat bij de maatregelen, voor de behoorlijke regeling van de quaestie der troonopvolging vereischt, zal gelet worden op de rechten uit de staatsregeling voortspruitende, niet minder dan op die van den keizer en het rijk. Hierop werd de landdag door den regentschapsraad tat nadere bijeenroeping verdaagd. Eergisteren zijn te Ludwigshavenbij gelegenheid eener kiezersvergade ring, wanordelijkheden ontstaan. De rust werd hersteld door tusschenkomst van troepen, die uit Germersheim en Landau waren ontboden. Bij de algemeene verkiezingen verloren de conservatieven één zetel te Bern en de radicalen vier zetels, nl. een te Freiburg, twee te Genève en een te St. Gallen. Al de leden van den bondsraad zjjn herkozen. Uit St. Petersburg wordt aan de Indépendance bericht: De moord van den Russischen luit.-kolonel Soudeikin moet niet aan de nihilisten toege schreven worden. De aanleiding was een twist over eene vrouw. De moor denaar, Degajef, was niet een //wreker van het nihilisme" zooals men in het eerst dacht. Hij moet integendeel een verrader der partij zijn geweest, die 75 van zijne vroegere makkers in handen van de politie leverde. Hij liet zijn diensten goed betalen en hij nam eene som van 29,000 roebels mede naar Amerika. DENEMARKE De Deensche courant Dagbladet deelt nog het volgende betreffende den slotbrand te Kopenhagen mede. Een paar heeren snelden een ladder op en kropen door een raam in een vertrek, welks inhoud zij naar buiten begonnen te werpen. Hun leven liep blijkbaar gevaar, maar zjj vermoeden of telden het niet. Van buiten riep men hun toe, dat zij terug zoudeti kee- ren, daar de zoldering ongetwijfeld zou neerkomen, maar zij bekommerden zich niet om het geroep. Daar sloop een jong officier de ladder op, sprong in de kamer en verzocht hun dringend het vertrek te verlaten. Zij weiger den echter; zij meenden, dat het gevaar uog niet zoo dreigend was. De officier trok zijn degen en beval hun de kamer te verlaten. Dit hielp, de heeren kwamen naar buiten en daalden de ladder af, achter hen de moedige en vast beraden officier, en onmiddellijk daarna stortte de zolder naar beneden. LONDEN, 27 Oct. De Times meldt uit Durban van gisteren: Dinizula be vindt zich nog steeds onder de bescherming van de Boeren, alsook Oham Umny Amana, die aanhanger van den jongsten zoon van Ketswayo geworden is. Eene deputatie van de opperhoofden der Boeren wordt in den loop dezer week te Maritzburg verwacht, om een onderhoud te hebben met Bulwer. Volgens gerucht zijn zij voornemens de keizerlijke regeering te verzoeken het geheele land in bezit te nemen. LONDEN, 27 Oct. Heden zijn de bekroningen bekend gemaakt, welke aan inzenders op de hier gehouden internationale hygiène-tentoonstelling zijn toegekend. De Nederlanders verwierven vier zilveren en twee bronzen medailles. KOPENHAGEN, 28 Oct. De Duitsche oorlogsbrik L'dine, van Kiel ver trokken met bestemming naar de Middellandsche zee, is bij Aggerstrand op het zand geraakt. De ijverige pogingen tot redding zijn, wat de be manning betreft, gelukt. Slechts twee personen ontbreken. Verdere bij zonderheden zijn nog onbekend.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3