voor hunnen steun en aan hh. doctoren voor de vele belangelooze diensten aan de ondersteunden verleend. Ten derde male werd gisterenavond alhier het bekende blijspel van G. Von Moser en F. Von Schönthan: //Onze Vrouwen", ten tooneele gevoerd. Met het oog hierop gelooven wij ons ditmaal te kunnen onthouden van het geven van een verslag omtrent den inhoud. De mutatie echter, welke in den laatsten tjjd bij het Rotterdamsch tooneelgezelschap heeft plaats gehad, noopt ons een enkel woord aan het spel te wijden. De heer Willem Van Zuylen, als Peperman, kunnen wij steeds denzelfden uilbundigen lof toe zwaaien als voorheen. Zijne mimiek, spraak, houding en gestes alles was uitstekend. Da"s voldoende. De heer Wagemans, als de rentenier Olto Doorn, mevrouw De Bruyn - Sablairollesals diens vrouw, de heer Alex. Faassen, als Paul Grosser, waren in deze rollen oude bekenden voor ons en ook thans voldeed hun spel evenals voorheen. Minder beviel de nieuwe garde. De heer Tartaud was, als Felix Stein, te dartel, te wild; de ernst van den koopman, wien een eerlijk bankroet bedreigt, ontbrak hem geheel en al. Veel beter hebben wjj deze rol zien vervullen door den heer Chris- pjjn. Mej. Kley, als Grietje Stein, speelde tameljjk slecht; mevr. Egener- Van Dijk, als Ella Brandt, bepaald slecht, en dat van den heer Ferron, als Max Cornelius, was in het geheel geen spel. De Leidsche Dilettantenclub opende gisterenavond in het lokaal //Ephraim" de rij harer tooneelvoorstellingen in dit seizoen. Ook nu weder was een talrijk auditorium aanwezig, dank zij de introductie in ruime mate ver leend. De voorzitter riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe, ver zocht ieders toegevende aandacht en wenschte dat deze feestviering zoodanig mocht slagen, dat zij een parel zoude zijn aan de kroon der vereeniging. Vervolgens had de opvoering plaats van //De Scheepsjongen", tooneelspel met zang, door Emile Souvestre. De uitvoering was over het algemeen genomen voor dilettanten zeer verdienstelijk. De hoofdpersonen waren uitmuntend op hunne plaats en wisten door hun spel het stuk recht te doen wedervaren. Bescheidenheid verbiedt ons namen te noemen, aangezien men wedijverde tot welslagen van het geheel. //De twee invaliden", een blijspel van J. P. Hagenliep mede flink van stapel. Zoowel gedurende de uitvoering als bij het einde van ieder bedrijf vielen den vertooners, bijgestaan door een twee tal dames, de uitbundigste toejuichingen ten deel. Een prettig bal besloot deze eerste zamenkomst. Een eigenaardig feestje werd gisterenavond in de lokalen der vereeni ging //Nut en Genoegen" gevierd. Daar toch waren de bestuursleden van de vier corporatiën, welke aan den optocht van 3 October jl. hadden deel genomen, vergaderd, om hulde te brengen aan den heer J. Goedeljee, welke als voorzitter van die vereenigde corporatiën zulk een werkzaam aandeel aan genoemden optocht genomen heeft. Het was die mannen eene behoefte, den man die zooveel tot het welslagen der leestviering heeft bijgedragen, een blijvend aandenken daaraan te vereeren. Dit aandenken werd hem bij monde van den heer VV. Metselaar, president der kleermakers-vereeniging, met eene gepaste toespraak overhandigd. Zichtbaar aangedaan voor zooveel vriendschap, aanvaardde den jubilaris dit bewijs van waardeering, en sprak daarbij den wensch uit, dat de broederband, welke tusschen die corpo ratiën hier vertegenwoordigd gelegd was, steeds nauwer moge worden toegehaald en van blrjvenden aard moge zijn. Na nog eenige uren in feeste lijke stemming te zijn bijeen geweest, scheidde men in de aangenaamste stemming. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken is bepaald, dat de commissie, aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrjjgën in de Nederlandsche taal- en letterkunde, geschiedenis, aardrijks kunde, staatswetenschappen, boekhouden en schoonschrijven, voor het jaar 1884. zitting zal houden te 's Gravenhage, en is o. m. tot lid benoemd dr. J. Ten Brink, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Leiden. Gedurende de maand September is bij de rijks-postspaarbank ingelegd 307.624.16% en terugbetaald 205,758.71% alzoo meer ingelegd dan terugbetaald 101,865.45. Aan het einde der maand Augustus was ten name der verschillende inleggers ingeschreven een bedrag van /4,181,992.99% zoodat de som der inlagen op 30 September 1884 bedroeg 4,283,858.44%. In den loop der maand September 1884 werden 2304 nieuwe spaarbank boekjes uitgegeven; 646 boekjes werden geheel afbetaald, zoodat aan het eind der maand 85,257 boekjes in omloop waren. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 25 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank 6,026,966.15 en bij de betaalmeesters 1,775.900.60%, te zamen 7,802,866.75%. In de Staatscourant van 28 dezer is opgenomen het verslag betref fende het oud-provinciaal archief van Noordbrabant over 1883, uitgebracht door den archivaris, den heer C. C. N. Krom. Met wijziging in zooverre van vroeger daaromtrent gegeven voorschrif ten heeft de minister van oorlog bepaald, dat alléén aan voor eigen nummer of in vervanging van een broeder opgetreden lotelingen, of wel aan zonder loting ingelijfden toestemming tot het aangaan van een huwelijk kan wor den verleend, tegen overlegging van een bewijs van onvermogen tot aanzui vering hunner schuld op het kleeding- en reparatiefonds. Militaire plaats vervangers of nummerverwisselaars met groot verlof, die in het 2', 3® of 4' dienstjaar zjjn, moeten dus in elk geval het bedrag van bedoelde schuld c. q. op hunne rekening storten, alvorens bedoeld bewijs van toestemming aan hen kan worden afgegeven. Het stoomschip Soerabaia, van Java naar Rotterdam, passeerde 27 Oct. Dover. De Noord-Bollandvan Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Colombo. De Utrecht, van Java naar Rotterdam, vertrok 26 Oct. van Marseille. De Zeeland, van Rotterdam naar Java, arriveerde gisteren te Southampton. -- Gisterenavond is een arbeider, die op het terrein van den Rliijnspoor- weg te Rotterdam werkzaam was, onder een rangeertrein geraakt, waar door hem twee ribben en het rechterbeen werden gebroken. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht, alwaar hij een paar uren later is overleden. Op de laatste reis van Rotterdam naar Vlaardingen is Zondag bij de haven aldaar de stoomboot Vlaardingen 1 zoodanig door een rukwind tegen het Westerboofd geworpendat de boot is gezonken. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Te Pernis zijn door den hoogen vloed en sterken wind alle buitenpolders onder water gezet. De Engelsche stoomboot Littelbeck, kapt. Jefferson, van Ibrail met rogge naar Rotterdamis Zondag op de Maasvlakte gestrand. Des namid- dags trachtten vier man der equipage met eigen boot aan wal te komen, maar de boot sloeg om en slechts een man kwam behouden aan strand. Het stoomschip zit geheel onder water en heeft den schoorsteen reeds ver loren. Zes man der equipage en de loods, die zich in het tuig gered had den, zijn met levensgevaar door de reddingboot van Brielle gered. De overige, waaronder de kapitein, diens vrouw en kind. de machinist en zijne vrouw, waren allen reeds verdronken. Hel lijkje van het kind en van nog een persoon zijn bij den Hoek van Holland aangespoeld. Indien het weder beter wordt, kan misschien een gedeelte der lading granen geborgen worden. De ter reede van Vlissingen liggende Russische bark /ingela is gisteren van zijne ankers geslagen en op de Spijkerplaat gestrand. De stoomer Scheldt met de reddingboot zijn derwaarts vertrokken. De bemanning is door de reddingboot gered. Te Giessendam is door de storm het water dermate opgestuwd, dat bijna alle wei- en hooipolders in den Biesbosch zijn overstroomd, en het vee zich met den vloed slechts op enkele hooger gelegen plaatsen en vlucht heuvels konden bergen. Eergisterenavond omstreeks zes our werden te Amsterdam door een jongmensch twee revolverschoten op het hoofdbureau van politie in de Spin huissteeg gelost: gelukkig werd niemand gekwetst en werden slechts eenige vensterruiten verbrijzeld. De dader werd in hechtenis genomen; hij bleek tot eene welgestelde familie te behooren en gekrenkt van geestvermogens te zijn. In zijn eigen belang werd de jonge man in verzekerde bewaring gehouden om aan zijne familiebetrekkingen te worden teruggegeven. Zaterdag is, bij het maken van eene fundeering te Buiksloot, opgegra ven eene kruik, waarop het jaartal 1112 in Romeinsche cijfers. Op dei buik der kruik is verder afgebeeld een omkranste draak met een tak ig den klauw; daarboven, een mans hoofd met langen baard. (Z). v. Hf,j -— Uit den Kooltuin te Alkmaar werd gistermorgen opgehaald het lijl van eene vrouw. Of de wind haar te water deed geraken, dan wel aai eene andere oorzaak valt te denken, is vooralsnog niet uit te maken. Bij breedvoerig gemotiveerd vonnis werd gisteren door de arr.-rechlbant te Utrecht vrijspraak uitgesproken in de zaak tegen mr. H. Ameshoff', pre sident-directeur der Nederl. Rhijnspoorwegmaatschappij, aangeklaagd wegen niet per telegraaf kennis geven aan den raad van toezicht van het nabj Abcoude op den 31,n Maart jl. plaats gegrepen ongeval, en werd hij te diet zake van alle rechtsvervolging ontslagen. Daarentegen werd bekl. eene boel van ƒ50 opgelegd wegens het niet terstond schriftelijk kennis geven va bedoeld ongeval aan den raad. Het dienstmeisje, dat verleden Maandag te Utrecht terecht stond, I» schuldigd door onvoorzichtigheid oorzaak te zijn geweest van den dood vat het kindje, dat 22 Augustus jl. aan het Lucasbolwerk verdronken is,i; vrijgesproken, omdat hare schuld niet wettig en overtuigend bewezen weri geacht. Als eene herinnering aan de afgeschafte kermis te Baarn, heelt me Zondagavond aldaar eens duchtig huis gehouden. Een vijftigtal ingezetenu waren nog laat in den avond met de politie in aanraking. Er werd duchlii gevochten. Eenige belhamels zijn in hechtenis genomen, doch wisten ziel weder vrij te vechten en te ontvluchten. Uit Lemmer wordt gemeld, dat aldaar in den afgeloopen nacht bo« weder heeft gewoed, vergezeld van donder, vreeselijken bliksem, hagel et regen. Het zeewater is gestegen tot 2.1 meter boven A. P. en de buitendjjl 1 is ondergeloopen. Veel vee is verdronken en men verwacht nog hooger peil 1 Zondagavond had er ten huize van den heer mr. J. H. Van Mierlo, president bij de arr.-rechlb. te Breda, eene vrij hevige gasontploffing plaats. 1 Reeds sinds eenige dagen werd er eene sterke gaslucht waargenomenzonder s dat men vermoeden kon, dat er een lek in de leiding was ontslaan. Toet nu Zondagavond de gaslucht sterker werd en de heer Van Mierlo, bijgelick door zijn zoon, een onderzoek ging instellen, had er eensklaps zulk eene ontploffing plaats, dat ieder met schrik en ontsteltenis werd vervuld. A»i de kamer werd veel schade toegebracht; het plafond stortte naar benedei, doch het ergste was, dat de heeren Van Mierlo belangrijke brandwond» 1 bekwamendie den indruk van het ongeval niet zoo spoedig zullen nil- wisschen. 1 Vrijdagavond had te Steenbergen een droevig ongeluk plaats. In hei 1 R. K. weeshuis aldaar heerscht de typhus, waardoor een achttal persona zijn aangetast. Een der lijderessen, wiens toestand geen aanleiding ffl 1 tot bijzondere maatregelen van bewaking, maakte gebruik van een oogen- blik van noodzakelijke afwezigheid harer oppasster, om het bed en liet hi 1 uit te gaan en in het water te springen, waaruit haar lijk enkele oogen v blikken later werd opgehaald. 's GRAVENHAGE. 28 October. v De minister van marine zal op 31 October a. s. geen audiëntie verleenei Door den heer Hojel zijn dezer dagen de gratificatiën, door Z. M. da c koning toegekend aan de onderofficieren, die bij de begrafenis van Z. KJ den prins van Oranje dienst hebben gedaan, aan den minister van oorlof f overgedragen. Elk van die onderofficieren zal ƒ25 ontvangen. Men maakt zich te Scheveningen zeer ongerust omtrent het lot van t bomschuit Argo van den reeder A. Hoogenraad, stuurman Matthijs Taal j In den storm in het begin dezer maand is de schuit nog nagezien; ze bal

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2