LEIWSCil r. 254. DINSDAG 28 OCTOBER. STADS-BERICHTEN. tfi* 4. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels I.iedere regel meer 25 cents, groole letters berekend naar plaatsruimte. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 30 October 1884, des namiddags te één uur. Onderwerp: 1. Begrooting der gemeente voor 1885. B1N N E N L A N D S C li E BERICHTEN. 72 i 11,9 LEIDEN, 27 October. Zaterdag overleed in ruim 80-jarigen ouderdom de heer F. 11. G. Van Iterson, in leven emeritus-predikant by de Ned. Herv. gemeente alhier. Hij aanvaardde zijne evangeliebediening 8 Aug. 1830 te Benthuizen en zette dit werk vervolgens voort in de gemeenten Thamen a/d AmstelWeespArnhem vanwaar hij in 1847 naar Leiden werd beroepen. Eene slepende ongesteldheid noodzaakte hem reeds in 1860 zijn emeritaat aan te vragendat hem eervol werd verleend. De overledene maakte om zijn edel karakter ten volle aanspraak op de achting die hem zoozeer werd toegedragen, 's Mans borst was versierd met het ridderkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. Morgen zal het 250-jarig bestaan van de kweekschool der Remon- strantsche broederschap plechtig worden herdacht met het houden eener rede door den hoogleeraar dr. C. P. Tiele, in de Stads-gehoorzaal alhier. By de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prjjzen /39, ƒ20 ƒ3.80 en ƒ1.95, de laagste prijzen ƒ36, ƒ18.50, ƒ3.70 en ƒ1.85. Tot predikant by de Ned. Herv. gemeente te Anthoniepolder, gem. Maasdam, is beroepen de heer C. A. L. Van Troostenburgh de Bruyn Jzn., te Leiden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belang hebbenden dat aan rjjks hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Gro ningen de betrekking van leeraar in wis- en werktuigkunde te vervullen is. Jaarwedde 2000. Zij die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich uiterlijk op 10 November a. s. aan te melden bjj den inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. A. T. Van Aken te 'sGra- venhage. In een afzonderlijk bijvoegsel der Staats-Courant van heden wordt medegedeeld een tabel, bevattende de statistiek der geboorten en de sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood, in Nederland, over Augustus 1884. Het stoomschip Samarang, van Java naar Rotterdam, vertrok 26 October van Aden. Naar men verneemt zjjn Z'. M'. schroefstoomschepen le kl. Tromp, kapt. ter zee P. Ten Bosch, en Atjeh, kapt. ter zee J. E. Greve, bestemd om 15 November eene buiienlandsche reis te ondernemen; de eerste bodem naar de West-Indien om Zr. M'. stoomschip Alkmaar naar Nederland terug te vergezellennadat die stoomer te Curasao door Zr. M». stoomschip Som- mehdijk zal zijn vervangen, en de Atjeh naar de Congo om over Liberia naar Lissabon te gaan en daar nadere orders af te wachten. Bij den geneeskundigen dienst van het leger wordt eene zeer belang rijke bevordering verwacht in de hoogere rangen. De fabriek en het magazijn van verfwaren enz. van de firma II. Vette- winkel Zonen, aan de Prins-Hendrikkade te Amsterdam, grenst onmid dellijk aan het woonhuis van het hoofd der firma en is door eene binnen deur in het benedengedeelte aan de zijde der P. H.-kade daarmede in ge meenschap. Een vrij onzacht geritsel aan die deur wekte Zaterdagnacht, omstreeks 3 uur, de bijzondere aandacht van mevrouw V., die opde boven verdieping hare slaapkamer had. Ijlings en zonder zich hulp te verzekeren loopt zij met kaarslicht de trap af, die naar het portaal der eerste ver dieping geleidde en daarvan door eene glazen deur gescheiden is. Dat licht joeg den onwelkomen bezoeker op de vlucht, die met het openbreken der deur reeds een heel eind gevorderd was. Hij ging inlusschen niet met leêge zakken. Bij onderzoek werden twee lessenaars op het kantoortje van den magazijnmeester opengebroken gevonden en ruim 60 daaruit vermist. De daders hebben zich toegang weten te verschaffen met behulp van een schuitje van de Havenpolitie waarmede zij van de O. Z. Kolk het achtergedeelte van het magazijn bereikten en toen zij bemerkten dat het venster boven hunne macht was, roeiden zij terug en kwamen na weinig l|jds met eene ladder weder, die hen geheel «op hoogte" bracht van hunne laak. Door eene vensteropening, welke men haast te eng zou achten voor een man, werd de noodige toegang gevonden. Deze laatste bijzonderheden zijn medegedeeld door een jongen, die aan de Kolkzijde drie mannen met een en ander had onledig gezien en toen hy zich eene aanmerking veroor loofde, met een pak slaag werd bedreigd. Toen later met behulp van een politieagent de omgeving werd verkend, werd een man in bewaring genomen, die, volgens den jongen, tot het drietal behoorde. {Bbl.) Het Ubl. verneemt dat de Engelsche 55,000-dieven in het laatst der volgende maand voor het hof zullen terecht staan. Zy waren dan vijf maan den in preventieve gevangenis. P. Fa.vard en E. Caillez, de beide gearresteerde Franschen, zijn als vreemdelingen zonder legitimatiepapieren over de grenzen gebracht. De jus titie heeft dus blykbaar geen termen gevonden hun wegens poging tot inbraak te vervolgen. De werkzaamheden aan 's rijks munt te Utrecht zullen in de volgende maand aanvangen met het maken van 4 ton Indische kwartjes, 4 ton In dische dubbeltjes en 1 ton Nederlandsche dubbeltjes. Voor het gerechtshof te Leeuwarden heeft terecht gestaan Th. T. Tul leners, kolonist uit Veenhuizen, wegens het schrjjven van een brandbrief, welk feit hij bekende gepleegd te hebben om in de gevangenis te komen. Aan dit verlangen meende het O. M. dat moest worden voldaan, en wel voor den tyd van 5 jaren in het tuchthuis. Die eisch is nu toegewezen. Voor de tweeRembrandts, nagelaten door jhr. G. Van Berensteynte Vucht, is nu al 125,000 geboden. Tot op den dag vóór de verkooping wist men nog niet, dat de schilderijen van Rembrandt waren. Eerst Donderdag kwam men door den heer Victor De Stuers tot de zekerheid, dat men echte Rem- brandts voor zich had. (TV. R. Rt.) Vrijdagnamiddag kwam te Tilburg een zandvormer uit Leiden werk zoe ken. Dit gelukte hem niet, waarop hij bij een zijner kennissen een bezoek ging maken. Door het openschuiven van een raam wist hy zich daar mees ter te maken van twee gouden horloges, twee gouden kettingen, eenige andere gouden sieraden en het aanwezige gereed geld. Niet lang heelt hij van zijn buit pleizier gehad, daar hy des avonds door den bestolene zelf naar het polilie-bureau werd gebracht. s GRAVENHAGE, 27 October. Door Z. M. zijn benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de heer H. C. Verbraak, tijdelijk pastoor bij de Roomsch-Katholieke gemeente te Kotta-Radja (Atjeh), en raden adipati Sosro Negoro, rijksbestierder van Soerakarta, en is aan de heeren mr. E. J. Van Lier en J. Debrot, op Curasao, vergunning verleend tot aanneming van het ordetceken van het Borstbeeld van den Bevrijder, respectievelijk van de derde en vijfde klasse, hun door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z, M. is benoemd: mr. H. F. Hesselink van Suchtelen, tot school opziener in het arr. Groenloo, en de ls,e klerk bij het departement van bin nenlandsche zaken J. C. Brons, tot adjunct-commies bij dat departement. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen enz.: te Tiet, J. Abeleven, thans te Woerden; te Goedereede, J. Jorissen, thans boekhouder bij die administratie te Amsterdam; te Ubbergen, E. G. F. E. Van Krippendorff. thans te Amerongen, en te Rijp, A. J. Zonnevylle, thans te Eysden. Voorts is benoemd tot bewaarder van de hypotheken enz. te Hoorn, J. Van Ilettinga Tromp, thans ontvanger der registratie te Groningen. Door Z. M. is de zetel van het consulaat-generaal der Nederlanden in Egypte te Cairo gevestigd, en is de heer R. J. II. Van Lennep, leerling-tolk bij het opgeheven consulaat-generaal der Nederlanden te Alexandria en con sul aldaar, op zijn verzoek eervol ontslagen; tevens is de heer F. J. Potter, gewezen secretaris der residentie Madioen, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. Door Z, M. is de adelborst l»1' kl. D. Birnie, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen. Aan het departement van financiën wordt thans druk gearbeid aan een ontwerp tot heffing eener tabaksbelasting. Met genoegen zullen velen ongetwijfeld vernemen, dat de minister van staat, de heer Modderman, thans wederom in zoover hersteld is, dat Z. Exc. het huis mag verlaten en in de buitenlucht vertoeven. De grootvorst van Rusland en enkele heeren van zijn gevolg gebruikte gisteren wederom een collation bij den Duitschen gezant, graaf Von Bis marck, welk déjeuner door muziek werd opgeluisterd. Zoowel in het kerkgebouw van het Porlugeesch-Israëlilisch kerkge-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1