PER TELEGRAAF. PLAATSELIJK HUISHOUDELIJK BESTUUR. eene proclamatie uitgevaardigd, waarin verboden wordt, de hoofden der dooden af te houwen; hij gaf zp volle vertrouwen Ie kennen in het succes van de door hem genomen maatregelen. Uit New-York wordt gemeld, dat, volgens daar ontvangen bericht uit Lima, thans Peru van lieverlede tot rust komt. Al de tramwegdiensten zp in werking, voor het eerst sedert het binnenrukken van deChilenen. in het bebouwen van den grond is een groole vooruitgang merkbaar. Het dorp Charydorme, in Canada, is afgebrand. Van de ter plaatse wonende 20 gezinnen wordt er een vermist. FBANKRIJK. De commissie voor het Tonkin-crediet heeft den minister Jules Ferry gehoord. Deze gaf eenige inlichtingen van diplomatieken aard. Ook ver scheen generaal Campenon voor de commissie; hy verklaarde o. a. dat geen enkel corps in Tonkin versterkingen behoelt en stelde voor om het crediet van 10 millioen op 12,600,000 fr. te brengen, voor de vorming van twee Algerijnsche regimenten, die naar Tonkin zouden gezonden worden. Het crediet voor de wereldtentoonstelling, in 1889 te Parijs te houden en dat binnenkort door de regeering aangevraagd zal worden, bedraagt 50 millioen. Uit Hanoi wordt bericht, dat ook het laatste gedeelte der Chineesche troepen voor Chu thans van het gros van het leger is afgesneden. De afge sneden stellingen worden thans verlaten. DUITICHLAND, Aan den landdag te Brunswijk, is door den minister Wrisberg mede gedeeld, dat het ministerie geweigerd heeft te voldoen aan het verzoek van den hertog van Cumberland, om het bekende patent tecontrasigDeeren. Het laat den hertog zeiven de taak over, om zpe aanspraken te doen gelden. Het ministerie heeft hiervan mededeeling gedaan aan den rijkskanselier, onder verklaring, dat dergelijke stappen des hertogs onmiddellijk zullen tegengewerkt worden. De minister deelde verder mede dat, naar luid eener dépêche van den rijkskanselier, de keizer het schrijven van den regentschaps- raad betreffende de verhouding van Brunswjjk tot den bondsraad en de militaire rechten van den overleden hertog, in dank heeft aangenomen. Het voortdurend bestaan van den regentschapsraad is daardoor verzekerd. Ook de troonopvolging zal met inachtneming der rechten van land en rijk geregeld worden. In de eerste zitting van den bondsraad zal vermoedelijk de vertegen woordiging van Brunswjjk in den bondsraad ter sprake worden gebracht. Het hertogdom zal dan door een wettigen afgevaardigde van den raad van regentschap worden vertegenwoordigd. -- Men meldt uit Brunswjjk, dat het manifest van den hertog van Cum berland aldaar niet den minsten indruk maakt. Men lacht er om. De gansche Berlijnsche pers, uitgezonderd de organen der ultramonta- nenbehandelt het manifest als eene niet ernstige zaak. Door de erkenning der rjjksgrondwet verliest de hertog trouwens de aanspraak op den troon der Welfen. In het manifest noemt hij zich dan ook al niet meer "koning van Hanover". Uit een onderhoud, dat de correspondent van het Berliner Tageblait in Gemunden had met den afgevaardigde WinJihorst, die aan den hertoge lijken familieraad deelnam, bljjkt, dat de hertog het manifest afkondigdeop den uitdrukkelijken raad van Windthorst. Deze verklaarde zijn ondervrager, dat hjj ook later in den rijksdag de zaak van den hertog zou voorstaan. In Hanover wordt het koren door de ratten vernield. Men doet het mogeljjke om de nieuwe gewassen tegen de roovers te beschermen, maar zjj zjjn zoo talrijk, dat er lieden zijndie op één dag 3 a 400 dezer dieren dooden. IW G EZ ®sr DE nr. ROME, 24 Oct. Het officieele blad bevat twee koninklijke besluiten, waar bjj het door luitenant-generaal Ferrero ingediende ontslag aangenomen, en in zijne plaats generaal Ricotti tot minister van oorlog benoemd werd. LONDEN, 25 Oct. De Times meldt uit Durban van gisteren: "Volgens gerucht is Dimzulu afgezet en een andere zoon van Ketswayo, zes jaar oud, tot koning van Zululand uitgeroepen." De Standard meldt uit Durban van gisteren: "In de kraal van den koning der Swazis werd eene groote vergadering van stamhoofden gehouden ter bespreking van den eisch der Boeren, die het grondgebied nabij de grens van Transvaal verlangen dat de dusverre in het bezit van de Swazis is." BRUSSEL, 25 Oct. De uitnoodiging om in het nieuwe ministerie zitting te nemen is door Debecker geweigerd; terwjjl Thonissen haar heelt aange nomen. Thonissen werd hedenmorgen door den koning ontvangen. Er is met zekerheid nog niets over den toestand mede te deelen. TIENTSIN, 25 Oct. De audiënties der keizerin, zullen van 5 tot 7 No vember te Pekin gehouden worden. Alle vorsten uit het rjjk hebben bevel ontvangen, om daarbij tegenwoordig te zijn. BRUSSEL, 25 Oct. De chefs der liberale party te Brussel wisselen van gedachten over de samenstelling van een candidatenlijst voor het geval dat tot ontbinding der kamer mocht worden overgegaan. Door het doen van concessies tracht men een lijst te verkrijgen die alle fractiën der liberale partjj zal bevatten. RECLAMES. Wjj maken onze geachte lezers opmerkzaam op de advertentie der gere nommeerde Firma's VALENTIN C°. en H. STEIN, te Hamburg, aan gaande de Hamburger Geldloterijwelke zonder twijfel met attentie door het publiek zal gelezen worden en aan ieder de gelegenheid biedt voor eene geringe uitgaaf zyn geluk te beproeven. In den werkkring en de bevoegdheid der gemeentebesturen heeft de ge. meentewetgever belangrijke wijzigingen gemaakt, zoowel ter uitbreiding als tot beperking, vooral wat het laatste betreft voor het dageljjksch bestuur. Art. 134 der gemeentewet beslist dat alle bevoegdheid aan den raad behoort wat niet aan burg. en weth. is opgedragen; bij het stedeljjk regeerings- reglement van 1824 was het tegenovergestelde bepaald. Het verschil tus- schen stad- en plattelandsgemeente is door de wet opgeheven, maar toch is de beteekenis niet verloren geraakt, wanneer van "kom der gemeente" sprake is. De wijzigingen hebben noodwendig invloed gehad op de kosteu van beheer en bestuur, zooals blijken kan uit de volgende vergelijking, als: 1848 1885 Wedde Burgemeester 2200 3600 Wethouders 2700 3000 Secretaris 2400 3000 Ontvanger 3000 3000 Presentiegeld Raad 900 Secretarie9200 10600 Schrjjfloonen100 1100 Boden en Concierge. 3900 4050 Drukloon enz900 2500 Vuur en licht1400 1000 Dagbladen enz380 200 Burgerlijke stand 850 1300 Nat. Militie en Schutterij 275 300 Briefporten enz180 300 Begeleiding Militieplichtigen 200 Raadhuis1600 3007 Kadaster150 Archivaris800 Verkiezingen500 Bevolkingsregister 1300 Verslag Raad1750 Rechtskundige600 Te zamen 30335 41907 Die vergelijking vereischt gelijk elke statistieke opgave in den regel nadert toelichting, gelijk zij aanleiding geeft tot verschillende opmerking. 1°. De jaarwedde van den Ontvanger is alleen niet verhoogd, niettegesj staande de werkzaamheden aanmerkelijk zijn vermeerderd door de invoerk van directe belastingen, de helling van schoolgelden, bruggelden en rechten op het gebruik van gemeentegrond, maar vooral door het stellen van eet hoogere borgtocht, waarmede een renteverlies van ruim 700 gepaard gaat aangezien de borgtocht moet bestaan in inschrijvingen op het Grootboekdt Nationale Schuld. 2°. Het aantal ambtenaren ter Secretarie is minder, maar de bezoldigiil verbeterd en de som van schrpoonen verhoogd. De werkzaamheden zjji dan ook in menig opzicht toegenomen. Ofschoon door de afgeschafte hel fing der plaatselpe accjjnsen en dagelijksche controle en de maandelijksck verificatie van de registers der poort- en hoofdkantoren zjjn vervallen enè bijhouding der eigendomsregisters naar de kadastrale mutatiën, die van omslachtigen, maar toch nuttigen aard was, werd gestaakt, niet in het b: lang van het publiek eischen de beschrijving, de controle en het opi ken der kohieren veel meer tijd en zorg. Al is door de nieuwe wet op Nationale Militie, die de jaarlijksche vrijstellingen afschafte en door li nieuwe wet op het armbestuur, die de verblpplaats tot domicilie van stand verklaarde, veel vereenvoudigd, toch zijn de mililiewerkzaamhedti in menig ander opzicht uitgebreid en bovendien andere wetten op de uitoefen»: der geneeskunde betreffende besmettelgke ziekten, de oprichting van inrid tingen die schade, gevaar en hinder kHnnen veroorzaken en zoovele anderen, die eene nieuwe dikke bundel van staatswetten vormen, waardoor studiehI werktijd vermeerderden, zoodat de bureautijd voor het publiek onvoldoend is en ieder ambtenaar van den oudsten tot den jongsten daarvoor een dei van den vrjjen tijd moet besteden. In den laatsten tyd is men daaraan eeti: zins tegemoet gekomen door eene grootere som beschikbaar te stellen w schrpoonen. Nieuwe en omvangrijke bemoeiingen geven de verkiezingen, de vo®- schriften betreflende de bevolking en ook de uitbetaling en boekhouding ra 1 voorschotten aan Rijksgepensioneerden en ofschoon door den dienst der sné schrijvers de redactie der Raadsnotulen zeer is vereenvoudigd, levert toill het register der ingekomen stukken het bewijs, dat de zittingen vandt' gemeenteraad veel werk verschaffen. I »Maar men kan er toch oud meê worden en men kan er nog wat If »waarnemen." Ja, dat werd nog wel eens luide gezegd. Men verg# daarbij, dat wanneer men nooit ot zelden sociëteiten of openbare vermak lijkheden bezoekt, den iiitgespaarden vrijen tijd zeer kan benuttigd words Uit de vergelijking hierboven ziet men o. a.dat de kosten voorde National: Militie zeer zijn verminderd. Toen Leiden werd hoofdplaats van het mil® district, wilde men ook een inwoner van Leiden als Secretaris van di Militieraad en na verschillende benoemingen, vestigde men natuurlijk I» oog op een man van het vak, die zoo bekwaam als geschikt een waarbof' gaf, ook bij het vak afwisselend personeel der burgerlijke en militaire lede voor eene stipte behandeling der wet en der koninklijke beslissingen, dieb de beoordeeling van talrp voorkomende gevallen van verschillenden aan moeten worden toegepast. Het algemeen belang, zoowel als het byzondt gewicht dat de eigenaardige invloed van een deskundig ambtenaar, die dot dagelijksche behandeling theoretisch en practisch ontwikkeld is op dek handeling der zaken en op de uitspraken, ook voor de Leidsche mil® plichtigen kan hebben, wettigen deze benoeming. Daardoor wordt de daaraan besteed ruimschoots opgewogen, vooral wanneer de tpelijke alt» zigheid door buitengewone werkzaamheid wordt aangevuld en vergoed. Ui «0 elk

Leydse Courant | 1884 | | pagina 6