1884. W\ 252. ZATERDAG 25 OCTOBER. STADS-BE HIGH TEN. BINNENLANDSCH E BERICHTEN. 1; L)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents, groole letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden, Gezien het adres van W. F. KNOTTER. houdende verzoek omvergunning tot oprichting van eene Smederij, in het perceel aan de Volmolengracht n°. 23. Gelet op de artt. 6 en 7 der wel van 2 Jnni 1875 Staatsblad n°. 95); Geven hij deze kennis aan het pnhliek dat genoemd verzoek, met de lijjkisenop de Secretarie dezer gemeente ter vi-le gelegd is; alsmede dal op Vrijdag den 7'° November aanst.. 's vooratiddags te elf uren, op het raadhuis gelegenheiJ zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. Leider, 24 October 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 24 October. Onder voorzitterschap van den heer A. G. Hessels werd hedenmiddag op den Burg alhier eene vergadering gehouden ter bespreking van het plan hedenavond eene serenade te brengeu bij den heer burgemeester. Onderscheidene corporation en particulieren sloten zich bereids aan en de gelegenheid werd ook nog opengesteld voor anderen aan deze ovatie deel te nemen. De stoet vertrekt ten 9% uur van den Burcht en neemt den weg als volgt: Burcht- steeg, Koornbrugsteeg, Breestraat, Hoogewoerd. Vervolgens zal de stoet zijn weg vervolgen langs Rijnstraat. Nieuwen Rijn, Hooigracht, Bakker- steeg, Haarlemmerstraat, PaardensteegKort Rapenburg, Breestraat, Steen- schuur O.Z.lot aan het standbeeld van Van der Werf, alwaar hjj zal ont bonden worden. Door hel kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier is heden het vol gende zestal geformeerd, ter beroeping van een predikant, en wel: dd. G. H. Van Kasteel, te Kollum; C. P. N. Pikaar, te Overschie; J. Langhont, te Anjum; E. A. G. Van Hoogenhuyze, te Dordrecht; dr. C. C. Schot Cz., te Tho- len, en P. Deelman, te Amsterdam. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken is dr. E. Gillay, te Leiden, tot wederopzegging toegelaten als privaat docent in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rjjks-universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de planten-physiologie en microscopie. Gedurende de maanden Juli, Augustus en September werd het rijks museum van oudheden alhier bezocht door 1939. het rijks-ethnographisch museum door 337 en het kabinet van prenten en pleisterbeelden door 42 personen. Naar aanleiding van het twintigjaar bestaan der Leidsche hoogere bur gerschool voor jongens heeft eene zeer interessante brochure van de hand van den heer dr. D. De Loos, directeur dier school, het licht gezien. Schrij ver heeft daarin eene zeer nauwkeurige statistiek gelegd van alles wat in betrekking staat met deze inrichting. Hij geeft ons o. a. een overzicht van het aantal leerlingen, welke in de verschillende jaren van af het tot stand komen tot op den huidigen dag aan deze school onderwijs hebben genoten, van hunne gemaakte vorderingen en van de betrekking die zij thans, na geslaagd examen, in de maatschappij innemen. Voorzeker heeft de heer De Loos door dit werkje bewezen, hoeveel invloed het middelbaar onderwijs uitoefent en welke goede uitkomsten het oplevert. Gaarne zoude hij dan ook zien, dat zjjne collega's mochten besluiten ook de uitkomsten van het onderwijs aan hunne scholen te publiceerenten einde langs dien weg een meer of minder volledig overzicht te verkrijgen van hetgeen door het mid delbaar onderwijs hier te lande is verricht. Naar aanleiding van het bericht, waarin ons. naar wij meenden van vertrouwbare zijde, werd medegedeeld, dat de heer M. Romein zou mede werken om eene uitgave van de Pharmacopaea Neerlandica in het Volapiik te verkrijgen, verzoekt de heer Romein ons wel te willen berichten, dat dit geenszins in zijne bedoeling ligt. Zelfs acht hij eene dergelijke vertaling nuttig noch noodig. Van de Pharmacopaea verscheen toch telkens, behalve de Hollandsche uitgave, eene Latijnsche, iets wat met de thans in bewer king zjjnde waarschijnlijk ook wel het geval zal zijn. Nu zullen volgens bel gevoelen van den heer Romein artsen en apothekers in het buitenland eerder de Latijnsche uitgave gebruiken, dan die in het Volapiik. Het Latijn toch is hun meer eigen dan deze nieuwe wereldtaal. Tevens verzoekt de inzender beleefd, dat couranten, die het eerste be richt plaatsten, ook dit willen overnemen. In de Staatscourant van 24 dezer is opgenomen het verslag, uitge bracht aan den minister van binnenlandsche zaken door de commissie, be ast met het afnemen der examens in de Engelsche taal L. O., naar aan leiding van het koninklijk besluit van 9 Aug. 1879 Staatsblad n° 149). In bet geheel hadden zich aangemeld 99 candidaten (43 mannelijke en 56 "ouwelijke); 8 kwamen niet op, 2 trokken zich terug en 1 werd niet tot bet examen toegelaten, zoodat in het geheel 88 examen hebben afgelegd. Daarvan zjjn toegelaten 53 en afgewezen 35. Ter verkrijging der acte van onderwijzer werden op 22 en 23 October 'c 'sHage geëxamineerd 16 candidaten, 7 werden afgewezen en 9 toegela ten, namelijk de hh. A. J. Van Gent. van Charlois; G. F. Guinee, A. A. Tan Dam, F. BruygomJ. J. Sloftallen van Rotterdam; K. Voogd, van kralingen; A. v. d. Velde en M. v. Vliet, beiden van Lekkerkerk; W. Sprik, fan Krimpen aan de Lek. In de November-vergadering van de provinciale staten van Zuidholland zullen zeven leden van de eerste kamer worden gekozen. De 25,le lijst van de 6d« jaarcollecte voor de scholen met den bijbel, geeft als totaal van 625 loc. comité's 115,025.97%. Naar het Faderland verneemt, heeft d'. H. J. Vinkhuyzen eervol ont slag gevraagd uil zijne betrekking van geneesheer van het huis des konings. Voor de zes-en-twiniigste maal is gisteren een werkman van een der steigers van het in aanbouw zijnde centraalstation te Amsterdam gevallen en zwaar verwon I naar het politie-bureau in dc Oudebrugsteeg vervoerd. Van deze zes-eii-lwinlig gevallen waren er negentien met doodelijken afloop. Op den huize Eidewecrd te Roderwolde, waar men jl. Maandag bezig was met het graven van een put, is op een meter beneden den beganen grond eene zware zilveren munt gevonden met het volgend opschrift, even duidelijk of het pas gegraveerd was: »Als Bommen Berent deed voor Gro ningen de Mis, Men deze munte sloegh tot een Gedachtenis. Belegert den 9 Julij, Verlaten den 17 Augustus 1672. Aan de keerzjjde bevindt zich een wapen met het jaartal 1672, omringd door eene rjj letters. Het stuk is in bezit van den bewoner van Eideweerd, den heer Jan Tjemmes. Eene zeer ernstige gebeurtenis had eergisteren te Blokzjjl plaats. De heer L. J. F., grossier te Meppel, werd bij een zjjner klanten, een winke lier te Blokzjjl, verzocht, om hel bedrag zjjner pretentie, groot 160, in ontvangst te komen nemendaar genoemde winkelier in een toestand ver keerde. die hem later eene volledige uitbetaling zou verhinderen. De heer F. komt, en volgt, op diens verzoek, den debiteur in eene achterkamer. Deze werd direct gegrendeld en nu moet de schuldenaar den heer F. met een revolver gedreigd hebben, als hjj niet onmiddellijk eene op tafel liggende quitantie teekende, inhoudende eene volledige quiteering der genoemde schuld. Door de huisgenooten ontzet, is de heer F. er nog heelhuids afgekomen, maar buiten zjjnde, in onmacht gevallen zijn. De zaak is in handen der justitie. Naar de /V. R. Ct. verneemt is Pieter, de gewezen directeur van het post- en telegraafkantoor te lJzendijke en als zoodanig wegens oplichterjj gesignaleerd, in handen der politie te Athene, die daarvan aan de Neder- landsche autoriteiten keunis heelt gegeven. Het gerechtshof te 's Herlogenbosch heeft gisteren uitspraak gedaan in zake P. A. 11 oud 53 jaar, boekhouder, wonende te Helmond, en hem schuldig verklaard aan valschheid in geschriften van koophandel, door ver zinning van verbintenissen, negenmaal gepleegd, en het desbewust gebruik maken van alzoo vervalschte geschriften, tienmaal gepleegd, na voorafgaande crimineele veroordeeling en gevangenisstraflen van meer dan één jaar. Het hof heeft hem veroordeeld tot negen jaar tuchthuisstraf en negentien geld boeten, ieder van i 50, subsidiair iedere boete zeven dagen gevangenisstraf. Naar de TV. R. Ct. verneemt is bij de verkooping der onroerende goe deren, Dagelaten door jhr. G. Van Berestein te Vucht, hel wapenbord, af komstig van onzen zeeheld Maarten Harpertszoon Tromp, aangekocht voor 'L. M. den koning. Een prachtig servies van Japansch porselein heeft/3000 opgebracht. Te Vierlingsbeek is door de justitie een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het overljjden van een Oost-Indisch gepensioneerde, dat volgens gerucht aan misdaad zou moeten worden toegeschreven. De gerechteljjke lijkschouwing schijnt dit vermoeden bevestigd te hebben; althans verschil lende personen zijn reeds voor den rechter van instructie moeten verschjj- nen. Omtrent den uitslag van het onderzoek werd nog niets zekers ver nomen. In het rentambt Zwaluwe heeft de administratie der domeinen aan iederen pachter aangeboden eene verlenging van den pachttermjjn met vier jaren, en eene vermindering van de pachtsom tot de helft der bestaande, indien hij genegen is het gepachte bouwland tot weiland aan te leggen. Hiermede hoopt men eenigszins te gemoet te komen aan den gedrukten toe stand van den landbouw in die streek. Wegens de geringe opbrengst der landbouw-produclen, wenscht men de bakens te verzetten en verwacht men in de toekomst meer voordeel van de uitbreiding der veeteeltwaartoe die weide-aanleg moet dienen. N.v.d.D 's GRAVENHAGE, 24 October. Door Z. M. is aan den vice-admiraal jh'. J. H. Van Capellen, adjudant- generaal, chef van het militair huis des konings. de vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de versierselen van ridder l,u kl. van den Rooden Adelaar van Pruisen, hem door Z. M. den keizer van Duitschland, koning van Pruisen, geschonken. Door Z. M. is aan A. J. Van Asselt, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Januari 1885, eervol ontslag verleend als notaris te Oldebroek. Door Z. M. is benoemd bij het wapen der artillerie, bjj den staf van het wapen, tot majoor-magazijnmeester der artillerie te Naarden, de majoor D. G. T. G. Van der Voort Maarschalk, van hel 44e regiment vesting-artillerie, en verplaatst in rang en betrekking naar Amsterdam, de kapitein-magazijn meester der artillerie J. G. J. Paravicini di Capelli, thans te Naarden, en is de tijd van duur der delacheering bij het leger in Nederlandsch-Indië van den sedert tot l"e luitenant bevorderde 2lle luitenant J. F. Vethake, van bet leger hier te lande, aanvankelijk bij besluit van 29 October 1879 n°. 20 vastgesteld op vijf jarenverlengd met één jaar en alzoo nader bepaald tot 17 Januari 1886. Door Z. M. is de kapitein ter zee jhr. J. II. P. Von Schmidt auf Al- lenstadt, op zijn verzoek, op pensioen gesteld, en bevorderd tot kapitein ter zee, de kapitein-luitenant ter zee C. Ten Bosch; tot kapitein-luitenant ter

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1