BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN. Indie, commandant de ritmeester J. G. Martens, medegeleiders de 2* luitt. der inf. G. Engelberts en J. P. C. tiardie. Door het afslaan van een 3000 kilo's zwaren waaier van eene in re paratie zijnde stoomboot, aan de fabriek van den heer Wilton te Delftshaven, zijn gisterenochtend twee werklieden uit Rotterdam dermate getroffendat den een bijna het geheele been werd afgeslagen, en van den ander de her senpan werd verbrijzeld, terwijl een ander werkman door den schrik spra keloos is. Door de politie te Haarlem is eergisteren aangehouden eene 16-jarige dienstbode, die zich aan diefstal van verschillende voorwerpen, aan hare meesteres toebehoorende, had schuldig gemaakt, welke allen ten huize harer ouders in beslag zjjn genomen. Reeds in 1882, dus op 14-jarigen leeftijd, is dit meisje door de arrondissements-rechtbank te Haarlem veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf wegens bedelarij met een valsch briefje, door haar zelve geschreven. Uit Haarlemmermeerpolder wordt aan het Hbl. geschreven. Een rijtoer thans door dien grooten polder te maken is nog alleszins aanbevelenswaardig vooral als het weder daarvoor niet al te ongunstig is. Waar men ook komt wordt echter bespeurd, dat onder de bevolking veel minder levendigheid en opgewektheid heerscht dan gedurende de voor den landbouw reeds sedert lang vervlogen meer voordeelige jaren. Overal wordt eene zekere neiging waargenomen om de gronden zooveel mogelijk tot weiland te maken. Doch daarmede is ook al niet alles gewonnen. Hoe goed tal van daarin gelegen gronden ook voor weiland geschikt mogen kunnen worden gemaakt voor de toekomst, van uitgemergelde bouwlanden dadelijk goed weiland te durven verwachten, zonder zich vooraf daarvoor belangrijke opolleringen te hebben getroost, is wel wat veel van de overigens zoo milddadige natuurkrachten gevergd. Ook die natuurkrachten werken veelal voorwaardelijkstellen hare eischen en willen in deze door den mensch te hulp gekomen worden. Vele weilanden dragen iiilusschen maar de al te duidelijke sporen van eene zuinigheid die de wijsheid bedriegt en teleurstelt. Vandaar dan ook dat zoo hier eo daar tal van weilanden worden gevonden die geen genoegzaam voedsel kunnen opleveren om een schaap per hectare den kost te geven. Graanteelt raakt zoodoende meer en meer op den achtergrond. Herhaaldelijk met aardappelenleeit genomen proeven konden ook al niet als heel gelukkig geslaagd beschouwd worden, aangezien quantiteit en qualiteit dooreen ten eenenmale onvoldoende bleken te zijn. 't Thans reeds uitgezaaide, zooals koolzaad, rogge, gerst en wintertarwe staat op enkele kavels reeds flink boven den grond. Veel granen zijn reeds gedorschen. Afkomst en qualiteit vallen nochtans over 't algemeen niet mede. Met rooien van suikerbieten is men druk bezig. Ook de uilkomsten dienaangaande laten veel te wenschen over. Aan vee is schier overal gebrek. Door den minder gunsligen toestand waaronder de meeste boeren verkeeren, kan dat gebrek niet worden aan gevuld al ware het ook dat het vee al wat lager in prijs werd, dan thans het geval is. Aanbod van land overtreft verre de vraag. Menig landeigenaar die zijn eigendom onder meer voordeelige omstandigheden heeft bezwaard wordt thans de schuld opgezegd en zoodoende genoodzaakt te verkoopen, of moet dit doen, omdat zjjne pachters tegenover hem niet meer aan hunne ver plichtingen kunnen voldoen en betalensuiachtige pachters meer en meer tot de witte raven beginnen te behooren. Pachtbraak en verkoop van land is dienten gevolge ook hier aan de orde van den dag. Als een nogal sterk sprekend voorbeeld, hoe de gedachte aan landverkooping hier op den voorgrond treedt kan dienen, dat door schrijver dezes bij een rijtoer onlangs door den polder, werd halt gehouden bij een der logement- en kofliehuishouders te Hoofddorp en hem da,.r door den chef werd gevraagd of mijnheer ook landeigenaar was in den polder, waarop door mijnheer ontkennend werd geantwoord, doch tevens onwillekeurig werd geïnformeerd naar de aanleiding van die vraag. Och niets, antwoordde de man. Alleen dit, voor het geval u landeigenaar ware geweest en gij tot openbaren verkoop mocht besloten zijn, ol ik dan zoo vrjj mocht wezen uw gunst te verzoeken de verkooping bij mij te doen plaats hebben. Verdere commentaar is hoogst waarschijnlijk wel overbodig. Boerenwoningen en anderen tot den landbouw behoorenile gebouwen ver keeren derhalve onder den druk der omstandigheden meerendeels ook niet meer in dien netten goed onderhouden toestand van weleer. Over alles ligt zelfs bij den heldersten zonneschijn eene zekere somberheid en doods heid verspreid, die onwillekeurig ook hier doet denken aan achteruitgang en verval. Gisteren stond voor het hof te Amsterdam terecht Franciscus Hermanus Lindgreen, zeeman, beschuldigd van poging tot moord. Hij kwam in den nacht van 15 op 16 Augustus in de woning zijner schoonzuster Tijssen, weduwe Johan Lindgreen. De weduwe die eene tapperij doet, zeide: »Jjj mjjn deur uitToen greep hij haar bij de borsten uit vrees voor de re volver liet zij zich vallen. Tegelijk voelde zij drukking op de borst. De bezoekers der tapperij ontzetten haar. Later ontnam men hem een mes. Het schijnt dat hij haar ten huwelijk had gevraagd en door hare weigering verbitterd was. De beschuldigde zeide dat hij op den bewusten avond bijna waanzinnig was en niet wist wat hij deed. De advocaat-generaal Dp Ten Noort eischte 18 maanden celstraf. De verdediger. Van Eyk Bijleveld, pleitte voor vrijspraak, daar noch praemeditatie noch zells opzet aanwezig is, en het niet bewezen is dat de beschuldigde met een mes had gestoken. Op 22 Augustus jl. werd te Utrecht een 13-jarig kind, als kinder meisje, met een wagentje met een jong kind de straat op gezonden. Op het Lukasbolwerk ging het meisje spelen en liet haar wagentje alleen, dat nu door een ander kind in het water werd geduwd, waardoor het wicht in het wagentje verdronk. Eergisteren stond het 13-jarig meisje nu voor de rechtbank te Utrecht. De eisch was 45 dagen celstraf wegens manslag door onvoorzichtigheid. Eergisteren stond voor de arr.-rechtbank te Utrecht terecht de heer mr. H. Ameshofl, als president van de Rijnspoorweg-Maatschappijdie op verlangen van den raad van toezicht op de spoorwegdienster, was gedag vaard, wegens het verzuim van niet aan dien raad te hebben kennis gege ven van het ongeluk, den 31,Un Maart 1884 in de nabijheid van het station Abcoude plaats gehad hebbende en waarvan die raad, ingev. art. 115 van het algemeen reglement op de spoorwegdiensten, had moeten kennisdragen. Het openbaar ministerie werd waargenomen door den officier van justitie, mr. S. J. Van Geuns, die als vaststaande aannam, dat er verzuim is gepleegd, al erkende hij, dat het een onwillekeurig verzuim was. Dit, gevoegd bij de omstandigheid, dat geen verder nadeel was ontslaan eene locomotief was ontspoord, eenig materiëel beschadigd, één der reizigers gekneusd en ten gevolge van het déraillement moest de dienst lot 1 April over enkel spoor worden uitgeoefend leidde het O. M. er toe, slechts het minimum der boete te eischen. Hij requireerde schuldigverklaring van den pres.-directeur aan het als bestuurder niet terstond per telegraaf kennis geven van een ernstig ongeval en zijne veroordeeling tot eene boete van f50, subs. 7 dagen gevangenis straf. M'. August Philips trachtte in een uitvoerig pleidooi te betoogen dat zijn client zich aan geene overtreding had schuldig gemaakt, en concludeerde tot vrijspraak en ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank zal Dinsdag a. s. uitspraak doen. Aan het bestuur der vereeniging Talitha Kumi, gesticht voor verwaar loosde en verlaten meisjes te Zetten, is door wjjlen mejuffrouw A. J. M, Tinne een legaat vermaakt, groot f 1000. Aan het station Ede is eergisterenavond een heer uit Arnhem van het perron op de rails gevallen, waardoor hij eene belangrijke verwonding aan hel hoold bekwam; men vreesde voor eene hersenschudding en de genees- heeren oordeelden het raadzaam hem niet te vervoeren. Men schrijft aan de N. R. C. uit Deventer: Eergisteren en gisteren passeerden hier nog vele sleepbooten met een groot aantal schepen met turf, Daar de waterstand weder aanmerkelijk lager is gewordenzullen zij hoogst waarschijnlijk onderweg aan deu bodem der rivier vastraken. De schipperjj maakt zeer slechte zaken. De huizing en grutterij van den heer J. Z. te Oenkerk, gelegen aan den straatweg tusschen dat dorp en Giekerk, is zonder bekende oorzaak geheel afgebrand. Van den inboedel, de aanwezige veldvruchten en gereed schappen is bijna niets gered. Alles was tegen brandschade verzekerd. s GHAVENIIAGE, 22 October. H. K. H. prinses Hendrik is hedenochtend per Rhjjnspoor naar Am sterdam vertrokken, ten einde gedurende hare behandeling door dr. Mezger, in de hoofdstad te verblijven. De minister van koloniën zal op 24 dezer geen audiëntie verleenen. BELGIË. Het geheele ministerie is gisterenmorgen ten paleize ontboden. Ook is de heer Bara, minister van slaat en oud-minister van justitie, gisteren- middag, te twee uur, ten paleize ontboden. Het gerucht dat het kabinet zijn ontslag zou hebben ingediendgisteren op de beurs te Brussel verspreid, is niet geheel juist. Volgens uit goede bron ontvangen inlichtingen, hebben de ministers hunne portefeuilles let beschikking gesteld van den premier Malou en zou deze van plan zijn een nieuw ministerie te vormen zonder Jacobs en Woeste. Delantsheere wordll als opvolger genoémd. Volgens inlichtingen aan de bureaux van het ministerie ingewonnen! zijn alle geruchten betreffende ontslag of wijziging van het kabinet on-l gegrond. De Indépendanceverschillende geruchten die betredende het ontstel van het kabinet de ronde doen. cileerende, zegt, dat er slechts eene op lossing mogelijk is, nl. het aftreden van het ministerie en kamerooil binding. De heer Jacobs heelt zich, naar men zegt, verbonden om door tl statistiek aan te toonen, dat de gemeentelijke verkiezingen aan de clericaltil een grooter aantal stemmen hebben gegeven dan aan de liberalen. De burgemeester van Brussel heeft het comité van verschillende p[ meentebesiuren, die zich met het oog op den toestand aaneengesloten Ml ben, tegen aanstaanden Donderdag bijeengeroepen, om te beraadslagen o>e| de maatregelen, welke de uitslag der verkiezingen noodzakelijk maak! Waarschijnlijk zal aan de gemeentebesturen eene petitie worden aangebodtil waarbij de ontbinding der kamers en de aftreding van het ministerie» vraagd worden, als het eenige middel, door de openbare meening driii;«| geCischt, om de scholen te redden. Het Journal de Bruxelles zegt in een uitvoerig opstel, dat de libers partij rechtstreeks naar de revolutie schrijdt. Indien de liberalen hut* bedreigingen verwezenlijken, zou dit hun wel eens kunnen berouwen; mot® hel hun gelukken de kroon te misleiden, dan zouden zij haar onvermijdtll ten val brengen. "Wij waarschuwen", zegt hel blad, "terwijl het nogtjfl is. De tegenwoordige toestand is zeer slecht, want de liberale partij beiüa uit een zamenraapsel van personen, die slechts aan hunne hartstochten li hoor geven. Mochten wij bezwijken, dan zullen wij onder de puinhoo» van het vaderland begraven worden." De Etoile beige zegt, dat een gedeelte van het kabinet de gemeen! lijke verkiezingen als eene nederlaag beschouwt. j Op de muren der stad zijn plakkaten aangeplakt, waarin doorJ Association libérale den kiezers dank wordt gebracht voor hunne krach* inspanning. Aan het slot staat, dat de Association uit naam van allen spreetl' als zij krachtig aandringt op het ontslag van het ministerie en de onth-J ding der kamers. ENGELAND. De London Gazette meldt, dat de heer Dodson benoemd is tot kail lier van het hertogdom Lancaster, met zitting in hel kabinet, en de h(| Campbell Bannerman tot hoofd-secretaris voor Ierland. Naar men uit goede bron verzekert, heeft Engeland de uitnoodifi tot de Congo conferentie aangenomen en zal het vertegenwoordigd woiij door sir E. Malet, die bijgestaan zal worden door een deskundige, wieoiij noeming thans bij lord Granville in overweging is. Volgens den Brusselschen correspondent van de Times is de Belgis! regeering voornemens, ter gelegenheid van de internationale tenloonstellfl te Antwerpen in 1885, een internationaal congres te beleggen, ter w| bereiding van de unificatie van de handelswetten, inzonderheid wat«1 bepalingen betreft, welke inderdaad van internationale aard zijn. De heer Stanley heeft gisteren te Manchester voor een talrijk get! eene redevoering gehouden, waarin hij uitvoerig de middelen aanwees,m door een belangrijke handel met Congo kail ontwikkeld worden. Hij actl het eene onmogelijkheid, dat aan Portugal vergund wierd, om de suzereij teit over Congo voor zich te eischen. De eerzucht dier mogendheid liadl bloei des handels belemmerd. De spreker was er voor, aan de iiiternationl vereeniging het recht toe te kennen, om te waken voor de rechten der'l schillende natiën en voor het beginsel van den vrijen handel. Te Kirkby Stephen, in hel Engelsche graafschap Westmoreland, is tl gezin van vijf personen bij een brand omgekomen. Het was een kaar»! maker met zijne vrouw en drie kinderen. Zij sliepen in eene kamer actl den winkel, en zij schijnen den brand uiet ontdekt te hebben voor de 'tl men hun den uitweg afsneden. Men vond den man met twee kinderen! den arm en de vrouw met het derde. Een ander man werd bij het tl schen ernstig gewond. De Hongaar Oudvan Chowaney, die den 15,D te Liverpool bij |l aankomst uit Amerika in hechtenis werd genomen, omdat hij 1 PJ dynamiet in zijne koffers bij zich had, heelt Zaterdag zijn eerste verll voor den politierechter ondergaan. De beklaagde verklaarde, dat bij Amerika dynamiet tot het doen springen van zware rotsblokken half bruikt eu dat het hem ten eenenmale onbekend was, dat er zich van stof nog in zjjn kofier bevond. Zjjn zoon moet er dat bepaald hebben f

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2