WOENSDAG 22 OCTOBER. STADS-BFR IC ÏIT EN. Roste'ooze Viicciisütie eis BSevaccinatie. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. BUI TEN L A N DSC H E BERIC H T E N. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeelt jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiön is van 14 regels f I.iedere regel meer 25 cents, groole letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ier kennis van belanghebbenden, dat gedurende de uiaauden JuliAugustus, Septem ber en October gelegenheid bestaat tot kostclooze vaccinatie en revacclnatie voor onvermogenden op Woensdag van elke week des namiddags te een uur, in een der lokalen van de Stadswaag en dat daarmede alzoo een aanvang zal worden gemaakt op Woensdag 3 Juli a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 24 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 21 October. Bfl de op heden plaats gehad hebbende verkiezing van drie leden voor den gemeenteraad zijn opgekomen: uit aid. I, wijk 1, 2, 3 en 4, van de 798 kiesgerechtigden 554. en uit afd. II, wijk 5, 6, 7, 8 en 9, van de 1018 kiesgerechtigden 706, zoodat zijn ingeleverd 1260 stembiljetten. Bij de laatstgehouden verkiezing waren ingeleverd 854 stembiljetten. Zaterdag II. is te 's Hage in bijna 80-jarigen ouderdom overleden de heer dr. A. Rutgers, oud-hoogleeraar van de universiteit alhier. De over ledene mocht terecht aanspraak maken op de achting van ieder ingezetene en vooral van hen, die Item in zijn werkzaam leven van nabij kenden. Leede zag men hem dan ook van hier gaan toen hij het besluit had ge nomen zijne dagen van rust elders te gaan doorbrengen. De eerlang te verwachten nieuwe editie van de Pharmacopaea Neer landica, die volgens het Pharmaceutisch Weekbladdoor de gevraagde medewerking van alle Nederlandsche Pharmaceuten, een waar nationaal werk schijnt te worden, zal, zoo daarvoor althans een geschikt uitgever kan gevonden worden, ook in het Volapük worden uitgegeven. De heeren M. Rotneyn, militair apotheker te Utrecht, en J. Schoondermark J'. alhier, zouden dan de bewerking daarvan op zich nemen. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken is bepaald, dat de commissie, aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te ver krijgen in de wis- en natuurkundige wetenschappen, de zeevaartkunde, de gymnastiek of de tuinbouwkunde, of de akte voor lager onderwijs, bedoeld bjj kon. besluit van 3 Augustus 1879 Staatsblad n°. 148), in de gymnas tiek of de landbouwkunde, voor het jaar 1884 zitting zal houden te 'sGra- venhage; en is o. m. tot lid benoemd dr. J. M. Van Bemmelen, hoogleeraar aan de ryks-universiteit te Leiden. De minister van financien maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 18 dezer bedroeg: bjj de Nederlandsche bank 5,005,903.35% en bij de betaalmeesters ƒ2,152,747.17, te zamen 7,158,650.52%. Het mondeling gedeelte van het examen ter verkrijging van den rang van 2' luitenant-kwartiermeester bij het leger hier te lande is gisteren afge- loopen. De onderofficieren, allen herkomstig van den hoofdcursus te Kam pen, die aan bedoeld examen deelnamen, hebben daaraan voldaan, te welen: de sergeanten Rutgers, Van Andel, Van Hoolï, Bijvoet, Pilger Rienks, Groenveld, Epkema, Kappers, Lentz, Salomon en Vosmaer. Naar het D. v. Z. en 's Gr. met genoegen verneemt zal te rekenen van 1 December a. s. de dienst der postbeambten op Zon-en erkende Christe lijke feestdagen worden beperkt. Die beperking betreft in hoofdzaak het niet-uitvoeren van eenige verzendingen en daarmede in verband staande hestellingen. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Van 13 tot 18 dezer zijn alhier 10 bommen aangekomen, waarvan zes met een gezamenlijk verlies van 110 netten met toebehooren. In de afgeloopen week had men met zwaar storm weer en zeer hooge zee te kampen. Er werd aangevoerd 460 ton pekel en 291,600 stuks sleurharing. Besteed werd voor volle steurharing 3 50 h ƒ16 en voor ijle dito ƒ7.40 a ƒ8.25 per 1000. De pekelharing werd in hen afslag niet verkocht. Door schipper Groenedijk, voerende de vischsloep Pollux, is eergiste ren te Nieuwediep binnengebracht een op zee verlaten aangetrollen schoener, geladen met hout, met zware schade aan verschansing en zeilen en geheel uitgeplunderd. Door het nader aan boord vinden van eene Noordsche vlag en een boekje, waarin te lezen staat Marie, is men tot de ontdekking ge- li komen, dal het is de Noordsche schoener Marie, gevoerd geweest door kapitein Abramsen. Gisteren heeft de sergeant J. M. K., van liet 2e bataillon 5« regiment infanterie te Nijmegen, in de Mariënburg-kazerne, op zijne kamer, zich door een geweerschol van liet leven berooid. De ongelukkige was 25 jaar oud. De heer A. Brummelkamp Sr.te Kampen, herdacht Zondag den dag, waarop hij vóór 50 jaar het predikambt aanvaardde. Op een der laatste marktdagen vertrok van Leeuwarden een veetrein, bestaande uit niet minder dan 39 wagons. Voor vracht werd daarvoor ƒ2000 betaald. Dit vee (hoofdzakelijk koeien, kalveren en schapen) was grootendeels bestemd voor België en Frankrijk. -- Gisterennacht te 1 uur werd V. P. te 'sBosch, die met een meisje door de Nieuwslraat ging, aldaar overvallen door zekeren D. en met een mes zwaar verwond, zoodat hij wegens veel bloedverlies denzelfden nacht nog naar het ziekenhuis werd overgebracht. De dader, met wien de ver wonde 's avonds te voren in eene herberg een woordentwist had gehad, is opgespoord en gevangen genomen. Een 28-jarig jongman te Eindhoven, sigarenmaker van beroep, erfde onlangs geheel onverwachts circa 1500. Sedert dien tijd was van werken weinig sprake meer. en het geheele kapitaaltje werd aan Bacchus geofferd. Eergisteren heeft men zijn lijk uit het kanaal opgevischt. Te Venloo ontstond Zondagavond twist tusschen burgers en huzaren, waarbij het van woorden tot daden kwam en een huzaar een vinger diepen steek in het rechterbeen bekwamdie hem de slagader doorsneedterwijl een ander huzaar eene diepe wonde boven het rechteroog ontving. De ge wonden zijn naar het militaire hospitaal overgebracht en de daders nog niet bekend. s GRAVENHAGE, 21 October. H. K. H. prinses Hendrik vereerde gisterenavond met haar broeder prins Leopold de voorstelling in den Kon. Franschen schouwburg. Z. K. H. verliet heden morgen langs den Rijnspoorweg de residentie. H. K. H. prin ses Hendrik nam aan den trein hartelijk afscheid van haren broeder. Naar wij vernemen heeft de procureur-generaal alhier berust in het arrest van het gerechtshof in zake mevrouw Bulkley. Alhier is hedenochtend, na een langdurig en smartelijk lijden, over leden de heer mr. J. M. Smits, advocaat-generaal bjj den hoogen raad der Nederlanden. De derde tentoonstelling van teekeningen enz. van het Kon. Genoot schap van aquarellisten, in de Gothische zaal gehouden, is thans gesloten, BELGIS. De heer Malou heeft zich gisterenmorgen naar het koninklijk paleis begeven. De Echo du Parlement neemt over het bericht van den Cronique, volgens hetwelk de koning werd uitgefloten, toen hij te paard over den boulevard reed. Een der fluitenden werd door een paar als burgers gekleede gendarmes aangehouden. De Précurseur bevat een heilig artikel, waarin een nauwkeurig onder- onderzoek geëischt wordt ten opzichte van de militaire maatregelen, welke te Antwerpen, builen de gemeentelijke overheid om, genomen waren. Indien daaraan volledige uitvoering waren gegeven, zou de stad zoo goed als in staat van beleg hebben verkeerd. Zoowel uit de beschouwing van den uitslag der verkiezingen, als uit den indruk, die deze in liberale en clericale kringen hebben gemaakt, valt op te maken dat de moreele overwinning in de voornaamste steden aan de zijde der liberalen is gelegen. Wat de tastbare gevolgen der verkiezingen voor de beide partijen betreft, zoo blijkt het, dat de clericalen wonnen: twee hooldplaatsen van de arrondissementen Mechelen en Fumes en zes van de cantons Boom, Contiek, Nieuwpoort, Binche, Ferriere en Spa. De liberalen wonnen drie hoofdplaatsen van de cantons Chievres, Beauraing en Rochefort. Te Mechelen hebben Zondag emstigeu verstoringen der orde plaats gehad. De burgerwacht bleef tot drie uur 's morgens op de been. Van verscheidene winkels en kloosters zijn de ruiten ingeworpen. Zeventien personen zijn in hechtenis genomen. Men zegt, dat een der independentendie den 10to Juni jl. zjjn ge kozen, van plan is zijn ontslag te nemen, omdat hij het niet meer eens is met zijne kiezers.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1