BUITENLAND SC HE BERICHTEN. was verdwenen. De politie doet onderzoek. Niet onwaarschijnlijk is het dat de dader of daders zich des avonds hebben laten insluiten. Gisteren was het 25 jaren geleden dat de heer J. A. Fruin het hoog leraarsambt aan de Utrechische hoogeschool aanvaardde. Door leerlingen en oud-leerlingen werd den leermeester hulde gebracht bjj gelegenheid van dit feest, waarvan de viering tot later is uitgesteld, door ongesteldheid van den jubilaris. Zaterdagavond ontstond te Harderwijk brand in de korenmolen, loe- behoorende aan den heer Van Mentz, en staande aan de haven. Binnen korten tjjd stond dat houten gebouw geheel in vlam en brandde geheel uit. Vrijdagochtend ontstond er brand in de boerenwoning lleuver, te Daarle. De brand woedde zoo snel, dat de bewoners, man en vrouw met zes jeugdige kinderen, met en benevens de dienstbodenternauwernood bjjna ongekleed uit het brandende huis konden komen. Eene ongehuwde vrouw uit Den Ham. die dien nacht daar ook was blijven slapen, wilde nog iets uit het brandende perceel helpen redden, doch moest het met den dood bekoopen. Men heeft haar lijk verkoold en verminkt onder het puin teruggevonden. Vau den inboedel is niets gered; alleen het vee is be houden. GRAVENHAGE, 13 October. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Medemblik, C. Bek, thans te Weert, en te Weert, A. Gordonthans sur numerair. Door Z, M, is aan den heer C. M. G. A. M. Ecoma Verstege, gewezen resident van Banka, met verlof hier te lande, op zjjn verzoek, eervol ont slag uit 'slands dienst verleend, met toekenning van pensioen. Door Z. M. is de kapitein G. N, De Wendt, van het 1»" reg. infanterie, in zjjnen rang overgeplaatst bjj het reg. grenadiers en jagers. De adelborsten l»le kl. F. Bauduin en F. K. Van der Weyde, behoo- rende tot de rol van Zr. M'. wachtschip te Willemsoord, worden met 20 dezer op non-activiteit gesteld. Bij beschikking van den minister van waterstaat enz. is bepaald, dat de commies der posterijen 4de kl. F. T. M. Henrar zijne functiën zal uit oefenen ten postkantore te Delft. Bij arrest heden door den hoogen raad uitgesproken, is verworpen de cassalievoorzieningen van: 1*. 11. v. d. L., tegen een arrest van het gerechts hof te Amsterdam, waarbij hij is veroordeeld tot 15 dagen eenzame opslui ting wegens feitelijken en gewelddadigen wederstand tegen een politieagent. Bjj een ander arrest werd uitspraak gedaan op hel beroep van J. P. J. De R., tegen een arrest van het gerechtshof te 's Hertogenboschwaarbij hem wegens het door onvoorzichtigheid en onbedrevenheid veroorzaken van on- willigen manslag en onwillige verwonding, 3 maanden celstraf, eene boete van ƒ25 en een van ƒ8 is opgelegd. Dat arrest werd vernietigd voor zoo veel de opgelegde boeten betreft, terwijl de requirant alsnog werd veroor deeld tot acht boeten van /25 en twee van 8. H. K. H. prinses Hendrik was Zondag bij de voormiddag godsdienst oefeningen in de Duitsche kerk tegenwoordig. BEL. «IE. De lndépendance beige meldt: De heer Gaston Berardi heeft den heer Wilmart, redacteur van de National, tot een tweegevecht gedaagd wegens een voor de redactie der lndépendance beige beleedigend artikel. De getui gen van Wilmart overhandigden aan die van Berardi eene nota. welke laatst genoemden als eene uitvlucht beschouwden. Gaston Berardi heeft daarop aan Wilmart een brief geschreven, waarin hij hem een lafaard noemt. EKC1ELAWD. Volgens de 7Y»ie« heeft president Kruger aan lord Derby de volgende mededeeling gezonden: "Mijne dringende dépêches van 16 en 19 September bleven onbeantwoord. Ten opzichte van de beweging der kolonisten aan de Kaap tegen mijtte proclamatie, welke ten doel had het bloedvergieten te doen staken en de vernietiging van hel volk van Montsioa te voorkomen, verklaar ik alleen in het belang van den vrede gehandeld te hebben. Ik had geene kwade bedoelingen tegen de koningin of anderszins. Ik wensch zamenwer- king met de Britsrhe regeering en hoop, dat de raddraaiers er niet in zullen slagen onze vriendschapsbetrekkingen te verstoren." Te Birmingham heeft het Vrijdag anderhalf uur lang gesneeuwd. Elders in het Noorden van Engeland bedekte sneeuw eenige duimen dik het land. Uit Tamatave wordt aan den Standard gemeld, dat de Franschen voor nemens zjjn Vohemer en Passandava te bezetten, ten einde de gemeenschap der Hovas volkomen af te snijden. Uit New-Orleans wordt gemeld, dat de gebouwen voor de wereldten toonstelling hunne voltooiing reeds naderen, zoodal men alle reden heeft voor de verwachting, dat alles gereed zal zjjn op den voor de opening be stemden dag. Volgens een bericht uit Panama, is men er in geslaagd, door middel van 4 ton dynamiet en 1% ton buskruit in het tracé voor het kanaal 30000 kubiek meter rots te doen springen. FRANKRIJ K. Eene dépêche van den vice-admiraal Courbet van 9 dezer meldt, dat de schout-bij-nacht Lespés een detachement troepen te Tamsui aan land heeft gezet, om den door de Chineesche torpilleurs bezetten post te verkennen. De omtrek werd verdedigd door een sterken troep, die in een dicht bosch in hinderlaag was. Het Fransche detachement had zes doodenonder welke een officier. De Temps meldt dat Nederland, België, Spanje en Portugal reeds ver klaard hebben deel te zullen nemen aan de conferentie te Berlijn, lot regeling der quaestiën betreflende het gebied van den Congo, enz. Dezer dagen overleed te Parijs de "toovenaars" Cailhava, die een roede beweerde te bezitten, welke verborgen schatten kon aanwijzen, en aan wie inderljjd van officiëele zjjde werd toegestaan de deugdelijkheid van haar tooverstal te bewijzen in de kathedraal van St. Denis, welke proeve, zooals men weet, deerlijk mislukte. De delegatie van de commissie van 44, die naar Saint-Etienne was gegaan om aldaar onderzoek te doen naar de oorzaken der crisis en den toestand der arbeiders, heeft den maire gehoord. Deze verklaarde dat alle takken van nijverheid geleden hebben, en de werklieden zonder verdienste vragen evenals die te Lyon, hulp van de regeering. Saint-Etienne's bevolking slinkt al meer en meer: in twee jaren tjjds hebben 25,000 werklieden de stad ver laten, en de eerstkomende jaren laten zich niet beter aanzien. De staat treedt in mededinging met de wapenfabrieken te Saint Etienne, getuige de bestelling van 27,000 geweren, die hij van Griekenland heeft aangenomen. De begrooting der gemeente wjjst een tekort aan van bjjna een millioen. In de lintenfabrieken werken thans de arbeiders voor een verminderd loon. In het geheele departement (der Loire) zgn van de 66,000 fabriekarbeiders 10,000 zonder werk, 6000 werken den vollen dag en 50,000 een gedeelte er van. Te Aumale, bjj Cayaux, heeft een hevige brand gewoed. Drie huizen werden eene prooi der vlammen. De schade bedraagt 700,000 fr. Een pom pier is doodelrjk gewond. Aan alle visschers is bekend, hoe gevaarljjk de steek van den Pieter man is. Tot hiertoe had men niet kunnen ontdekken, of deze visch een giltklier bezit, doch eindeljjk is dit gelukt aan Gressin en Bottard te H4»re. Deze geleerden hebben aan den voet der stekels, welke achter den kop van het dier geplaatst zijneen dergeljjke klier gevonden. Op kikvorschen, vis- schen, vogels en kleine zoogdieren ingeënt, veroorzaakt dit vergift een spoe- digen dood. ITALIË. De orkaan, die boven Catania gewoed heeft, had eene middelljjn van 200 meiers; in rechte lijn richtte kjj zich van hel westen naar het oosten, langs de stad gaande den geheelen omtrek geeselende. Ognina, op eene halve mijl afstand van de stad gelegenis geheel verwoest. Cibali en Borgo zjjn in puinhoopen veranderd. Een duizendtal huizen, de wjjngaarden en de aan plantingen van chinasappelen zijn verwoest. Boomen en daken van huizen werden op grooie afstanden weggeslingerd. Vier personen zjjn, doodeljjk gewond, lusschen Catania en Catanisetta gtvonden, waarheen dedwarlwind hen had meegevoerd. De dorpelingen zijn doodeljjk verschrikt naar Catania gevlucht, waar de ziekenhuizen vol gewonden zjjn. De nood is zeer sterk. De Siciliaansche dames loonen eene geestkracht, die boven allen lof verhe ven is. HONGARIJE. In het ontwerp-adres van antwoord der kamer op de troonrede wordt gezegd, dat de kamer steeds meer en meer zicli gerustgesteld gevoelt door de vriendschappelijke betrekkingen tot alle mogendheden, en vooral door de innige verstandhouding met Duilschland, terwijl zjj er zich in verheust.dat deze verhouding, welke het karakter van een tweezjjdig verbond bezit, dat gedurende zes jaren getoond heelt een krachtige waarborg voor het behoud van den Europeeschen vrede te zgn, noch in betrekking tot zjjn uiterljjkeo omvang, noch ten aanzien van zjjnen innerljjkeu aard eenige verandering heeft ondergaan. Uit Praag wordt de arrestatie van 2 werklieden gemeld, die beschul digd worden van hoogverraad door middel van socialistische woelingen. De commissaris van politie, die de arrestatie bewerkstelligde, heeft daarna eeu dreigbrief ontvangen. Uit Lemberg (Galicie) wordt gemeld, dat eene dochter van den voor zitter van het Oostenrijksche huis van afgevaardigdenden heer Smolka, overleden is tengevolge van eene sterke dosis "aulibacterion", een middel legen cholera, dat zij bij vergissing had ingenomen in plaats van een haar voorgeschreven geneesmiddel. Eene hevige ontploffing heeft plaats gehad in eene mjjn te Poolsch Ostrau. Twintig mannen hebben er naar men zeker weet het leven ver loren; maar het juiste getal der dooden en gewonden is nog niet bekend. Volgens bericht uit Constantinopel hebben gedelegeerden van de Otto- manische bank, uit Parjjs en Londen, van den Credit Anstalt en van Bleich- röder den toestand der tabaks-regie nauwkeurig onderzocht; verscheiden belangrijke maatregelen tot ruimere ontwikkeling der regie werden genomeo, en op voorstel van den directeur-generaal Lang besloten, twee directeuren, één technischen en één financiëelente benoemen. INGEZONDEN. OPENBARE VEILIGHEID. Onderwjjs en openbare veiligheid staan tot elkander in een zeer nauw verband. Men heeft reeds tien jaren geleden beweerd, dat aan den school meester in Duitschland de eer toekwam, dat hjj de jongelingschap had ge vormd tot dappere krijgers en den victorie in den Duitsch-Fransche oorlog van 1870 ook daaraan moest worden toegeschreven. Men wachtte ook in Neder land op de vruchten van het openbaar onderwijs en dezer dagen gaf een statistiek bljjken van merkbare en verblijdende vooruitgaiu in kennis, althans de schrijfkunst te Amsterdam en van de lotelingen voor de N. 11. over het geheele rijk volgens de verhouding in 1863 en in 1883. »E«enwel is daardoor de vraag niet beantwoord, welken invloed daardoor «op den zedeljjken toestand des volks is uitgeoefend? Zjjn de gevangenissen «ontvolkt? Is de huiseljjkheid en daardoor de vrolijkheid in de gezinnen «toegenomen? Nam het misbruik van sterken drank af? Namen deugd, «onberispelijkheid van levensgedrag, geest van orde en arbeidzaamheid toe?" Wat kostte de openbare veiligheid binnen Leiden in 1848 en wat wordt voor 1885 geraamd? 1848. Jaarwedden van den directeur en de commissarissen van politie4260 Idem van 12 agenten4200 K'eeding der agenten1000 Overlieden en nachtwakers7515 Vuur, licht en buitengewoon correspondent tiegeld685 Huis van bewaring100 Te zamen f 17700 Brandweren1820 waaronder begrepen is de wedde van rooimeesters voor het houden der in spectiën over alle schoorsteenen. 1885. Jaarwedde van een commissaris van politie 2600 Wachtgeld van één 1200 Wedde 4 inspecteurs3700 Wedde 52 agenten28575 Kleeding3650 Wachthuizen, vuur en licht900 Correspondentiegelden en bureaubehoeften 600 Huis van bewaring700 Te zamen 41925

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2