LfilDSCHË DINSDAG 14 OCTOBER. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 1884. V. 242. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaars f 1.50franco p. p. 2. af tonder lij ke nommers tijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Adverlentiên is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN. 13 October. De heer Van der Worm, burgemeester der gemeenten Hemelumer- Oldephaert en Noordwolde, nazaat van den oud-burgemeester van Leiden P. Az. Van der Werf, heelt aan het Stedelijk Museum alhier in bruikleen af gestaan een gedenkpenning, na Leidens ontzet door prins Wdlem I aan ge noemden burgervader vereerd. Deze gouden penning heeft den vorm van een langwerpig vierkant. Op de voorzijde tusschen het jaar 1574 onder een kroon staat de Hollandsche leeuw, slaande op zjjn achterklauwenhoudende met de voorste een speer, waarop de hoed der vrijheid rust; binnen dit opschrift Haec Libertatis ergo; aan de andere zijde leest men in den buitenrand: God -f Behoede Ley den, waarbinnen, rondom het Leidsch wapenschild deze letters: N. 0. V. L. S. G. I. P. A. C.hetgeen beleekent: Nummes- Obses- Urb- Lugdun- Sub- Gub- III Prin- Aura- Cus. Benoemd tot onderwijzer aan eene bQz. school te Rotterdam de heer A. Donkers Jz. alhier. De heer Ant. Voitus van Hamme, directeur-gérant van het théèlre royal francais de la Have, schijnt in den waan te verkeeren dat Leiden's ingeze tenen eene bijzondere voorliefde koesteren voor »Le petit due", opéra-comiqne, van Meilhac en Halevy, ten minste onder hel gering aantal opvoeringen, waarmede wij door het Ilaagsch operagezelschap worden vereerd, vinden wij bjjna elk jaar dit stuk op het program. Zulks kan niet bijzonder aange naam genoemd worden, vooral niet wanneer de opvoering nog al veel te wenschen overlaat, zooals gisterenavond het geval was. Mme Guilbert, als Due de Parthenay, voldeed niet, haar stem was zwak en bovendien dikwijls onzeker, haar figuur daarenboven is te nietig om dugazonrollen met succes te kunnen vervullen. Haar duo echter met la duchesse in de eerste akte en haar solo in de laatste waren niet onverdienstelijk; mad. Maês, als la Duchesse, was te koud en niet jeugdig genoeg meer voor deze rol; haar zang was echter onberispelijk. De heer Mordet, als Frimousse, was aller aardigst; op waardige wijze nam hij de plaats in van zijnen voorganger De Beer, voorwaar een niet geringe lof. Het bepaald zware aria //c'est une idylle" werd door hem zeer goed voorgedragenwaarmede hj) dan ook luide bijvalsbetuigingen inoogste. De koren waren goed, het solfège-koor in de tweede akte werd natuurlijk, zooals gewoonlijk, ook thans gebisseerd. Uitgenomen de loges waren alle rangen goed bezet, zoodat wjj ons vleien spoedig wederom eene Fransche opera hier te zien opvoeren. By de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prjjzen ƒ37, ƒ18.50, ƒ4 en fl 90, de laagste prjjzen ƒ36, ƒ18, ƒ3.60 en ƒ1.85. Door den minister van waterstaat is een wets-ontwerp ingediend tot verhooging van hoofdstuk IX der staatsbegrooting van 1884 om voor dat jaar 75000 beschikbaar te stellen voor de hoofdcommissie belast met de behartiging der Nederlandsche belangen op de tentoonstelling ie Antwerpen. Geljjk bedrag wenscht de regeering ten laste van het dienstjaar 1885 te brengen, zoodat het geheele crediel voor deze zaak ƒ150.000 zou bedragen. De minister van financien heeft eene voordracht gedaan om het bedrag der leening van ƒ60,000,000 met 4450 te mogen verhoogen, omdat de leening genomen is voor T*V pCt. boven parikoers. De minister deelt voorts mede, dat, krachtens art. 1 der bovenaangehaalde leeningswet, zjjn verkocht aan de Nederlandsche Handelmaatschappij, de Amsterdamsche Bank en de Amsterdamsche succursale der Banque de Paris et des Pays-Bas 59700 schuld bekentenissen aan toonder, elk groot 1000, ten laste van het koninkrijk der Nederlanden, waarvan de rente, ad 4 ten honderd 's jaars, is ingegaan 1 Augustus 1884. De termijnen van storting zijn bepaald op: 4 Augustus, 2 September, 1 October, 1 November, 1 December 1884, 2 Januari en 2 Februari 1885. Het Staatsblad bevat in n*. 211 de wet van 7 dezer, tot wijzigingen aanvulling der wet van 21 Juni 1881 Staatsblad n». 76), houdende bepalin gen omtrent de zeevisscherijen. Het mondeling gedeelte van het examen ter verkrijging van den rang van 2« luitenant heeft 9 October jl. te 's Hage een aanvang genomen. Be doeld examen is Zaterdag voor de eerste ploeg infanterie geëindigd. Van de acht onderofficieren, allen van den hoofdcursus te Kampen, die van deze ploeg deel uitmaakten, hebben 7 met gunstigen uitslag dat examen afgelegd, te weten de sergeanten Copes van Hasselt, Mazel, Van Druynen, Hofdyk, Lanzing, De Veer en Ferguson. De Londensche correspondent der iv. R. Ct. schrijft: Naar ik verneem worden er zeer krachtige pogingen gedaan om aanstaande jaar, op de vee tentoonstelling te Islington, eene werkelijk goede Nederlandsche inzending te verzekeren. Onderhandelingen zjjn reeds aangeknoopt met voorname veefokkers in ons vaderland, en, volgens mijne inlichtingen, hebben zjj alle kans om tot eenen goeden uitslag te voeren. Naar aanleiding van de opmerkingen, die wjj dezer dagen gemaakt hebben over het verkoopen van sterken drank op zee, wordt onze aandacht er op gevestigd, dat niet alleen Hollanders, maar ook Belgen, Duitscher» en Engelschen dat bedrijf uitoefenen. Een Engelscb drankschip vertoont zich nu en dan te IJmuiden. Het kwaad schuilt bovendien niet enkel bjj die drankverkoopers van beroep. Het gebeurt ook niet zelden dat de vis- schers met de bemanning van gewone zeil- en stoomschepen ruilhandel drijven in visch tegen jenever en tabak, en havens aandoen om hun dorst te lesschen tegen afstand van touw of zeildoek. [Bbl.) Naar de Haarl. Ct. verneemtbestaat bij de regeeriug het plan om de sterkte der schutterijen opnieuw te regelen naar de uitkomsten der in 1879 gehouden 10-jarige volkstelling. De gymnasliekvereeniging «-Oefening baart Kunst", te Hillegom, heeft van eene vereeniging van particulieren aldaar een geschikt gebouw voor hare werkzaamheden ontvangen. Gok daar zjjn een jongens- en meisjesklasse voor gymnastieklessen opgericht. Eenige dagen geleden werden onder Oegstgeest verkocht eenige hec taren weilanddie den kooper met de kosten te staan komen op drie en dertig honderd gulden pr. heet.; ook werd er zeer kort geleden weiland verhuurd voor ruim honderd gulden per hectare, en wel land van geringe qualiteit. Men kan hieruit opmaken, dat weiland nog niet veel in waarde is teruggegaandoordat de achteruitgang in de waarde der landerijen alleen betrekkiug heeft op bouwland, vooral in Zeeland, Groningen en andere streken, waar men hoofdzakelijk met den graanbouw zich bezighoudt. (y. v. d. d.) Het heeft Z. M. den koning behaagd aan het visschers-weduwen en weezenfonds te Vlaardingen eene jaarlijksche gift van ƒ25 uit de nalaten schap van Z. K. H. prins Alexander, prins van Oranje, toe te wijzen. Wie Vlaardingen niet kent, kan zich geen denkbeeld vormen van de drukte en bedrijvigheid, welke aldaar tegenwoordig heerschen, terwijl de binnen- en buitenlandsche handel grooter is dan in menige vjjfmaal grootcre stad van ons land. Sedert Juli werden aldaar niet minder dan ongeveer 150,000 tonnen haring omgezet. Dagelijks kwamen er zeil- en stoomschepen binnen met millioenen kilogrammen ruw zout. De haven is te klein om al de binnenloopende vischschepen te plaatsen. Alleen van Scheveningen ha venden hier 30 loggers, terwijl er gedurende den zomer reeds ongeveer 200 Scheveninger bommen hunne vangsten te Vlaardingen lostten en meerendeels verkochten. Verleden Zondag kwamen in éen tij 20 Scheveninger bommen in de haven, hetgeen eene niet geringe drukte veroorzaakte. Op de werf van den heer M. Van der Kuyl, te Slikkerveer, werd Don derdag 11. een stuk ijzer van ongeveer 50 KG. van een in aanbouw zjjnd schip naar beneden geworpen en kwam op het hoofd neer van een op de werf werkzaam familielid van genoemden scheepsbouwmeester. In bewuste- loozen toestand werd hij opgenomen. Zjjn toestand is niet zonder gevaar. Zaterdagmorgen ontstond te Amsterdam, door het ontvlammen van een petroleumtoestel, een zware binnenbrand in eene vleeschhouwerjj in de Dirk van Hasseltsteeg. Het dienstmeisje werd zóó deerlijk verwond dat zjj, na eerst bjj een bakker te zjjn ingebracht en door de brandweer verbonden, in een rjjtuig naar het gasthuis moest worden vervoerd. Ook de vrouw des huizes bekwam belangrijke brandwonden. Het beneden-achterhuis brandde geheel uit. De brandweer bluschte het vuur met eene brandkraan. Bij een gevecht tusschen een zeeman en een wachtmeester der huzaren Zaterdagnacht op den Zeedijk te Amsterdam ontstaan, werd de wachtmees ter door zijne tegenpartij het linkerbeen gebroken, zoodat hjj per brancard naar het militair hospitaal moest vervoerd worden. De zeeman is in hech tenis genomen. De rust is in de gemeente Vinkeveen thans geheel hersteld, zoodat, in verband daarmede, het aldaar aanwezig zjjnde detachement van het 1« regj veld artillerie vermoedelijk heden naar Utrecht zal terugkeeren. Donderdagnacht zjjn eenige bussen, tol het ontvangen van giften voor verschillende doeleinden, in de Christelijke school te Wageningen geledigd. Toen de diefstal ontdekt werd, waren de hangsloten, waarmede de bussen gesloten waren, doorgevjjld en bleek, dat van den inheud al het zilvergeld

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1