den laatsten tjjd haar werk tan maakte menschen op te zoeken, die een bordje hadden uitgehangen, waarop: "Kamers te huur". Gewoonlijk werden deze lieden de dupe van een of ander verzinsel, dat deze dame uitstrooide om aan geld te komen. Ook te Ylaardingen heeft zij zich aan dezelfde be driegerij schuldig gemaakt. Gisterenmorgen had nabij het veer voor Papendrecht te Dordrecht het volgend ongeluk plaats: Toen de landbouwer In 't Veld van Dubbeldam met paard en wagen de pont op wilde gaan, schoot de wagen door het een of ander toeval toe, met het gevolg, dat, de kromme disselboom, welke zich voor aan den wagen bevindt, geheel en al in een der zijden van het paard drong, zoodat het dier dadelijk bezweken was. Hel hout was zoover en vast in het lichaam gedrongendat men het er nit moest snijden. De be rijder bleef ongedeerd. Onder een der kramen staande op de Nieuwmarkt te Amsterdam is gisterenochtend door een arbeider van den stadsreinigingsdienst eenig inbre- kersmaterieel gevonden, bestaande uil: breekijzer, zaag, beitel en een cen terboor, van dezelfde soort als waarvan bij den onlangs op de Veemarkt gepleegden diefstal gebruik moet zijn gemaakt. De slagers te Groningen hebben den prijs van het rundvleesch met 10 ets. per KG. verminderd. Enkele hebben er zelfs 15 ets. afgenomen. In de aardewerkfabriek van de heeren Regout te Maastricht is giste renmorgen een werkman met de rechterhand tusschen twee kamraderen ge komen, tengevolge waarvan die verbrijzeld werd. tljj is naar het gesticht Catvariénberg overgebracht. GhAVEiNHAGE, 10 October. Door Z. M. is vergunning verleend aan den korporaal der artillerie bjj het leger in Nederlandsch-Indié, E. G. J. Ihlenfeld, tot het dragen van het IJzeren Kruis 2dt kl.hem in Duitschen dienst toegekend, en aan den genie soldaat lsU kl. (werkman 3" kl.) bij het leger in Nederlandsch-Indié, F. W. Koch, tot hel dragen van de Duitsche herinneringsmedaille voor den veld tocht tegen Frankrijk in 1870—1871. Door Z. M. is aan E. Hoffmann, hoofdcommies der posterijen, met in gang van 1 Januari 1885, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit's rjjks dienst, behoudens aanspraak op pensioen, en benoemd: tot directeur van het postkantoor te Olst, C. E. Van de Kamer, thans commies der posterijen 3d« kl.; tot griffier bij het kantongerecht te Waalwijk, jhr. m'. E. J. B. J. M. Verheijen, advocaat en procureur te 's Hertogenbosch. Z. M. de koning heeft benoemd tot Hd'. kamerheer in gewonen dienst J. W. F. ridder Huyssen van Kattendijke, ter vervanging van wijlen W. A. W. graaf Van Limburg Slirum. Met 19 October a. s. zal de tegenwoordige dienst des konings, tijdens zijn verbljjf te Berg (Luxemburg), verwisselen en met ingang van dien dag zijn zamengesteld uit: generaal-majoor graaf Dumonceau, adjudant; ridder Huyssen van Kattendijke, nieuw benoemd kamerheer; ritmeester jhr. v. d. Pol, ordonnance-officier, en jhr. Gevers Deynoot, referendaris bij Zr. M'. kabinet. Z. M. de koning wordt in de helft van November voor korten tjjd uil Luxemburg in de residentie verwacht. Naar men verneemt zal Z. K. H. prins Leopold van Pruisen, broeder vau H. K. II. prinses Hendrik, den 17de0 October alhier aankomen, ten einde eeuigen tijd ten paleize zijner zuster te logeeren. De te Amsterdam vertoevende grootvorsten van Rusland bezochten heden, vergezeld van den Russisc'.ien gezant aan ons hol, wederom de residentie. Na het hooren der getuigen in zake het geding tegen mevr. B. werd gisteren voor het gerechtshof het woord verleend aan den proc.-gen. jhr. mr. Van den Bergh, die in de toelichting van zijn requisitoir zich verschul digd rekende eenige rekenschap te geven van de vertraging dezer terecht stelling. Hij wees er daarbij op, dat de gevoerde instructie daartoe had aanleiding gegeven en zelfs nu getuigen waren gehoord die in de instructie geen verklaringen hadden afgelegd. Het was overigens zijne bedoeling ge weest, om de lasterlijke praatjes die door de menigte waren uitgestrooid, ten opzichte van mr. H. tegenover diens huishoudster, te fnuiken, overtuigd als hij was, dat de waarheid bij het niet voortgaan der zaak als van zelf zou aan het licht komen, zooals dan ook was geschied. Hoewel het weinig aan het feit der beschuldigde ten laste gelegd afdeed, wat de getuigen al- zoo hadden verklaard, moest hij toch in het kort nagaan wat uil het geding was geresulteerd. Z E.G.A. besprak daartoe alleen de verklaring door mr. De B. afgelegd, waaruit bleek, dat het steeds was de naam van Hamnje de verkleining van Henry die in den mond van de beschuldigde lag. Overigens had het getuigenverhoor gebalanceerd tusschen de schuld en on schuld van de beschuldigde en die van haar schoonzoon, maar spr. wees er op, dat het toch de vader was die door het gepleegde feit in zijne vaderlijke macht op strafbare wijze was verkort; voorts wees de proc.-gen. er op, dat als volkomen bewezen moest worden aangenomendat de kleine Henry door zijne grootmoeder tegen den wil zijns vaders was ontvoerd en dat zij om daartoe te komen bedrog had gepleegd, zoowel legen den oppasser als tegenover den onderwijzer den heer D.terwijl tevens het kind bewogen was om mede te gaan, zoo door het maken van een rijtoer, als door het doen van een reisje naar Engeland. Dat de beschuldigde aan eene onweer staanbare macht zou zijn blootgesteld geweest, die aan geen misdaad zou doen denken, daarvan kon z. i. hier geen sprake zijn. De beschuldigde was in hare handeling geheel vrij geweest en in die vrijheid van handelen had zjj, volgens hare eigen bekentenis, tegen den wil van den vader diens zoon ontvoerd, zonder te eerbiedigen de macht die de vader over zijn zoon kon uitoefenen. Wat de op te leggen straf betreft, de minst mogelijke achtte hij vol doende, omdat in ruime mate verzachtende omstandigheden aannemelijk waren; maar hjj wenschle, dat mocht eene veroordeeling worden uitge sproken, dan tevens de inheehtenisstelling van den beschuldigde zou wordeg gelast. Ten slotte strekte het requisitoir tot schuldigverklaring aan het ten laste gelegde en veroordeeling van de beschuldigde tot eene celstraf van 7 weken. Eveneens ten aanhoore van een talrijk publiek werd heden de verdediging van besch. voorgedragen door mr. W. Thorbecke. In eene welsprekendt rede behandelde pleiter de drie volgende punten 1°. een onderzoek naar di vraag of de beschuldiging een juist beeld geschetst heeft voor de daad; 2*. welk karakter de daad heeft en 3°. of de daad valt in de termen van dt strafwet. Hij gaf o. a. zijne meening te kennen dal van bedriegelijke mid. delen tegenover den vader geen sprake was, evenmin als het kind gesteld was ouder het toezicht van den gymnastiekonderwijzer. terwijl de knecht die het kind begeleidde, de overname toeliet, omdat hjj met de grootmoeder te doen had. Pleiter beweerde, dat het kind van zelf medeging en de per. sonen die er bjj waren besch. als schoonmoeder lieten begaan. Pleiter res«. meerde zijn pleidooi met als zjjne overtuiging uit te spreken, dat niet hel beeld van de implacable schoonmoeder door het o. m. opgehangen, hier past, maar veeleer hel beeld van de grootmoeder, die met trouwe liefde des harten de taak van de moeder vervulde, welke handeling de mogelijkheid uitsluit aan eenige gedachte van geweld of bedrog ol van aanwending van eenig bedriegelijk middel tegenover derden, weshalve pleiter besloot den hove Ij vrijspraak zijner clieute te vragen. Na een repliek door den proc.-generaaldie bleef volharden in zijn gevoelen dat zoodanige wegneming stralbaar is en een zamenweefsel van leugen ei bedrog de ontvoering heeft doen gelukken, vroeg mr. Thorbecke bewjjsvooi de bewering dat er leugens zijn gebruikt en handhaafde zjjn verzoek ou vrjjspraak. De uitspraak is bepaald op 16 October aanst. 13 U1 TE.N LAN DS CHE B E R I C H TEN. BELGIE De gedelegeerden der 'Association liberale" zijn gisteren naar Janson, den chef der radicalen, gegaan, om hem te verzoeken zjjn candidatuur intt trekken. Janson heelt geweigerd. Gisteren is de algemeene vergadering der Association libérale gehouden De zitting was vrij onstuimig, maar niettemin hebben de liberalen eenigi hoop, dat. ondanks de handhaving der candidatuur van den heer Janson, geen scheuring in den boezem der vereeniging zal ontstaan, en belangrp groepen van werklieden voor de liberalen zullen stemmen. In zijn nommer van gisterenavond uit Le National de hoop, daté polemiek met L'lndépendance Beige geen verdere gevolgen zal hebben. EKGELAK». In de gisteren te Londen gehouden vergadering, die belegd was tg bespreking der Zuid-Afrikaansche aangelegenheden, werd eene motie aanp nomen, houdende verzoek onverwijld over te gaan lot het nemen van mail regelen tot herstel van de wet en de orde in die streken op de Westelijk en Oostelijke grenzen van den Transvaal, die onder het protectoraat tti Engeland staan. Tevens werd daarin aangedrongen op het vetkrjjgen d« uitvoering van de bepalingen der conventie met den Transvaal. De Times verneemt, dat in den eergisteren gehouden kabinetsraadb sloten is, onmiddellijk maatregelen te nemen om aan de invallen der Boeret in Bechuanaland een einde te maken. De wijze waarop dit geschieden nl is nog niet bepaald. Een jong Londensch politie-agent eerst onlangs in dienst gekomen,I» trapte Dinsdag II. drie inbrekers die bezig warenop eene binnenplaats ladden tegen de vensters te zetten. Zij waren gewapend en dreigden hem te Ijjflt zullen gaan. Maar hij plaatste zich bedaard legen de deur, ofschoon allen met zijn stok gewapend en liet zijn politie-fluitje zjjn schel geluid geut Gelukkig kwam er toevallig terstond hulp en zjjn kloek gedrag werd «i de gewenschte uitkomst bekroond. -- De Britsche stoomboot /Uiramar uit Glasgow is op de reis van Yolie hama naar Hongkong met man en muis te gronde gegaan. Slechts twt Chineezen ontkwamen den dood. --De Staatscourant der Zuid-Afrikaansche republiek, bevatte in zit nummer van 16 Sept. eene proclamatie, inhoudende dat de republiek H protectoraat aanvaard heeft over het grondgebied van Montsioa en kraebtem art. 4 der Londensche conventie aanspraak maakt op de jurisdictie over dl! gebied. De heer Joubert is teruggeroepen om den volksraad bjj te wond en de minister voor onderwijs werd afgevaardigd om zijne plaats intenemei De volksraad van den Oranje-Vrijstaat werd 11 Sept. geopend. Hij bekracb tigde de annexatie van het grondgebied Barolong. De Times meldt uit Amoy van eergisteren: "Tamsui wordt nog geb» bardeerd. Eergisteren zou de aanval geschieden. De Chineezen zijn stal verschanst en bieden een krachtigen wederstand. Waarschijnlijk heeft It Chineesche generaal Lui zich van Kelung naar Banka teruggetrokken. Cour bet vervolgt hem met 2000 man. De Franschen verklaren, dat de blokkalt zal gehandhaafd wordendoch de Engelsche schepen niet aan visitatie oi' derworpen zullen zijn. De Phare d'Alexandrie is voor drie maanden geschorst, wegens ee» hoofdartikel ten gunste der wederinstelling van Ismail-pacha. FRANKRIJ K. Uit den staat der opbrengst van de indirecte belastingen overdemaail September blijkt, dat ze 5,100,000 beneden de raming zjjn gebleven. I' het geheel bedraagt de mindere opbrengst gedurende de negen eerste maandti van dit jaar eene som van brjna 48 millioen. Volgens de verleden Dinsdag openbaar gemaakte bevolkings-statistitl over 1883 zjjn er toen 96,843 meer geboren dan gestorven. In 1882 ff#

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2