LEI 1884. V. 240. ZATERDAG II OCTOBER. STADS-BERICHTEN. PATESTBLADEH. B1NNENLANDSCH E BERICHTEN. ireo M» relt 15* Ut Courant verschijnt dagelijksZon- en F'eestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels rurs f 1.50, franc-i p. u. j 2. ifsorulerlijkt rummers zijn verkrijgbaar voer 5 cents. De pr\js der Advertentifin is van I4 regels I.iedere regel neer 25 cents, groole letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; Gezien art. 1 der Verordening op het Brandwezen van den 15 Juni/24 Ausustus 1871 Gemeenteblad n°. 14); Brengen ter aleemeene kennis dat door hen is benoemd tot adjunct-brand meester aan de Stads-spuit n*. 7 F. G. ZIRKZEEin de plaats van J.J. VAN OERLE, die overleden is. Burgemeester en Wethouders voornoemd: DE KANTER, Burgemeester. Leiden9 October 1884. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patentbladen voor de wijken VII, VIII en IX, benevens de restanten, over het dienstjaar 1884/5 bi) het College van Zetters, in een der vertrekken van het raadhuis dezer gemeente, op verioon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, da?elijks des namiddags van één tot drie uren, en wel op Donderdag 9, Vrijdag 10 en Zaterdag Al October a. s., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onalgehaalde patentbladeu ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 8 October 1884. DE KANTER. LEIDEN. 10 October. Gisterenavond te 7 uren had even buiten de voorm. Hoogewoerdspoort een ongeval plaats, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. De heer S., op weg naar de stad, hoorde een zware plomp, en op dat gerucht af gaande zag hij iemand in het water liggen. Gelukkig kon hij dezen nog bij de handen grijpen en op het droge brengen; alstoen bleek het een velocipedist te zijn, die legen een boom aan had op willen stijgen, zoo doende was omgeslagen en in de sloot terecht gekomen. Innig dankbaar voor de verleende hulp keerde hij te voet huiswaarts. Het voertuig werd opgevischt en in een nabijzijnd koffiehuis geborgen. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Au gustus II., blijkt dat o. a. in de gemeente Leiden waren geboren 138 kin deren, waaronder 4 levenloos aangegeven, overleden 83 personen, en wel: beneden 1 jaar 41, 1-5 jaren 9. 5-14 jaren geene, 14—20 jaren 2, 20—50 jaren 9, 50—65 jaren 9, 65—80 jaren 10, boven 80 jaren 3. Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling 1, lichaamszwakte, lering 23, klierziekte, rhacitis, syphilis 1 absc. ulc. gangr. pyaem. haem.l, kanker 5, pokken 2, sluipen, trismus, epilepsie 1, apoplexie 5, hersen ziekte krankzinnigh. 7, keel- en longtering 6, kinkhoest 1acute ziekten der ademhalingsorganen 2, chronische ziekten der ademhalingsorganen 5, organ, hartgebreken, aneurysma 1, angina diphiherina 1, diarrhoea, dysen terie 2, cholera nostras 1, acute ziekten der sprjsverteringswerktuigen 11, ziekten der organa urogenitalia 4, ziekten van het kraambed 1, verdrinken 1, onbekende oorzaak, plotseling 1. De St.-Ct. bevat eene oproeping aan sollicitanten voor twee plaatsen van adjunct-ijker der maten en gewichten, waarvoor, op een nader te be palen dag in het eind van de maand November e. k in het gebouw der Polytechnische school te Delft een vergelijkend examen zal worden afgenomen. Aan die betrekking is verbonden eene jaarwedde van 1000. Wie aan het examen wenscht deel te nemen moet zich vóór 20 November bij gezegeld adres wenden tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid met opgaaf van naamvoornamen en woonplaats en overlegging van eene geboorte akte en de verklaring van eenen geneesheer, waaruil blijkt, dat hij is van een gezond lichaamsgestel en zender voor de uitoefening der betrekking hin derlijke gebreken. Om benoembaar te zijn wordt de leeftijd van 18 jaren vereischt. Men zie voorts de St.-Ct. De minister van financiën maakt bekend, dat aan zijn departement is ingezonden door Z. IJ. X. een bedrag van 100, wegens te weinig betaald successierecht. De aldeeling taal- en letterkunde van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen te Amsterdam, zal Maandag aanst. aldaar eene gewone ver gadering houden. Het stoomschip l'trecht, van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Aden. De Prinses A malta, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 9 October. De Burgemeester Den Texvan Batavia naar Am sterdam, arriveerde te Suez den 10 Oct. en ging terstond hel kanaal in. Uitslag der te 's Hage gehouden examens voor het lager onderwjjs op 8 en 9 October: geëxamineerd 16 candidaten, afgewezen 5, toegelaten 11, namelijk de hh. J. P. Hrbby, J. Van den Berg, G. M. A. Jansen en P. Van der Linden, van Ou I-Beierland; A. A. C. Lubberton, van AlblasserdamA. Van Dieren, P. Van Mever en H. Van Bezooijen, van Lexmond; C. Vlielan- der, van Nteuw-Beierland; J. Nijland, van Westmaas, en S. Herwejjer, van Strjjen. De l,u luit. jhr. J. W. F. Von Schmidt auf Altenstadt is op zjjn ver zoek van het 1"* bjj het 3"' reg. huzaren overgeplaatst en ingedeeld te 's Gravenhage. Onder bevel vatt den kapitein der infanterie A. M. Winkel en het mede- geleide van de 2» luitenants van dat wapen W. J. J. Tomey en J. F. M. Dart, zal den 29'» dezer van Harderwijk een detachement supplelietroepen vertrek ken, sterk 30 man, benevens 3 onderofficieren, met bestemming naar Ned.- lndië, aan boord van het stoomschip Prins Alexander. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Noordwjjkdat door hel subsidie van /40.000 uit de gemeentekas het tot standkomen van den tramweg Leiden-Noordwjjk a/Zee via Rijnsburg verzekerd is. In strijd met hetgeen elders omtrent de geprojecteerde tabaksbelasting wordt medegedeeld, kunnen wij thans als zeker melden, dat de minister wenscht voor te stellen een accijns van ƒ12 de 100 kilogram, zoowel op inlandsche als op bnilenlandsche tabak. Het ontwerp is echter nog bjj de ambtenaren van het ministerie in studie en nog niet bjj den raad van state ingeleverd. [IV. v. d. D.) Uit Suriname wordt gemeld, dat in het district Coronie een drietal grondeigenaren zijn aangevangen eenige verlaten katoenveldenmeerendeels ingepolderd land, over eene uitgestrektheid van ongeveer 20 hectaren, opnieuw met katoen te beplanten. Gelijk men weet, heeft Suriname in de laatste jaren geen katoen meer opgeleverd Nog geen halve eeuw geleden, in 1840, werd daar nog 2 millioen Amsterdamsche ponden van dal product uit gevoerd. [IV. v. d. D.) Het is der hoofdcommissie voor de behartiging der Nederlandsche be langen op de internationale tentoonstelling te Antwerpen geblekendat de zinsnede in hare circulaire van 24 September jl.volgens welke de hoofd commissie niemand als tusschenpersoon tusschen haar en de inzenders erkent, door sommigen is opgevat in den zin, als zoude daarmede eene uitsluiting van agenten of agentschappen bedoeld zijn. Ten bewjjze dat zulks het geval niet is, wordt namens de hoofdcommissie door het dageljjkscli comité ver wezen naar art. 42 van het reglement voor de Nederlandsche afdeeling, welk artikel bepaalt, dat de inzenders zich, behoudens goedkeuring van den Neder- landschen commissaris-generaal, door agenten kunnen doen vertegenwoor digen. Het zal den Nederlandschen industriëelen voorzeker eene welkome tjj- ding zijn, dat de hoofdcommissie voor de behartiging der Nederlandsche be langen op de internationale tentoonstelling te Antwerpen iu 1885 met gun- stigen uitslag werkzaam is geweest tot het verkrijgen van eene geschikte plaats en voordeelige voorwaarden voor de Nederlandsche inzenders. ZjJ heelt daarbij den steun mogen ondervinden van zijne excellentie den minister van waterstaathandel en nijverheiddoor toezegging tot het aanvragen van een subsidie bij de volksvertegenwoordiging en tevens groote hulpvaar digheid ondervonden van het uitvoerend comité te Antwerpen en van den Belgischen regeerings-commissaris voor de tentoonstelling. Bij de gevoerde onderhandelingen is het. behoudens de inwilliging van het rjjkssubsidie, der commissie mogen gelukken voor de Nederlandsche inzenders nagenoeg even gunstige voorwaarden te verkrijgen als aan de Belgische inzenders zjjn ver leend. Dit alles strekte onzen Nederlandsche industriëelen tot eene aanspo ring om zich op eene schitterende wjjze te doen vertegenwoordigen door tallooze en rijke inzendingen. Gisterenavond heeft er eene gasontploffing plaats gehad in eene werk plaats van een gasmetermaker aan de Rechter Rottekade te Rotterdam. De ontploffing is veroorzaakt doordien men zich wilde vergewissen of een meter, waaruit al het gas nog niet verwijderd was, wel goed gesloten was. De meter sprong uit elkaar, zonder dal persoonlijke ongelukken werden ver oorzaakt. Door de Rotterdamsche politie is aangehouden eene j'Rrouw, die erin

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1