LEI 1884. N°. 234. VRIJDAG 3 OCTOBER. STADS-BERICIITEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. l)e Courant verschijnt dadelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel /aars f 1.50, franco p. p. f 2. ifsonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prys der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 centsgroote letters berekend naar plaatsruimte. Morgen avond zal In plaats van de gewone Courant een Fcettnommer worden uitgegeven. Onthulling van het Gedenkteeken van Leidens Ontzet op F*rijdag 3 October dHS-i-. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden brengen ter algemeene kennis dat de toegang tot het afgesloten terrein op de Ruïne aan de zijde van de Garenmarkt bij de Groe- nebrug is bestemd voor de houders van Oranjekaarten (gereser veerde tribune)het KinderkoorLeidens Mannenkoor en de de- putatiën der verschillende vereen igingen; de toegang aan de zijde van de Doezastraat bij de Nieuwsteegsbrug voor de houders van de andere kaarten, en de toegang aan de achterzijde voor de deelnemers aan den optocht. De onthullingsplechtigheid vangt aan te half een, terwijl vóór elf uren niemand tot het afgesloten terrein wordt toegelaten. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leider, 1 October 1884. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden brengen ter algemeene kennis dat de feestelijkheden bij gelegen heden der PLECHTIGiE ONTHULLING! XHET GEDENKTEEKEN VAN LEIDEN'S ONTZET, op Vrijdag 3 October e. k.des voormiddags te half acht, zullen worden ingewijd door SALVO'S X %N HET GtESCnUT, te lossen op het Schuttersveld aan den Rijnsburger Singel. De ingezetenen die in dien omtrek woonachtig zijn, worden in hun belang uitgenoodigd, tijdens het lossen dier schoten de ramen huuner woningen geopend te houden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leider, 2 October 1884. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden, brengt ter algemeene kennis, dat het Bureel van den Burgerlijken Stand op aanstaanden Vrydag den 3" October uitsluitend geopend zal zyn, van tien tot elf uren des voormiddags. De Burgemeester voornoemd, Leider, I October 1884. DE KANTER. LEIDEN, 2 October. Naar wjj vernemen zullen bij de onthulling van het Gedenkteeken voor Leidens ontzet op morgen o. a. tegenwoordig zijn de ministers van binnen- landsche zaken, van buitenlandsche zaken, van oorlog en van marine, als mede de commissaris des konings dezer provincie, drie leden van gedep. Raten en den griflier. Zoo ooit een echt nationaal feest op waardige wijze kon worden inge wijd, dan is znlks voorzeker gelukt aan de commissie voor de volksvoor lezingen alhier. Voor de tweede maal was gisterenavond de net versierde Slads-zaal gevuld door diegenen, die met verlangen uitzagen naar het tweede en laatste deel der lezing, van wege genoemde commissie uitgeschreven. Thans was aan de orde dat gedeelte der vaderlandsche geschiedenis, wat voornamelijk betrekking heeft op deze stad. Dc spreker, tie heer G. Japikse, bracht op onderhoudende wijze het gebeurde iu den jare 1574 iu herinnering, schetste de wanhopige toestand der stad en de krachtdadige houding van haar bestuur. Geholpen door Drumondsche verlichting stelde spreker zijne hoor ders en hoorderessen in de gelegenheid een overzicht te nemen van de ligging der schansen en de gesteldheid van het water, verkregen door het doorste ken van de dijken, waardoor de aankomst der vloot van Boisot mogelijk werd en de overhaaste vlucht van de Spanjaarden ten gevolge had. Dat deze lezing had voldaan bleek ten duidelijkste uit het daverend applaus dat den spreker ten deel viel, dat eerst tot zwygen werd gebracht toen de krachtige toonen zich lieten hooren der stafmuziek van het 4' reg. infanterie. Onderwijl hadden zich op het orchest de leden van Leidens Mannenkoor ver zameld. door welke op uitstekende wijze, onder leiding van den heer B. A. Taylor, eene voor deze feestelijke gelegenheid passende cantate werd uitge voerd. Was de uilvoering van den koorzang reeds verdienstelijk, ook de solo partijen waren in goede handen. Vol aandacht was men bjj de voordracht van den somwijlen indrukwekkenden zang. Ook na het einde van dit gedeelte van den avond was aan de toejuichingen geen einde. De voorzitter der com missie betnigde namens haar en het talrijk auditorium zyn dank aan den heer Taylor en den hh. zangers door hen dit uur verschaft, waarna de mu ziek nog eenige opwekkende nommers ten beste gaf. De tijd van scheiden gekomen zijnde keerde men huiswaarts met den dank op de lippen aan haar. die hen dezen niet alleen leerzamen maar tevens aaugenamen avond had verschaft. Een woord van lof mag dan ook niet worden onthouden aan den spreker, die zoo bereidwaardig deze taak op zich had genomen en aan genoemde commissie voor de wijze waarop zjj het feest van Leidens ontzet en de ont hulling van het monument door deze voorbereiding heeft weten te ver- hoogen. -- Door onderscheidene armbesturen werd heden aan hare bedeelden eene feestgave uitgereikt, bestaande uit wittebrood en haring. Morgen ochtend zal dit voorbeeld worden gevolgd door de Vereeniging »Uit liefde". Gedurende de maand September zijn 22915 personen per Leidschen paardenspoor vervoerd. Als een bewijs van gemeenzamen omgang of kippen-idée deelt men ons mede, dat een schuitenjager aan den Letdschendam een broedsel kippen heeft van het vorige jaar, waaronder er zich een bevindt, die sedert het laatst van Januari nog iederen dag een ei legt. Maar hoe dat ei gelegd wordt? De kip komt daartoe telkens in het woonvertrek, springt in de wieg by het kind en volbrengt hare roeping. Wat men ook beproefd heeft de kip te ver wijderen zelfs door onophoudelijk het kind te wiegeuzjj geeft niet op en bekreunt zich om het wiegen geen zier. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de betrekking van leeraar in scheikunde en natuurlijke ge schiedenis aan de rijks- hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Roer mond te vervullen is. Jaarwedde ƒ2200. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich uiterlijk op 15 October e. k. aan te meiden bij den hoogleeraar, inspecteur van het middelbaar onderwijs, d'. M. Salverda te 's Gravenhage. Het stoomschip Sumatra, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang den 30 September. De Madura, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 1 October. De Koningin Emmavan Batavia naar Amsterdamvertrok van Port-Said den l,ten Oct. Blijkens opgave van het Bureau Veritas, zijn in Augustus jl. vergaan 56 zeilschepen, waaronder 1 Nederlandsch, en 13 stoomschepen, waaronder 1 Nederlandsch. De Vereeniging van en voor Nederlandsche induslriéelen zal hare 92' algemeene vergadering houden te 's Gravenhage op Woensdog 8 October 1884, 'snam. 2 ure. In Luxemburg is niet alleen op het kasteel Colmar-Berg alles in ge reedheid om het vorstelijk gezin te ontvangen, maar ook op liet lustslot Walferdange, de in de Grondwet ter beschikking van den groothertog of diens plaatsvervanger gestelde residentie, is men druk aan het werk om de woning in orde te brengen, zoodai deze betrokken kan worden. Naar men zegt zullen eenige der hooge gasten, die by de (eesten, te geven bij de onthulling van het standbeeld van Willem li, tegenwoordig zullen zijn, daar worden gehuisvest. libl De heer J. Dirks, hoofdingenieur van deu waterstaat en lid der tweede kamer, vertrok gisteren naar Parijs, otn deei te nemen aan de zitting van het Panama-comité. [D. v. AL) Te Nieuwveen is een arbeider J. K.terwyl hy met twee paarden bezig was, door een dezer dieren tegen den buik en het hoofd geslagen. Den volgenden dag is hy aan de gevolgen overleden. De ongelukkige Iaat eene vrouw en vier kinderen achter. Eergisterennacht had in den goud- en zilver winkel van deu heer Bin-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1