BUITENLANDSCHE BERICHTEN. een waakzaam politieagent, die, juist intjjds uit een hinderlaag toegesneld, den hoofddader gegrepen en hem goed gekneveld naar het betrokken politie commissariaat gebracht heeft. Daar de twee overigen bekend zijn is hel le voorzien dat zij weldra der politie eveneens in handen zullen vallen. In een te Arnhem gehouden vergadering van sleenfabrikanten is be sloten, geen gezamenlijke tentoonstelling te Antwerpen ie houden, wegens onvoldoende deelneming. Te Laren werd een arbeider, werkzaam in eene weide, aangevallen door een stier, die hem zóó hevig verwondde, dat zijn toestand hoogst be denkelijk is. Zondag is de landbouwersbehuizing van P. Thijssengenaamd Den Blakenberg, onder Heumentot den grond toe afgebrand, waarbij al het meubilair, alle kleeding van het gezin, vele landbouwgereedschappen, hooi, stroo en 80 vim rogge eene prooi der vlammen werdenterwijl twee varkens en een kalf daarin omkwamen. De oorzaak is alsnog onbekend, doch men onderstelt, dat het onvoorzichtig omgaan met lucifers door de kinderen van den bewoner hieraan niet vreemd is. Alles was tegen brandschade verzekerd. De blusscbing ging moeielijk door gebrek aan voldoend water, zoodat men eerst te middernacht het vuur volkomen meester was. Dr. A. G. Van Hamel, de nieuwbenoemde hoogleeraar in de Fransche taal- en letterkunde en de Romaansche philologie aan de hoogeschool te Groningen, aanvaardde gisterennamiddag te twee uren zijn ambt met eene redevoering in de Fransche taal. Na in korte trekken de geschiedenis der oprichting van genoemden leerstoel in de herinnering zijner toehoorders te hebben teruggeroepen, sprak dr. Van Hamel over de geschiedenis van de wetenschap, die hij geroepen was te onderwijzen. Maandagavond circa 10 uur brak te Breda, de 3Je in enkele weken, weder een felle brand uit, en wel bij den hovenier VV. M., vlak bij destal- len-kazerne. Binnen een uur waren woning en schuur eene prooi der vlam men. Het vee is gered. Men mocht er in slagen de belendende huizen iu de dichtbebouwde buurt te behouden. De oorzaak van den brand is onbe kend. Een en ander was verzekerd. Voor eenige dagen ging een inwoner van Deurne met zijn geweer op een strooptocht uit. Op den weg zag hij iemand naderen en meende daarin een opziener der jacht le herkennen, waarop hij zijn wapen wilde verber gen en met den tromp onder den arm plaatste, met het noodlottig gevolg, dat het schot afging en zjjn schouder verbrijzelde, terwijl hij aan de borst zware kneuzingen bekwam. Zijn toestand is zorgwekkend. Zaterdag jl. heeft zekere G. v. L., oud 17 jaar, heimelijk deouderljjke woning te Venloo verlaten in gezelschap van zekeren P. J. v. A, oud 22 jaar, nadat zij zich eerst eene som van ongeveer 550 ten nadeele van haren vader had toegeëigend. Zondag werden de beide vluchtelingen door de po litie te Groesbeek aangehouden en van daar over Nijmegen naar Venloo over gebracht. Er werd nog slechts eene kleine som in hun bezit gevonden, zoodat men vermoedt, dat zij het ontbrekene ergens verborgen hebben. Een jongeling uit Gulpen, die te Wijlre op een in beweging zijnden trein wilde springen, had het ongeluk van de loopplank te vallen en tusschen twee waggons te geraken. Hij zou zeker verpletterd zijn geworden, zoo niet een werkman, van het slation te Maastricht, die als remmer dienst deedhem met eigen levensgevaar gegrepen en met een Hinken ruk van onder de loopplank weggetrokken had. 's GRAVENHAGË, 30 September. Door Z. M. is aan nr. F. M. C. Pels Rijcken, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Arnhem met dankbetuiging voor de vele diensten, door hem in verschillende betrekkingen aan den lande bewezen, en benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Purmerend, H. J. Calkoen. Door Z. M. is J. Altena, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Druten, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Spanbroek. Door Z. M. zijn bjj het wapeu der infanterie benoemd lot le luitenant bij hun tegenwoordig corps, de 2s luitenants E. K. Blokzijl, van het 1*, en H. Spruyt, van het 3« reg. infanterie. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid is de rjjksopziener op de spoorwegdiensten J. Van Leeuwen Jr. te Zutfen, tijdelijk belast met het dagelijksch toezicht op den dienst van de locaal- spoorwegen Winterswijk-Neede en Ruurloo-Hengeloo, met ingang van den dag waarop die spoorwegen voor den openbaren dienst zullen worden geopend. De algemeene rekenkamer heeft benoemd tot 1™ klerk, P. L. Van Eek, thans 2' klerk, en tot 2' klerk W. F. Beek, 2' klerk bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid. De minister van marine zal op 3 October geen audiëntie verleenen. Ter correctioneelc terechtzitting van het gerechtshof te 'sGravenhage werd heden o. a. behandeld het appèl van een vonnis der rechtbank te Rot terdam, door het openb. min. ingesteld, waarbij de personen van A. v. d. P. en M. J. A. v. d. M. werden vrijgesproken van de aanklacht als zouden zij in den avond van 3 Juni jl. den agent van politie 3® kl. L. in de Coolsche- straat te zamen en in vereeniging hebben geworpen in een langs die straat loopende moddersloot. De eerste bekl. ontkende ook nu aan het hem ten laste gelegde feit schuldig te zijn en de tweede deed het voorkomen alsof bij in eenigszins beschonken toestand met den agent was in aanraking ge komen, waardoor deze bij ongeluk in de sloot was geraakt. De agent hield echter onder eede vol, dat hij met opzet naar den slootkant was gedragen en toen door beider beklaagden toedoen voorover in de sloot was gestort, welke verklaring door een getuige in hoofdzaak werd bevestigd. Adv.-gen. mr. Bijleveld was van oordeel dat aan het proces-verbaal door den agent, eerst na de behandeling der zaak in eersten aanleg, opgemaakt, bewijs kracht moest worden toegekend. Hij zag overigens het grootste bewijs voor de schuld van beklaagden in hun wegloopen, zonder aan den man, die daar lag te spartelen, hulp te verleeneu, want zjj behoefden dat niet te doen, wanneer hunne opgaven juist waren. Z. i. kon geen twijfel aan hunne schuld bestaan en mitsdien eischte ZEGA. de vernietiging van het vonnis met veroordeeling van de bekl. ieder tot 3 maanden celstraf. Evenals vorige jaren heeft Sarah Bernardt tijdens haar aanstaand ver blijf alhier, den «Üuden Doelen tot hotel gekozen. Hedenmorgen 10% uur is eene welgekleede vrouw van middelbaren leeftijd over de balie van den brug bij den Dierentuin gesprongen. De mees terknecht van den heer Slotboom, sprong in de gracht om de vrouw te redden, doch deze verzette zie') met geweld tegen de pogingen en niet dan na veel moeite gelukte het hem, met behulp van aangebrachte ladders, de vrouw op het droge te krijgen. Den 26e° September jl. werd door stuurman P. Verhije, van de Scheve- ningsche bomschuit Cornelia Carolina n°. 118, bij de strandvonderij te Scheveningen aangebracht de zee-boodschapper, die bjj de proefnemingen op 6 Augustus jl. door den heer L. J. Lefèbre op de Noordzee voor Schevenin gen over boord was gezet. De stuurman, op den 18eo Augustus jl. van Sche veningen uitgezeild, rapporteert het volgende: Dp den 21" Augustus, nam. ten 1.43, vischten wij dezen zeeboodschapper op. op de hoogte van 52.43 N.-breedte en 3.45 W.-lengte, wind N. O., flauwe koelte. Opmerkzaam ge maakt door hel woord «open" op de kleine bus, hebben wij die met de grootste voorzichtigheid en uiterste nauwkeurigheid geopend, waarin wjj een brief vonden opgerold met een koperdraad vastgebonden een weinigje beschadigd door het rollen en misschien wat doorzijpelen van het water, welks inhoud ons bekend maakte de plaats waar wij hem moesten terugbe zorgen. Deze Sea Messenger heeft alzoo 16 dagen op de Noordzee rondge zwalkt en werd toen 35 dagen op voornoemde bomschuit bewaard. Zoowel het toestel als het schriftuur in de brievenbus gesloten zijn volkomen gaaf gebleven. Uitwendig alleen draagt de toestel kenmerken van eene lange reis in het water doorstaan te hebben. The Sea Messenger met daarbij be- hoorende documenten is in het Museum Prins Hendrik voor het belangstel lend publiek ter bezichtiging gesteld. BELGIË Marchi, directeur van den Nationale beige te Brussel, wien als Franscb-1 man het verblijf in België ontzegd was, heeft Brussel verlaten. LUXEMBURG. Te Luxemburg is het geschenk tentoongesteld, dat bjj algemeene schrijving door tusschenkomst van een comité van dames aan II. M. de ko l ningin zal worden aangeboden. Het bestaat uit zeven fruitschalenwaaraf de grootste eene hoogte heeft van 60 centimeters en eene waarde van fres.; de overige vormen drie paren van verschillende afmeting; vooruf uit twaall beschilderde kleine schalen van 135 fres. elk. Men ziet daaropf 24 gezichten van Luxemburg en 5 van het kasteel Berg. De meesten detfï gezichten zijn naar de natuur genomen en het geheel is een waar kunstwet! geleverd door de gebr. Zens. Eindelijk behooren er nog zes dozijn bonte! bij, eveneens beschilderd, van 125 fres. het stuk. Alles te zamen kost oc-| geveer 14,000 fres. ENGELAND. Naar the Morning Post verneemt, heeft baron Von Plessen, DuilsclB zaakgelastigde, aan lord Granville mondeling mededeeling gedaan van it annexatie van eenige deelen van het YVest-Afrikaansch kustgebied dotj Duitschland. De passagiers der te Folkestone en Dover aankomende booten wordeil sedert kort door de politie aan eene zeer scherpe monstering onderworp«[ Men is namelijk weer een nieuw dynamiet-komplot op het spoor. Een houthakker uit Canada, te Liverpool aangekomen, werd detttl dagen door een paar lieden, met wie hij de reis gemaakt had, in eene krotjl van al zijn geld beroofd. Hij kende niemand, wandelde de stad uit en giifj te Standisch in de bosschen zwerven, waar hij eindelijk uitgeput en metW koorts op het lijf onder een boom nederviel. Hij bleef daar vier dagen liggetl en was te zwak geworden om zich te bewegen. Eindeljjk kwam iemao; daar voorbij en hij smeekte dezen om een dronk waters uit de beek,M niet ver van daar stroomde. Die persoon sloeg echter geen aeht op heal Na vijf dagen kwam er eene vrouw op die plek, gelukkig medelijdendervul natuur; zij haalde eenig voedsel en wat drinken voor hem en bewoogeenijl buren; hem naar het dorp te brengen, waar hij. in weerwil van de dn hem zonder spijs en drank doorgebrachte tien dagen, langzamerhand gelief herstelde. Generaal Wolseley zal voor den 1«» November niet verder dan Wadj-| Haifa optrekken. Bij het ministerie van financiën te Cairo is tot dusver 60,000 <f stort van de inkomsten, welke bepaaldelijk voor den dienst der schuld zijn aangewezen. Men berekent, dat het totaal bedrag der inkassttl ringen uit die bronnen, tot 25 October a. s. 350.000 zal bedragen. De diplomatieke agent van Italië te Cairo heeft een protest ing tegen de opheffing van het amortisatiefonds. Het stuk is gematigder dan tl identieke nota der overige mogendheden, het doet uitkomen dat de ophef&i klaarblijkelijk eene schending is van de liquidatie-wet. welke nietgewijM kan worden zonder de toestemming van alle mogendheden, en eindigt«I het verzoek aan den Khedive, om acte te nemen van het protest. De Times meldt uit Shanghai, dat de Franschen de Engelschehandeli-l stoombooten le Foehkin, te Haileong en in het Formosa-kanaal onderzocMj waarover groote verbittering heerscht. FUANKRIJ K. Het feest in den tuin der Tuileriën, ten bate der behoeftige cholera-lijd en hunne familien, heeft, alles bijeengenomen, 114,721 fr. opgebradf

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2