POLITIE. Burgerlijke jStanb. ADVERTENTIE N. PER TELEGRAAF. RUSLAND. De keizer en de keizerin zgn Vrgdag van Warschau naar Petersburg teruggekeerd. Het Journ. de St. Pét. spreekt ten stelligste de dagbladberichten tegen joowel omtrent Ruslands streven om in de Aegaeïsche zee een haven te ver krijgen, als omtrent een plan tot diplomatieke, eventueel ook militaire lus- schenkomst in China. Ook het bericht der Times omtrent een Fransch- Russisch verbond tot verdeeling van China is louter fantaisie. OOST-IN DIE BATAVIA, 26 Augustus. Naar wg vernemen zgn de luitenant-kolonel F. R. P. Van den Abee- |en, de majoor F. C. L. Van Raay en de 2' luitenant H. M. Leendertz, alien van het wapen der infanterie, wegens hun uitstekend gedrag voor den tijand te Atjeh, voor eene koninklijke onderscheiding in aanmerking ge- kracht. {'"g- Dagbl. v. y.-I.) De le luitenant der infanterie A. E. C. V. H. Veerman, van het sup pletiedepot te Meester-Cornelis, is voor alle militaire diensten afgekeurd, en zal dientengevolge eerstdaags het leger met pensioen verlaten. De naar aanleiding van het jongste spoorwegongeluk geschorste sta tionschef van Madioen zal voor den raad van justitie te Samarang terecht staan. De gouverneur van Celebes en Onderhoorigheden deelt mede, dat vol gens bericht van den controleur van Bima, op den 27" Juli jl. des middags te 12 uren aldaar eene hevige aardbeving werd gevoeld, die ruim 1 minuut duurde. Zg bewoog zich in de richting van Zuid naar Noord als eene on gebroken reeks stooten van ongeveer gelijke kracht. Genoemde controleur, die den Tambora bezocht had, vond dien vulkaan rustig, hetgeen ook met den Goenoettg Api het geval was. Den 21'" Augustus overleed te Djokjakarta, in den ouderdom van 64 jaar, d'. P. L. Bakhuys. Hij werd met militaire honneurs en gevolgd door iele vrienden en bekenden naar zijne laatste rustplaats gebracht. Na als officier van gezondheid in Nederland, en wel in Tilburg, Maastricht, Utrecht en'sGravenhage in garnizoen te zijn geweest, begaf Rakhuys zich in 1851 naar Indiewaar hij in 1854 de Palembangsche expeditie en in 1858 de espeditie naar Djambie heeft medegemaakt. In 1868 nam hg pensioen en vestigde zich hier te Djokdja als particulier geneesheer. De heer Pijnacker Hordijk sprak aan de geopende groeve een hartelijk woord ter herdenking nn den afgestorvene, die hier in Djokdja en ook elders in Indië zeker vele vrienden achterlaat. {Mat.) Heden morgen (26 AHg.) had de beproeving plaats der tramweglijn Kramat - Meester-Cornelis. De rit werd medegemaakt door het lid in den raad van Indië, De Gelder, tevens bewoner van Kramat. By deze gelegen heid is voor de eerste maal hetzelfde rijtuig gebruikt, dat op de Amster- damsche tentoonstelling met de zilveren medaille bekroond werd. In alle opzichten is deze proeftocht uitmuntend geslaagd. De opening voor het publiek zal in de eerste helft der volgende maand plaats hebben. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen. Civiel departement. Ontslagen: eervol, de resident van Krawang jhr. Th. C. V. Boreel; de ambtenaar op wachtgeld W. F. R. Henricus, laatstelijk griffier bg de landraden te Tegal en Pemalang (Tegal). Benoemd: tot 2" itadsgeneesheer te Batavia, dc. 1. P. Kloos, thans op non-activiteit; tot griffier van den landraad: te Koetoardjo (Bagelen), de griflier van den land raad te Blitar (lvediri) E. 0. Hinze; te Blitarde griflier van den landraad te Koetoardjo F. C. Calicher. Bevorderd: tot landmeter 2' kl. bij het kadas ter in Ned.-Indië, de landmeter 3« kl. G. F. Wiemans. Departement van oorlog. Bevorderd: bg het wapeu der infanterie, tot majoor, de kaptt. L. W. I. 1. Ramaer (met verlof in Nederland), P. Van den Blijk en li. I. L. De Bank Langenhorst; tot kapt., de 1' luit. H. W. Mortier-, tot 1" luit., de 2' luit. I. L. T. Sanders. bij voorbaat op onzen lof en dank aanspraak mag maken. Reken dan eens na hoeveel onnoemelijke kosten er door het Gemeentebestuur gemaakt worden om de burgerij recht feestelijk te onthalen, die op haar beurt door illuminatie, eierlandes, vlaggen, bengaalsch vuur als anderszin wenscht te toonen dat zij Leidens ontzet en de onthulling van een zoo waardig gedenkteekenwaarop het beeld van den onverschrokken burgervader prgkt, op zoo hoogen prijs steltdan leidt het geen twijfel of ieder zal met de schoone woorden, welke in steen gegrifleld staan, Juich Holland, dat door Leideus moed, Uw roem, uw vrijheid zag behoed, van heeler harte instem men. Ja, heerlijken woorden zijn het, M. d. R.. dat wij onzen roem zagen behoed, daar wij door onzen moed en trouw, de Spanjaards brachten in het nauwwelke dan ook met al hun bluf niet gauw- genoeg wisten weg te komen. Maar deswegens zal ik mij bedwingen daar juich en jubeltoonen belmoren bespaard te blijven tot op de dag zelve. Als dan de muziek zijn blijde toonen laat hooren, hetzij op een versierde en verlichte schuit of in een tent aan vasten wal, dan hoop ik dat iedereen met allebei zijn ooren zal luisteren, want hoewel ik volbloed Leidenaar ben, mijn vader was vroeger wijnwerker en had alhier een volle neef welke de eerste viool speelde, 'tis of het volk 't bepaald verdijt om zich met het aanhooren van muziek on ledig te houden. Op een volksconcert wil het niet komen al kost 't maar een kwartje en dan maakt men weder bedenking tegen de dienst doende schutterij, omdat ze niet zoo mooi spelen als anderen hetwelk in den grond der zaak niet bewezen is, en als die anderen, zooals het 4' regement, muziek zullen geven, komt het volk ook niet. 't Blijkt dus hier iederen keer dat 't boter aan de galg gesmeerd is, om voor het ongedurige volk, want daar moet 'them zitten, een waar genot te bezorgen. Ik her inner mij hiervan nog een voorval toen mijn broer welke tegenwoordig zeilmaker te Harderwijk is bij de huzaren stond en bij de muziek de cornet blaasde dal hij ook eens bij een Leiden ontzet 's avonds op twee aan elkander gebonden schuiten bij wijze van een tempel in de Beestenmarkt dienst deed en muziekstukken uitvoerde, terwijl op de Korenbeurs ook de muziek van het 4f zijn blijde toonen liet hooren. Men speelde een mooi stuk uit een opera, zooals mij een muziekkenner zeide en het volk dat toen nog zonder vergunning kon innemenholste op de Korenbeurs zóó geweldig dat de vrouwen, meisjes en levensgezelinnen gilden, terwgl het liedje van Piet Hein. zijn naam is klein, zijn daden benne groot, met krgschend hgena- gehuii en roerdompen gefluit werd opgevoerd. Toen ik daarna aan de Beestenmarkt een bezoek bragt speelden de huzaren juist een indrukmakend stuk en ik hoorde daarbij maar niets anders dan Leiden ontzet, een pan netje vet. haring en witte brood, Leien bait nog geen nood; hossen, hossen, hossen, hiep, hiep, hourah! Het stuk dat toen de huzaren speelden heb ik uit den mond van mijn eigen broer opgeschreven en 't luid als volgt, aria uit het Stabat Mater van Rossini, ander zoude ik het niet weten, maar 't hinderde mij dat men er zoo weinig om had gegeven. 0, wie dan kreten slaakt, geen kunstvuur voelt ontbranden, «Verdient des mjjnslaafs lot, in 'saardrijks ingewanden." Leiden, 27 September 1884. Een Leidenaar. Ter beschikking van den eigenaar is door de politie in de daartoe be stemde bewaarplaats afgezonderd een witte, halfgescboren Doeshond, met lange geele ooren, zijnde een reu. ONDERTROUWD: A. Verhoeven, jm. 19 j. en A. G. Siegeling, jd. 22 j. J. C. v. d. Meyden, jm. 23 j. en P. v. d. Burg, jd. 22 j. P. J. v. Veen, jm. 24 j. en P. M. Clement, jd. 22 j. F. G. Doesburg Lanooy, jm. 32 j. en M. Seggn, jd. 36 j. J. Dreef, jm. 24 j. en A. M. Piekaar, jd. 25 j. J. P. Crommelin. jd.22 j. en E. S. A. W. Ypey, jd. 21 j, J. Huisman, jm. 34 j. en B. Kuiper, wed. 29 j. Gchonden Vcrkooplng van onroerende goederen, in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaterdag 27 September. Notaris Mr. J. A. F. Coebergh. Het Huis en Err aan de westzijde van het Kortrapenburg, n*. 1, Sectie F, no. 1004. Kooper A. T. Hopman f4200. Het Huis met Bovenwoning aan het Galgewater, no. 2. Sectie F, no. 1003. Kooper A. J. Witmans Abrz. 3300. Het Huis en Erf aan de Zgdgracht, no. 11. Opgehouden op 3500. Het Huis en Erf in de Morsch- of Galgstraat, no. 44, Sectie B, no. 75. Kooper B. Van Galen te Leiderdorp 1525. Het Huis en Erf aan de Gasthuislaan, buiten de voorm. Heerenpoort, onder de gemeente Lei derdorp, gemerkt Z. 167, Sectie A, no. 2480. In bod 520. Niet verkocht. Het Huis in de Kamperpoort, no. 9d, Sectie E, no. 821. Kooper B. Van Galen te Leiderdorp 300. Notaris Mr. J. M. Gordon. Het Winkelhuis en Erf aan de westzgde van de Maarsmansteeg, no. 9, Sectie G, no. 155. Kooper C. Christiaanse 8700. Het Huis en Erf aan de zuidzijde van de Waardkerksteeg, no. 2, Sectie C, no. 747. Koopers H. Korswagen en N. Korswagen ƒ1150. LONDEN, 29 September. De Times bevat eenige brieven van haren cor respondent te Khartoem, loopende tot 31 Juli en waarin ten volle bevestigd worden de laatst ontvangen berichten betreflende de overwinningen door Gordon op de muitelingen behaald en de ophefling van het beleg der stad. Sedert 17 Maart had het garnizoen 700 man aan dooden. Kolonel Stewart is gekwetst. TIENTSIN, 29 September. Er bestaat gegronde hoop, dat het geschil tusschen Frankrijk en China op vreedzame wijze zal worden bggelegd. Men verzekert nl. dat de keizerin geneigd zou zijn met Frankrijk vrede te sluiten. INGEZONDElli, Heden overleed, voorzien van de 11H. Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van ruim 76 jaar, onze dierbare Vader, Behuwdvader en Zwager, den Heer DIRK DIRKS NOORDMAN. M. J. VAN SANTEN. J. G. NOORDMAN. C. NOORDMAN, Aiumzreaan. I Soeterwoude bij Leiden, G. NOORDMAN. 26 September 1884. A. NOORDMAN, Koeleman. H. NOORDMAN. A. M. NOORDMAN, Wijers. Vlugt, ongewijden! vlugtontsnelt dit heilig oord; En gij gewijdenrijst 1 aanbidt, gelooft en hoort! J. E. Helmers. Mijnheer de Redacteur! fiat er 's avond van den gedenkwaardigen dag muziek komt is echt waar op den Beestenmarkt, op de Ruïne enz. Maar of dit in een muziektent, tan wel in eenen geillumineerden tempel op het water zal plaats grijpen, daar ben ik niet achter kunnen komen. Ik vind daarin ook een wijs be leid om de groote menschenmassa le verdeelen en het verdient ten zeerste te worden toegejuichd, want een malle molen op de IJzeren gracht zou 'och niet bij zulk een feestviering, welke eenig in zijn soort is en vele vreemdelingen onze eenmaal zoo benauwde veste zal doen biunenstroomen aftrek vinden. Er wordt dan ook zeer veel in 't werk gesteld om dien ge denkwaardigen dag een schoon aanzien te geven, waarbij een Historische Optocht in de eerste plaats in aanmerking behoort te komen en waarvoor het hoofdbestuur dan ook geen tjjd, kosten en moeite ontziet, dat dit wel Nog treurende over het verlies van onze geliefde Moeder en Bchuwdmoe- der, stierf ook heden, zacht en kalm, onze geliefde Vader en Behuwdvader 11. F. SCHLETTE, in den leeftyd van ruim 69 jaren. Namens allen, Leiden, 27 September 1884. E. J. SCHLETTE. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3