de slechte gronden die een middelmatige doch naar waarde zeer hooge opbrengst doen, worden opgehouden, want de verhuurder weet dat er wel telers zijn, die voor 'topjagen van anderen niet aan grond konden komen, na afloop van de verhuring meldt hij zich aan om dan toch den middelma- tigen grond te kunnen krijgen, dat gelukt, doch natuurlijk met verhooging van den prjjs dien het publiek kon doen. Nu zit de huurder in zak en asch, de hooge pacht die opgebracht moet worden en waaraan zelden iets ontbreekt drukt velen ter neer; gelukkig zou het zijn als er eens verhuurders bijkomen, die willen leven en laten leven, want de pacht, die nu moet worden opgebracht is, voor velen een ramp, ten koste van het huishouden verkregen. Door de plaatselijke politie te Rotterdam en 'sGravenhage zijn dezer dagen, op het vermoeden van valschheM. in beslag genomen drie guldens met den beeldtenaar van koning Willem 11 en het jaartal 1848, alle welke geldstukken door het muntcollege te Utrecht werden verklaard te zijn valsch en vervaardigd in nabootsing van echte rijks-muntspecie. Door wjjlen W. J. Brttynis, geb. De Hoog. is aan de diaconie armen der hervormde gemeente te Gorinchem eene som van 3000 gelegateerd. Door den kwijnenden toestand der zeildoekfabriekcn te Krommenie is een aantal wevers zonder werk. Door den burgemeester is eene verga dering bijeengeroepen om te trachten, in dien toestand verbetering te brengen. Door de bisschop van Haarlem is benoemd tot pasloot' te Schoonhoven de zeer-eerw. heer P. Van den Berg, pastoor te Wijk-aan-Zee. Zaterdag passeerde door de tourniquet van het Panopticum in de Am- stelslraat te Amsterdam de ÏOO.OOO"' persoon sedert 1 Januari. Het bezoek bedroeg dus gemiddeld 369 personen daags. Naar aanleiding van het bericht in de Standaard omtrent een troep socia listen, die Zondag jl. naar Urk geweest zouden zijn met het doel propaganda te maken, wordt aan de /V. Cl. medegedeeld: Het pleiziertochtje naar Urk ging uit van enkele leden van den Arbeiter-Bildungs Verein te Amster dam. Z|j hadden voor eigen rekening en risico eene boot afgehuurd en ieder, die daartoe lust had, kon tegen betaling van slechts 60 ets. het reisje medemaken. Er was muziek aan boord en ook proviand, doch geen sterke drank. Van deze goedkoope gelegenheid tot het doen van een zeetochtje maakte ook vele socialisten gebruik, doch er waren evenzeer niet-socialisten aan boord. De landing te Urk had plaats onder muziek en zang. De Ur- kers zagen verwonderd op en wisten niet wat te denken, zoo op Zondag een ruim driehonderdtal menschen hun eilandje te zien bestormen. Aan stonds verscheen de burgemeester, die aan de reizigers verzocht geen muziek te maken, «omdat het de dag des Heeren was." Aan dit verzoek werd be- j reidwillig voldaan. Van wanordelijkheden of het maken van propaganda j door de socialisten kon geen sprake zijn. De tocht was niet anders dan een goedkoop plezierreisje. De Urkers onthaalden de bezoekers op scharretjes en kwamen zelfs bij hen aan boord om bier te drinken. Voor geld was er op Urk niets te bekomen, omdat het Zondag was. Dat er een Hollandsch lied op de wijze van de Marseillaise gezongen werd, is waar, doch dit ge schiedde alleen op de boot. Dat sommigen met revolvers gewapend waren, is eene onwaarheid. De Urkers hebben niets anders gezien, dan een 300-tal in vroolijke stemming verkeerende menschen van verschillenden rang en stand. Bjj de terugkomst te Amsterdam ontstak men op de boot bengaalsch vuur. Hetzelfde wilde men doen aan den wal, doch dit werd door de politie belet. Alle passagiers, waaronder ook vrouwen, keerden zeer voldaan huis waarts en waren de leden van den Arbeiter Bildungsvereindie zoo geheel belangeloos voor een aangenaam en goedkoop uitstapje hadden zorg ge dragen, erkentelijk. 's GRAVENHAGE, 29 September. De officieren van gezondheid l,te kl. bij de zeemacht K. Kuiper Middel, geplaatst by het hospitaal der marine te Willemsoord, en L. Van Coevorden, dienende aan boord van Zr. M'. wachtschip te Willemsoord, worden respec tievelijk met 30 dezer en 15 October a. s. op non-activiteit gesteld. De luitenant ter zee 2de kl. C. E. Hummel, behoorende tot de rolle van Zr. M'. schroefstoomschip Tromp, wordt met 1 October a. s. overgeplaatst in de rol van Z'. M'. wachtschip te Willemsoord. De officier van gezondheid l»,e kl. hij de zeemacht J. R. Berghuis, dienende aan boord van V. M\ artillerie- instructieschip liet Looen de officier van gezondheid 2" kl. by de zee macht B. N. Bersma, dienende aan boord van Zr. M». wachtschip te Willems oord, zullen met 16 Oetober a. s. onderling van bobem verwisselen. De adelborst l"e kl. J. Des Amorie Van der Hoeven, behoorende tot de rol van V. M'. wachtschip te Willemsoord, wordt met den laatsten dezer op non- activiteit gesteld. Door den minister van koloniën zijn de heeren W. J. Esser en C. A. Penning gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië, om te worden benoemd tot gouvernements-veearts daar te lande. De rijke collectie schilderijen en miniaturen van wijlen prins Alexander zal binnenkort naar het paleis op den hoek van het Heulstraatje worden overgebracht. Daarmede zal het paleis van den laatst overleden kroonprins geheel zyn ontruimd. De afgepaste tapijten en meubelgordijnen zullen, als by het huis behoorende, daarmede worden verkocht. (Fad.) De officieren, onder-officieren en minderen van de landmacht en het korps mariniers, die van 1 Mei jl. bij de normaal schietschool gedetacheerd waren zijn heden van die detacheering ontheven ten einde naar hunne gar nizoenen terug te keeren. Ook de kapiteins van de verschillende infanterie- regimenten, die gedurende de maand September hebben deelgenomen aan het vuren op verre afstanden, vertrokken heden naar hunne korpsen. ITuITENLANDSCHE BERICHTEN. BEL. «IE. Het congres der internationale vereeniging voor letterkunde en kunst is Zaterdag te Brussel geopend door den minister Bernaert, die beloofde in de aanstaande zitting der wetgevende macht een wetsontwerp te zullen in dienen, waarbij de rechten van de schrijvers en die van den letterkundigen eigendom op zeer vrijzinnigen voet geregeld worden. Te Gulleghem, bij Kortrijk, terwijl er kermis was in het dorp, is een dubbele moord gepleegd op een bejaard echtpaar, den smid Holvoet en zijne vrouw. Diefstal is de aanleiding geweest voor den gruwel; ondanks de ijve rigste nasporingen, mocht het der justitie niet gelukken, op den dader of de daders de hand te leggen. ENCIELAND. Generaal Wolseley is Zaterdag met zijn staf van Cairo naar Wady- Haifa vertrokken. Ten huize van den Engelschen consul-generaal te Cairo is eene confe rentie gehouden over de financiêele aangelegenheden. Lord Northbrook, sir Evelyn Baring, Nubar-pacha, Mustapha-pacha en de minister van financiën woonden haar bij. --- De Daily Telegraph meldt uit Cairo: De vertegenwoordigers van Duitschland Rusland en Oostenrijk hebben instruction ontvangen volgens welke zij aanzoek moeten doen om intrekking van den brief van den minister van financiën. De vertegenwoordiger van Turkije is nog zonder instruction. Het optreden van Duitschland wordt als een zeer ernstig feit aangemerkt. Men gelooft dat de intrekking niet gevraagd zou zijn indien niet toebereidselen wierden gemaakt om aan het voornemen uitvoering te geven. «Uit de beste bron wordt verzekerd dat door de leden der kas van de schuld een proces tegen den minister van financiën ingesteld zal worden voor de internationale rechtbanken, en daar de meeste der rechters die daarin zitting hebben vreemdelingen zijn, zal de uitspraak ongetwijfeld ten nadeele der regeering vallen. Waarschijnlijk zal de terugbetaling gelast worden van de sommen die aan den minister van financiën zijn uitgekeerd, en het voor hem beschikbaar stellen van meer geld verboden worden." Eeltige leden van het Britsche Genootsc hap van Wetenschappendat dit jaar zijn congres in Canada hield, zijn op een pleiziertochtje naar Quebec aan een groot gevaar ontsnapt. De boot. waarop zij zich bevonden, ge raakte in brand en brandde tot den waterspiegel af. Passagiers cn bemanning worden gered. FRINKRIJ K. In den ministerraad deelde de minister Ferry Zaterdagochtend mede, dat admiraal Courbet in zijne jongste dépêches heeft gemeld, dat alle voor bereidende maatregelen waren genomen en men binnen kort een handelend optreden kan verwachten. Tevens deed de minister mededeeling van de stukken betreflende Egypte, den tekst der gemeenschappelijke nota, eenige brieven van Nubar-pacha en het besluit, waarbij de amortisatie werd ge schorst. De ministerraad handhaafde den 14tn Oetober als de dag, waarop de kamers bijeen zouden worden geroepen. Betreflende de begrooling voor 1885 bestaat er alle grond om te ge- looven, dat de regeering het met de commissie eens zal worden over eene bezuiniging van 50.000,000 fr. Het Joum. Offic. maakt hel aantal sterfgevallen in Frankrijk (enge- volge der cholera gedurende de jongste veertien dagen bekend. Van den 6'° lot en met den 12,n zijn er 321 personen aan die ziekte bezweken, en van den 13'° tot en met den 19"1 210, zoodat de laatste week eene vermin dering van 111 sterfgevallen aanwijst. Twee sterfgevallen hadden den 19" plaats te Aubervilliers, en een den 14" en een den 16,Q te St. Ouen, beide plaatsen in de nabijheid van Parys. In de rue de Paris, te Montreuil, woont een winkelier die een ezel houdt. Dezer dagen hoorde hij het dier op ongewone wjjze balken. Hij stond op, nam een revolver en begaf zich naar den stal. Hij zag er een man die langs een venster de vlucht wilde nemen en die op deze wijze werd aangehouden. De ezel had de rol van waakhond vervuld. Uit Hanoï wordt gemeld, dat de operaties, onder bevel van kolonel Berger, tegen Phung en onder kolonel Maussion tegen Myluongondernomen, volkomen zijn gelukt. Aan de cholera zijn Vrijdag overleden: 13 personen in de Oostelijke Pyreneeën, 10 in Spanje, 205 in Italië, waarvan 63 te Napels, 22 te Genua en 6 te Spezzia. Te Oran kwamen zes verdachte gevallen van cholera voor en 5 per sonen zijn bezweken. Twee sterfgevallen tengevolge der cholera hadden plaats aan boord van de stoomboot Abd-elKaderdie voor Bona in qua rantaine ligt. De Abd-el-Kader kwam van Cochinchina. Overeenkomstig de verklaring, vervat in de troonrede zal de Spaansche regeering de legatie te Berlijn in een ambassade veranderenindien de Duitsche regeering er in toestemt denzelfden maatregel voor haar legatie te Madrid te nemen. Mei gelooft dat Duitschland de daartoe noodige credieten zal aan vragen zoodra het parlement weder bijeen zal zijn. OUITICHLANS, De Nordd. Allg. Zeit. meldt, dat de schout bij-nacht Knorr benoemd is tot kommandant van het naar West-Afrika bestemde eskader. Het eska der bestaat uit de Bismarck (vlaggeschip), Gneisenau, Olga en Ariadne. Aan de Nordd. Allgem. Zeit. wordt uit Hamburg gemeld, dat opuit- noodiging van den rijkskanselier de voornaamste vertegenwoordigers der firma's, die deel nemen aan den handel op Afrika's Westkust, naar Frie- drichsruhe zijn vertrokken. Men beweert, dat de rijkskanselier de kooplie den heeft uitgenoodigdten einde hunne meening te vernemen over de toe komstige regeling der Duitsche nederzettingen op de Westkust van Afrika. Tevens wordt nog gemeld, dat, wat betrelt de verhouding tot Duitschland! buren in West-Afrika, met Engeland en Frankrijk onderhandelingen zjjn aan geknoopt, die alle hoop geven op eene vriendschappelijke oplossing van eenige quaesltes, welke misschien later aanleiding tot verschil zouden kun nen geven.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2