8€ T. 1884. ill6. 331. n u DINSDAG 30 SEPTEMBER STA DS-BE RICHTEN. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. l)t Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedtre regel meer 25 centsgroote letters berekend naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN Gexien art. 52 der Algemeene Politieverordening voor de ge meente Leidenvan den 6en November 1879 Gemeenteblad n°. 9); Bepaalt: dat, ter gelegenheid van de plechtige ONTHULLING VAN HET GEDENKTEEKEN VAN LEIDENS ONTZET, op Vrijdag den 3<" October e. k. 1', Gedurende den gekostumeerden optocht, van des voormiddags halftwaalf tot des namiddags vier uren, langs den weg dien de trein volgt, geene rijtuigen of paar den mogen stilstaan, terwijl rijtuigen of paarden, den optocht ontmoetende, niet mogen doorrijden, maar zich naar elders moeten verwijderen 2". Van des voormiddags elf uren tot na afloop der onthul lingsplechtigheid en van 's avonds halfzeven tot na afloop van het vuurwerk, de Steenschuur van af de Breêstraat tot aan de Nieuwsteegsbrug niet mag bereden worden. Wijders noodigt de Burgemeester het publiek dringend uit, met den optocht niet mede te gaan, maar bij het passeeren daarvan op de eenmaal ingenomen standplaatsen te blijven en verder alle aan den optocht hinderlijke belemmeringen uit den weg te ruimen, om zoodoende tot den geregelden en ongestoorden afloop der feest viering, ieder naar zijn vermogen, mede te werken. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 29 September 1884. DE RANTER. LEIDEN. 29 September. Aan de gemeente-inrichting alhier voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren zjjn voor dit jaar 19 studenten ingeschreven. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 37, ƒ18, /3.80 en ƒ1.90, de laagste prijzen ƒ35, ƒ17.50, ƒ3.60 en ƒ1.85. De toevloed van jongens, die eene verbintenis voor den zeedienst wenschen aan te gaan, is aan de kweekschool voor jongens alhier, zoo groot geweest, dat de nieuwe cursus met ongeveer 100 leerlingen zal geopend worden. Gisterenavond tusschen 7 en 8 uren is door eene dienstbode aan de Vischmarkt weggeworpen een door haar ontvreemden gouden horlogeketting, waaraan een dito medaillon. De vinder van die voorwerpen wordt verzocht ze aan het politiebureel te brengen. Gisterenavond heelt de artillerist S in hall beschonken toestand op de Haarlemmerstraat twee burgers met zijn sabel eene verwonding toegebracht, aan welke handeling tegen hem proces-verbaal is opgemaakt. Men schrijft ons: /'Steenschuur was doen Vest", ot 't Nieuwland genaamd. Men schreef: het Steenschuur, evenals het Rapenburg, het llaagsche Schouw en het Vlie (tusschen Vlieland en Terschelling). Nu hoort men van de Steenschuur gewagen en van een gedeelte der Steenschuur, alsof hier aan eene schuur moet gedacht worden. De llaagsche Schouw, alsof deze aan eene pont of overhaal herinnert, is reeds lang in zwang en zoo voortgaande bestaat er geen reden om eerlang van de Rapenburg en de Vlie te vernemen. Het stoomschip Soeralaia, van Java naar Rotterdam, vertrok Zater dagochtend van Aden. Wegens verhooging <:~r gerechtskosten in strafzaken en de onderhouds kosten van gevangenen door menigvuldige vervolging wegens overtreding der drankwet en toepassing van de subsidiaire gevangenisstraf, deswege wordt bij wetsontwerp aan de tweede kamer eene verhooging der justitie- begrooting voor 1883 met 63400 voorgesteld waartegenover verminderingen tot een gelijk bedrag staan. In 1883 werden 56068 dagen gevangenisstraf ondergaan tengevolge van drankwet-veroordeelingen. In de Zaterdag gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders der Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maatschappij werd door het be stuur eene liquidatie balans overgelegd, aanwijzende, tegenover circa een millioen passiva, zijnde ƒ800,000 aandeelenƒ147,000 obligatiën en/34,000 vlottende schuld, een bedrag van 390,000 aan activa, dus een verlies van meer dan 600,000 of ruim 75 pCt. aanwijzende. Daarna kwamen de beide voorstellen van de commissie en van den heer Kohier aan de orde. Door mr. Katz wordt hel bestuur gevraagd een praeadvies over deze voor stellen uit te brengen. Het bestuur acht zulks onnoodig. daar zijne opinie reeds uit de vorige vergaderingen bekend is. Mr. Kappeyne acht het uit brengen van praeadvies insgelijks overbodig. Deze voorstellen zijn toch eigenlijk geene voorstellen, waarover de tegenwoordige aandeelhouders kun nen beslissen. Uit de ter tafel gebrachte balans blijkt toch, dat de maat schappij rechtens moet liquideeren. Er zal dus moeten geliquideerd wor den, wanneer deze balans wordt goedgekeurd. Eerst zjj, die de baten en lasten der maatschappij willen overnemen om eene nieuwe maatschappij te formeeren, kunnen vaststellen op welke wijze dit moet geschieden. Nu kan het zjjn nut hebben, dat zij, die de nieuwe maatschappij moeten voorberei den, een leiddraad hebben omtrent den in te slagen weg, en daartoe kan het debat in deze vergadering dienst doen. Beslissingen en bepaalde op drachten kan deze vevgadering niet geven. M'. Katz wjjst er op, dat de voorstellen onuitvoerbaar zijn, ook omdat uitgifte van prioriteits-aandeelen volgens de Nederlandsche wet onwettig is. Dit wordt door mr. Kappeyne in theorie toegegeven, maar in de praktijk is gebleken, dat de koninklijke goedkeuring niettemin is verleend aan maatschappijen met tweeërlei soorten aandeelen. Na eenig debat wordt besloten eerst over de liquidatie-balans te stemmen. Deze wordt goedgekeurd. Alsnu komt de vraag in behandeling, op welke wijze de liquidatie zal moeten plaats hebben. Door mr. Kappeyne wordt als motie voorgesteld de voorstellen van de flnancieele commissie en den heer Kohier alleen als plannen, als middelen tot liquidatie te behandelen. Ook deze motie wordt met algemeene stemmen aangenomen. Daarna wordt overgegaan tot de benoeming van eene commissie tot liquidatie. Door mr. Kappeyne wordt voorgesteld tot leden dier commissie te benoemen de commissarissen, directeur, de heeren Godsen, Kohier en Marcelis, de laatste namens obligatiehouders, onder voorbehoud, dat de commissarissen geza- mentljjk slechts recht op eene stem in de liquidatie commissie hebben. De heer Honders wenschte de liquidatie alleen aan het bestuur over te laten en acht het vooral verkeerd een crediteur in die commissie te benoemen. De heer Godsen wenscht niet in aanmerking te komen, waarna in zjjne plaats een ander lid der financiëelc commissie, de heer Beynes, wordt voor gesteld. De heer Honders blijft het uit beginsel onraadzaam achten den heer Marcelis tot lid der commissie te benoemen; hij stelt daarom als amendement voor, geen vertegenwoordiger der obligaliehouders te benoemen. Dit amendement wordt met 42 tegen 62 stemmen verworpen. Door den heer Henny wordt nog gewezen op de wenschelijkheid om nog twee plaatsvervangers te benoemen. Daartoe wordt besloten en daarna de motie aangenomen met 62 tegen 42 stemmen blanco. Tot plaatsvervangers worden benoemd de heeren Honders en Henny. Niets meer aan de orde wordt de vergadering gesloten. Men schrijft aan het Hbl. uit Katwijk: De uitslag van de aardappelen en groententeelt in deze streek is voor dit jaar zeer ongunstig, zoowel inde duinstreken als op de zandgronden. Gewoonlijk wordt hier gepacht naar de berekening dat de aardappelen f6 het mud zullen opbrengen; stel dat een bunder 90 mud oplevert, dan rest nog het resultaat van den tweeden bouw; de puike soort bracht echter dit jaar, bij hooge uitzondering ƒ4 a 3, het meerendeel 2 per hectoliter op. De tweede teelt staal er evenwel, tot overmaat van ramp ook al niet gunstig bij; de groote droogte deed de kool- plant verdrogen, de bloemkool daarbij, als zij groeien wildeuiteenzetten en spoedig groen worden, daar deze groente het liefst geen zon heeft. Als men nu nagaat, dat hier in deze tijden hooge pachten gegeven worden, en de teler hier zoo goed als de boer uitstekend kan klagen, dan kan men zich voorstellen wat jeremiades geuit worden. Reden tot klagen heeft de huurder echter wel, de pachten loopen hier van ƒ700 tot 280 per bunder. Aan wie nu de schuld? Voornamelijk aan de huurders, want niemand dwingt hen om te koopen, doch de verhuurders mogen ook genoemd worden; het overleg van deze is ook groot. De verhuurder b. v. verpacht zjjn gronden publitk,

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1