BUITENLANDSCHE BERICHTEN. vattende verbrande menschenbeenderen. Een der urnen is nog in een tameljjk gaven toestand. Bij den bakker Jansen te Wehr brak eergisterenmiddag, vermoedelijk door vonken uit den oven, een brand uit, die in minder dan 2 uren tijds drie huizen en twee met graan gevulde schuren geheel in asch legde. Niets kon worden gered. Het verbrandde is grootendeels verzekerd. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld, dat een ijmker onder de gemeente Raalte van zijne 100 korven reeds 2000 kilo honig heeft verkocht, speciaal honig in de raat, en daarvoor 70 c. per kilo heeft ontvangen. Deze honig onderscheidde zich door ongekende blankheid. Na het ontnemen van dit kwantum behielden de korven nog ruimschoots voedsel voor den nade renden winter. Het jaar 1884 is een zeldzaam honigjaar. Te Makkum is, vergezeld vatt een sterken knal, de veiligheidsklep van de locomobiel in een der fabrieken van gebr». Tichelaar gesprongen. Aan boos opzet denkende, hebben de heeren T. al het werkvolk van de fabriek weggezonden en de werkzaamheden geslaakt. Prov Gr. Ct.) Te Weststellingwerf is door den bliksem de boerderij met alles wat er in was, eigen en bewoond door K. Jongerman, en te Achtkarspelen eene huizinge met schuur en het daarin aanwezige vee eene prooi der vlammen geworden. Beide gebouwen waren verzekerd. Het aantal branden is dit jaar in Friesland ongewoon groot. Gisteren stond terecht voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch Henri Marinus Janssen, oud 34 jaren, winkelier en huurkoetsier, geboren te Aksel, wonende te Bergen op Zoom, omdat hij in den avond van 8 Juli 1884 moedwillig den nachlagent van politie J. B. C. Van Poll een messteek in den buik had toegebracht, ten gevolge waarvan die beambte den 22 Juli 1884 overleed. Het openbaar ministerie eischte schuldigverklaring aan ge welddadigheid tegen een agent der gewapende macht, onder het waarnemen van zijn dienst, waaruit de dood binnen de 40 dagen is gevolgd; en eischte te dier zake eene tuchthuisstraf van 5 jaren. Woensdagavond is onder Princenhage een 25-jarig meisje door den uit Roosendaal komenden trein overreden. Zij werd gevonden tusschen de rails in bloed badende. Ofschoon zij nog leeft, is haar toestand hoogst gevaarlijk. Zjj had kermis gehouden en was in zulk een toestand tehuis gekomen, dat de landbouwer, bij wien zij in dienst was, haar niet in huis wilde hebben. Zij heeft zich toen met opzet of onbewust tusschen de spoorstaven te sla pen gelegd. Uit de rivier de Maas nabij Borgharen is opgehaald het lijk van zekeren Charles Reich, oud 49 jaren, werkzaam te Dambrich (Pruisen). Het ljjk droeg aan het hoofd sporen van verwonding en had om den hals geknoopt een doek met steenen. Men vermoedt eene misdaad; de justitie doet onderzoek. s GRAVENHAGE, 26 September. Door Z. M. is aan G. C. Joekes, op zijn daartoe gedaan verzoek, eer vol ontslag verleend als notaris te Haarlem, en is benoemd tot notaris te Haarlem, C. A. Joekes, candidaat-notaris aldaar. Ingevolge machtiging des konings worden builen dienst gesteld: met 24 October aanstaande Zr. M'. rammonitor Draak, ramschip Buffel en ram- monitors Haai en Pantermet 15 November aanstaande Zr. M*. fregat Everteen. De commandeerende officieren dier bodems, respectievelijk de kapitein-luitenants ter zee C. Ten Bosch en J. Loots, de luitenants ter zee 1"« kl. G. Van Herwaarden en H. Schotborgh en de kapitein-luitenant ter zee J. C. Joekes worden met die datums eervol van het door hen gevoerde bevel ontheven, eerstgenoemde tevens als bevelhebber over de bij Zr. M'. besluit van 26 Mei jl. n°. 22 samengestelde divisie voor binnenlandschen dienst; wordt de kapitein ter zee E. L. baron Van Heekeren van Waliën met den laatsten October aanstaande eervol ontheven van het bevel over Z'. M'. wachtschip te Willemsoord en met 1 November daaraanvolgende vervangen door den kapitein ter zee J. H. Commijs. Voorts wordt het bevel over Zr. M'. opleidingsschip Admiraal van ffassenaer met 16 November a. s. opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee J. C. Joekes, en de Ist* officier van dien bodem, de luitenant ter zee l,le kl. jhr. J. C. R. Westpalm van Hoorn van Burgh, met ingang van 1 October a. s., tijdelijk belast met dit bevel. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid is, benoemd tot opzichter van den waterstaat den 4de kl.A. Kooreman te Terneuzen. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is bij het alge meen debat de wijziging van art. 198 der Grondwet bestreden door de hh. Van Baar, Haflmans en Brouwers, die het ontwerp als roekeloos en onnoo- dig beschouwden, leidende tot noodelooze ontbinding der kamer, en de heer HafTmans tevens als een eerste stap tot eene volstrekt onnoodige alge- meene Grondwetsherziening. De heer Keuchenius achtte het beginsel van het ontwerp goed, maar het oogenblik slecht gekozen. Eerst moest de kiestabel zjjn herzien. De heer Schimmelpenninck van der Oye verdedigde het ontwerp als onvermijdelijk en de heer Vermeulen eveneens, ofschoon deze de redactie van het artikel bestreed. De heer Van Eek bestreed het ontwerp. De minister Heemskerk verdedigde krachtig het ontwerp, als middel om in de toekomst zonder overhaasting de Grondwet a fond te kunnen herzien. De heer Rutgers zou voor stemmen, doch onder protest tegen het financieel wanbeleid der regeering. Ten slotte werd het geheele ontwerp aangenomen met 68 tegen 14 stemmen. De eerste kamer is bijeengeroepen tegen Woensdag aanst.des avonds te 8 oren. Jhr. mr. W. E. Th Van der Does de Willebois heeft in de heden ge houden zitting van den hoogen raad den eed afgelegd als advocaat en pro cureur. Voor het gerechtshof alhier stond gisteren terecht de opperman A. L. H., uit Rotterdam, wien wordt ten laste gelegd in den nacht van 27 op 28 Juni te zamen en in vereeniging met een onbekend gebleven persoon uit een schoenwinkel aan de Hoogstraat te Schiedam te hebben ontvreemd eene groote partij schoenen en pantoffels, na eene glasruit van den winkel te hebben verbroken. In bedoelden nacht werd besch. in het bezit van een pak met schoenen en pantoffels op den dijk tusschen Schiedam en Rotter dam, en gaande naar laatstgenoemde stad, aangehouden, terwijl zijn mak ker bij de nadering der politie het op een loopen zette. Hij ontkende echter aan den diefstal schuldig te zijn, opgevende, dal hij met den onbekende naar Schiedam was gegaan om te hengelen en dat deze, na hem eenigen tijd alleen gelaten te hebben, was teruggekomen met het bewuste pak, zeg gende een koopje te hebben gedaan. Beiden hadden zich toen met achter lating van hun vischtuig op weg naar Rotterdam terugbegeven en eerst kort voor zijne aanhouding had zijn kameraad hem het pak ter hand gesteld zonder dat hij wist wat het inhield. Adv.-gen mr. Gregory wees op de ongerijmde ontkentenis van den besch. Zoowel zijne opgave van het visschen als van het doen van een koopje door zjjn kameraad midden in den nacht, oordeelde Z. E. G. A. onaannemelijk. Hij meende, dat besch. wel degelijk aan den diefstal moest worden schuldig verklaard en eischte zijne veroordecling tot 3 jaren correctioneele gevange nisstraf. De verdediger, mr. Rasch, trachtte aan te toonen, dat, met het oog op het voorgeven van besch. uit de verklaringen der getuigen niet vol doende was gebleken, dat hij zich had schuldig gemaakt aan hetgeen hem was ten laste gelegd. Op grond daarvan concludeerde pleiter tot vrijspraak. In de gisteren alhier gehouden algemeene vergadering van de Nederl. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde werd nog besloten Zwolle als plaats voor de algemeene vergadering in 1885 aan te wijzen en de vriend schappelijke bijeenkomst in den aanstaanden zomer in het Gooiland te hou den. Aan het einde der vergadering werden in de plaats van den voorzit ter. mr. H. L. A. Obreen, en de leden van het hoofdbestuur dr. D. J. Coster, dr. H. Boursse Wils en W. C. Boers, als voorzitter en leden van het hoofd bestuur gekozen de hh. Visser van llazerswoude; J. J. Kerbert, te Haarlem; Roëll, te Dordrecht, en Glijm de Voss, te Utrecht. Aan den aftredenden voorzitter werd het eerelidmaatschap van het hoofdbestuur aangeboden, uit erkentelijkheid voor al hetgeen hjj gedurende zijn presidium voor den bloei der maatschappij verricht had. Tol het gevolg van HH. MM. den koning en de koningin gedurende hun verbljjf in Luxemburg behooren Z'. M'. adjudant luit.-kol. baron Schimmel penninck van der Oye, de kamerheer baron Taets van Amerongen tot Na- tewisch en een hoofdambtenaar van 's konings kabinet. H. M. de koningin is heden voormiddag met den gewonen trein van 10 u. 39 m. per Rhijnspoor alhier aangekomen en des avonds te 7 u. 25 m. naar het Loo teruggekeerd. De vice-admiraal Van Capellen, die in opdracht had Z. M. den keizer van Duitschland namens Z. M. den koning der Nederlanden in Keulen te be groeten, is alhier teruggekeerd. Het sloopen van het Badhuis te Scheveningen is in vollen gang. De materialen zullen met eene locomobile van de losplaats aan het Kanaal naar hel bouwterrein vervoerd worden. Zoodra men het bouwen begint, zal ook een ploeg arbeiders na zonsondergang met behulp van electrisch licht werken. BELCIE. De huiszoekingen te Brussel zijn gisteren voortgezet bjj verschillende personen, die tot de "Ligue républicaine behooren. De Echo du Parlement beweert, dat wapenen, munitie en anarchis tische geschriften in beslag zijn genomen. Volgens hetzelfde blad spreekt men van arrestatiën en van zamenspanning tegen de veiligheid van den staat. De avond is gisteren te Brussel zeer rustig voorbijgegaan. Van de dage- lijksche manifestatiën schijnt nu afgezien te zijn, althans tot aan de gemeente lijke verkiezingen van 19 October a. s. Op een aanplakbiljet van de "Association liberale" te Brussel, dat on derteekend is door de leden van het comité, staat te lezen dat de uitgevaar digde schoolwet gerespecteerd moet worden, ten einde de Katholieken te bewjjzen, dat de liberalen hun voorbeeld van 1879 niet wenschen te volgen. Laat ons, heet het verder, met verachting van ons werpen alle zamenwer- king met personen, die van de opgewondenheid van het volk gebruik ma ken, om met de kreet van: "leve de republiek" de grondvesten onzer natio nale instellingen aan Ie randen. Storen wij ons niet aan de lasterljjke beweringen der Katholieke pers, die van dergeljjke daden de liberale partjj verantwoordelijk stelt. Er zijn te Brussel drie officieren van het Chineesche leger aangekomen, vergezeld van den heer Ciquel, den maker van het arsenaal te Fou-Tchou. Zij zullen, met machtiging van den min. van oorlog, de vestingwerken en militaire inrichtingen des lands bezoeken. Eene botsing heeft den 22*» in de nabijheid van het station Signeulx, op den Belgischen spoorweg van Athus naar de Maas, plaats gehad. De goederentrein n\ 4953, die zwaar beladen was, moest in dat station den personentrein n°. 2156, van Bertrix naar Arlon, kruisen. Door de vracht in te groote snelheid gekomen, reed hij het station voorbij en botste op den personentrein. De slag was verschrikkelijk. De machinisten en stokers der twee treinen werden op den grond geslingerd. De reizigers waren aan een groote angst ten prooi; hun trein, zonder machinist, snelde nl. met volle stoom vooruit en zou nu zeker tegen een trein in het volgende station ver brijzeld zijn geworden zonder de zelfopoffering en koelbloedigheid van den hoofdconducteur Louis Avaert, van het depot te Arlon. Hoewel zwaargewond, sprong deze van zijn bagagewagen op de locomotief, waarvan hjj de rem sloot en zoo den trein deed stilhouden. Een tiental reizigers werd liebt gekwetst; de stoffelijke schade is zeer aanzienlijk.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2