li: i its en A NT. ZATERDAG 27 SEPTEMBER. STADS-BERICIITEN. OPROEPING IN WERKELIJKEN DIENST 1884. N*. 28». l)e Courant verschijnt dadelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, de prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f2. ifionderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentie» is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden Gezien de Circulaire van den Heer Commissaris des Konings in de pro- Tincie Zuid-Holland, van den 16deo Augustus 11., A. n°. 2290 (2® aid.), fminciaalblad n°. 48; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de lotelingen. die in dit jaar xjjn ingelijfd bjj de bereden korpsen en, overeenkomstig de 2® zinsnede van art.57 van het Koninklijk besluit van den 8'"» Mei 1862 Staatsblad n». 46), ra hunne inly ving, tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, op Woensdag den l'tco October aanstaande in werkelijken dienst zullen worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend; dat zy zich allen rechtstreeks naar hunne garnizoensplaatsen belmoren Ie begeven en dat mitsdien bedoelde lotelingen bij deze onder de wapenen worden geroepen, met last om te zorgen, dat zij op gemelden dag, róór 4 uren dis namiddags, bij hunne korpsen zijn aangekomen. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing ifl de Letdsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leioen, 19 September 1884. DE KANTER. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. LEIDEN, 26 September. Door het kiescollege der Nederd. llerv. gemeente alhier is tot predikant bjj die gemeente beroepen ds. T. H. Herfkens, pred. te Rhenen. - Heden morgen is op de veemarkt door de politie alhier aangehouden een niet hier wonend persoon, genaamd G. VV.die eene koe had verkocht, tvelke later bleek ontvreemd te zijn uit een land onder de gemeente Vrijen ban. De koe is in beslag genomenterwijl tegen den aangehoudene proces verbaal wordt opgemaakt. - De luit. ter zee 2e kl. L. N. De Bruyne, dienende aan boord van Zr. M'. schroefstoomschip 1' kl. Tromp wordt met den 6'" October a. s. gede tacheerd bij de kweekschool voor zeevaart alhier. - Naar wy vernemen zullen op het eerste Caecilia-concert, dat in November aanst. te Amsterdam zal plaats hebbeno. a. de volgende toonwerken worden uit gevoerd: "Symphonie Pastorale", van Von Beethoven, Ouverture "Meercsstille und Gliickliche Fahrt", van Mendelssohn; Concert van Bach voor viool (eerste aitvoering in Holland), en "Derde Symphonie", van Brahms. - De bisschop van Haarlem heelt den hoog.-eerw. heer G. F. Drabbe benoemd tot pastoor der Jacobus-kerk te 's Hage; en den zeer-eerw. heer B. H. Brinkman pastoor te Helder, tot pastoor te Schiedam - Het stoomschip Zeeland, van Java naar Rotterdam, passeerde gisteren- ochtend te 10 uur Dover. De C. Feltingervan Amsterdam naar Java, arriveerde heden te Padang. - Naar men verneemt zullen eerstdaags eenige officieren en minderen van den marine-torpedo-dienst te Willemsoord, benevens een torpedo-werk tuigkundige, naar Fiume (Oostenrijk) vertrekken, met hel doel zich de ver vaardiging der vischtorpedo's en wat daarop betrekking heeft eigen te Mken. (/V. R. c.) - Volgens een particulier telegram te Tromsó van den 9de0 dezer uit Ar changel ontvangen, is de stoomboot Nordenskiöldkapitein Weide, aldaar van de Jugorstraat teruggekeerd, omdat de Ivarazee vol ijs was, wat het doordringen tot den Jenissei onmogelijk maakte. SibiriakofT verliet gelijk tijdig het schip, om over Petschora den landweg naar Siberië te nemen. - In den nacht van 25 Sept. jl. werd aan boord van het stoomschip Prins Uendrik van de maatschappij "Zeeland" onder de leiding van onzen landgenoot den heer L. J. Lelébre een hoogst interressante proef geleverd net Holmes Patent Lifebuoy Rescue Signal (Flames in the Sea). In tegen woordigheid van den gezagvoerder van dien bodem, den heer A. L. Stasse en meerdere autoriteitenwerd voornoemd apparaat van af de brug ter Itoogte van ongeveer 30 Engelsche voet uit de waterlijn aan bakboordzijde in zee geworpen (het was toen 1 ure in den nacht) waarop bliksemsnel de ontbranding volgde én het stoomschip én de zee te dier zijde helder ver licht werd (zijnde een wil licht). De lichtcirkel was in diameter ruim 100 Engelsche voet, terwijl de voortbrauding "in rechte lijn achter het schip," gedurende den tijd van 14 minuten helder zichtbaar bleef. Daar de boot een vaart had van circa 16 Engelsche mijlen kon men dus tot op een af stand van circa 2& Engelsche myl het licht duidelijk zien. De gezagvoerder en de overige autoriteiten verklaarden dan ook eenparig dat het apparaat Holmes in verschillende omstandigheden aan de zeevarenden ongetwijfeld belangrijke diensten zou kunnen bewjjzen. Zekere J. W. S.kantoorbediende by de firma Van Gend Loos, stond voor de arrondissements-rechlbank te Amsterdam terecht ter zake, dat hij in Augustus 11. van den heer De C. 400 voor de firma ter verzen ding naar Mechelen hebbende ontvangen, die gelden voor zich behouden en daarvan voor een deel kleederen gekochtterwijl hij het grootste deel verbrast had. Hij was tegen een salaris van 700 eerst by de afdeeling comptabi liteit werkzaam geweest, doch later om gegronde redenen tegen een salaris van 550 naar de expeditie-afdeeling verplaatst. Hij erkende zijn schuld en ook dat hij vroeger wel eens pakjes had opengemaakt, om door den eenen diefstal het tekort te dekken door een vorigen ontstaan. De substi tuut-officier mr. Karseboom vroeg zijne veroordeeling tot eene celstraf van 183 dagen en betaling eener geldboete van 12,50 ter zake van misbruik van vertrouwen. De opening van het Rijksmuseum te Amsterdam, is uitgesteld tot de eerste maanden van het volgende jaar. Vermoedelijk zal de plechtigheid zamenvallen met het verblijf van Z. M. in de hoofdstad. De belangrijke gebeurtenis zal dan op waardige wijze kunnen worden gevierd. In verband met dit uitstel is ook hel overbrengen der schilderijen uit het Trippenhnis verdaagd. Er wordt ijverig aan het gebouw gewerkt, en nu de opening is uitgesteld, zal het denkelijk in zjjn geheel gereed wezen, wanneer de plechtigheid plaats vindt. Obl liet IV. v. d. D. meldt dal in Arti voor de deelnemers te zien is het album met denamen van hen, die bijdragen schonken voor het borstbeeld dat Ch. Rochussen zal worden aangeboden en bestemd is voor het rijksmuseum. Na titel en oorkonde, wordt de rij van ruim 650 handteekeningen met die des konings geopend. Deze heeft eene afzonderlijke bladzijde, terwijl de andere bij achttallen op de kartonbladen gerangschikt zijn. Een sierlijke bruinlederen band houdt de bladen bjjeen en het geheel ziet er eenvoudig maar keurig uit. Aan de harddraverij met paard en tilbury, Woensdag te Baambrugge gehouden, werd door 14 flinke dravers deelgenomen. Prijswinner ƒ50, was P. Lankhout te Woubrugge, de premie werd behaald door A. Wouters van Loenersloot. Zondagmiddag Ie een uur werd de bevolking te Urk zeer onaangenaam in haar Zondagsrust gestoord door de aankomst van eene stoomboot, vol- geprompt met leden der sociaal democraten-club te Amsterdam. Een troep van meer dan 300 trok, de "Marseillaise" uitgillende en tierende, met muziek voorop eenige zelfs met revolvers gewapend het dorp binnen tot voor het huis van den burgemeester, die inmiddels gewaarschuwd zjjnde, zich dadelijk op straat vertoonde en in naam des konings alle verdere manifestiën verbood. Dat dit niet erg in den smaak viel, bleek maar al te zeer uit de uitdagende houding, het schelden, de vloeken enz., die daarop volgden. Door de waardige houding en krachtige taal van den bur gemeester, gesteund door de ingezetenen, werd hun eindelijk vergund in het hooiland eenige nummers van hun program uit te voeren, waaraan door een gedeelte van hen werd voldaan; anderen verspreidden zich alsgejaagden door het dorp, terwijl eenigen, die zeker genoeg van de pret hadden, stil letjes hier en daar op hel gras bleven wachten op het vertrek der boot, dat te vier uur weer zou plaats hebben. (St.) Eergisterenmiddag is eene bemande sloep van Zr. M'. stoomschip Bonaire, waarmede men zeiloefeningen hield in het Nieuwediep, door eene binnen komende Urker vischschuit aangezeild. Twee man vielen uil de sloep in de haven doch werden in tijds gered. De luit. ter zee, die het commando over de sloep voerde, sprong bij de aanvaring onmiddellijk over, waarschijnlijk voor verdere ongelukken beducht. De sloep heeft weinig, en de vischschuit geen schade bekomen. Eén der beide drenkelingen is in het marine-hospitaal te Nieuwediep ter verpleging opgenomen. Dinsdag jl. hebben de studenten in de letteren aan de Utrechtsche universiteit, nu de zekerheid verkregen is dat prof. H. Van Herwerden aan die hoogeschool verbonden blijft, hunnen hooggeachlen leermeester, als blijk van erkentelijkheid, het plaatwerk over de gravingen te Olympia door Curtius, Adler en Treu aangeboden. Eenige arbeiders die te Aallen in den Aaltenschen Es aan het grind graven waren, vonden, boven op de grindlaagdrie gebakken urnen, be-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1