VRIJDAG 26 SEPTEMBER. BLNNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f2.— alionderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiên is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN. 25 September. Io de heden gehouden ritting van den gemeenteraad waren tegenwoor dig de hh.De Fremery, Hartevelt, Bool, Groll, Bredius. Juta, Damsté, Zaayer. Van Dissel, Le Poole, Verster. Van der Hoeven. Knappert, Zaal- berg, De Gens, De Goeje Was, Van Wensen, Buys, Land en de voorzitter. Door den voorzitter werd mededeeling gedaan dat de verkiezing, ter ver vulling der bestaande vacatures van drie leden van den gemeenteraad, zal plaats hebben op Dinsdag 21 October aanst. Na gevraagd advies had de commissaris des konings als zijn gevoelen te kennen gegeven, dat de beide rooimeesters J. Van Lilh en J. C. Rijk, de directeur van het brandwezen en de opperbrandmeester P. Marks, als ge meente-ambtenaren moesten worden beschouwd en derhalve niet in aanmer king konden komen als leden van het college van zetters. Dientengevolge was eene nieuwe voordracht van zes personen noodig en werden als zoodanig op deze voordracht geplaatst de hh. J. Filippo Hz. en A G. Hessels, vor mende het eerste dubbeltal; als tweede dubbeltal de hh. W. Kok en mr. N. L. J. Van Buttingha Wichers, terwijl v0°f he' derde dubbeltal werden aan gewezen de hh. H. Ph. Kelder en VV. C. Mulder. Conform de voordracht van burg. en weth. werd het verzoek van dr. Jan Ten Brink, om teruggave van schoolgeld, zonder hoofdelijke stemming toe gestaan, terwijl op een dergelijk verzoek van den heer Harmsen afwijzend werd beschikt. Naar aanleiding van hel verzoek van het bestuur der kweekschool voor zeevaart tot plaatsing van een gebouw op het terrein dier inrichting, vroeg de heer Van Dissel of de kommandant der artillerie geen bezwaar tegen de plaatsing van een gebouw in de nabijheid der kazerne heeft te berde ge bracht, zoo niet, of diens gevoelen gevraagd is geworden. De voorzitter was van meeniug, dat de raad in dezen niets te maken had met de kazerne. De gemeente heelt het haar loebehoorend terrein afgestaan aan de kweek school, onder voorwaarde geen gebouwen te mogen plaatsen dan onder hare goedkeuring. Deze goedkeuring werd thans gevraagd. Mocht deze verleend worden en de genoemde kommandant hier eenig bezwaar tegen hebben, dan wordt dit eene quaestie tusschen buren. De heer Van Dissel meende dat zulks dan te laat zoude zijn en hij zoude niet gaarne zien, dat er eenig conflict zoude ontstaan met de autoriteiten der bovengenoemde kazerne, die als buren wel le waardeeren zjjn. De voorzitter bleef bij zijn vorig gevoelen persisteerenwaarop de raad zonder hoofdelijke stemming het verzoek in willigde. Heden had ten raadhuize de openbare verpachting plaats van het hou den van twee buffetten op de Ruïne tijdens de feestviering, bij gelegenheid van de onthulling van het gedenkteeken van Leiden's ontzet, op 3 October 1884. Als hoogste bieders zijn pachters geworden van hel buffet aan de zjjde van de Garenmarkt, de heer J. C. Klikee, voor 112 en van het bullet aan de zijde van de Doezastraat, de heer C J. Koster, voor 80. De commissie voor de volksvoorlezingen mocht gisterenavond met zelf voldoening neerzien op het groote aantal belangstellenden dat zich een toegangs bewijs had weten te verschaffen ter bjjwoning van een tweetal lezingen over hel voorspel van den 80-jarigen oorlog en het beleg en ontzet dezer stad, van harentwege in de Stadszaal te houden. Onze stadgenootde heer G. Japikse, die deze taak welwillend op zich had genomenbesprak op populaire en onderhoudende wijze het eerste gedeelte van genoemd onderwerp en zag zich voor zijne moeite beloond door een auditorium dat vol aandacht sprekers woorden volgde en met genoegen nog eens luisterde naar die geschiedenis, welke, hoe oud ook. altijd nieuw blijft, en steeds ieders belangstelling wekt. De volgende lezing zal hoofdzakelijk gewijd zijn aan de geschiedenis onzer stad en wel bepaaldelijk wat betreft haar aandeel in den tachtig-jarigen worstelstrijd voor de vrijheid. Deze bijeenkomst zal worden opgeluisterd door muziek en zang. Naar men verneemt heeft de minister van binnenlandsche zaken de uitnoodiging aangenomen om tegenwoordig te zijn bij de onthulling van het gedenkteeken van Leidens ontzet, op 3 October a. s. De geneeskundige staats-commissie alhier heeft gisteren toegelaten voor het l« gedeelte: de heeren J. J. Pigeaud, doctorandus, en J. Th. Bornwater, candidaat-arts. De heer L. P. H. Eykman, leeraar aan de hoogere burgerschool alhier, is benoemd tot leeraar in de Engelsche taal en letterkunde aan de hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus voor jongens te Amsterdam. Aan het departement van marine werd heden aanbesteed; het maken en stellen van een ijzeren zeekaap op het eiland Vlieland en het afbreken en opruimen van een aldaar bestaande houten kaap. Minste inschrijvers waren de heeren D. A. Schretlen C°. alhier, voor 5792. Eene der schoonste maansverduisteringen in deze eeuw zal den d4" October a. s. plaats hebben. Te 8.25 treedt de maan in de schaduw der aarde, en te 9.25 begint de totale verduistering, die tot 10.58 duurt. Met het stoomschip Gelderland zal 27 September aanstaande, 's namid dags te 4 uren eene brievenmaal worden verzonden uit Rotterdam naar Padang en Batavia. Het stoomschip Noord-Brabantvan Rotterdam naar Java, arriveerde 24 September, des ochtends, te Padang. De Utrecht, van Java naar Rotter dam, vertrok 23 September van Padang. De Prinses ffilheltnina. van Amsterdam naar Batavia, passeerde kaap St. Vincent 24 September. De Zuid-Holland, van Java naar Rotterdam, vertrok 24 dezer, des namiddags, van Port-Said. Thans kan worden medegedeeld, dat de onderhandelingen, omtrent het verkrijgen van eene collectieve plaatsruimte voor de Nederlandsche afdee- ling op de Internationale tentoonstelling te Antwerpen, zoover zjjn gevor derd, dat de Nederlandsche hoofdcommissie verzekerd is van eene gunstige plaats, onmiddellijk grenzende aan de galerie d'entrée van het gebouw en aan de Belgische afdeeling. Eene circulaire van genoemde commissie wacht slechts op de ontvangst van enkele nadere inlichtingen. Daarbij zal, onder voorbehoud der inwilliging van de door de regeering toegezegde rijks subsidie, eene aanzienlijke verlaging op de plaatshuur worden verleend en de termijnen voor de inzending der aanvragen tot uiterlijk 1 November a. s. worden verlengd. Een ingezetene van den Haag schrijft aan het D. v. Z. en 's Gr. uit de Sbchsische Schweiz van den 174,n dezer: "Ik was hedenochtend te Utte- walde, bij eiken bezoeker van de Saksische Schweiz welbekend als gelegen aan de Ultewalder Grund. Donderdag is dat kleine, uit stroohuizen be slaande dorpje afgebrand; 120 menschen, uitmakende 27 gezinnenzjjn zon der woning, en alles, alles ging verloren: geitenkoeien, korlom alles, waar van nieis verzekerd isdaar de assurantiemaatsehappen dat weigeren, omdat het stroohuizen zijn; ook een kind kwam in de vlammen om. Treurig is de aanblik van zooveel ellende te midden van de goddelijke natuur. "Mag ik tot hen, die de Saksische Schweiz al bezochten, of die het nog willen doen, een klein verzoek richten, namelijk om een bijdrage te zenden aan den heer Schramm, Gemeinde-alteste in Uttewalde (Saksen), die de giften goed en doelmatig voor de ongelukkigen zal aanwenden. Mjjn reisgenoot en ik offerden heden ons bescheiden penningske." In den volgenden zomer zal te IJmuiden eene badgelegenheid worden opgericht. De naamlooze vennootschap, die het bad in exploitatie zal brengen, heeft 500 meter strand gehuurd, aanvankelijk 100 meter bezuiden de Zuidpier. Tegen een drogist te Amsterdam is proces-verbaal opgemaakt wegens eene te zijnen huize ontdekte geheime zeepziederjjvoor het fabriceeren van harde zeep. Te Anna Paulowna brak Dinsdagavond een felle brand uit in de boeren hofstede, bewoond door V. Hoogendijk. De vlammen werden ruimschoots door het aanwezige hooi en graan gevoed, zoodat het stuiten der vuurzee onmogelijk was. De woning brandde tot den grond af en voor een aanzien lijke waarde aan oogst ging hierbij verloren. Naar men verneemt is alles verzekerd. De oorzaak is onbekend. De trein, die gisterennamiddag te 2.51 minuten uit Tilburg te Njjmegen moest aankomen, arriveerde eerst le 4 30, doordien de locomotief daarvan, na het vertrek uit Tilburg, uit de rails was geraakt en de weg daardoor versperd was. Persoonlijke ongelukken hadden daarbij niet plaats. Bij het instr. bat. te Kampen zijn gisteren voor den dienst aangeno men 32 volontairs, 3 werden afgekeurd, 9 bedankten, 2 zijn voor het school examen afgewezen en 6 niet opgekomen. Te Winterswijk is gisterennacht bij een horlogemaker eene glasruit verbrijzeld. Een gouden horloge, een paar pendules en eenige brillen zjjn door de dieven ontvreemd. Op den weg tusschen Ruinerwold en Meppel is een doofstomme schoen maker door eene sjees overreden. Hij werd vrij ernstig aan het hoofd gewond. Voor de betrekking van gemeente-architect te Harlingen, waaraan

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1