BUITEN LANDS CH E BE RICH TEN. satnedes te vertrekken, het uitgangspunt zijner reis door de binnenlanden van Afrika. Bij het rangeeren van eenige spoorweg waggons, op het terrein van de Hollandsche spoorweg-maatschappij aan de Oostenburgergracht te Amsterdam, is Maandagavond een bejaard man tusschen de buffers van twee waggons geraakt, hetgeen zijn onmiddellijken dood tengevolge had. Het lijk is naar de üosterbegraafplaals gebracht. Een man, bezig met het lossen van balen koffie van hel stoomschip Soenda, aan de Handelskade te Amsterdam, had Maandagavond het ongeluk het evenwicht te verliezen en zijne ruggegraat te breken. Gisterennacht overleed hij in het Binnengasthuis. Twee metselaarsknechts werden cergisterennacht op de Prins Hendrik kade te Amsterdam door de politie in hechtenis genomen, onder zware verdenking een winkelbediende op den openbaren weg aangerand en hem van zijne kleederen en horloge met geweld berooid te hebben. Het horloge dat iu eene herberg was verkocht en de kleederen die ergens in pand ge geven waren, zijn mede door de politie opgespoord. De schaapherder uit Valburg J. M. werd gisteren door de rechtbank te. Arnhem veroordeeld tot C maanden celstraf en boete van ƒ12.50, ter zake hel voor zijn meester verkoopen van sehapen, waarbij hij het geld niet beeft verantwoord, maar ten eigen bate aangewend. Verleden Zaterdag had te Groesbeek eene gerechtelijke schouwing plaats van het daartoe opgegraven lijk van Hendrik Kersten, die den 12e" dezer -ten gevolge van overmatig gebruik van sterken drank was overleden. De kastelein, die hem zooveel getapt heeft en, hoewel in Pruisen wonende, de nationaliteit van Nederlander heeft, wordt op aanklacht van den burge meester door de justitie vervolgd wegens het toedienen van bedwelmenden drank aan een beschonkene, welk feit den dood ten gevolge heeft gehad; mochten voldoende bewijzen gevonden worden, dan staal hem eene tucht huisstraf van 5 lol 10 jaren te wachten. Voorzeker zal hierbij bezwarend voor den beschuldigde zjjn, dat hetzelfde ongeveer 4 jaren geleden bjj hem plaats had, toen een 23-jarig jongeling in beschonken toestand zijne herberg verliet, op eenige schreden afstand van het huis in een greppeltje viel, en den volgenden morgen daarin dood werd teruggevonden. Een zeer gemeene diefstal bracht te Groesbeek de vorige week heel wat opschudding teweeg. Eene 19jarige dienstmeid uit Wjjler (Pruisen) stal ten nadeele van haren patroon, den landbouwer Giesberts te Groesbeek. eenig geld. Om de verdenking van zich af te leiden, nam zjj een haar toebe- hoorend gouden kruis en stopte dat op de kamer van den knecht in den zak van eene broek, die daar hing. De diefstal werd daarop het eerst door haar bemerkt en met groot misbaar maakte zij de huisgenooten bekend,dat uit haar kast, benevens geld, een gouden kruis gestolen was De knecht, die een oogenblik alleen in huis was geweest, werd door haar toedoen ver dacht en in zjjne kamer werd nauwkeurig onderzoek naar de vermiste voor werpen gedaanwaarbij de meid het bewuste kruis in een broekzak terug vond. De knecht werd gearresteerd en voor den burgemeester gebracht wieri het mocht gelukken de ware toedracht der zaak aan't licht te brengen doch niet dan na eene instructie van twee dagen waarbjj de jeugdige diefegge bewees zeer geslepen en doortrapt gemeen te zijn. Te Deuringen is jl Zondagmiddag eene misdaad gepleegd. De land bouwer J. W. kreeg, twistende met zekeren S.fabrieksarbeider, onver wachts een messteek in den ouderbuik, tengevolge waarvan bij dermate werd gewond, dal men voor zjjn leven vreest. De dader werd in arrest genomen en ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Almeloo. Toen Maandagmorgen de Hullsche boot de haven van Harlingen bin nenkwam, geraakte dat vaartuig in aanraking met de tjalk vau schipper F. Venema, tengevolge waarvan diens dochter, die het roer bestuurde, over boord sloeg en in de diepte verdween. Toen zij voor de tweede maal boven kwam, wist zij zich in eene inmiddels toegeschoten vlet te bergen. Zoodra zjj weder aan boord was gekomen, was haar eerste werk haren vader, die van den schrik was in zwijm gevallen, weder bij te maken. Gisterenochtend vond men het lijk van een timmerman uit Breda, die aan het stationsgebouw te Waalwijk werkzaam was. aldaar op de spoor- j baan liggen. Misbruik van sterken drank is de vermoedelijke oorzaak van zjjnen dood. "Hij had", zeide hjj des avonds, toen hjj reeds in beschonken toestand verkeerde, lol een zjjner kameraden, »nog twee gulden; die moes ten er ook nog aan". Uit goede bron meldt men aan het D. v. Zen 'x Gr. dat de minister van binnenlandsche zaken den burgemeester van Venloo de niet zeer aange name taak heeft opgedragen om de regenten der Heutzstichting en der B.-K. armen aldaar in rechten te vervolgen, ten einde hen te noodzaken, de kapi tale sommen, welke door verkeerde geldbelegging bij het bekende faillissement zjjn verloren gegaan, terug te geven. Te Buggenum is jl. Zaterdag een achtjarig jongentje al spelende in de Maas geloopen en verdronken. Hel Ijjkje is tot nu toe nog niet opgevischt. GRAVENHAGE, 24 September. Door Z. M. is, ter zake van de krijgsverrichtingen tegen Tenom (Atjeh) in Januari 1884, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, de kapitein-luitenant ter zee W. A. Arriens, terwijl voorts is be paald dat bij afzonderlijke dagorders zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld: van de zeemacht: de luitenants ter zee 1>" klasse 11. R. J, J- Thorbecke en J. A. II. Beck; van de landmacht: de kapitein van den generalen staf L Swart, de kapitein-intendant C. 11. W. Boers en de l,tr luitenant der infanterie S. Bonga. Door Z. M. is aan 11 Maas Czn., opzichter der domeinen op Tessel, tevens opgedragen het toezicht op de domeinen op Vlieland en Terschelling. Door Z. M is D. G. De Vries, veearts te Clinge, benoemd tol plaats vervanger van den dislricts-vcearts wien Dordrecht als standplaats is aan gewezen. Door Z. M is de luitenant-kolonel J. C. Harsveldt, van hel 4* reg, infanterie, te Delft, op non-activiteit gesteld. De luitenant ter zee 1»" kl. M. C. Van Doorn wordt met 1°. November a, s. gedetacheerd te Willemsoord. In de heden gebonden zitting van de tweede kamer werd verworpen, met G8 legen 6 stemmen eene overeenkomst met den Sabina-Henrici- polder, omtrent liet maken eener inundatiesluis bij hel fort De Ruyler. No; werd aangenomen met 74 tegen 2 stemmen een ontwerp, intrekkende hei verbod van het visschen met kwakkuilen iu de Zuiderzee. Morgen zijn an. dere ontwerpen aan de orde. Vrijdag aaust. komt in behandeling het voor. stel omtrent wijziging van art. 198 der Grondwet; het daarover uitgebracht afdeelingsverslag is ten gunste van de behandeling, ofschoon men de ver. antwoordelijkbeid omtrent de late indiening en storing dientengevolge van de parlementaire werkzaamheden op rekening van de regeering liet vallen, De groote meerderheid achtte het allezins denkbaar, dat tjjdens het regent, schap behoefte aan grondwetswijziging ontstond. Velen achtten het verhol van het brengen van verandering in de troonsopvolging, gedurende het regentschap, wel gerechtvaardigd. lieden zijn aan het ministerie van financiën ui het openbaar uitgeloot de volgende 73 reeksen elk van 10 nummers van de bij de wet van 16 Maart 1883 (Stbl n°. 34) vastgestelde geldleening, te zamen vertegenwoor digende ecu kapitaal van 730.000. 51 152 1 9991 1697 1 20 49 1 2 399 1 33 07 1 3824 1 42 7 3 1 44 971 52 78 1 57181 351 4901 10121 17991 20981 24121 33941 39271 42911 46981 53111 57731 901 5541 11291 18051 21091 24141 34061 40621 43331 50251 53181 59191 961 7591 13811 18641 21911 25011 35221 42151 44331 50411 53641 5929] 1051 9281 15561 19651 22791 28011 35411 42181 44481 50761 54141 59261 1101 9851 16381 19681 23651 31961 35941 42381 44511 52291 54541 59921 1161 De laatste geestelijke eerbewijzen aan het stoffelijk overschot van dn zoo diep betreurden herder der R. K. gemeente alhier, den deken mg'. Rioclie. begonnen hedenochtend 9 ure met eene plechtige uitvaart in ilt St. Jacobskerk in de Parkstraat. In de eerste rijen der binnen het altaar gezeten priesters werden opgemerkt de bisschop van Haarlem, mg'. C. J. 1 Bottemanne, de tijdelijke apostolische nuntius, mg'. Baroncini, secretaris dn nunciatuur, en de geestelijken uitmakende tot dekanaat van 's Gravenhagi, De lijkmis werd opgedragen door mg'. P. G. Scliagt, pastoor der St. Wills brorduskerk. Aan hel einde dezer plechtigheid hield de wel-eerw. hut H. L. Spoorman, deken en pastoor te Delft, «eene lijkrede, waarin hjj ii kernachtige taal een beeld ontwierp van den diep betreurde doode. Behalve in de kerk, was de R. K. gemeente ook op het kerkhof door hon derden van hare leden vertegenwoordigd. Nadat de gebrnikeljjke ceremonilt in de kapel verricht waren, daalde hel stoffelijk overschot, bedekt met dn ruimen kransenvoorraad door kerkelijke en godsdienstige vereenigingen rjjkelp opgetast in den grafkelder, alwaar in tegenwoordigheid van al de bjj li plechtigheid aanwezige geestelijken de beaarding plaats had. BELCIE. De viering van den verjaardag der revolutie van 1830 te Brussel, weri gisteren als voorwendsel gebruikt lot het houden eener manifestatie op te weg, waarlangs de oud-strijders, die ouder gewoonte een krans gingen heet ten aan het herinneringsmonument, voortschreden. Toen de deelnemena» den optocht zich voor het monument hadden geschaard, werden zjj do» eene talrijke menigte luide toegejuicht. Een der oud-strijders nam het woorl en beklaagde zich over de verlatenheid, waarin zij, die de revolutie haddtt overleefd, verkeerden, dankte de stad Brussel voor haar zorg en eindigdt met de kreet van: "leve België! leve de Koning!" Een andere spreker zeilt dat zoo de voorouders in 1830 de wapens hadden opgenomenzij dit lui den gedaan in de hoop dat België vrij zou blijven, of wal wel zoo actuee is, nooii onder het juk van Rome mocht komen. Na den afloop der pleet tigheid keerde de stoet naar het lokaal terug, omstuwd en gevolgd door«t dichten drom van personen, de Brabangonne en de Marseillaise zingende. Verscheidene groepen doorkruisten gisterenavond Brussel, onder geflti en geschreeuwvooral voor de bureelen der Patriote was eene groote of hooping van menschen. De politie en de gendarmerie dreven de menigletii een. Tegen 11 uur was de beweging beperkt lot de Place de la Monniit de burgerwacht verdreef de menigte ook van daar. Verscheidene person zijn in hechtenis genomen, waaronder twee redacteurs van een republi- keinsch blad. Republikeinsche schotschriften, die door de hoofden der socialistic partij waren onderteekend en bij duizenden werden rondgedeeld, behelsl» de uitnoodiging toe te treden lot hel republikeinsche verbond, dat juist ff» opgericht. Verscheidene exemplaren werden door de politie in beslag g» men. Hetzelfde was eergisteren het geval met een ander zeer heftig republi- keinsch vlugschrift. ENGELAND, De persoon, die twee jaar geleden te Londen den politie-agent Colt die hem op inbraak betrapte, had doodgeschoten, en naar wien men zool»! vruchteloos gezocht had, is eindelijk door aanbrenging van medeplichtig ontdekt en ter dood veroordeeld. De medeplichtigen waren evenwel verlokt door de uitgeloofde belooning; maar toen Orrockde moorden® later om eene andere zaak in banden der politie kwam bleek het loert dat hij den nacht van den moord in gezelschap van die twee mannen b doorgebracht; zij werden gevat en legden uit vrees eene volledige beken® af. Orrock was een schrijnwerker en 21 jaar oud. De Brilsche kanonneerboot Wasp is Maandag vroeg bjj Tory-Isl# verongelukt. Men vreest, dat vjjftig personen bij deze ramp zjjn ontgd' men. Aan boord waren acht marine-commissarissen. Zes man der equips-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2