A AT. DONDERDAG 25 SEPTEMBER. STADS-BERICIITEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 18S4# COS It N". 287. 10.- i)t Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2.- 10, 5 i! tlmderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiên is van 14 regels I.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Beestenmarkt en de Kaasmarkt, die op Vrijdag 3 October a. s., den gedenkdag van Leldens Ontzet, zouden moeten plaats hebben, dit jaar zullen worden gehouden op Woensdag I October te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, 18 September 1884. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. 91 865 5?! 61' 1221 94 5brJ 121 105 lil) 1281 45 9 83 ,7?) 11; uslat Ut" Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 25 Sep tember 1884, des namiddags te twee uren. 1. Vaststelling van eene voordracht voor de benoeming van drie zet ters. (130 en 145) 2. Verzoek van dr. Jan Ten Brink om teruggave van schoolgeld. (143) 3. Idem alsvoren van Harmsen. (144) 4. Idem van het Bestuur der Kweekschool voor Zeevaart, tot plaatsing van een gebouw op het terrein. (146) NB. Na afloop der openbare zitting, vergadering met gesloten deuren. LEIDEN, 24 September. Aan de rjjks-universiteit alhier is met goed gevolg het eerste natuurkun dig examen afgelegd door mej. G. Heintz. - Mej. C. Steenwjjkalhier, is benoemd tot directrice der school voor voorbereidend lager onderwijs te Oldeboorn. - Bij cene door de politie gehouden inspectie der huizen van koop met recht van wederinkoop alhier is gebleken, dat bij twee hunner, zjjnde B., aan de Haarlemmerstraat, en de weduwe Van A., aan den Middel weg, het extract der wet van 18 September 1852 Stbln°. 187) niet op eene zichtbare plaats voorhing, op grond waarvan tegen hen proces-verbaal it opgemaakt. Aanstaanden Zondag en Maandag zullen wedloopen worden gehouden op de nieuwe renbaan, aan den Loosduinschen weg nabjj 'sGravenhage. Wal de ligging van het terrein betreft, in de onmiddelljjke nabijheid der stad, mag die voorzeker een der gunstigste genoemd worden. Wij ver trouwen dan ook dat door velen op die dagen een bezoek aan de residentie tal worden gebracht en eenige uren zullen worden afgezonderd om getuige te zijn van een volksvermaak, dat hier te lande zoozeer is gewild. Voor atwisseling is door de directie gezorgd, daar gedurende de coursen concert eu vermakelijkheden zullen plaats hebben. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wjj naar achterstaande annonce. Voor de wedrennen zijn 44 paarden, waaronder vele Belgische, inge- tchreven, en voor de harddraverijen 30, bjjna alle eerste klasse harddravers. Men schrijft ons: Op den zomer volgt de herlst en het is nu eenmaal verordend dat deze bij gelegenheid van een schrikkeljaar op 22 September, anders een dag vroeger, zal beginnen. Tot eer van dezen zomer mag niet verzwegen worden dat hjj met glans geëindigd is, gelijk hij zich door veel zonneschijn, warmte en vruchtbaarheid heeft gekenmerkt. Zonder daarom iels van zijn roem te verkleinen, zijn weerkundigen tusschen beide gekomen om uit hunne aanteekeningen te bewjjzen dat de zomer van 1868 dien van dit jaar in menig opzicht overtrof en bij deze bewijsvoering zal men zich moeien nederleggen. De temperatuur was toen dikwijls hooger dan zij nu geweest is, onweerbuien kwamen er bijna niet voor, het regende in geen vijf maanden, en de eene dag deed voor den anderen niet onder in zonneschijn, del vee kwam te kort aan gras door de droogte, maar men had toch een goeden voorraad hooi gewonnen; de oogst der granen was voortreffelijk en ten ruim beschot van aardappelen en boonen, waarborgde voor een kwaden winter. Meer dan ooit werd toen het spreekwoord: een heijaar is geen schreijaarbewaarheid. Tengevolge van zooveel voorspoed had dat jaar ook 'ele merkwaard'gheden. De voornaamste was deze. Op een dag had men rogge gemaaid, gedorschl, naar den molen gebracht en gemalen, en van het meel brood gebakken. De witte druif kon in September gesneden worden, bijgevolg liep het met de blauwe druif niet minder goed af. De wijndrin kers verkneukelden zich in een besten druivenoogst. Dat het ook dezen 'outer niet aan merkwaardigheden heeft ontbroken, laat zich begrijpen, maar van een zoo bijzonder geval als toen met rogge was gebeurdwerd toch wiet vernomen. Wel was er een aardappelcnstruik gegroeid in omvang zoo groot als een kleine gashouder, met meer dan tweehonderd knollen; ook onder de tallooze komkommers waren er voorgekomen van minstens 1% Meter lang, de gedaante aangenomen hebbende als die eener schuifelende slang. Een korf honig was er uitgebroken, die 58 Ned. pond woog. Voor de tweede maal bloeiden peren of appelen en deze begonnen weer vrucht te zetten, had er tot uitbreiding van het wonder bjj gemeld kunnen worden. Een chochinchina kip had een ei gelegd van 130 gram; dat was knap van zulk eene kip, die wel groot, doch anders niet geroepen is een struisvoge- lenei te leggen. Een gewone kip te Monster had een ei gelegd van 97% gram, kleinste doorsnede 5, grootste doorsnede 7% duim; dat was dus nomen omen in dubbelen zin een monster-ei. Een kip te Heemstede had iemand 24 dagen achtereen, eiken dag en op hetzelfde uur, een ei gelegd. Dankbaarder en ordelijker kip was er nog niet ontmoet onder de merkwaar digheden, die echter dit jaar in kippetjespraat dreigden te vervallen. Het spreekt van zelf dat op den zomer van 1868, evenals nu, weerpro- feten hun stem verhieven. Een vroege, zoo niet een strenge winter was Stellig op een zoo ouderwetschen zomer te wachten. Het eendenkroos toch, dat zich bjj groote warmte zoo verbazend snel ontwikkelt, gaf in de eerste plaats hel middel aan de hand om daaruit vroege koude te voorspellen. Ook thans is dat middel aangegrepen, want het kroos bedekte met eene dikke laag vaarten, kanalen en slooten. Nu heeft de tuinbaas reeds zoo vroeg heele driften trekljjsters ontdekt en dat is mis. Wat er mis was ia 1868, winter kwam er niet en in het laatst van December werden er bont gekleurde vlinders, bekend onder den naam van «schoenlappers" opgemerkt. Of de trekljjsters het nu gedaan zullen hebben, zal de tjjd leeren; de zwa luw is althans op verre na nog niet weggetrokkendus deze kan voorshands niet worden hard gevallen. De afdeeling wis- en natuurkunde vun de Koninklijke Akademie van Wetenschappen, te Amsterdam, zal Zaterdag 27 September aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Het stoomschip Koningin Emma, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Aden en vertrok 23 Sept. De Prins van Oranje, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde te Port-Said 24 Sept. en zou denzeifden dag het kanaal ingaan. Men deelt aan het D. v. Z. en 's Gr. mededat de overweging van het wets-ontwerp betrekkelijk de wijziging van art. 198 der Grondwet, in de afdeelingen der tweede kamer, tot nogal uiteenioopende beschouwingen aanleiding heeft gegeven. Er waren ledendie reeds dit wijzigingsvoorstel te veel achtten; deze vormen echter de minderheid. Anderen hadden de herziening willen uitgebreid zien, hetzij ,ot den geheelen tekst van art. 198, hetzij tot andere Grondwetsbepalingen. Deze bedenking zou voor sommigen wel een verkapt middel kunnen wezen om elke wijziging langs den weg van exceptie onmogelijk te maken. De eindindruk schijnt echter te zjjn, dat het wetsvoorstel ten slotte zal aangenomen worden zooals het daar ligt. Waarschijnlijk zal dadelijk een eindverslag worden uitgebracht. Naar het Ilbl. van goed onderrichte zjjde verneemt heelt de heer R. Van Lennep zijn ontslag aangevraagd als consul der Nederlanden te Alexandrie. Naar men verneemt, zijn van de 20 adspiranten, die aan bet toelatings examen voor den op 1 Oct. te Delft op te richten artillerie-cursus hebben deelgenomen, 17 toegelaten, nl., P. Van de Koppel Sluizer, P. J. Van der Meer, J. C. Van Rijn, P. C. Bomert, W. F. J. Buytendjjk, A. P. Mol, G. Maes, J. C. Portheine, J. Van Gastel, W. J. Methorst, J. A. Van Alphen de Veer, P. J. II. Joosten, G. De Groot, J. 11. W. Dangerman Grootepas, J. G. A. Van der Putten, D. J. Mejjer en J. G. C. Vermeulen. Gisteren zijn van het instructie-bataljon te Kampen naar de regimenten infanterie vertrokken: 42 korp.-titulairs, en wel naar het 6« en 7« reg. elk 8, naar het 4« en 8' reg. elk 6, naar het 3« en 5' reg. elk 4, naar het 2« reg. 3, naar het 1« reg. 2 en naar het reg. grenadiers en jagers 1. De Vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger ontving dezer dagen weder een blijk van belang stelling. Mevrouw de weduwe Van Willes zond een bedrag van ƒ100 aan die vereeniging, ter voldoening aan den wensch van wijlen haren echtge noot, den luitenant-generaal N. Van Willes, die verlangd had dat de be doelde som, welke aan zijne weduwe uit het officiersfonds zou worden uit gekeerd. aan die vereeniging zou worden geschonken. De heer D. D. Veth is gisterenmorgen per stoomschip Ceres naar Ham burg vertrokken, vanwaar hjj zich naar de Congo begeeft, om, na zich bjj zjjn hem daar reeds wachtend reisgezelschap te hebben gevoegd, naar Mos-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1