BUITENLANDSCHE BERICHTEN. waren 77 studenten ingeschrevenwaarvan 36 litlerarische en 41 theolo gische. In de gemeente Zuidwolde is gisteren eene landhouwerswoning door den bliksem vernield. Ook de inboedel is nagenoeg geheel vernietigd, doch 2 koeien en 3 varkens werden gered. Huis en inboedel waren verwaar- borgd. De werkman, wien onlangs, tijdens het laden van stukgoederen in eene der mailbooten van de maatschappij «Zeeland" te Vlissingen, door een handwagen het been werd vermorseld, tengevolge waarvan dit moest wor den afgezet, is, na een smartelijk lijden, bezweken. Verleden Zaterdagmiddag had aan het Katsche-veernabij Goes, ee;j treurig ongeluk plaats. Een schipper, die vóór eenigen tijd een zoon ver loren heeft door verdrinken, lag daar met zijn scheepje om mosselen te Iaden. Zijn zoon, die als knecht bij hem voer, wilde een vogel schieten, doch schoot den eersten keer mis; hij laadde zijn geweer weder, doch ziende, dal de vogel reeds te ver weg was, besloot hij, niet te schieten en wilde zjjn geweer in het ruim leggen; ongelukkig glipte het uit zijne han den en het haastig opnieuw aangrijpende ging het schot (hagel) af. De linker opperarm en het linker schouderblad werden van den 22- a ?3- jarigen jonkman verbrijzeld. De te hulp geroepen doctor achtte amputatie van arm en schouderblad noodzakelijk, doch wilde, daar de jongeling door bloedverlies reeds te veel verzwakt was en die amputatie zeer gevaarlijk is, daartoe niet overgaan. Men vreest voor het behoud van 'sjonkmans leven. Te Munstergeleen, bij Sittard, viel Zaterdag een landbouwer van 70 jaren in zijne schuur van den zoogenaamden «overden" op den dorschvloer en bekwam zoo ernstige kneuzinsen, dat hij eenige uren later aan de ge volgen overleed. Door de brigade maréchaussee uit Bladel zijn op de kermis aangehou den de persoon H. T. en zijn meisje uit Bergeik, verdacht van in den laten avond de woning van de gezusters H. aldaar, die reeds te bed lagen, te zijn binnengedrongen en, met lakken gewapend, de bewoonsters deerlijk Ie heb ben geslagen en mishandeld, terwijl ééne van haar drie messteken in den arm bekwam, die den geneesheer aanvankelijk voor haar leven deden vree zen. Uit een kofier, die later teruggevonden werd en door de deugnieten aanvankelijk schjjnt medegenomen te zijn, is ƒ300 aan contanten ontvreemd. Het wetsontwerp tot goedkeuring der overeenkomst van 13 Mei jl. betreflende de wederzijdsche bescherming van het auteursrecht op werken van letterkunde en kunst, is thans openbaar gemaakt. In de toelichting, welke onderieekend is door de ministers van buitenlandsche zakenjustitie, binnenl. zaken en koloniën, stelt de regeering het belang eener regeling der wederzijdsche bescherming van het auteursrecht voorop, voor Nederland meer bepaaldelijk gelegen in het toenemend aantal vertalingen van Nederlandsche werken in het Duitsch, ten nadeele van den oorspronkelijken auteur. De belangrijkste artikelen der overeenkomst zijn de volgende: Het eerste artikel dezer overeenkomst verzekert aan de auteurs van letter- en kunst werken in de beide staten wederkeerige bescherming hunner werken, ge durende denzelfden lijd en binnen dezelfde grenzen als in elk der beide landen is toegekend. Daarentegen zijn in dit artikel photografiën niet op genoemd onder de letter en kunstwerken, welke beschermd zullen worden tegen reproductie, aangezien de Duitsche wetgeving op het auteursrecht ze niet als kunstwerken beschouwt. Bij art. 3 worden, evenals in onze vroe gere overeenkomsten van dezen aard, de rechten verzekerd der rechtver krijgenden van den auteur. Voor wetenschappelijke stukken in couranten, tijdschriften en dergelijken is het auteursrecht alleen dan gewaarborgd, als de schrijver het der moeite waard heeft geacht, die met zijn waren naam te enderteekenen. Art. 6 verbiedt de uitgave van zoogenaamde muzikale arrangementen, vervaardigd zonder toestemming des auteurs, naar motieven uit zijn werken genomen. Art. 11 verbiedt den in- en uitvoer, de uitstal ling, den verkoop enz. van nadrukken waar ook uitgekomen. Art. 13 heeft O. a. ten doel om elke der beide contracteercnde partijen het recht voor te behouden om door maatregelen van wetgeving of van inwendige politie te waken tegen verkoop en opvoering van werken enz. te wier aanzien dit in het eene of andere land doelmatig mocht worden geoordeeld, b.v. omdat zij zedekwetsend of voor de rust en orde gevaarlijk zijn. De duur dezer over eenkomst is bepaald op 6 jaren. GRAVENI1AUË, 23 September. Door Z. M. is aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat F. Petzel, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870/71, en van het onderscheidingsteeken 2de kl. voor dienst bjj de landweer in Duitschland. Door Z. M. is benoemd tot vice-president der arrond. rechtbank te Leeuwarden jh'. m', 0. De Marees van Swinderen, thans rechter in dat college. Door Z. M. is, met ingang van 1 October 1884, aan A. N. Groenen- stein. telegrafist der tweede klasse bij de rijkstelegraaf, op zijn verzoek, ontslag verleend uit 'srjjks dienst, en is de heer H. Prins, gewezen tweede machinist bij de gouvernements-marine in Nederlandsch-lndië, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken zijn benoemd: tot leden der comm. tot hel examineeren van hen, die het diploma van geëxamineerd en beëedigd landmeter verlangen, voor hel jaar 1884, de heeren: Ch. M. Schols, hoogl. aan de polyt. school te Delft, voorzitter; J. A. Molhuysen. insp. der reg en dom. te 's Gravenhage; A. \V. E. Kwislhout, ing. verific. van het kad. te Roermond; A. Le Comte en dr. C. A. Schcltema, beiden leeraar aan de polyt. school te Delft. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is door de regeering ingetrokken een ontwerp tot aanvulling der zegelwet. Aangenomen wen de overeenkomst met Frankrijk tot onderwerping der Nederlanders in Tunis aan de Fransche rechtsbedeeling en eene overeenkomst met Italië tot toelatiq van behoeftige onderdanen wederzijds; voorts werd het onderwerp ij kostelooze procedure met ontheffing der cautiestelling aangenomen met 3; tegen 32 stemmen. Het buitenverblijf genaamd «het Kleine Loo" met heerenhuizing, wei. land, moestuin, stalling en verdere gebouwen, gelegen langs den Bezuideo houtschen weg, tegenover het «Huis ten Bosch", thans eigendom der ergenamen van wijlen Z. K. H. den laatstelijk overleden prins van Oranje, is gisterenavond in het Venduhuis, ten overstaan van notaris Ligtenberg, het openbaar verkocht voor ƒ15700. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een officier van ge zondheid bij de marine uit Dordrecht, verdacht van het plegen van onzede lijke handelingen in het llaagsche Bosch. Ook maakte de politie proces-verbaal op legen den kleermaker S. alhier die ten nadeele van een kostganger een gouden horloge en eenig lyfgoeil moet hebben ontvreemd. LUXEMBURG. Belgische Inrlépendance uit Parijs schrijft, Pyret in Ut ologii Tafn: naar ongel dien gebru 11 behoc navoi ipoor clkaa Eene doors schei bii Naar men aan de standbeeld van Willem II door den beeldhouwer Antonin Mercié voltooid Tot den 25"t,B dezer is het in de gieterij der heeren RénonTouruellesslraat, te zien, waar hel door vele belangstellenden in oogenschouw wordt genomen De koning is te paard voorgesteld, zijn intocht te Luxemburg doende et met hand en hoed groetende. De gelijkenis moet in allen deele zeer trcfleni en de sierlijke bewegingen van het paard uitnemend weêrgegeven zijn onthulling te Luxemburg wordt den 4d" November, den dag, waarop di volksvertegenwoordiging onder de tegenwoordige constitutie de eerste maf bijeenkwam, tegemoetgezien. Z. M. koning Willem III zou volgens deza berichtgever den 1"'» October te Luxemburg aankomen, «om er den wint» door te brengen." BELGIE Gisterenavond heerschte te Brussel groote levendigheid. Eene talrjjki menigte, doch grootendeels uit nieuwsgierigen en wandelaars bestaande bewoog zich door de straten. Eenige benden doorkruisten het centrum de stad, zingende en schreeuwende, maar werden door de politie zonder moeite uiteengejaagd. Groote ophoopingen van volk en botsingen kwamen niti voor, eu de orde werd den geheelen avond gehandhaafd. Eene uitgevaardigde verordening bepaalt, dat de directeur van Journal National het land zal worden uitgezet, wegens heftige republi- keinsche opstellen. EXGELXND. Uit Ibint How telle Op tot d anari tonn deelt agen eene tlenl De kalis den kracl eoun {OIIV telle Men verzekert dat generaal Wolseley den raad heeft gegeven om twee voor Egypte bestemde bataljons infanterie niet te doen vertrekken et voorloopig de zending van troepen te staken. Naar het heet zal de exps ditie tengevolge der gunstige berichten uit Khartoem op veel kleiner schaal worden op touw gezet en tot een soort van vliegende colonnen worda beperkt. De getalsterkte van het Engelsch leger was op 1 Jan. 1884 181,221 man, tegen 193,397 op 1 Jan. 1883. Volgens de Pall Mall is het treurij gesteld met de Engelsche marine en zou ingeval van een oorlog Engelanl moeite hebben zijn overmacht op zee te bewaren. Ten stelligste wordt verzekerd, dat de heer Barrére in last heeft ont vangen om intrekking te eischen van den brief, door den minister van finan ciën aan het bestuur van de kas der schuld gezonden. De gevolmachtigd» van Duitschland en Oostenrijk zijn aangeschreven, om tegen de schorsin; der amortisatie nadrukkelijk te protesteeren. Laatstgenoemde verlangdt echter van zijne regeering nadere instructiën. Het is nog niet bekend, welke houding Italië en Rusland zullen aannemende vertegenwoordigen dier mogendheden hebben nog geen instructiën ontvangen. Een telegram van den Franschen consul te Khartoem bevestigt, dal het beleg voor die stad opgeheven is en de omstreken van rebellen gezuiverd De approviandeering der stad gaat betrekkelijk gemakkelijk. De Fransche consul begeleidt Stewart Power naar Dongola. Te Yokohama, in Japan, heeft den 15" September II. eene hoos groote schade aangericht. Eenige personen zijn om het leven gekomen en velt gekwetst. De Duitsche schoener Mercurius, die in de haven lag om hart lading te lossen, is door een rukwind overvallen en gekenterd. Debt manning is gered. FRAYKRIJK. Men heeft de hand gelegd op een individu, Parizot, die onlangs tereebt stond, doch vrijgesproken werd wegens vermoedelijken moord op zijn vader gepleegd, die van Bar-le-Duc naar Parijs was gekomen om eene belangrijke som gelds terug te vragen. Hij is te Brussel gearresteerd met verscheiden bandieten, die bezig waren gestolen diamanten aan den man le brtngen, Die bende stond in betrekking met Engelsche agentschappen, die gestolen waarden opkoopen. Een dezer laatsten heeft onlangs te Parijs voor 1,600,000Ir. gestolen effecten terugbezorgd tegen betaling van de helft van den beursprijs. Bij circulaire hebben zij den slachtoffers van de inbrekers medegedeeld.dat zij zich slechts te Londen hebben te vervoegenpersoonlijk of bjj procu ratie om weder in het bezit van hunne fondsen te komen. De zeeroovers in de omstreken van Bac Ninh werden dezer dagen on aangenaam verrast door een bezoek van generaal Négrier met twee compag- niën infanterie en eene kanonneerboot. Deze laatste vooral hield vreeselp huis, doodde een groot aantal roovers, maakte er eenigen gevangen f« voerde allerlei soorten van wapenen als zegeteekenen naar Bac Ninh mede. van der i meen opge voor onde beric dils" gedoi mug (bef naar trein gelul De ti van ontdi Vreei werk oterl schri stath recht king Ci twaa bij h aan Onts den de t A. 0 koloi met uitoe Oude eonti lot

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2