SI". 386. WOENSDAG 24 SEPTEMBER. STADS-BEIUCHTEN. Kostelooze Vaccinatie en Itevaccinatie. lit I tri De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. t/ionderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents De prijs der Advertentiën is van 14 regels I.iedere rege! m&er 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van belanghebbenden, dat gedurende de maanden JuliAugustus, Septem ber en October gelegenheid bestaat tot kostclooze vaccinatie en nirevaccinatie voor onvermogenden op Woensdag van elke week des namiddags te een uur, in een der lokalen van de Stadswaag en dat daarmede oi alzoo een aanvang zal worden gemaakt op Woensdag 2 Juli a. s. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 24 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. BINNEN LAN DSC HE BERICHTEN. IJ o. a., BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Leiden Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Juni 1875, Staatsblad N°. 95), lot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge- j! vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergun ning is verleend aan de Gebroeders Gomperts Bz. te Amsterdam en hunne rechtverkrijgenden tot oprichting van eene bergplaats van lompen, beende- ten, glas, oud ijzer. enz. in de perceelen aan hel Levendaal. n». 64 en 129 en in de Koencsteeg, n". 5, 32, 34 en 36 en aan F. J. Van Luïken en rechl- rerkrijgenden tot oprichting van eene slachtplaats en plaatsing van een mest- ak in het perceel in de Paradijssteeg, n». 42. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 22 September 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 23 September. Heden morgen werd in de Pieterskerk eene repetitie gehouden door de leerlingen van de openbare cn bijzondere scholen dezer stad van de feest cantate door hen le zingen bij gelegenheid der onthulling van het gedenk- teeken van Leidens Ontzet, op 3 October aanst. Dit koor werd begeleid door de muziek der dd. schutterij alhier. Het nieuw paihologisch-anatomisch laboratorium aan de rijks universiteit te Leiden zal omstreeks Juli 1885 in gebruik komen. De provinciale staten der provincie Gelderland hebbenin de heden gehouden vergadering gekozen lot lid van de eerste kamer de heer mr. C. J, Sickeszbij eene tweede stemming met 29 van de 56 stemmen. De heer mr- L. Van Nispen had 20, op diverse personen waren 7 stemmen uit gebracht. I De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 20 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank 8.033,503.56% en bij de betaalmeesters ƒ1,901.751.91, te zamen 9,935,255.47%. Tot rapporteurs over het wels-ontwerp tot in overwegingneming van een voorstel tot verandering van art. 198 der Grondwet zijn benoemd de heeren Schaepman, Van der Linden, Van der Loefï, Tak van Poortvliet en Beelaerts van Blokland. Uil de memorie van toelichting op de staatsbegrooting voor 1885 blijkt dat de minister van waterstaat voornemens is aan zijn departement «ne aldeeling //comptabiliteit" in te stellen met een referendaris aan het hoofd. Naar men verneemt is door het departement van waterstaathandel en nijverheid in gereedheid gebracht een wetsontwerp, houdende aanvraag van oen subsidie ten behoeve van de internationale tentoonstelling te Antwerpen. Dntwerpen voor de verbouwing van de departementen van biunenland- sche zaken en van oorlog en van het gerechtshof le 'sGravenhage worden door liet bestuur over de landsgebouwen voorbereid. Het denkbeeld wordt 'erder overwogen om in één gebouw den hoogen raad der Nederlanden, de atrondissemenls-rechlbank en het kantongerecht te vereenigen. Het voornemen bestaat om aanvankelijk slechts een klein perceel bouw- gt'ond in de onmiddellijke nabijheid van het rijks krankzinnigengesticht te Medemblik le huren, ten einde aan daarvoor geschikte verpleegden gelegen- heid te geven lot uitoefening van landbouw. Men rekent, dat de tot een kapitaal van 5 millioen uit te geven munt biljetten in het voorjaar van 1885 gereed zullen zjjn en in omloop kunnen gebracht worden. Het voornemen bestaat om ter vervanging van de twee batterijen veld artillerie, welke thans te Roermond garnizoen houden, de twee nu te 's Hertogenbosch gevestigde escadrons cavalerie naar Roermond over te bren gen. De twee veld-batterijen zouden dan naar Breda of 's Ilertogenbosch verplaatst worden. Het raderstoomschip Falk, in dienst ter overvoer van HH. MM. naar Engeland, is thans zoodanig in conservatie gebracht, dat het binnen 24uren na ontvangen bevel, in dienst kan gesteld worden. Het schroefstoomschip 2' kl. Marnix zal na 1885 niet meer voor den dienst buitengaats gebezigd worden en alsdan vervangen door de instruclie- corvet Nautihus, thans in aanbouw. Bij de marine zal ingevoerd worden eene nieuwe klasse van torpedis- ten, nl. de torpedo-werktuigkundigen, als gevolg van de aanschaffing der vischtorpedo's. Het stoomschip Zuid-Hollandvan Java naar Rotterdam, arriveerde 22 September, des middags, te Suez. Z. M. de koning zal, gelijk bekend is, op 1 October a. s. naar Luxem burg vertrekken met H. M. de koningin en prinses Wilhelmina, en een talrijk gevolg. Dertig paarden worden dezer dagen ten dienste van het hof daarheen gezonden. Ilet plan bestaat, de wintermaanden te Colmar- Berg door te brengen. Op 1 October zal een extra-trein te 7.55 uur 's och tends de koninklijke familie naar Luxemburg voeren. Te 4.50 uur 's na middags wordt zij aldaar verwacht. In het begin van November zullen bjj de onthulling van het standbeeld van wijlen koning Willem II belangrijke feesten te Luxemburg plaats hebben. De 1' luit. G. J. C. A Pop, van het 6' reg. infanterie, thans bij de. 2' afd. der krijgsschool, wordt met 1 October voor een jaar gedetacheerd bij het 3« reg. huzaren. Een polderwerker, Z. Broere, oud 26 jaren, wonende te Haarlemmerliede, had zich Zondag te Haarlem zoodanig aan misbruik van sterken drank schuldig gemaakt en pleegde zulke rustverstorende handelingen, dat twee agenten van politie zich verplicht zagen hem te arresteeren. De dronkaard weigerde eehler goedschiks mede te gaanen verzette zich met alle kracht door de agenten te trappen, te slaan, enz. Op de Oude Groenmarkt ge komen, ging hij op den grond liggen, beet een agent in het been, dat hij met zijne tanden bleef vasthouden en eerst losliet nadat de agent hem met de sabel een slag had toegebracht. Eene groote volksmenigte had de aan houding gevolgd en onder haar liep dadelijk het gerucht, dat de dronken man vreeselijk door den politiebeambte was verwond. Met allerlei hef tige woorden en gebaren keurden eenige opgewonden personen de daad van zelfverdediging van den agent af; zelf wilden zij den dronkaard ontzetten en werd er met steenen naar de agenten geworpen. Met ontzag gelijk veel moeite en met de hulp van nog eenige agenten, die inmiddels waren toegeschoten, werd de woestaarJ naar het hoofdbureau van politie in de Zijlstraat overgebracht, gevolgd door eenige honderden personen. De oploop werd hoe langer hoe grooter omdat, geheel in strijd met de werke lijkheid, werd rondgestrooid, dat de man reeds overleden was. De politie trachtte langs minnelijken weg de menigte te doen uiteengaan, niets hielp en het publiek, toegevende aan laakbare nieuwsgierigheid, bleef tot ruim 12 ure in de nabijheid van het politiebureau staan. Een paar personen, die op de politie scholden en beschonken waren, werden daarbij nog in verzekerde bewaring gesteld. De verwonding van den polderjongen had niets te be duiden en na zijne ontnuchtering is hij gisteren-morgen ontslagen; doch hg zal zich weldra wegens gewelddadig verzet voor den rechter hebben te ver antwoorden. Tegenwerking van de zijde van het publiek tegen het openbaar gezag kan niet genoeg worden afgekeurd en menigeen moet later zijne on verantwoordelijke inmenging in dergelijke zaken met gevangenisstraf boeten. Men zij dus op zijne hoede. (II. f t.) De Chinees Ling-Look van Honkong. die als goochelaar in het lokaal De Vereeniging in de Warmoesstraat lè Amsterdam door rijuc kunsten het publiek avond op avond bezig hield, werd gisterennacht in bedoeld lokaal door de politie in hechtenis genomen, omdat hij den Duitschcr Gerlach, bijgenaamd de Reus Ureck, in een twist door een stokslag viij ernstig aan het hoofd verwond had. De reus moest naar het gasthuis gebracht en aldaar verbonden worden. Bg den ep gisteren nieuw begonnen cursus aan de Theol. school te Kampen

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1