BIJVOEGSEL behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 22 September d884, 224, BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Gisterenochtend vervoegde zich te Utrecht een persoon aan de recht bank, welke een paar dagen gevangenisstraf moest ondergaan. Hij was echter zóó beschonken, dat hij niet naar de gevangenis, maar per celwagen naar het hoofdbureau van politie werd gebracht om aldaar uit ie slapen, en daarna weder een proces-verbaal tegen zich te zien opmaken. Zekere W.werkzaam ten huize van den landbouwer B. K. te Deuli- chem, viel Woensdagnamiddag van een met boekweit beladen wagen en werd zóó zwaar gewond, dat hij aan de gevolgen gisterenmorgen overleed. De kantonrechter heeft in deze zaak een onderzoek ingesteld, naar aanlei ding van geruchten, dat de landbouwer B. K. den ongelukkige na zijn val niet zeer menschelijk zou behandeld hebben. In het Geïll. Politie-Nieuws van 1B dezer komt eene uitvoerige cor respondentie voor tusschen iemand, zich noemende F. W. v. d. Kerkhoff, directeur van een kantoor voor dienstpersoneel te Arnhemen eene dame, die op eene advertentie had geschreven en voorloopig 3.95 aan bovenge noemde heeft betaald, zonder dat van de zaak iets is gekomen en zonder dat zij het geld terugontving. Te Compascuum Kanaal is eene vrouw, die eerst sedert weinige dagen opnieuw moeder geworden was, op het vernemen dat haar tweejarig kind in het water gevallen was, het bed uitgegaan en in het water gesprongen. Het knaapje werd door haar en andere hulpvaardigen gered, maar de moe der zelve is eenige uren later aan de gevolgen overleden. In den nacht van 17 op 18 dezer hoorde zekere L. te Weststellingwerf in de nabijheid van zijn huis een vreeselijk gejammer. Dadeljjk sprong hij van het bed, en toen hij buiten kwam, zag hjj zijn zoon op den weg lig gen, die niets deed dan jammeren. Na onderzoek bleek het, dat de zoon door twee personen was aangevallen, die hem met messen onderscheiden wonden hadden toegebracht, zoodat het bloed uit de kleederen droop. Er is met den mecsten spoed geneeskundige hulp verleend. De zaak is reeds in handen der politie, die twee verdachten, bekend staande als woestaards, in hel verhoor heeft gehad. Uit Pretoria wordt van 23 Aug. gemeld: De Transvaalsche volksraad heeft de aanstelling van den heer Leyds als staatsprocureur zonder verzet goed gekeurd, zoomede de spoorwegconcessie, waar slechts drie stemmen legen waren. Voorts werd bekrachtigd de aanstelling van den heer Beelaerts van Blokland, als diplomatiek agent voor de republiek, ten einde met onder scheidene Europeesche mogendheden en de Vereenigde Staten van Noord- Amerika te onderhandelen, met het oog op het sluiten van tractaten van vriendschap en koophandel met deze. Ook werd behandeld de mededeeling dal het opleidings-instiluut te Deutichem in Holland aangeboden had, uit sluitend voor eigen rekening, twee Transvaalsche jongelui voor te bereiden voor eenigerlei hoogescbool, welke zij verkiezen mogen, en dat reeds twee of drie studiebeurzen aan Nederlandsche universiteiten voor Transvaalsche jongelingen beschikbaar zijn. Het vriendelijk aanbod werd in dank aanvaard, en aan den super-intendent van onderwijs werd opgedragen zich te verstaan met de verschillende schoolcommissies in het land, voor het oprichten van een comité van vijf leden, hij zelf daarbij ingesloten, om applicaties voor die vrije scholierschappen op te roepen, en daaruit het beschikbare getal te verkiezen, op den grondslag dat, alle voorwaarden gelijk zijnde, de meest behoeftige applicanten de voorkeur zullen hebben. 's GRAVENHAGË, 20 September. Door Z. M. zjjn benoemd: lot referendaris bij het depart, van binnenl. zaken, VV. P. Ruisch, adjunct-inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Noordbrabant en Limburg, uit welke laatstgemelde betrekking hem tevens eervol ontslag is verleend, en tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrond. Breda, ter standplaats Breda, jhr. mr. W, Alberdi van Ekenstein, advocaat en procureur te 's Gravenhage, tevens bededigd klerk ter griffie van de arrond.-rechtbank aldaar en werkzaam op het parket van den officier van justitie bij dat college. Voorts is, aan jhr. d'. J. P. Six en aan G. A. Heinekenop hun verzoekeervol ontslag ver leend als leden van de commissie van toezicht van 's rijks museum te Am sterdam, met dankbetuiging voor de diensten door hen in deze betrekking bewezen; en zijn tot leden van gemelde commissie benoemd J. Ankersmit jr. en jhr. 1. Six. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 October aanstaande bevorderd: tot kapitein ter zee, de kapitein-luitenant ter zee C. E. Uhlenbeck; tot kapitein luitenant ter zee, de luitenant ter zee lste kl. W. F. Blaauw; tot luitenant ter zee l,le kl.de luitenant ter zee der 2de kl. W. Romer. Bjj een besluit van 4 Sept. jl. heeft Z. M. goedgevonden toestemming te verkenen, dat de militaire pensioenen en onderstanden der landmacht, ge- ljjktjjdig worden genoten met inkomsten of belooningen uit de gelden van den staat of uit fondsen van het rijk, in betrekkingen die ter begeving staan van het algemeen bestuur en waaraan uitzicht op burgerlijk pensioen verknocht is, mits het pensioen of de onderstand gedurende het bekleedcn der bijbetrekking, vermindering onderga. Bij beschikking van den minister van marine, is de groote gouden medaille voor vijftigjarigen eerlijken en trouwen militairen dienst, toegekend aan den ziekenoppasser bij het hospitaal der marine te Willemsoord, A. Van der Waal en de kleine gouden medaille, voor zes en dertigjarigen eerlijken en trouwen dienst, aan den ziekenopzichter bij dat hospitaal, J. Jongman. Ter heden gehouden correctioneele terechtzitting van het gerechtshof te 's Gravenhage werd behandeld het hooger beroep van een vonnis der rechtbank te Rotterdam, ingesteld door zekeren J. H. H., timmerman te Rotterdam, waarbij hem jaar eenzame opsluiting en eene boete van f 8 is opgelegd wegens het toebrengen van een kwetsuur met een bijl aan de vrouw met wie hij eene ongeoorloofde betrekking onderhield. Bekl. bracht ter zijner verontschuldiging bij dat hy van die vrouw geld moest hebben, dat zij hem niet wilde betalen en hij toen in drift een slag met dat gevaar lijke voorwerp had toegebracht. Adv -gen. mr. Gregory requireerde de be vestiging van het vonnis doch met uitzondering van de opgelegde straf. Hij geloofde dat er alleszins termen waren om een zwaardere straf op te leggen en eischte mitsdien eene veroordeeling tol één jaar eenzame opsluiting. Het bof zal aanst. Donderdag uitspraak doen. De vice-admiraal jhr. Van Cappellen, adjudant-generaal van Z. M. heeft heden de residentie verlaten, ten einde, namens Z. M. den koning, den keizer van Duitschland morgen te Keulen (en niet te Dusseldorf) te begroeten, 's Konings buitengewone afgezant is voor morgen aan 's keizers tafel genoodigd, Z. lveiz. H. de aartshertog, broeder van Z. M. den keizer van Oosten rijk, heelt hedenochtend, na een langdurig verblijf te Scheveningen, ten 10 ure de residentie verlaten, terugkeerende naar Weenen. Met den trein van 4 u. 22 min. Rhijnspoor aanvaardde hedenmiddag prinses Dolgoroukhi de terugreis naar Rusland. De voorname vreemdelinge had tot dat einde voor zich en haar talrijk personeel een spoorwegrijtuig (slaapwagon van de internationale onderneming) afgehuurd. BELGIË Volgens de Echo du Parlement heeft de koning op het verzoek des burgemeesters van Gent, om in het belang der openbare rust de alkondiging der schoolwet nog eenigen tijd te verdagen, alleen geantwoord, dat hjj het verzoek aan den ministerraad zou mededeelen. ENGELAND. De gisteren aan de Londensche beurs verspreide geruchten over eene leening, worden officiéél en ten stelligste tegengesproken. Tot dusver is dien aangaande niets geregeld. Tijdens het verblijf van den heer Gladstone te Edinburg zjjn er aldaar 150,000 portretten a één stuiver het stuk van hem verkocht. Volgens gerucht zou sir Hercules Robinson, gouverneur aan de Kaap. met aftreding gedreigd hebben, indien geen beslissende maatregelen ten op zichte van Bechuanaland genomen worden. Uit Caïro wordt gemeld, dat de leden der kas voor de publieke schuld, tegen het gisteren vermelde besluit hebben geprotesteerd, waarin zij eene schending zien van de wet op de liquidatie. De gouverneurs der provincién zijn voor elke betaling, zonder ontvangstbevvijs der commissie voor de kas, verantwoordelijk gesteld. De vertegenwoordigers der mogendheden hebben nog geen instructién ontvangen met betrekking tot de kas der publieke schuld; doch uit zekere kenteekenen kan men opmaken, dat eene gemeen schappelijke handeling der mogendheden, met uitzondering van Engeland en Italië te wachten is. Het gerucht, dat generaal Gordon Berber genomen en verbrand heeft, is van allen grond ontbloot. De moedir van Dongola telegrapheert eene lange lijst van namen der door zijn leger gedoode sheiks en verzekert, dat hij de rebellen tot Assli vervolgde en vele gevangenen maakte. De moedir bevindt zich tegenwoordig te Amboekol. Ook deelt hij mede, dat den 15"> een bode is aangekomen van generaal Gordon, berichtende dat deze bij Ilalfayeh, tusschen Khartoem en Shendy, met de rebellen slaags is geweest en hen overwonnen heeft. Onder de dooden aan den kant der opstandelingen waren twee chefs. Toen de bode vertrok, hadden Gordon's troepen Ilalfayeh bezet. FRANKRIJ K. De heer Semaille, Fransch zaakgelastigde te Peking, thans verblijf houdende te Hongkong, wordt beschuldigd dat hjj na het sluiten van het tractaat van Tientsin zijn plicht niet gedaan heeft. Hij heeft mitsdien bevel gekregen onverwijld naar Frankrijk terug te keeren. Hel volgende voorval had Dinsdag op de lijn van Parijs naar Brussel plaats, op den doortocht van den trein, die te 4 uren 's morgens Bergen voorbijsnelt. Tusschen Tergnier en Saint-Quentin werd een reiziger, die zich naar Brussel begaf (zijn bagage was ten minste voor die stad ingeschreven), eensklaps door een aanval van koorts aangegrepen. Hij opende het venster en sprong de ruimte in. Een persoon, die in het zelfde compartiment sliep, trok, door het gerucht wakker geschud, aan de alarmbel, maar deze was in het ongereede en de trein heeft niet gestopt. Men weet niet of de onge lukkige zich heeft kunnen oprichten of verpletterd is door den trein, die den expres, voor Saint-Quentin, kruist. Op den Noordcr-spoorweg in Spanje is bij het Escuriaal een trein ontspoord. Veertien reizigers werden zwaar gewond, twaalf bekwamen lichte kneuzingen. ITALIË. Eergisteren zijn in Italië 606 personen door cholera aangetast, waar van 21 te Spezzia, 437 te Napels en 64 in de omstreken. Overleden zjjn 363, waarvan 5 te Spezzia, 283 te Napels en 32 in de omstreken. ZWITSERLAND. Te Zurich zijn twee anarchisten in hechtenis genomen, Kauflmann, mechanicus van Tyrol, en Neve, timmermansknecht uit Bohemen. Laatstge noemde schijnt een vrij gevaarlijk individu te zijn. In verschillende steden heeft hij onder valsche namen geleefddan eens zich uitgevende voor Fransch- man, dan weer voor Engelschman, enz. Hij had een Poolsche pas bij zich. De weduwe van Stellmacher, den ter dood gebrachten anarchist, is te Zurich in hechtenis genomen wegens het verspreiden van oproerige ge schriften.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5