iiii*s<ni AST. 1*84. T. 224. MAANDAG 22 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. tfionderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentién is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Alll By deze Courant behoort een Bijvoegsel. LEIDEN. 20 September. Heden morgen, te ongeveer 6 uren, is uit den Rjjn, achter een erf beneden de spoorbrug, onder de gemeente Voorschoten, het lijk opgehaald ?an den student v. d. V., die Maandag 11. op zoo noodlottige wjjze aldaar is te water geraakt. - Tegen een manspersoon, genaamd J. F., is proces-verbaal opgemaakt ter zake het ontvreemden van een baalzak, zoomede tegen den 15-jarigen jongen C. v. d. B., die zich heeft schuldig gemaakt aan het ontvreemden Tan een jas. - Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 44 tot 66 volwassen personen en 7 tot 11 kinderen. - Deze week werden op Rhijnzigt genomen 634 zwembaden door heeren tn 6 door dames. Temperatuur van het water 19» Celsius. Alweer een vervroegde onthulling. Voor de ramen van boekwinkels alhier hangt reeds het welgelijkende en op groote schaal in print gebrachte »Gedenkteeken van Leidens ontzet, onthuld 3 October 1884". Deze prent komt nog veertien dagen vroeger in 't licht, dan ooit maskerai'eprenten deel vielen, en als de aardigheid van een gedenkteeken er nu nog niet al is, dan verstaat men in Leiden moeielijk de kunst om zijn ongeduld te verbergen naar het uur dat het omhulsel «op geheimzinnige wjjze" in rook zal opgaan. Dies zou het volk reeds kunnen uitroepen: Nu mogen wij aldrogenons lang bekreten oogen, want Leiden is ontzet, maar zoo oneer biedig is het niet. De prent kost 15 centen, en zou aan niet een school- wand mogen ontbreken. - Ten vervolge op hetgeen gisteren in 't kort door ons is medegedeeld in zake den eisch van de R. C. Armen-instelling te Leiden tegen J. Van Gils en het R. C. parochiaal armbestuur aldaar deelen wij nog het vol gende mede: De vraag, welke aanleiding gaf tot dit proces en partyen verdeeld houdt, is welke dezer twee instellingen van liefdadigheid, die nevens en tegenover elkander staan, zijn gerechtigd tot het legaat. Het R. C. parochiaal arm bestuur beweert alleen gerechtigd te zijn tot hel legaat, omdat armenzorg eene zaak is van de kerk, waardoor andere instellingen van armbestuur «I verzorging wegvallen. Daarentegen wordt van wege de gemeentelijke instelling van weldadigheid de volle uitkeering van het legaat gevorderd. M'. Van Stipriaan Luïscius, advocaat te 'sGravenhage, die namens eische- resse de vordering toelichtte, herinnerde in den aanvang van zijn pleidooi, dat door intervenient reeds vroeger eene actie was ingesteld, hiertoe strek kende, dat het R. C. armbestuur ten onrechte verklaard was eene gemeente instelling te zijn met dit gevolg evenwel, dat de rechtbank bij vonnis van V Januari 1882 het bestaan en de bestaanbaarheid van twee instellingen van armenzorg te Leiden, erkend had. Het kanonieke recht moge, gelijk bet R, C. parochiaal armbestuur beweert, geen R. C. armenzorg erkennen dan alleen uitgaande van de kerk, het is, betoogde pleiter, onvoldoende om eischeres te doen vervallen van de lijst der weldadige instellingen. Komende tot de vraag wie van de twee instellingen recht heelt op het Ifgaat, ontwikkelde pl., dat, waar geljjk hier, gelegateerd is aan de R. C. armen van Leiden, daaronder niet begrepen kunnen worden de R. C. paro chiale armen of de parochie te Leidenmaar alleen de R. C. armen door eischeres gealimenteerd. Verschillende argumenten tot staving van de recht- matigheid der vordering deed pl. vooral gelden en wel: 1». dat de testateur sedert 1868 voortdurend in relatie is geweest met de eischende instelling door leverantiên, waardoor hij de instelling leerde kennen in haar werk- bring, zoodat daarin voor den erflater aanleiding kon bestaan haar te ge denken; 2°. dat op 2 Sept. 1876, dagleekening van het testament, nog geen parochiaal armbestuur was gecreeerd, maar eerst 12 October 1876 in gesteld is, zoodat het niet voor de hand ligt, dat de overledene eene instel ling heelt willen beneficieeren, die nog niet bestond; 3". dat er, krachtens waarschuwingen in de Courant, te Leiden, wel degelijk onderscheid tusschen bride instellingen gemaakt wordt; 4". dat het legaat niet kan worden toe gekend aan hen wier armenzorg zich buiten Leiden uitstrekt, daar de parochie ook plaatsen buiten Leiden omvat. M'. Van Berckel, advocaat te Amsterdam, grondde daartegenover de stel- 'iig. dat aan het R. C. parochiaal armbestuur met uitsluiting van elke "dere instelling, het legaat moet worden uitgekeerd, hierop: 1°. dat inter venient is ingesteld rechtstreeks door het in de R. C. kerk bevoegd gezag tot instelling van armenverzorging; 2". dat in de R. C. kerk van de vroegste tjjden af lot heden de armenzorg onder de leiding en het toezicht stond van de bisschoppen; en 3'. dat de Nederlandsche wet die beginselen sanc- tionneert. Bij de ontwikkeling der beide eerste stellingen gaf pl. eene schets van de christelijke armenzorg, beriep hij zich op de besluiten van de con cilies tot bevestiging van de macht der armenverzorgers, wees hjj er op, dat liefdadige instellingen, die het bisschoppelijk gezag over de armenzorg niet erkennen, geen deel uitmaken van het R. C. armwezen en deed hjj vooral uitkomen, dat onafhankelijkverklaring van de bisschoppen, het recht om R. C. armenverzorgers te zjjn doet verbeuren. Van een kanoniek standpunt leed het bij hem geen twijfel of het legaat behoorde aan inter venient uitgekeerd. De staat erkent z. i. dat de R. C. kerk recht heeft zich in Nederland te organiseeren en te regeeren overeenkomstig hare eigene verordeningen, welke erkentenis van zelf insluit, dat de staat alleen die verhoudingen en toestanden in den boezem van het kerkgenootschap als rechtmatig erkent welke in overeenstemming zjjn met de leer van het kerkgenootschap en door zjjn gezag zal handhaven de instellingen niet in strijd met de wet of de leer van eenig kerkgenootschap. Hieruit concludeerde hij, dat de staat het recht erkent van de R. C. kerk om in eigen boezem de armenzorg volgens hare verordeningen te regelen. De opmerking der tegenpartij, dat op het tijdstip van het vermaken van het legaat het paro chiaal armbestuur nog niet bestond, beantwoordde pl. met er op te wjjzen, ds' 4e oprichting van die instelling geruimen tjjd te voren bekend was en ook in de kerken was afgekondigd, dat oflergelden niet aan de R. C. armen- mstelling ten goede zouden komen. Vermits de eischeresse heeft verklaard zich niet te onderwerpen aan de reglementen, die alleen recht geven tot uitoefening der liefdadigheid in de R. C. kerk, kan zij, pleitte mr. Van Berckel, dientengevolge niet nalevende de verplichtingen, ook niet genieten de voordeelen. Een legaat, vermaakt aan de R. C. armen, kan alzoo niet te beurt vallen aan een college dat zich niet houdt aan de reglementen van den bisschop. Mitsdien behoort het legaat aan het R. C. parochiaal armbe stuur te worden uitgekeerd ais het eenige college in Leiden dat R. G. armen verzorgt overeenkomstig de voorschriften en bedeelingswjjze der R. C. kerk. De officier van justitie mr. Van der Kemp zal in deze zaak nader zjjne conclusie nemen. Hebben de heeren meteorologen bij geval een //Almanak", of, om on verbloemd te spreken, eksteroogen, die steken' dus vraagt men ons. De Amsterdammers toch verkondigden gisteren avond in het Hbld niets meer of minder dan: aanwakkerenden N. W. wind, guur, buiig weder. Uit de zeer nauwkeurige beschrijving van eene depressie blijkt dat er eene nu niet uit het Zuiden, maar uit het Noorden kon verwacht worden, met zulke schrikbaarljjke gegevens, en de laagste barometerstand bedroeg o. a. in Lap land 755 Mm. Bij deze tijding is Nederland een rilling door de leden ge gaan, dat zich echter heden koesterde in een blakenden zonneschijn met in 't geheel geen wind, 70° F. en 768 Mm. barometerstand. Rijnsburg zal, naar ons gemeld wordt, een 50.000-tal heet. aardappe len gehad hebbenwaarvoor geen kooplust bestond bij zooveel overvloed van allerlei, en deze voorraad is verkocht geworden aan siroopfabrieken voor 90 cents de heet.; dus de teelt van aardappelen was schade voor de hand. Van de bloemkool wordt nogal gesneden versch of voor den inmaak, maar vlug gaat de handel niet. Over het algemeen heeft de bloemkool het kwaad gehad met den straffen zonneschijn. Het is jammer voor een zoo knap dorp als Rijnsburg dat het op de vele plaatsen waar kool gesneden en ingemaakt wordt, zoo vreeselijk stinkt naar mesthoopen van verrotte koolsbladeren. Blijkens eene mededeeling van de Fransche postadministratie zullen de Fransche pakketbooten van Marseille naar Indië voorloopig Napels niet aandoen. De met die booten over te brengen brievenmalen voor Ned.-Indiö zullen dientengevolge tijdelijk te Marseille worden ingescheept, waartoe zjj, te beginnen met Vrijdag 26 dezer, des Vrijdags om de veertien dagen zullen verzonden worden met den trein van 5.20 a. in plaats van des Zaterdags, met den trein van 11,55 m. uit Amsterdam n. Antwerpen. St.-Ct Het stoomschip Jacatra, van Java naar Amsterdam, laatst van Jeddah, arriveerde hedenmorgen te Suez. De Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Nisida (de quarantaineplaats voor Napels) 19Sept. De Zeeland, van Java naar Rotterdam, passeerde 19 dezer Gibraltar. Ter herinnering aan het feit, dat eene eeuw geleden de eerste uitvoer van boomwol uit Amerika plaats had, zal in December van dit jaar te New-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1