BUITENLANDSCHE BERICHTEN. vooruitgang, juist dit jaar zoo een aantal buitenlandsche schilders eenige weken aan het strand hebben doorgebracht, zelfs dat er zich een landge noot een vast atelier heeft opgericht. Juist de ontwikkeling en vooruitgang van katwijk als badplaats benam aan menige buurt en straat het schilder achtige en wat in vroeger jaren aanlokkelijk was voor penseel of teekenpen is verdwenen of vervangen door nieuwe huizen, die even weinig aantrek kelijks hebben als plaveisel met lantaarns, waar vroeger het ongelijke duin met zijn kronkelpaden, zoo eigenaardig aan een zeedorpteekenachtige pun ten te over aanbood. Nu zou daarmede in zooverre niet veel verloren zijn, wijl onze tentoonstellingen zoo lang reeds, ook door Fransche kunstschil ders, overvoerd werden van zeedorp-tafreelen met dobberende pinken en neergehurkte vrouwen en kinderen, die de aankomst van pinken verbeiden of afgezeilde pinken nastarenniet te vergeten dat daaronder ook een afslag van visch behoord te worden aangetroffen. Katwpk aan Zee is dit jaar druk bezocht geworden ook door badgasten. Wat wonder ook bij zoo een zomer. Het behoeft betrekkelijk haast niet meer bij Scheveningen achter te staanmaar Katwijk heeft het met Sche- veningen ook daarmede gemeen, dat toen voor een kleine veertien dagen de zwarte wolken met buien kwamen opzetten, de badgasten met hun be dienden wegvluchtten naar haardsteden en altaren, alsof een leviathan hen op de hielen zat. Badgasten zjjn bij verandering van weer veel gevoeliger dan trekvogels en nu zal menigeen zich misschien beklagen dat hij zoo onverwijld zijn biezen heeft gepakt. De minister van binnenl. zaken heeft op de staatsbegrooting voor 1885 een post gebracht voor een derden hoogleeraar in de oude geschiedenis en in de Grieksche en Romeinsche antiquiteiten te Leiden. Volgens eene gerechtelijke statistiek bedroeg het aantal faillietverkla ringen door de gezamenlijke rechtbanken in 1883 uitgesproken 859, zijnde 11 meer dan in het vorige jaar. 585 werden uitgesproken op eigen aan gifte, 269 op aangifte van schuldeischers en 5 op de vordering van het open baar ministerie. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam, arriveerde te Batavia den 17" Sept. De Burgemeester Den Tex vertrok van Batavia naar Amstea- dam den 17" Sept. i Omtrent het sneuvelen van den luitenant der artillerie graaf R. Dumon- ceau verneemt de IV. R. Ct. dat deze officier niet in een gevecht is gevallen, j maar onder de volgende omstandigheden. De luitenant was aanwezig bij het in orde brengen van eene bentingdie vroeger door onze troepen bezet, doch ook weder verlaten was. Geheel onverwachts werden toen uit de nabij gelegen, schijnbaar bevriende kampong Lampermei eenige schoten op onze troepen gelost, waarvan e'én den jeugdigen officier doodelijk trof. Naar het Utr. Dgbld. meldt, heeft de Hollandsche spoorwegmaatschappij bij deurwaarders-exploit, aan de Ned. Centraalspoorweg-maatschappij haar voorstel tot overneming van de exploitatie van den Ned. Centraal-spoorweg ingetrokken. Clontarf Boy, het bekenden renpaard van den ritmeester Wijnstroom is naar men verneemt, aan een Parijschen sportman verkocht. Men schrijft aan het D. v. Z. en 's Gr, Behalve eenige stoomsteen- fabrieken, hebben reeds alle steenbakkerijen langs den Rijn den arbeid gestaakt, zijnde eenige weken vroeger dan verleden jaar. Gedurende de laatste twee jaren zijn de prijzen geducht gedaald en gaat er in dit artikel weinig om. Als een bcwjjs hoe er in dit vak van industrie een groofe malaise heerscht, dient, dat op steenfabrieken tusschen Vreeswjjk en Iluis- sen, bij Arnhem, nu ongeveer 40 millioen steenen minder zjjn geticheld dan verleden jaar. De postkar van Amsterdam, welke gisterenochtend te 5 uren aan het postkantoor te Rotterdam had moeten wezen, is eerst vijf kwartier later aangekomen, doordien bij Sassenheim het paard een poot had gebroken. De aansluiting met de vertrekkende treinen werd daardoor gemist. In de Marnixstraat te Amsterdam is gisterenmiddag weder een 8-jarig meisje ernstig door een onbeheerden grooten hond gebeten. Niettegenstaande reeds meer dan 600 honden zijn opgevangen en verdronken, komen er aldaar nog bij herhaling dergelijke gevallen voor. Dinsdagmiddag had te IJmuiden aan het strand een treurig ongeval plaats. Drie werklieden van Zaandam, die aldaar werk kwamen zoeken, maar dit niet konden vinden, gingen voor tijdpasseering zwemmen; de één, een jongman van ongeveer twintig jaar, waagde zich te ver, met het onge lukkig gevolg, dat hij verdronk. Een van Arnhem's ingezetenen ontving gisteren eene briefkaart van Nova- Zembla, verzonden 20 Aug. jl. waaruit blijkt, dat de bemanning der ffillem Barents zich in blakenden welstand bevond en nog geen last van de koude had gehad. In den nacht van Zondag op Maandag vond een inwoner van Vinkega zijn zoon ergerlijk mishandeld op den weg liggen. De ongelukkige had eene snede in den rug van wel 15 cM. lang, waaruit hij vreeselijk bloedde. De vermoedelijke daders is men op het spoor. Brj de ter gelegenheid der lustrum-feesten te Groningen gehouden hard draverij met paarden, gespannen voor tweewielige rijtuigen, is de prijs van ƒ400 gewonnen door de Diana, van den lieer A. H. Jurgens te Oss, en de premie van 200 door de Noordstar, van den heer Jac. Sormani, te Groningen. Te Schijndel is Dinsdag voormiddag het keenschip Nella, beladen met kribhout en liggende in de Zuid-Willemsvaart, in brand geraakt, en ondanks de hulp van de brandweer met de gclieele lading en inboedel van den zet- schipper (die niet verzekerd was) door de vlammen vernield. De schade wordt op 3000 berekend, terwijl het vaartuig voor ƒ2100 was verzekerd. Bij gelegenheid der laatstgehouden kermis te Tilburg werden door ver schillende personen voorwerpen vermist, onder anderen een zilveren horloge en eenige portemonnaies met geld. Al spoedig rees het vermoeden dat zakken rollers hier aan het werk waren geweest, welk vermoeden dan ook weldra gegrond scheen, want Dinsdag arresteerde de gemeenlepolitie een elfjarigen knaap N. C.die niet minder dan vier portemonnaies en het zilveren horloge aan de bezoekers der kermis had ontfutseld. Dezelfde jongen had zich reeds vroeger aan zakkenrollerij en andere diefstallen schuldig gemaakt, waarvooi hem bovendien nog eenige vonnissen wachten. Als een bewijs van brutalitei; van den deugniet kan dienen, dat hij op het politiebureau ontboden,onder weg nog even twee haringen wegkaapte en daarmede in den zak op h# politebureau verscheen! (71 Cf.) Door de politie te Kaldenkirchen is een onbekend persoon in hechtenis genomen, die in eene schuur, juist aan de grens bij Venloo, op heeterdaai betrapt werd by het vervaardigen van valsche munt. Hij weigert zijnnaaj te noemen. 's GRAVENHAGE, 18 September. Z. M. heeft benoemd tot voorzilter van de tweede kamer der state» generaal voor de tegenwoordige zitting, den heer rar. E. J. J. B. Cremers, Door Z. M. zijn benoemd lot burgemeester: van Zeeland, G. Van Kils donk; van Bedum, R. J. Van Bruggen; van Vinkeveen, F. baron Van Utei hove, secretaris dier gemeente; van Angerloo, jhr. C. M. Brantsen, secretatii dier gemeente; van Bemmel, W. L. 11. A. Van der Monde, secretaris diti gemeente, en van Assen, M. A. D. Jolles. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend: aan H. 1 Kremer, als directeur van het postkantoor te Olst, en aan A. Nieuwenhuis. als telegrafist 2de kl. bij de rijks-telegraaf. Door Z. M. is, met ingang van 1 October 1884, tot tijdelijk leeraat aan de rijks hoogere burgerschool te Zwolle benoemdC. J. De Bruyn Kops te Deventer, met machtiging om, gelijktijdig met vermeld ambt, dat vaa leeraar aan de gemeentelijke hoogere burgerscholen te Deventer te bekleedet en is aan de artsen Karl Jenzsch, geboren te Buschmuck; Theodor Kasper geboren te Crossen aan den Oder; Gustav Niemann, geboren te Rheineja Friedrich Albrecht Zahn, geboren te Bückeburg; vergunning verleend it geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzonde™ van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat zij de wettelijke bepaling» omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakomen. Door Z. M. zijn de beurzen, bij koninklijk besluit van 26 Decemke 1841 n°. 41 aan het seminarium te Roermond verbonden, voor het tijdul van 1 October 1884—30 September 1885, toegekend als volgt: de beurze van ƒ200, aan: J. II. J. Franck, J. H. L. Stassen, P. M. Madou, L. Velt mans, W. J. H. Ruyten; de beurzen van ƒ100, aan: L. J. A. H. Schrijnen P. M. H. Hermans, A. J. J. II. Grispen, J. W. Crousen, N. H. Heymais 11. Maessen, J. A. Geurts, W. II. J. Scheepers. Heden namiddag te 2 uren kwam de tweede kamer bijeen. De h« Wijbenga, den nienwbenoemden voorzitter, de heer Cremers, toesprekende zinspeelde op eene eventueele grondwetsherziening die in de vertegenwoordig»! eene groote verandering kon te weeg brengen. Hij hoopte echter dat li; Nederlandsche volk eene vertegenwoordiging zou kiezen die met het oogt| het algemeen volkskarakter en in vooruitstrevende richting het staatsverb» zou herzien. Wijzende op Belgiëconstateerde hij dat ons volk niet kti leven of welvaren dan onder milde en vrijgevige wetten. De heer Cremer aanvaardde alstoen het voorzitterschap en wees op den belangrijken arbei die de kamer wachte vooral met het oog op de grondwetsherziening;! constateerde dat het volk verlangend uitziet naar de vruchten van den par! mentairen arbeid. Zullen alle eischen nietten volle kunnen bevredigd wordit hij wenschte echter dat billjjke wenschen niet mogen worden teleurgesteld Ingekomen was o. a. eene overeenkomst met Duitschland in zake den letls kundigen eigendom. Morgen te 2 uren aanbieding der staatsbegrooting. H. K. H. prinses Hendrik ontving hedenmiddag Z. K. II. den aart hertog van Oostenrijk te dejeuneren. De onlangs van de infanterie-regimenten bij het regement grenadie en jagers overgeplaatste officieren zijn heden bij hun nieuw corps au gekomen. BELGIË De burgemeesters van Brussel, Gent, Luik, Antwerpen, Bergen i Arlon zijn gisterenmorgen te half elf uur door koning Leopold ten gehooi ontvangen. De burgemeester van Brussel, de heer Buis, hield eene laar rede, waarin hij het gewicht uiteenzette van de petitie van 820 gemeentel vertegenwoordigende 2,800,000 inwoners. De koning antwoordde: »lk kt schouw uwe petitie als de uitdrukking der wenschen van een groot aanta burgers; maar doe u opmerken dat mij ook verscheidene verzoekschriften! tegengestelden zin werden aangeboden. Tegenover deze zoo uiteen loopend! meeningen moet ik mij dus nederleggen bij den wil van het volk zooals li zijne uitdrukking vindt in de tegenwoordige zamenstelling der vertegenwo» i diging. Gij waart zeker te welwillend, waar gij mijne wijsheid preest maar gaarne neem ik aan, wat gij zeidet over mijne nauwgezette nalevitl der plichten, die aan de conslitutionneele souvereiniteit zijn verbonden. 1 zal steeds getrouw blijven aan mijn eed en zal bij voortduring trachten dn geleidelijken gang van zaken, zooals die zich voordoen in het parlemenlail ,j stelsel, te verzekeren. Nooit zal ik onderscheid maken tusschen Belgen. 11 zal doen voor den een wat ik deed voor den ander en wensch thans dezei gedragslijn te volgen als ik deed in 1879, nl. mijn prerogatief aan te wet den in den geest, die in de grondwet is neergelegd. Ik dien Belgié, out twee groote partijen en de edele zaak der vrijheid, die ik met hart en ben toegedaan. Ik dank de heeren burgemeesters voor hun gevoelens jeget mijn persoon uitgesproken." De koning vroeg daarop den burgemeesternai' den toestand, die door de toepassing der nieuwe schoolwet in hun geme® ten zou worden iu het leven geroepen en hief toen de audiëntie op. Te kwart voor twaalf verliet de deputatie het paleis. Op den weg Vtt

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2