BUITEN LA ND SC HE BERICHTEN. Maar aen verneemt, bestaat het voornemen om in het begin van Oc tober aanst. een transport van ruim 100 lichtmatrozen en jongens van de kon. Ned. zeemacht naar Oost-Indië uit te zenden. -= Men schrijft aan het D. v. Z. en 's Gr. uit het Westland: De handel met Engeland is, wat de uien betreft, weer gedaan. Die vrucht is bijna niet meer te vinden in deze streken. Wat zouden onze tuinders gelukkig zijn, indien hetzelfde van de aardappelen kon worden gezegd! Van tjjd tot tjjd tracht men, wel is waar, bjj kleine hoeveelheden, verscheping naar onze overzeesche buren te beproeven; maar men bijt daar niet toe en het bljjft dus bij proefnemingen, die men ten slotte, ten einde meer verlies te voorkomen, zal moeten opgeven. Peren vonden goeden afzetjammer dat dit jaar zoo ongunstig voor den oogst van boomvruchten was, anders had men daarin eenigzins vergoeding kunnen vinden voor het enorm ver lies, dat de aardappelenleelt heeft teweeggebracht. Met het snijden van druiven van den kouden muur zal spoedig een begin kunnen worden ge maakt; de raamdruiven vinden haar weg naar de binnenlandsche markten en verdienen dit ten volle, want zij laten zich heerlijk smaken en doen onze streek eer aan. De gewezen kashouder van den heer T. A. Huizinga, die in de vorige week voor het gerechtshof te Amsterdam terecht stondbeschuldigd van diverse valschheden, misbruik van in blanco afgegeven handleekeningen en misbruik van vertrouwen, is bij arrest van gisteren tot 2 jaar celstraf ver oordeeld. Zondagnamiddag wilde de politie te Amsterdam een persoon, die be schonken liep, voor eigen veiligheid naar huis brengen; hevig verzet van de zijde der burgerjj, zelfs zoodanig dat er een gevecht ontstond. Een der verzetplegers werd ingepakt en gevolgd door eene groote volksmenigte, naar het politiebureel gebracht; de massa volk gedroeg zich zeer onstuimig: zelfs was de politie verplicht van den wapenstok gebruik te maken cn een paar personen in hechtenis te nemen; eindelijk gelukte het de rust te herstellen, terwijl eenige belhamels hunne afrekening zullen moeten houden. In een gering logement op het Damrak te Amsterdamhebben de rechercheurs een goede vangst gedaan. Een Duitscher, die dezer dagen in het zoogenaamde "Te Huis" voor militairen in Harderwijk een vrij belang rijken diefstal in geld gepleegd en naar Amsterdam de wijk genomen had, werd daar Maandagmiddag in hechtenis genomen, ofschoon de dief zich op het dak verscholen had gehouden. Het gerechtshof te Arnhem heeft gisteren Jansen van Galen, timmer man te Arnhem, wegens moedwilligen doodslag tot 12 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Gisterenmiddag werd te Nijmegen een 9-jarig jongentje door eene wiek van een molen zoodanig tegen het hoofd getroffen, dat het voor dood werd opgenomen. Uit Groesbeek wordt gemeld; Een drietal miliciens, die van hun gar nizoen te Grave huiswaarts keerden, bezochten, voordat zij zich naar de ouderljjke woning begaven, eene der vele kroegen, de langs de grens der gemeente op Pruisisch grondgebied gelegen zjjn, waar men voor 3 cent eea groot glas slechte jenever koopt. Er werd door hen zoo'n overmatig ge bruik hiervan gemaakt, dat zij allen den nacht onder den blooten hemel moesten doorbrengen, terwijl een hunner's morgens, een oogenblik nadat zij werden gevonden, reeds overleed, en de jenever hem nog uit den mond liep. De overledene was slechts 23 jaren oud en had op den bewusten avond, naar men beweert, alleen in de laatst bezochte herberg 20 a 24 borrels gedronken. De polderwerkers te Peize waren dezer dagen zeer ontevreden op hun baas. In plaats van zijne werklieden uit te betalen, ging hij er van door, na eerst het geld tot uilbetaling van den hoofdaannemer in ontvangst te heb ben genomen. De ontevredenheid en opschudding duurde bijna twee dagen, totdat de burgemeester, bijgestaan door twee opzichters de aannemer van den straatweg was ook afwezig hen uitbetaalde. In een tumult had de zoon van den logementhouder P. het hard te verantwoorden; hij werd door eene geheele bende aangegrepen en op ijselijke wijze geschopt en getrapt. Te Haskerdijken is, vermoedelijk door hooibroei, eene groote boeren plaats, geheel afgebrand. Bijna niets is gered. Zelfs veel van het goed van den naasten buurman, wien verleden jaar hetzelfde lot trof, is mede verbrand. De schade is aanzienlijk, ofschoon veel was verzekerd. Maandagmiddag begonnen de studentenfeesten te Groningen met de ontvangst van de afgevaardigden der studentencorpsen van Leiden, Utrecht, Amsterdam en Delft. In den nieuwen schonwburg werd door het studenten- tooneelgezelschap eene gala-voorstelling gegeven. Opgevoerd werden: "De Viool van Cremona", van Coppée, naar de vetaling van Van Hall; "Dosia", getrokken uit den geljjknamigen roman van Gréville, door gelijk het in den geestigen Almanack der feesten heet "eene Hunsestroom nymphe en Sangh- Godinne" en ten slotte "De dochter van den barbier". 's GRAVENHAGE, 17 September. Door Z. M. zijn, ter zake van hunne verrichtingen bij verschillende ontmoetingen met den vijand in Atjeh gedurende de maanden April tot en met December 1883, de majoor der infanterie (sedert bevorderd tot luitenant kolonel) F. R. P. Van den Abeelen, de kapitein der infanterie J. T. J. Van Rijen en de fuseliers H. V. Joostens en F. Nieuwenhuis benoemd tot ridder der 4de klasse van de Militaire Willemsorde; is aan den majoor der infanterie A. H. Van de Pol toegekend de eeresabel met het gebruikelijke opschrift; en bepaald dat de 2de luitenants der infanterie F. W. G. C. L. Steup en K. M. Leendertz, de sergeanten der infanterie J. 't Gilde, J. A. B. C. Thörig en P. M. H. Beens (de laatste sedert gegageerd), de korporaal der cavalerie A. J. Nickisch, de fuselier (sedert bevorderd tot korporaal) D. H. Seeberger, de fuseliers J. J. Dijkhuis, P. J. Ducat; H. Boone en A. Barthelma, bene vens de ziekenoppasser J. E. Kreuwers, bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld, en dat als ridder 4d< klasse der Militaire Willemsorde in de registers van de kanselarij der beide orden zal worden ingeschreven de gesneuvelde 2d( luitenant der inlnj,aa, terie W. J. F. Van Bennekom. jr, De officier van gezondheid l,te kl. bij de zeemacht dr. J. M. Korte - wordt met 1 October a. s. geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoori Vor De kamerheer des konings, baron Taets van Amerongen van Natewist ^ra zal in plaats van wijlen den kamerheer graaf van Limburg Siirum, aanva: keljjk daartoe aangewezen, deel uitmaken van het gevolg van hunne majt D steiten gedurende hun verblijf >n Luxemburg. H. M. de koningin wordt, naar wij vernemen, voor het vertrek koninklijke familie naar Luxemburg, van het Loo, nog voor een kortent in de residentie verwacht. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de betrekking van direct» - bij de Nederlandsche regeering van de Nederlandsch-lndische stoombootmaa Beel schappij, laatstelijk bekleed door wijlen den heer Henny, oud-directeur u «P1 het binnenlandsch bestuur, wederom opgedragen worden aan een gewen HOI directeur van binnenlandsch bestuur, als waardeering voor bewezen dienstj De benoeming zal evenwel eerst over een of twee maanden plaats hebbti daar de meeste leden van het bestuur, dat te Londen is gevestigd, tha dié op reis zijn De door het overlijden van den wel-eerw. heer J. Van J. Feraresopn gevallen waardigheid van opper-rabbjjn der Ned. Portugeesch Israëlitisej gemeente te 's Gravenhage zal voorloopig niet vervuld worden. De wai neming van het opper-rabbinaat van dit kerkgenootschap is intusschen at Jep geboden aan den wel-eerw. heer B. S. Berenstein, opper-rabbjjn der Ned# Israël, gemeente aldaar. De heer dr. Mouton, president van de Vcreeniging voor fabriek, handwerksnijverheid, heeft zjjn ontslag genomen als lid van de Nederlai sche commissie voor de internationale tentoonstelling te Antwerpen. Volgens den schrijver der Haagsche kroniek in de M. Gr. Ct. zuil de paleizen van wijlen prins Alexander beide verkocht worden. Over A paleis van wijlen prins Willem zjjn nog eerst onderhandelingen gevoerdi prinses Sophia en men had er aanvankelijk de bestemming aan willen get van paleis voor de koningin-weduwe, doch men is daarvan leruggekom Alles wordt te gelde gemaakt. Het meubilair der paleizen wordt verkoel de kunstvoorwerpen blgjven bewaard. De keukengereedschappen en serviet met al het zilver uit de beide kroonprinselijke paleizen is naar het paleii het Noordeinde gebracht en daar opgeborgen, liet werd door den kooi aan de vierjarige kroonprinses als verjaarsgeschenk aangeboden. Heden werd aan het dep. van marine o. a. aanbesteed de levering 40000 kilogr. witte zeep. Twee inschrijvingsbiljetten waren ingekom en wel van de heeren J. Bousguet en Co. te Delft, a 32.95, 31.80, 311 en ƒ30.95 en van de heeren Sanders en Co. te Leiden, a ƒ29.85, ƒ301 31.50, 1 32.90, 33.35 en f 33.80. ENGELAND. Zaterdag II. werden er ettelijke liberale bijeenkomsten in den In gehouden om te protesteren tegen de houding der lords ten opzichten de kieswet. In Victoria-Park te Londen waren o. a. 40000 personen bj# de heer Bradlaugh was daar onder de sprekers. Er werd o. a. eene m aangenomen, verklarende, dat de groote onbeschaamdheid, waarmedi lords zich tegen den wensch der natie verzetten, eene premie revolutie was. De Pall Mall Gazette bevat een artikel over Engelands betrekkin met de Kaap. Zjj zegt daarin o. a.dat, waarheen men ook in Zuid-Afti den blik wend, het er zeer donker uitziet: dat de Transvaalsche regeer de grenzen niet heeft geëerbiedigd, dat de boeren links en rechts Ink gestroopt en in het Zululand een roofrepubliek voor Joubert hebben gesli dat de Hollandsche partij in de Kaap de baas is en de terugroeping vu resident in het Bechuanaland Mackenzie bewerkte: dat de Transvaalz regeering tegen Montsioa optrad, omdat deze zjjn trouw aan Engeland waarde. De Pall Mall vraagt, hoelang Zuid-Afrika Engelsch zal blije wanneer de Kaap volgens Hollandsche beginselen wordt bestuurd, en a dat, wanneer de dingen zoo bljjven, Engeland's souvereiniteit weldratoti kolenstation in Tafelbaai zal worden beperkt. De drie overlevenden van het verongelukte jacht Mignonette, die gens hunne eigene bekentenis uit nood een jongen gedood en gedeelte! opgegeten hebben, zijn, na gerechtelijk te Falmouth te zjjn verhoord, 12en September tegen borgtocht in vrijheid gesteld en vertrokken hunne woonplaatsen. De mailboot l)art, die 1 Augustus van Southampton naar de Braii aansche havens vertrok, is op de terugreis ter hoogte van San-Sebaslit niet ver van Santos, te gronde gegaan. De passagiers en de equipageki den nog gered worden. De tweede editie van de Times bevat een dépêche uit Shanghai 16 dezer, waarin wordt medegedeeld dat op eene vergadering, die door vreemdelingen werd bijgewoond, ten krachtigste is geprotesteerd tegenI voortduren der onregelmatige vijandelijkheden, die den handel verwoeS en de bemiddeling der respectievelijke regeeringen is ingeroepen. Men meldt uit Wadi-Halfa, dat de pogingen om de stoomboot iVw Kheir de bij die plaats gelegen cataracten te doen passeren ten slotte goed gevolg bekroond zjjn. Verleden Zaterdag is men daarin geslai zonder dat de boot groote schade geleden heeft. Overigens valt over Soedanesche zaken slechts te melden, dat een gerucht in omloop is generaal Gordon den opstandelingen voortdurend zware nederlagen toebre en eenige bij Sennaar gelegen eilanden op hem zou veroverd hebben. I de Abyssinische grenzen wordt bericht, dat de daar wonende stammen bij den Mahdi hebben aangesloten. De heer De Lesseps heeft in een brief ter beantwoording van een zoek om inlichtingen, als zjjne persoonlijke overtuiging te kennen gegt' dat het Panama-kanaal in 1888 gereed zal zjjn. De Mjj heeft op 't oogenti een kapitaal van 371,967,000 francs, gevormd door 85,467,000 Ir. bestl gen het Oct< zoni nitz van nen gev: ma: van stel gen heb de aan digi bee van van Spe kol een of exp en de leel oor 2{j[ Sep en Rui hm Op Joz van hee Lat kol gev kw ter lini de en die der koi zijl spe ord is ke< O0| eei ter ter *ij vai gel V0i

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2