BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN. Gisteren werd te Amsterdam in tegenwoordigheid van den wethouderj voor onderwijs als vertegenwoordiger van hel dagelijksch bestuurvan het j hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst en van eenige f andere genoodigden. het conservatorium voor muziek, opgericht door de af- I deeling Amsterdam van genoemde maatschappij geopend. Een Amsterdamsch heer, die Zondagavond een rijtoertje met zijne familie maakte en te Halfweg even pleisterde, miste, toen hij het gelag be talen wilde, zijne nog al goedgevulde portemonnaie, waaruit hij onderweg de tol nog betaald had. Bij onderzoek van het rijtuig vond men de porte monnaie terug in het bakje onder de zitplaats van den koetsier. De rijks veldwachter maakte proces-verbaal tegen dezen op en de familie keerde met een anderen voerman huiswaarts. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het te Llmuiden binnen komend Ned. stoomschip Rhenania eene Urker vischschuit in den grond gevaren. Een 14-jarige zoon van den Urker schipper verdronk. ffillem 111, de bekende harddraver, waarvoor onlangs een bod is gedaan van /5000, liep op öjarigen leeftijd voor den ploeg, en werd toen door zijn eigenaar C. Bronger te Zijpe aan zijn tegenwoordigen eigenaar P. Brommer te Zijpe voor ƒ325 verkocht. Zaterdagavond zijn in den Houtrakpolder acht korenschelven, staande en behoorende bij de boerderij van m'. Van Tienhoven, bewoond door G. Kamp, geheel eene prooi der vlammen geworden. Waarschijnlijk is de brand veroorzaakt door de locomobile, die bij de in werking zijnde dorsch- machine haar dienst deed. Het verbrande was bij beurs-polis verzekerd. De Arnh. Cour. meldt het volgende omtrent de voorgenomen vergroo ting van de badinrichting in het verplegingsoord «Bethesda" te Laag-Soeren. Het reeds groote hötel//Bethesda" zal binnenkort worden vergroot, door het aanbrengen van een geheel nieuwen vleugel, waarin behalve eene reeks van badKamers, tevens eene zaal voor douche-baden en het noodige aantal ver trekken voor Russische damp- en mineraalbaden zullen worden aangebracht. Het geheel zal worden uitgevoerd volgens de plannen van de ingenieurs Rietschei en Henneberg te Berlijn, specialiteiten op het gebied van badin richtingen. Tevens zal de eetzaal, met het oog op het groote aantal be zoekers, belangrijk worden vergroot. Zondagnamiddag ontstond er te Wichmond een hevige brand. Een kapitaal boerenhuis, werd geheel en al in asch gelegd. Wegens gebrek aan water viel er aan blusschen niet te denken. Vier varkens kwamen in de vlammen om. Een verschrikkelijke brand heeft Zaterdagavond 11 uur de stoomhout- zagerjj van den heer Kunst te Groningen geheel vernield. Aan blusschen viel niet te denken. Alles is verzekerd. Te Groningen is in arrest genomen zekere v. d. H., die den telegra fist M. te Zuidbroek zoodanig op het hoofd heeft geslagen, dal die in be- wusteloozen toestand verkeert. Ter telegraaf verwittigd, stond de politie den dader, die naar Groningen gevlucht was. daar op te waehten. - Gisteren is een fabrieksarbeider in de fabriek der firma Ter Kuile en Morsman te Enschedé met zijn arm tusschen eene der machines geraakt, met het treurig gevolg, dat deze arm voor het grootste gedeelte verbrij zeld is. Zaterdagavond is te Helmond door eene onbekende oorzaak de meel- molen van den heer Willemsen afgebrand. 's GRAVENHAGË, 16 September. Door Z. M. is R. W. K. M. Dierkens, ontvanger der directe belastingen enz. te Woubrugge, benoemd tot ontvanger dierzelfde middelen te Leerdam, en is aan J. Renno, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als adjunct commies bij de algemeene rekenkamer, behoudens aanspraak op pensioen. Door Z. M. zijn benoemd: tot burgemeester: der gemeente Krommenie, A. F. L. G. H. Van den Steen Van Ommeren, en der gemeente Broek op Langedijk, P. Nobel, om deze betrekking gelijktijdig te bekleeden met die van burgemeester van St. Pancras, enisH. Edelman, leeraar aan de rijks hoo- gere burgerschool te Sappemeer, gemachtigd om gelijktijdig met zijn ambt, dat van leeraar aan de gemeentelijke hoogere burgerschool te Winschoten te bekleeden. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend: aan M. Van Hooff, als burgemeester van Hedikhuizen; aan mr. J. Everts BHzn., als rechter-plaatsvervanger in de arrond.-rechtbank te Arnhemen aan mr. J. G. De Witt Hamer, als vice-president der arrond.-rechtbank te Leeuwarden. Door Z. M. is de kapitein ter zee S. KrayenhofT van de Leur. met den laatsten dezer, onder eervolle ontheffing van hel bevel over Zr. M». oplei dingsschip Admiraal van Wassenaerop zijn verzoek, eervol afgevoerd uit het corps zeeofficieren der Nederlandsche marine en met ingang van 1 October aanstaande benoemd tot lid van het hoog militair gerechtshof. De commissie van scheikundigenbedoeld bij art. 6 der wet van 20 Juli 1884 {Stbl. n». 147), is zamengesteld als volgt: voorzittend lid, be noemd door den minister van financiën: dr. J. W. Gunning, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, adviseur voor wis-, natuur- en scheikundige zaken bij het ministerie van financiën; plaatsvervangers van het voorzittend lid: dr. A. C. Oudemans, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft, en dr. J. M- Van Bemmelen, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Leiden; lid, benoemd door de arrond.-rechtbank te Amster- dam: dr. J. 11. Van 't HofF, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit aldaar; plaatsvervangers van dat lid: dr. J. II. II. Hülsman, directeur der openbare handelsschool te Amsterdam, en dr. H. C. üibbits, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Utrecht; lid, benoemd door de arrond.-rechtbank te Rotterdam; dr. S. Hoogewerfl, leeraar aan de hoogere burgerschool en het gymnasium aldaar; plaatsvervangers van dat lid: H. W. Schalkwijk, direc- i teur van de chemische fabriek //Rotterdam" te Rotterdam, en W. A. L. Legebeke, apotheker bij het burgerlijk armbestuur te Rotterdam. Bij beschikking van den minister van marine is de gouden medaille voor vjjftig jaren eerljjken en trouwen militairen dienst bjj de zeemacht, toegekend aan den ziekenopzichter bij het hospitaal der marine te Willen oord J. Jongman. De minister van financiën zal op 18 en die van marine op 19 dezi geen audiëntie vcrleenen. -- In de heden gehouden zitting van de eerste kamer der staten-genera; heeft de heer jhr. mr. F. J. J. Van Eysinga met het honden eener rede h voorzitterschap aanvaard. Voorts werd door hem nog een enkel wooi gewijd aan de nagedachtenis van het overleden lid, graaf Van Limburg Sl rum. Ten slotte werd aan den heer G. Dijkmans, op zijn verzoek, op i meest eervolle wijze ontslag verleend uit zijne betrekking van hoofdcoi mies ter griffie van dit staatscollege, en in diens plaats benoemd de hei W. F. Pfeiffer, thans commies aan het departement van financien, waan de kamer tot nadere bijeenroeping is gescheiden. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer zijn gekozen li candidaten voor het voorzitterschap, de heeren: Cremers met 50 van A. Mackay met 51 van 74 en Borret met 51 van 76 stemmen. De candid tenlijst zal Z. M. schriftelijk worden aangeboden. De zitting is daan gesloten. In de gisteren gehouden zitting van den hoogen raad heeft advocaa generaal mr. Polis o. a. conclusie genomen in de zaak van J. P. J. De R bouwkundig opzichter te Amsterdam, tegen een arrest van het gerechtsh te 's llertogenbosch, waarbij hij met vernietiging van een vonnis der reek bank aldaar is veroordeeld tot 3 maanden celstraf en 2 boeten, één van) en één van f 25, ter zake dat hij, als opzichter der in aanbouw zijn) R. K. kerk te Vught, door onvoorzichtigheid en gebrek aan voorzorg, oo zaak is geweest van het instorten van een steiger, waardoor 8 werkliedt werden gedood, terwijl twee zware kwetsuren bekwamen. Advocaat-gem raai meende, dat voor elk feit eene boete had moeten zijn opgelegd en coi cludeerdi tot vernietiging van het arrest voor zooveel de opgelegde boeit betreft en veroordeeling van den requirant tot acht boeten van 25 en twi van 5. De uitspraak is bepaald op 13 October. Jhr. mr. Van Tets, Zr. Ms. nieuwbenoemde minister-resident te Kot stantinopel, zal zich eerstdaags naar zijnen post begeven. Z. D. 11. de erlgroothertog van Oldenburg keert morgenochtend p Rhijnspoor van 8 u. 20 m. naar Duitschland terug. BGLCIE De koning zal morgen de delegatie van 15 burgemeesters ontvanget die het compromis der gemeenten hebben onderteekend. Onder hen bevind zich de burgemeester van Brussel. In de gisteren door deu gemeenteraad van Brussel gehouden zitting;) de burgemeester een uitvoerig overzicht van alle stukken, met de minislt en den gouverneur gewisseld en van alle maatregelen ten opzichte vani ongeregeldheden bij de manifestatiën genomen. Hjj trachtte voornamelijku die stukken te bewijzen, dat de bedoelde maatregelen, vooral die op 7 Sepk zoo volledig waren als maar eenigszins mogelijk was, om de orde te lui haven. Hij aarzelde echter niet te erkennen, dat de wanordelijkheden oj Sept. betreurenswaardig moesten genoemd wordendoch de verantwoorde! heid rustte niet enkel op de bevolking en de politie der hoofdstad. De ki ding der clericalen, die aan den optocht deel namen, verontwaardigde) bevolking; vele der opschriften op de vaandels waren beleedigend. Decln cale pers belasterde de liberalen, terwijl de liberale bladen tot kalmte n maanden. //Waren de genomen voorzorgsmaatregelen ontoereikend gewees aldus ging de burgemeester voort, »dan zou mij niets anders zijn o veis bleven dan de manifestatiën te verbieden. Geen enkele maatregel warel machte geweest, om de algemeene, plotselinge opwelling van het gevoell bevolking, te beteugelen. De tnsschenkomst der troepen zou daarin ga verandering hoegenaamd gebracht hebben en het doet mij genoegen daart niet te zijn overgegaan. Ik ben bescherming verschuldigd aan al mijne me* ingezetenen, maar daarom behoef ik van mijne eigene opiniën geen afsU te doen. Ondanks alle kuiperijen zal ik de gemeentelijke rechten weten doen eerbiedigen." Ten slotte kwam hij nadrukkelijk op tegen de onwil dige verwijten, tot de burgerwacht gericht. De gemeenteraad heeft a algemeene stemmen dank gebracht aan den burgemeester, de burgerwat' en de politie, die bij de laatste wanordelijkheden volkomen hun plichtki ben volbracht. ENOELilND. De hertog van Connaugt keert in April 1885 uit Indië naar Engfln terug. Volgens de Times heeft de Mudir van Dongola, omtrent eene on winning op de volgers van den Mahdi behaald, het volgende gemeld: i heb den 9en September de opstandelingen van Kordofan en Berber aangeu len en eene volkomene overwinning op hen nabij Ambukol behaald. Na li gevecht vonden wij onder de gesneuvelden het lijk van Achmed Hlai, di aanvoerder der rebellen, en die der aanvoerders, die door den Mahdi» Emir van Dongola, Tripoli, Cairo, Iveneh, Esneh en Assoean waren aanji wezen. Ik behoef niet te vermelden, dat de opstandelingen in groolenjt tale verzameld warenterwijl ik slechts over zwakke strijdkrachten li schikken kon; maar ofschoon ons aantal klein was, hebben wij vele vjjai den verslagen. De provincie en het zuiderlijker gelegen land zijn rustig. Aan de Standard wordt bericht, dat de eerste aanval van admit) Courbet waarschijnlijk op Nanking gericht zal zijn. Uit eerbied voor dti internationalen handel en dc Europeesche nederzettingen zou men Shangkt verder met rust laten. In de Amerikaansche staten Wisconsin, Minnesota en Jowa heil* cyclonen verschrikkelijke verwoestingen aangericht. De stad Cleark Lakt' bijna geheel verwoest geworden.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2