I IJl ll>S (II 0 li It A K T. 1884. DONDERDAG 11 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Mil: N°. 215. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderdDe prys der Courant is per vierendeel jaars f 1.50franco p. p. f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prys der Advertentiên is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. tl» 13 9j üng 171 ill !2ï 14» :5r, LEIDEN10 September. De commissie van financien heeft geene bedenking tegen de voordracht ran burg. en weth. tot verhooging van de gemeenle begrooting met 7000, voor de feestviering op 3 October aanst. Evenmin heeft de commissie van fabricage bezwaar tegen een verzoek van den heer P. I. De Fremery, om een hek te mogen plaatsen op den grond van de sloot langs den Morsch- singel en de grond, ter grootte van 445 centiaren, tegen eene jaarlijksche recognitie van 15.57%, ter beplanting af te staan. De weerkundige waarnemers van gisteren zouden de bezoekers van Zomerzorg wel den schrik op het lijf jagen, juist nu bij het laatste concert niets minder dan Z. W. wind, regen, wind, buiig weer, was aangekondigd. Er kwam echter niets van al dal verschrikkelijke; in plaats van dat alles een uitgezochte avond, met een sterrenhemel, wel wat koel, doch daarvoor schrijven we dan ook 9 September, waarbij niemand den tuin voor de zaal behoefde te ontvluchten, terwijl het welbekende muziekcorps zonder stoornis en invloed van het weer het opgegeven programma in de tent uitvoerde. Men kan zich dus in menige verwachting deerlijk vergissen. Het pro gramma, bevatte dan ook veel schoons van welbekende meesters, met of zonder arr. Dunkler, veel klassieks ook en veel afwisselendst en toch ten opzichte van sommige nM een niet te ontkennen modern tintje. Hoe zonder voor zoo velen, die gerekend hadden op het Koor der jagers uit "der Freischiitz", dat bjjna ieder jaar steeds aan het laatste concert werd toe gevoegd, dit nu door Fantaisie uit Gounod's Faust, Dunkler, vervangen te zien. Ook hierin vond men zich in zijne verwachting bedrogen. Was dat eene teleurstellingOm in ronde woorden te spreken, schitterend was het programma ten aanzien der oude meesters, ditmaal niet, want men noeme Niels W. Gade, Meijerbecr en Offenbach, Strauss en nog eens Strauss, maar Von Weber staat hooger dan een van dezen. De belangstelling voor de zomerconcerten blijft evenwel onuitwischbaar. Heeft men het niet honderd maal kunnen opmerken hoe de schare zich reeds ten half vijf opwaarts begal om tegen zeven uren eene plaats te veroveren tot het bijwonen van een concert? En mocht de vreemdeling dan, die zich naar den spoortrein spoedde, niet menigmaal opheldering vragen, waar heen die menschen zich toch begaven welke zich met demi-saisons, kapers, sorties, mantels met of zonder bont, of hoe die kleedingstukken verder moge heeten, gewapend hadden, alsof zij eene te verwachten Noordpool-koude tegemoet gingen, bij een avondstond van 75 graden Fahr.? Warmer belangstelling in het bij wonen van dusdanig concert werd nergens dan in onze stad aangetroffen. Zoo het zelfs niet waar zijn dat men zijn middagmaal er voor vervroegde, tot den tijd dat onze voorouders het gebruikten, dat men het zelfs van zeer ondergeschikt belang rekende bij een te genieten concert te middagmalen het vaarwel zegde, ten einde op zijn laatst te zes uren bij de thee een mooie plaats veroverd te hebben, nabij de muziektent, onder het kastanje dak, aan den zoom des goudvisschenvijvers? Dat men zulk eene ingenomen heid love en prijze; er spreekt meer dan belangstelling uit: het is een waardig offer aan Apollo en de Muzen gebracht. Voegt men hierbij dat ook gisteren avond een buitengewone rust onder de kinderen uitblonkt, voor zoover er niet voorloopig naar bed gezonden waren, waar eenige dan ook doorgaans beter thuis behooren dan onder de tonen der muziek, vooral indien zij aan groote menschen, die altijd de diepste stilte en grootste aan dacht in acht nemen, door hunne weetgierigheid, levensvreugde en levens genot verwoesten, dan eischt de billijkheid te erkennen dat op eene waardige wijze het laatste en daarmede het zes en veertigste jaar der zomerconcerten geëindigd is. Dat niemand hierbij zal aarzelen zijn dank te brengen aan den ondernemer, den heer Couvée, voor zijn zorg en toezicht ook op eene geregelde, vlugge bediening, waarbij niet een van het bedienend Personeel zich ooit aan het hengelen naar fooitjes zou laten gelegen liggen, eene gewoonte dan ook. die elders sehromelijk is doorgedrongen; dank voor het genot, in één woord, dat de inteekenaren door een zoo voor- treffeljjk muziekcorps dezen zomer werd verschaft, waarbij het schoone weder, zoo telkens dat genot verhoogde, mag overbodig geacht worden te vermelden. Aangaande de oorzaak van het ongeluk, den artillerist bij de in de omstreken van Wassenaar plaats gehad hebbende manoeuvres in het vuur overkomen, wordt nader gemeld, dat de kanonnier, bezig zijnde het stuk ut te wisschen, onvoorzichtig voorbij den mond van een ander kanon liep 0D1 zijn wisscher nat te gaan maken, juist op het oogenblik dat "vuur" gekommar.deerd was. De man kreeg het volle schot, wel is waar los kruit, in de borst en was zoo hevig getroffen, dat hy onder de handen van den officier van gezondheid den geest gaf. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen drie timmer lieden, die zich ten nadeele van hHn patroon aan diefstal van lood hadden schuldig gemaakt, en tegen N. v. L.J. K. en J. L., ter xake van verzet en geweldpleging jegens de politie. Gisteren is een metselaarsjongen by ongeluk van een steiger gevallen, tengevolge waarvan hij aan een zyner armen is verwond geraakt; nog een andere jongen viel van een paard en bekwam daardoor eene kwetsuur aan het hoofd. De heeren meteorologen, zoo schryft men ons, niet zy, die te hooi en te gras zoogenaamde waarnemingen doen, maar de mannen van het vak, staan op het punt hun crediet te verliezen. Omdat bet in Schotland woei, wilden zij noodzakelijk eene depressie uit den Atlantischen oceaan, bjjgevolg wind en regen, op onze kusten hebben en de beschrijving van deze ver wachting was reeds Maandagavond gegeven. Wat er kwamook voor heden, geen storm en regen met zuiden wind, maar oosten wind met helderheid en groote kalmte. Het weer verkoos zich niet te voegen naar zulke meteoro logie en de barometer hielp bevestigen wat nog twjjfelachtig mocht hebben toegeschenen. Van Maandag af, toen de barometer tot 765 Mm. was ge klommen heeft hij het toch heden reeds tot 769 Mm. gebracht. Is 770 Mm. i bij geval geen bemoedigend cijfer voor een barometer? Maar morgen komt de "depressie"; zoo niet, dan overmorgen.... De minister van financien maakt bekend, dat bet saldo van 's rijks schatkist op 6 dezer jl, bedroeg: bij de Nederlandsche bank f 5,843,176.50 en bij de betaalmeesters 1,592,576.47%te zamen 7,435,752.97%. Met het stoomschip Drenthe zal 13 September aanstaande, 's morgens te 9 uren, eene brievenmaal worden verzonden uit Rotterdam naar Padang en Batavia. Het stoomschip Noord-Brabant, van Rotterdam naar Java, vertrok heden van Aden. De Macassar, van Amsterdam naar Java, vertrok heden ochtend van Londen. De Prins Frederik, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Nisida (de quarantaineplaats voor Napels) den 9d"> September. Naar het Fad. uit goede bron verneemt, heeft de Radjah van Tenom, na kennisneming van het ultimatum, zich niet ongeneigd verklaard de ge vangenen vrij te laten, doch nog eenige dagen uitstel gevraagd en verkregen om een definitief antwoord te geven. Nederland doet het Fenl. Wbl. opmerken heeft drie steden boven de 100,000 zielen: Amsterdam 361,326, Rotterdam 166,002, Den Haag 131,417. Een stad boven de 50,000 zielen: Utrecht 74,364. 4 boven de 40,000 zielen: Groningen 49,992, Arnhem 44,436, Haarlem 43,961, Leiden 42,965. 1 boven de 30,000 zielen: Tilburg 30,344. 10 boven de 20,000 zielen: Maastricht 29,567, Leeuwarden 28,968, Dordrecht 28,764, Nijmegen 28,204, Delft 26,607, 's Bosch 25,517, Schiedam 24,196, Zwolle 23,856, Deventer 21,028, Helder 20,165. Dus in 't geheel 19 steden boven de 20,000 zielen. Van deze komen er op Zuid-Holland 6, Noord-Holland 3, Noord- Brabant 2, Gelderland 2, Overijsel 2, Limburg 1, Groningen 1, Utrecht 1, Friesland 1, Zeeland en Drenthe 0. De stoomvaart tusschen Eindhoven-Rotterdam-Amsterdam, die wegens den buitengewoon lagen waterstand een geruimen tjjd gestaakt was, is thans weder hervat. In den ouderdom van 66 jaren is te Stellendam een vrouwtje overleden, die haar leven in de laatste dagen rekte met de luttele winst, welke zy behaalde met langs de straten lucifers en zwavelstokken te verkoopen. Altijd klagende wekte zjj algemeen het medelijden der ingezetenen op en ontving ook eenigen onderstand van wege de armverzorgers. Na haar dood heeft men huiszoeking gedaan met het resultaat, dat eene som van ƒ208.20 werd gevonden benevens 243oude centen. Mej. de wed. K., te Gorinchem, die Zaterdag jl. brandwonden kreeg door het omkantelen van eene brandende petroleum-machine, is Maandag ochtend aan de gevolgen overleden. C. J. L.kashouder van den heer T. A. Huizinga. commissionair in effecten te Amsterdam, die zich voor eenige weken ia arrest heelt begeven wegens verduistering van ƒ25000 ten nadeele van dien patroon, stond gisteren deswege ter zake van misbruik van vertrouwen ten nadeele van drie andere personen voor het gerechtshof aldaar terecht. Volgens zijne bekentenis had hy, tegen een salaris van ƒ1200 en eene gratificatie van ƒ125 in het jaar, aldaar werkzaam, 10000 dollars Denver Rio Shares op

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1