PER TELEGRAAF. verleend. Voor den vrede van Ierland en voor wet en orde zou het to, kwade dag zrjn, indien het Iersche volk tot de overtuiging gebracht igtjerd, en dat het door beweging en gisting geen concession meer erlangen te. an; want het zou onverwijld toevlucht nemen tot de oude wapenen, die w. 0orheen zooveel gewonnen hebben." lal - De onderkoning van Ierland heeft den stedelrjken raad van Limerick er.^gedeeld, dat als de aan die stad opgelegde extra politiebelasting niet bin- er. en vier weken betaald wordt, de wet in al hare scherpte tegen het gemeen- im [kestunr zal worden toegepast. Onmiddellijk na de ontvangst van het onder- be- oninklijk schrijven kwam de raad bijeen en besloot bepaald niet te beialen. ag. e vroede mannen van Limerick hebben dus kans, achter slot en grendel or. (sloten te worden. Een telegram uit Cairo meldt, dat Osman Digna, de beruchte onder bevelhebber van den Mahdi, niet meer dan 2000 aanhangers heeft en dat, ie;engevolge van de hem toegebrachte nederlagen, de weg tusschen Soeakim gi i Berber weldra geheel vrij zal zijn. ritl Aan The Standard wordt uit Weenen geschreven, dat, volgens mede- es. telingen uit China, de regeering te Peking 25000 man gelicht heeft voor in e verdediging van de hoofdstad en om het leger in Tonkin te versterken; n; 2 millioen zijn den minister van oorlog toegestaan om wapenen en ammu- io|. itie te koopen. mi - Stanley maakt in de New-York Herald een schrijven bekend, waarin ij de door de Fransche bladen tegen hem gerichte beschuldigingen van zich nil' fwerpt. Hij zegt dat hij de Fransche agenten aan den Congo welwillend er.Botvangen en hun gastvrijheid verleend heeft, overeenkomstig den last dien «lij nit Brussel ontvangen had. - Uit New-York wordt gemeld dat Hill, de kassier van de te New- Brunswick gevestigde succursale der New-Yersey National Bank, zich van kant beeft gemaakt. Het schijnt dat hij een millioen dollars, waarvan de helft aan de bank toebehoorde, verduisterd heeft. di FRANKRIJ K. Eene zeer drukke wisseling van gedachten heeft tusschen het depart, van buitenl. zaken en den heer Sien-Kewiczbuitengewoon gezant en ge- ^e:volmachtigd minister van Frankrijk in Japan, plaats gehad. Men verzekert aan het depart, van buitenl. zaken, dat die mededeelingen betrekking heb- tot een gemeenschappelijk optreden van Frankrijk en Japan in China. Verleden Vrijdag stonden twee Italiaansche kinderen, een broeder en eene zuster, in eene straat te Parijs te zingen. Eene dame wierp hun een stukje van 10 centimes toe, hetwelk de kinderen elkander heftig betwist ten, totdat eindelijk het meisje den knaap een diepen messteek toebracht, ilaatste is naar het hospitaal, de eerste naar het politie-bureau gebracht. Te Villers-Colteret zal een nieuw standbeeld van Alexandre Dumas op gericht worden. De commissie, welke zich onder presidium van den heer Henri Martin met dit doel gevormd heeft, kan reeds over 20,000 fr. beschik ken en de inschrijving is nog niet gesloten. De beroemde schrijver is voor gesteld staande en blootshoofds, de linkerhand rustende op een zuil en in de rechterhand een pen. Het model van dit drie meters hooge beeld werd be langloos vervaardigd door den heer Carrier-Belleuse. Te Marseille is de suikerraffinaderij «Saint-Louis". eene der grootste in Frankrijk, door brand vernield. Meer dan 500 arbeiders zijn daardoor van werk verstoken geworden. Het verlies wordt op eenige millioenen geraamd. De fabriek met den voorraad was verzekerd bij dertien maatschappijen. Het gerechtshof te Monlpellier heeft dezer dagen een merkwaardig geval te beslissen gehad. De heer S. had den heer C. te Prades tot eenigen erfgenaam benoemd. Dit was niet naar den zin van des erflaters neef, die, toen de nalatenschap openvielniet meer of minder deed dan den erfgenaam te laten vervolgen wegens vergiftiging. Het lijk werd opgegraven en de vier benoemde deskundigen, een arts, een officier van gezondheid, een apotheker en een civiel ingenieur verklaarden in hun verslag, dat er ver giftiging had plaats gehad. De justitie - die intusschen den erfgenaam in verzekerde bewaring had genomen vond het echter raadzaam ook de faculteit der hoogeschool te Montpellier te raadplegen. Twee hoogleeraren werden daartoe benoemd en wat verklaarden zij in hun rapport? Dat de deskundigen" van Prades zich ten eenenmale hadden vergist en de een voudigste regelen van een onderzoek omtrent vergiftiging hadden verzuimd, zij hadden namelijk reagentia gebruikt van zeer twijfelachtig gehalte. De professoren toonden aan, dat er geen denken was aan vergiftiging. De heer C. werd natuurlijk terstond op vrije voeten gesteld. Maar hij liet het er niet bij en stelde eene vordering in tot schadevergoedingzoo tegen zjjn aanklager als tegen de vier ^deskundigen." Het hof wees in hooger beroep dien eisch toe en veroordeelde den neef tot betaling van 2000 francs, de skundigen te zamen tot betaling van 500 francs. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de regeering een bericht ontvangen heeft uit Mozambique, waarin gemeld wordt, dat de PortugeegeR de stad aan de Zambese, heroverd hebben. De in opstand gekomen inboor lingen hebben de wijk genomen naar Massinguire, waar de Portugeezen hen tervolgden. Nadat reeds in 1878 door dr. Chaumont mededeeling werd gedaan van eene epidemie, ontstaan door het gebruik van stokvisch, waarbij 122 sol dalen ziek werden, wordt thans opnieuw door dr. Bertherand melding ge maakt van het gelijktijdig ziek worden van een groot aantal personen na het gebruik van stokvisch in Algiers. De ziekte-verschijnselen bestonden in maagpijnen, braken, diarrhee-collapsus, algemeene krampen en gevoel van in de extremiteiten, en hadden in het algemeen veel overeenkomst met die van cholerine. B(j onderzoek bleek de visch door eene roode schim melplant, welke tot de protomicaten behoort, aangedaan te zijn. Volgens Bertherand echter zouden deze schimmels niet de oorzaak zijn der ziekte, maar slechts een der kenteekenen van de vergiftigende hoedanigheid van Be visch. Honden en konijnen, met deze visch gevoed, bleven gezond. Voor weinige jaren werd ook dergelijk geval van vergiftiging door stokvisch te Petersburg door dr. Hermann geconstateerd. De opgravingen van d'. Kératry in Tunis, nabij de reeds door Swabo vermelde Romeinsche stad Similus, die thans Chemtu heet, hebben aan den dag gebracht fragmenten van marmeren voorwerpensteenen met opschriften bronswerken, munten enz. ZWITSERLAND. De bondsregeering heeft de aandacht van alle kantonnale regeeringen gevestigd op de woelingen der anarchisten en haar aanbevolen, alle noodige maatregelen te nemen ter handhaving der openbare rust en veiligheid. Het internationaal congres van het Roode Kruis heeft besloteD, de gift van 5000 francs, die door de keizerin van Duitschland is ingezonden, te bestemmen voor eene prijsvraag over het beste model eener verplaatsbare ambulance-barak. De keizerin heeft op dit besluit hare goedkeuring ver leend en bij het bedrag eene gouden medaille ter uitloving toegezegd. DUITSCHLAND, De Reichs-Anz. bevat een telegram van den keizerlijken consul te Canton, meldende, dat op last van de Chineesche autoriteiten den mond der Canton-rivier voor de zee-sloombooten versperd is. Volgens de Nordd. Alg. Zeit. heeft de gezant van Frankrijk te Berlijn aan Duitschlands minister van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat admi raal Courbet in last heeft de opene steden van China en de door vreemde lingen bewoonde wijken te sparen; dat bjj het bombardement van Foochow het vuur van den admiraal alleen tegen de Chineesche vloot en de forten van de Min gericht was en de stad, op eenigen afstand van de vestingwer ken liggende, niets geleden heeft; voorts dat te Shanghai de Chineesche gou verneur, na eene met den consul van Frankrijk gehouden zamenkomst, eene proclamatie heeft uitgevaardigd, waarbij de inwoners gerust gesteld en op straf elke beweging tegen de vreemdelingen verboden werd. Te Bremen is van den heer Lüderitz, thans te Kaapstad, bericht ontvan gen, meldende, dat de door hem verworven geheele kuststreek ten noorden van zijne vroeger verkregen bezittingAngra Pequena, tot kaap Frio, alleen de Walvischbaai uitgezonderd, dus eene uitgestrektheid van 120 geographiscbe mijlendoor het hjjschen van de Duitsche vlag als Duitsch grondgebied erkend is geworden. In het stadje Oberlahnstein, aan alle bezoekers van de Rijnstreek wel bekend, heeft men bij het baggeren voor de haven een reusachtigen eik, met wortel en tak bovengebracht. Hij was 8 meter lang en had een door snede van 1.80 meter. Alle pogingen om den boom met machines of anders zins boven te brengen, bleven vruchteloos; het gelukte niet voor men hem in drie stukken had gehakt, die nu verkocht zullen worden. De boom, die nog volkomen gaaf was, moet, naar men schat, 1000 a 1200 jaren oud zijn. De Deensche kannonneerboot Fylla is uit de Poolgewesten te Orkney teruggekeerd. Vier maanden heelt de boot langs de geheele kust van Groen land tot 70 graden nooderbr. onderzoekingen gedaan. De gletchers werden wetenschappelijk onderzocht en in Davis Straat, Baffin's Baai en Disco Baai. Vele tot dusverre onbekende waarnemingen werden gedaan. Voor de botanie was prof. Warning aan boord, voor de mineralogie dr. Topsyvoor de zoölo gie dr. Holmin, en om schetsen te maken baron Holmfeld. Er is o. a. een meteoorsteen, wegende 2000 pond, gevonden. RUSLAND. De keizer en zijne gemalin, de grootvorst-troonopvolger en andere grootvorsten kwamen gisterenmorgen te 10 uren te Warschau aan, en woonden onmiddellijk de godsdienstoefening in de Grieksch-Katholieke kerk bij. De troepen-manoeuvres op de Mokotowski-vlakte begonnen te 11% uur en waren te 2 uur afgeloopen. Uit Weenen wordt aan de Daily News bericht, dat tijdens het ver blijf van de keizerlijke familie te Warschau twee treinen dagelijks uit de keizerlijke keukens te St. Petersburg de noodige mondbehoeften zullen aan brengen. De ontvangst van de keizers zal 300,000 roebels kosten. Een bal en eene tooneelvoorstelling, waarvoor men thans een ballet in gereedheid brengt, zullen gegeven worden. Aangaande de nieuwe proef, die de bekende Russische koopman Sibi- riakofl thans nog eens neemt, om de monden van den Jenisseï met de Nor denskjöld en de Obi te bereiken, kan nog worden meegedeeld, dat de expediiie reeds bij Nowaja-Semlja met ongelukken begon te kampen. Daar brak de machine van de Nordenskjöld, zoodat het schip moest terug kee- ren. Door de Obi op sleeptouw genomen, kwam dc boot in het midden van Jnli te Drontheim aan. Den 7d,n Juli vertrokken daarop beide schepen van daar. Den 13dtn kwamen zij te Solombala (aan de Witte Zee) aan. Na een deel der lading aldaar gelost en voorraad en SibiriakofT zeiven aan boord genomen te hebben, gingen de schepen den 14dtD verder. De plaats van bestemming is Sorberowski. Uit Sofia wordt gemeld, dat groote rooverbenden de districten Kuprili en Philip, in Macedonië, afloopen en de bewoners plunderen. Men zegt, dat meer dan 40 personen door de roovers vermoord zijn. SHANGHAI, 9 Sept. De Chineezen willen den ingang der rivier voor Shanghai versperren. De consuls protesteeren er tegen. WARSCHAU, 9 Sept. Toen de keizer gisteren hier aankwam, zeide hj) tot de deputatie uit de inwoners der slad, die hem het zout en brood kwam aanbieden: »Ik verzoek u mijn dank over te brengen aan de inwoners van Warschau. Ik ben zeer verheugd mij in uw midden te bevinden." De hooge bezoekers bezochten de Grieksche hoofdkerk en de Katholieke Alexander-kerk. In den middag woonde het keizerlijk echtpaar de parade bjj. De stad is prachtig versierd en verlicht.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3